CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 10441|Reply: 103

Penceraian,Kecurangan dan Poligami. Di manakah punca dan silapnye??

Baru2 ni mel ade jengah ke bod FD..
mel tak suke nak jengah kat sana sebenarnye..sbb tak suke nak baca kisah2 curang dan penceraian..
dan poligami terutamanya..sbb buat mel fobia je nanti..
tapi baru2 ni first time mel masuk sana dan terus melekat kat ade satu thread ni..
pasal curang dan watsoever..

So tergerak ati mel nak bukak benang kat sini..nak tanye isi hati lelaki mengenai topik ni..
Kenapa penceraian,kecurangan semakin menjadi2 sekarang ni?
Dimanakah punca dan apekah sbb2 yg menjadi punca kepada permasalahan ini terjadi??
Adekah sbb isteri tak cukup baik dan bagus??isteri tidak pandai melayan di kamar??
Adekah puluhun ribu ringgit yg dikeluarkan utk perkahwinan itu tujuannye utk curang dan bercerai??
Dimanakah pengertian taklik di dalam diri yang dilafazkan sewaktu akad nikah dulu??
Zaman sekarang ni,muda2 lagi dah jadi ibu tunggal..

Kenapa ibubapa kita sampai umo 60thn tapi still loving dgn wife/husband die?
Rumahtangga masih bertahan walaupun dah bercucu cicit?
Penceraian dan kecurangan mel tgk makin menjadi2 skang ni..kdg2 sian..anak2 kecik lagi dah takde mak takde ayah..

So dimanakah sebenarnye silap semua ni?mari kita bincang2 kan..

my late parents dulu kuat gaduh. benda kecik pun leh digaduhkan. abah i jujur, berterus terang, mak i jenis garang dan tegas. kalau gaduh mmg mcm org berdebat tu...

tp heran la gak, sbb their marriage last for like 17 years, n after my mak meninggal arwah abah plak membujang smpi ke beliau meninggal.

tp aku teringat petua yg arwah abah aku amalkan, kalau bergaduh ngan mak tak bertegur cukup 3 hari arwah abah akan tegur dulu. n yg plg penting, dua-dua walaupun tak sebulu tp ada komitmen terhadap anak2. children must come first, bukan diri sendiri.  and kekdg arwah mak n abah kalau dah salah, ngaku je salah. it's not about who win or not, it's about who's right or not. accept jelah.

kami bahagia tau. kejujuran diorg tu membuatkan kebahagiaan itu lebih telus. bukan bahagia sbb nak jaga imej dpn org.

tulah yg aku peratikan kpd pasangan zaman skrang. suma duk memendam rasa je. suma tak nak ngaku salah sendiri, mementingka diri sendiri je dan tak mo beralah. dan hipokrit tau perkahwinan ada masalah tp tak nak confront dan cari lain plak.

just my 2 cents

Rate

1

Setiap orang di uji....
Allah bukan menilai apa kesudahan, tetapi sepanjang proses hingga kesudahan....
Kekadang apa yg tak terjankau dek akal akan kita tempuhi, perkara yang mudah dari kacamata  kita akan menjadi penyebab yang memusnahkan seluruh hidup kita....

Rate

1

my late parents dulu kuat gaduh. benda kecik pun leh digaduhkan. abah i jujur, berterus terang, mak  ...
annehuda Post at 13-9-2011 11:23

yup..betul..
contoh terbaik adelah parents kita..penah dgr ade sorang pakcik ckp..kalo bini die membebel..dia diamkan aje..dgr jela..layankan aje..sbb die kata,lama2 die boring die berentila..dan tak semestinye kita diam2 kita tak amik port ape yg die ckp..die ckp biasela kdg2 bini die membebel pasal benda2 kecik..tapi benda kecik tu tak semestinye kita abaikan..
die ckp,tak semestinye die diam,die salah..kdg2 ade part yg kite kena admit je walaupun benda tu kecik dan bukan salah kite..
tapi zaman skang rasenye,kalo bini membebel,konpom die pun taknak tunjuk kalah kan???

Rate

1

haha... mom and dad wpun orang luor see as an examplary couple tapi salu gak gado mulut...
hehe, bapak tu kekadang sensitip jugak orangnyer... tapi tengok mak tuu selalu ajer mengalah
so biasenye setel laa kot esoknye... gado2 nie ku takmo campur ler, dok men tenet dediam jer lam bilik udah laa kan...

well, to say their marriage till now last about 30 years dah... haha...
aku rase laa xde pk nak cerai ker ape nie sebab banyak perkara dorang buat ikut agama
gado tu pun bukan sebab pe sangat, banyak pasal sedare lerr... huhu...

Rate

1

zaman dlu, kebarangkalian utk knal2 ngan orng tdak semudah sekarang, zaman skarang ade facebook, friendster, ym, skype, kalo nk berchatting dgn orng lain walupun suami/isteri ada dlm rumah pun xde masalah sbb xperlu guna suara.

wanita da sama taraf dgn llaki dr segi pendapatan, si suami rs tercabar bile si isteri mula tunjuk kuasa,& kebijakan,  si suami akan counter bnda tu dgn mnggunakan bnda yg si isteri tiada, iaitu kekerasan, bila ada kekerasan hubungan slalunye tdak akan dpt bertahan lama.

nisbah pompuan kpada llaki tinggi, ditambah lg rmai llaki berada dlm jel/ pusat serenti, jd x mustahil la ade yg snggup berpoligami

Rate

1

Follow Us
yup..betul..
contoh terbaik adelah parents kita..penah dgr ade sorang pakcik ckp..kalo bi ...
melinda_gordon Post at 13-9-2011 11:33

hahaha arwah abah aku pun ckp mcm tu gak. kekdg die dgr je, kekdg die berbalah gak. hahaha tp kejujuran itu penting.

the key is honesty. dan berani berubah utk kebaikan. i think that' s what marriage all about. grow old and grow up together

aku pun penah baca kt board FD tu. bile suami kene tegur ngan isteri, tak nak ngaku salah. bile bini kene tegur, tak nak renung2kan.

Rate

1

Baru2 ni mel ade jengah ke bod FD..
mel tak suke nak jengah kat sana sebenarnye..sbb tak suke nak baca kisah2 curang dan penceraian..
dan poligami terutamanya..sbb buat mel fobia je nanti..
tapi baru2 ni first time mel masuk sana dan terus melekat kat ade satu thread ni..
pasal curang dan watsoever..

iols suka gak bertandang kat sana.... bukannya ape so i know what to xpect... kiranya blaja dari pengalaman orang la ni

So tergerak ati mel nak bukak benang kat sini..nak tanye isi hati lelaki mengenai topik ni..
Kenapa penceraian,kecurangan semakin menjadi2 sekarang ni?
Dimanakah punca dan apekah sbb2 yg menjadi punca kepada permasalahan ini terjadi??
Adekah sbb isteri tak cukup baik dan bagus??isteri tidak pandai melayan di kamar??
Adekah puluhun ribu ringgit yg dikeluarkan utk perkahwinan itu tujuannye utk curang dan bercerai??
Dimanakah pengertian taklik di dalam diri yang dilafazkan sewaktu akad nikah dulu??
Zaman sekarang ni,muda2 lagi dah jadi ibu tunggal..

Punca - puncanye: suami dan isteri
tiada persefahaman, bosan, kekasih lama menjelma, penangan internet (fb/ chatroom dsb), teknologi yg canggih (bb/ mobile internet dsb)

Kenapa ibubapa kita sampai umo 60thn tapi still loving dgn wife/husband die?
Rumahtangga masih bertahan walaupun dah bercucu cicit?
Penceraian dan kecurangan mel tgk makin menjadi2 skang ni..kdg2 sian..anak2 kecik lagi dah takde mak takde ayah..

So dimanakah sebenarnye silap semua ni?mari kita bincang2 kan..melinda_gordon Post at 13-9-2011 11:02

dedulu takde fb. so kalau marah2/ tak puas hati pon takleh nak canang kat se'fb'. bila tak canang takde la batu apinya. so tak panjangla kesahnye. bila takde fb takde la jumpe kekasih lama. takde la nak kontek tanya kaba gitew.

Nowaday there's more lust than love. tu yg gagal bertahan lama. pastu dedulu tu cerai is like a taboo. stigma masyarakat memandang sinis dan serong terhadap penceraian. tu yg walaupon tak sefahaman tak cerai, tapi separate je. Sekarang ni dah berfikiran terbuka dan moden kot.... baiklah bercerai sekarang dari merana hingga ke akhir hayat.

sekian sahaja pandangan saya yg agak kabur ini

Rate

1

zaman dlu, kebarangkalian utk knal2 ngan orng tdak semudah sekarang, zaman skarang ade facebook, fri ...
H4dRi Post at 13-9-2011 11:41

ok..tu kalo bini yg bekerjaya..isu nye kat situ..ego tercabar..

tapi mcm mana pulak suri rumah sepenuh masa?yg menghabiskan masa menjaga kebajikan suami dan anak2??

mengapa masih berlakunye curang dan penceraian?

Post Last Edit by TanSriJess at 18-9-2011 10:14

walaupn aku "nakal" ....tp aku terlalu sayangkan keluarga

apa2 yg aku buat...family tetap no1

sbb tu aku slalu ckp kat my wife...xyah risau la camana perangai aku kat luar pun

kawen 2-3-4 atau nak buang family dr hidup ni..selagi waras pastinya 100% tidaklah

utk bercerai...aku yg dh kawen lbh 12th dah nih,langsung x pernah ada dlm kamus idop

gaduh2 tu biasa lah...cuma seingat aku sepanjang kawen ni,x pernah lagi gaduh lbh 24 jam

selalunya aku lerrr yg mengalah walaupon kekadang aku x buat salah pon

bila di kaji balik...apa kekuatan yg kami ada...

no 1 -  rasanya hal2 komunikasi,kami terlalu telus/open ,antara kami hampir xde rahsia..

kami bkn sekadar laki bini...tp juga sebagai kawan

bagi aku...kebanyakkan punca penceraian adalah krn kurangnya komunikasi

iman setebal kuliit naga pun..kalau tiada komunikasi,masing2 akn menaruh syak wasangka
yg akn membawa masalah dikemudian hari

Rate

1

Ni yang wat aku takut nak kawin ni. Takut aku nanti tak dapat heppykan bakal isteri aku nanti.

zaman dlu, kebarangkalian utk knal2 ngan orng tdak semudah sekarang, zaman skarang ade facebook, fri ...
H4dRi Post at 13-9-2011 11:41

sebut pasal ym, fb, skype bla bla bla ni, sbb tulah aku tekankan kejujuran itu penting.

makbapak kite zaman dulu, mak kenal kawan abah, abah kenal kawan mak.

bile dah ade ym, fb, skype bla bla bla ni, pasangan tend nk meluahkan masalah rumahtangga kpd org luar, sdgkan diorg ni kan sepatutnye kene confront each other and berdiskusi bersama-sama. jujur terhadap satu sama lain. bile org luar yg tak tau ujung pangkal judge, macam2 pendpt diberi dan keputusan pun dibuat berdasarkan pendpt org ramai je. and we have to admit bile kite wat luahan perasaan kite tend to ignore our own fault, dan fokus kepada kesalahan org lg satu tu je.  mcm tu sampai bile la kite nak berubah kan?

hahaha arwah abah aku pun ckp mcm tu gak. kekdg die dgr je, kekdg die berbalah gak. hahaha ...
annehuda Post at 13-9-2011 11:47

tula..aku pun la ni baru nak rajin2 jenguk bod tu..

tapi ade pakcik kat opis aku ni..die ni cam gatal merenyam jugak..tapi jenis yg gila2 mcm tu je..
penah aku tanye die..pakcik ni nampak mcm gatal tapi syg bini eh??
pastu die jwb ape tau..aku ni,saat akad nikah tu,aku dah tetapkan dlm ati aku die la isteri aku pertama dan terakhir..
ko susunla mana2 pompuan cantik depan aku pun..aku takkan menduakan bini aku..

aku pun masa tu mcm ternganga gakla dgr..ye la..pakcik tu nampak cam gatal tu siot..hahah

ok..tu kalo bini yg bekerjaya..isu nye kat situ..ego tercabar..

tapi mcm mana pulak sur ...
melinda_gordon Post at 13-9-2011 11:52

sebab dok rumah kan banyak jugak godaannye
men fb, chat, webcam bagai...
kne pulaks housewife yang pakej shomelz lotes nie kan
there are lot boyer darats mau amek kesempatan... kne ayat2, dah dapat bawa sana-sini...
laki pon melayan pastu ayat baek, pujuk ke hotel dsb maka tergadai laa maruah wanita nie...
haishhh

Reply 13# melinda_gordon

mel, tu notty2 jer kot... tapi sayang bini...
laky nie ade yang jenis cam nampak gatai tapi tak
tapi ade laky alim2 kucheng, hakikatnye gatai yahamat...

walaupn aku "nakal" ....tp aku terlalu sayangkan keluarga

apa2 yg aku buat...family tetap no1

...
TanSriJess Post at 13-9-2011 11:53

wow..speechless..susah nak cari lelaki mcm u ni zaman sekarang..bagus..keep it up..pape kecurangan yg nak dibuat,pkkan la dulu isteri dan anak2..

Reply 12# annehuda

ustaz aku pon fb nie die sorok dari wife dier takot jelez plak wanita nie...
dari 600 fren dier, 400 lbeh perempuan... die kate mostly student dier juge...
tapi wife die cemburu kuat, jiran nak tumpangkan anak dier g skolah sekali dengan anak ustaz nie pon die tak kasi...
haha... so laki kne arr jage aty wife juge kan... so ade perkare tu kne sorok sikit kot

Aku rasa sebab kurang pegangan agama...ada org ilmu agama tu dah ada, kekdg maybe lebih byk ilmu dari org lain. tp akibah drpd nafsu tu menguasai diri, ilmu2 yg dia ada tu x berguna lgsg. Bila family tu x praktikkan agama, automatik xde la keberkatan dlm kehidupan berkeluarga tu.

tula..aku pun la ni baru nak rajin2 jenguk bod tu..

tapi ade pakcik kat opis aku ni..di ...
melinda_gordon Post at 13-9-2011 12:00

aku plg terharu ngan arwah abah aku, bile org tny kenapa taknak kawin lg? pdhal arwah abah aku ni ramai gak yg nk mengoratnye. mcm2 alasan yg die kasi. alasan plg kelakar die ckp 'nnt bini baru aku mengandung lg, aku tak larat nak jaga budak kecik'

tp aku penah tny gak, arwah abah aku ckp, 'cukup-cukupla abah ada mak kau, dan korang berdua (aku n adik aku). cukupla abah jaga korang, lagipun kalau abah yg pegi dulu, arwah mak korang confirm tak nak kawin lagi (arwah mak aku mmg independent skit orgnye).  ngape abah nk kawin lg kan?'

terharu aku walaupun dua-dua dipisahkan oleh kematian tp masing2 mcm ade connection gitu. kesetiaan yg berpanjangan .....

Reply 17# melinda_gordon

i x kata yg i  x pernah curang....i pon bknnya lelaki yg baik kalau dlm bab2 curang mencurang nih

jika time i ada gf....1st benda yg i bagitau my partner,yg i dh ada family & jgn haraplah i akan melebihkan dia berbanding my family