CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 4312|Reply: 17

memulihkan semangat setelah pulih daripada sakit

Salam and Hi semua,

Saya baru saja sembuh daripada sakit yang dideritai hampir 3 tahun,walaupun bukanlah sepenuhnya pulih,tapi sudah menunjukkan pembaikan,dalam 95% gitu.

Masalahnya sekarang,saya jadi begitu antisosial,tiba-tiba jadi kelu dan tak reti nak bergaul dengan orang ramai.
Mungkin orang kata saya takde perasaan,sebenarnya bukan begitu.Saya tak boleh menghadapi situasi  yang melibatkan emosi yang keterlaluan,tak kisahlah samada terlalu gembira apatah lagi yang melibatkan kesedihan.

Saya juga masih terkejut dengan kematian pakcik saya walaupun baru saja 11 bulan kematian isterinya.Beberapa bulan sebelum itu,sepupu saya,yakni anak mereka juga meninggal dalam jarak yang dekat.

Kalau saya katakan yang saya tak pergi pun ke pengebumian pakcik saya,tentu ramai yang memandang serong kepada saya.Perasaan saya waktu tu bercampur-baur sebenarnya,sudah ada 3 kematian dalam tempoh  pemulihan saya dan ini membuatkan saya rasa tak berguna.

Jadinya sekarang ni pun saya seperti bertatih balik,nak hidup senormal yang mungkin.Saya berdoa yang saya tak relapse,itu saja.

Rate

1

sakit apa?

btw, awak dah berjaya mengharungi 3 tahun penderitaan sakit tu, dan sekarang kembali pulih... give urself credit... awak tau awak kuat... so insyaAllah semangat tu turut sama akan pulih....

depress sebab sakit ye... cari sesuatu yg bole hepikan diri sendiri.. jgn terllalu harapkan org lain utk menghepikan diri wall.. jgn letakkan harapan tingi utk org lain agar faham keadaan diri..kelak klu standard piawaian pemahaman tu tak seperti yg wall inginkan... hanya akan downkan lagi semangat utk berjuang dan lalui liku2 hidup..

tubuh badan..fizikal mental setelah pulih dr sakit yg lama mmg lemah.. tapi bersykurlah kerana dah dalam pembaikan.. cuma jgn telalu mendesak utk pulih segera seperti sedia kala sebab slowly ALLAH bagi peluang utk wall menghargai saat2 sihat ..

give yourself time. mmg susah nak jalani hidup mcm biasa, esp after 3 yrs of suffering. xkan ko expect hari ni pulih esok terus boleh huhahuhua mcm biasa. xyah amik pot apa org lain kata or apa2 stigma masyarakat sekeliling ko. lain org lain cara pemulihan. apa yg penting, ko yakin ko boleh berubah

TT sakit apa ye?

jazakalahu khairan jaza...dan dipermudahkan dalam setiap urusan..awal2 mmg rasa kalut juga...tp mula perlahan2...sikit2...lama2 akan jadi normal balik...masa akan mengubah sumer...take ur time...

Follow Us
jazakalahu khairan jaza...dan dipermudahkan dalam setiap urusan..awal2 mmg rasa kalut juga...tp mula ...
menjad Post at 11-10-2011 14:15

menjad ada first hand experience ke?

TT sakit apa ye?
BABY_sMURFs Post at 11-10-2011 13:54

fizikal dan ada juga melibatkan psikologi siket2...

give yourself time. mmg susah nak jalani hidup mcm biasa, esp after 3 yrs of suffering. xkan ko expe ...
awan_kelabu Post at 11-10-2011 08:56

tenkiu cik awan...a'ah mmg ada rasa hilang identiti...mcm x kenal diri sendiri gituh...cumanya kan xtau nak mula dari mana,start guane...saya ni kalau jumpa org yg baik2 rasa mcm nak menangis aje,terlebih-lebih pula harunya....

depress sebab sakit ye... cari sesuatu yg bole hepikan diri sendiri.. jgn terllalu harapkan org lain ...
ana_una Post at 11-10-2011 08:50

thanxalot cik ana_una....betul kata cik tu....fizikal yg lemah pun boleh buat sy rasa terbeban sangat2...kadang-kadang masalah tu remeh saja utk kita yg tgh fit,tapi bile kena time tak stabil rasa nak masuk gua pon ada...

tenkiu cik awan...a'ah mmg ada rasa hilang identiti...mcm x kenal diri sendiri gituh...cumanya k ...
wallflower Post at 11-10-2011 17:02

start kat tpt yg paling selesa uols nak start

thanxalot cik ana_una....betul kata cik tu....fizikal yg lemah pun boleh buat sy rasa terb ...
wallflower Post at 11-10-2011 17:07

your welcome... so in the first place..mental tu yg patut kuat..jaga solat 5 waktu sebaik mungkin..byk2kan berzikir ketika lapang..muhasabah diri... solat sunat..ada hikmah dibalik setiap kesakitan tu..yep.. it's sound repetitive..but it's so true..

mule kan kembali hidup seperti dulu secare perlahan2...jangan terlalu mendesak diri kalau tak mampu nak buat sesuatu.

mule kan dgn kehidupan bersama keluarga terdekat dl. bergaul dengan saudara mara. bercerita perkara menggembirakan.

kemudian carik lah kawan yg slalu membahagiakan kite. jgn pergi pade kawan yg slalu buat kite pening dgn masalah. ramai kawan akn sentiasa ade dgn kamu utk bantu kamu menjalani hidup sama mcm sblm kamu saket.

sakit apa?

btw, awak dah berjaya mengharungi 3 tahun penderitaan sakit tu, dan sekarang kembali p ...
diema Post at 10-10-2011 23:50

thanks diema...betul cakap awk,beri kredit kat diri sendiri...sikit sebanyak buat sy rasa tenang dan xdelah kusut sgt...

mule kan kembali hidup seperti dulu secare perlahan2...jangan terlalu mendesak diri kalau tak mampu  ...
md_nana Post at 11-10-2011 17:35

thank you md_nana...step 1 berbaik2 dgn family terutama emak saya sedang sy buat slow2 (ayah dah meninggal 6 thn lepas)...rasanya mcm gilmore girl pon ada,mak dgn anak jadi bestfriend... ....walaupun xdelah sy bercakap byk tentang perasaan sy,sy dah mula bercakap pasal benda2 lain,asalkan ada komunikasi....biasalah dulu kepala mak sy serabut dgn anak2 lain,sy selalu handle semua sendiri selagi boleh...

pasal kawan,sy belum bersedia lagi jumpa dgn circle of friends yg sama...saya rasa nak tinggalkan dunia lama dan cari hidup baru,kawan baru...

Reply 15# wallflower

bagos lah...mule kan dgn keluarga awak dulu. 1st ibu. then adek beradik. pulih kan balek hbgn dgn keluarga terdekat baru pikir yg jaoh2...

Reply 8# wallflower

oic..
TT kena kuatkan semangat k..
jangan layankan sangat perasaan yang tak keruan tuhh...

TT...kuatkan semangat..