CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: dr_stein

[Cadangan] ★ALL ABOUT BANKRAPSI/MUFLIS★

RE: ALL ABOUT Bankruptcy/Muflis

Betul ka kalau kita diistiharkan bankrup kita tidak boleh di cas apa-apa juga interest lagi?
Saya a ...
IdaJun Post at 1-9-2010 12:32

Kalau dah betul bankrupt payment semua kena bayar mealaui insolvensi, kalau bank tu tahu kita bankrupt dia kena file POD baru blh claim...kalau dia terima gak dia kena fine 3x ganda i.e kalau dia amik 10k, dia kena fine 30k.......kalau dah declare kat insolvensi perkara ni tak akan berbangkit

Reply 205# tukul
tak marah... saja je la hehehehe

bila dah jadi muflis, bank tak boleh deal direct dengan kita lagi.  kerana kita tiada hak lagi dah...  apa saja bank nak buat, ianya melanggar undang-undang.  suruh bank tu talk to the hand kalau dia tak nak talk to the OA

bila dah jadi muflis, bank tak boleh deal direct dengan kita lagi.  kerana kita tiada hak lagi dah.. ...
Gemukkkkkkk Post at 5-9-2010 23:32

Kalau mcm tu adakah saya akan kehilangan rumah saya atau rumah saya tu akan dilelong jugak...

Kalau dah betul bankrupt payment semua kena bayar mealaui insolvensi, kalau bank tu tahu kita bank ...
jone Post at 5-9-2010 09:53

Saya mmg dah betul bankrupt dan telah buat bayaran kpd insolvensi tiap2 bulan dan berkenaan rumah tersebut saya mmg dah maklumkan kpd insolvensi. Cuma pihak insolvensi nak menolong saya sbb sebuah rumah dah dilelong dan jika  rumah yg ini jugak dilelong maka saya tiada rumah utk diduduki lagi. Nak beli baru dah tentu bermasalah, dgn umur suami dah tentu bayaran bulanan akan jadi banyak. Adakah selepas ini rumah saya tu akan di lelong. Minta jasa baik untuk beri pendapat bagaimana nak kekalkan rumah tersebut. tkasih.

kalau dah muflis, memang OA ada hak nak lelongkan rumah tu.  tapi biasanya OA tak akan buat.  ini lebih elok.  kalau bukan kerana status muflis, haruslah bank akan lelongkan rumah.  tapi kini, ada OA yang menhalang bank tu.
sebenarnya bank tu yang bodoh mufliskan anda, pada pendapat saya.

oh ya, kalau dah muflis, tak boleh buat apa dah pada rumah tu.  takpe la, biasanya OA bertugas menolong kita.

Rate

1

Follow Us
Post Last Edit by IdaJun at 7-9-2010 00:44
kalau dah muflis, memang OA ada hak nak lelongkan rumah tu.  tapi biasanya OA tak akan buat.  ini le ...
Gemukkkkkkk Post at 6-9-2010 20:40

Saya tak paham maksud "tak boleh buat apa dah pada rumah tersebut". Adakah bermaksud rumah tersebut kena lelong juga atau mcmana.

maksudnya, anda tak boleh buat apa dah.  hakmilik rumah adalah pada OA.  kalau dia nak lelongkan pun, itu hak dia.  tapi biasanya OA tak buat camtu kerana biasanya tugas OA ialah bantu anda selesaikan hutang.

RE: ALL ABOUT Bankruptcy/Muflis

Saya mmg dah betul bankrupt dan telah buat bayaran kpd insolvensi tiap2 bulan dan berkenaa ...
IdaJun Post at 6-9-2010 09:51

Check balik dgn bank rumah yg masih ada sampai stage apa....kalau nak ikut dia kena file POD jer...tapi payment boleh dirunding dgn pihak bank(ikut dia punya discretion ler)

Tkasih atas penerangan diatas dan rasanya saya dah faham. Harapan saya agar OA tu dapat menolong saya. Kalau tidak saya akan merempatlah selamanya.

Reply 230# IdaJun

jangan cakap camtu
yakinlah yang rezeki tu datang dari tuhan
muflis bukan bermaksud kiamatnya dunia anda

Reply  IdaJun

jangan cakap camtu
yakinlah yang rezeki tu datang dari tuhan
muflis bukan bermak ...
Gemukkkkkkk Post at 20-9-2010 20:44

Tkasih...atas segala nasihat dan jawapan yg telah diberikan.Mmg saya redha terima segalanya tapi lumrah kehidupan . Masa senang disukai , masa susah dibenci.

salam,

firstly harapmaaf bebanyak kalo saya mengulang soalan. buat masa ni masa sgt terhad utk saya menyelak pages yg terdahulu, jd sy terpaksa tanya terus la ni coz it's a bit urgent.

in case adas sesiapa sudi bantu.

terusterang kes nye begini;
apa yg saya boleh katakan, kakak saya sorg peminjam yg baik dlm ertikata kalo dia ada pinjam apa2 termasuk dr bank, dia akan melunaskan pembayaran dgn baik dan tak pernah culas. bbrp tahun lps slps mendapat pekerjaan sbg guru kafa disebuah sekolah, dia memerlukan kenderaan utk berulang alik. tetapi mmdgkan gaji dia hnya 400+ lebih kurang, jd tak lepas pula nak buat pinjaman bank. oleh itu, adik saya yg pada masa tu menjalankan perniaagaan sendiri telah menawarkan membeli kereta menggunakan nama dia. loan pun lulus, kakak saya beli sebuah kereta kecil sesuai utk kegunaan dia.
dan spt yg saya katakan, kakak sy tak penah culas membayar instalmen kereta dia.

nak jadi cerita, adik sy ni telah menghadapi masalah dlm perniagaan dan stlh bbrp tahun berhempas pulas, akhirnya gagal. baru2 ni dia dapat notis bankrap. so, kakak sy pun mengadu pd saya kalo mcm gitu, apa jadi pada kereta dia (keta atas nama adik), sedangkan dia dah bbrp tahun membayar ansuran dgn baik?

so sy yg takda info ni tpksa la panjangkan pd kekawan di forum ni..

1) apa akan jadi pd kereta tu?
2) bolehkah kakak terus menggunakan kereta tu disamping bayar instalment bulanan spt biasa?
3) atau, ada alternatif lain kah i.e tukar nama pd nama org lain (cth saya ke in case kakak tak layak bdasarkan slip gaji?)
4) saya ada dgr that kalo nak tukar nama kena buat loan baru.. adakah ini penyelesaian terbaik?

harap sapa2 dpt membantu.. terimakasih banyak2.

Rate

1

kalau nak tukar nama dan tak mampu lunaskan hutang asal sekaligus, memang kena buat loan baru.
bila sudah berstatus muflis, kereta tu akan 'dimiliki' oleh Official Assignee dari jabatan insovensi.  jadi, apa tindakan yang akan diambil ke atas kereta itu bergantung kepada budi-bicara dia.  
satu cara ialah mintak adik berbincang dengan pegawai tu untuk tidak ambil apa-apa tindakan ke atas kereta dan benarkan kakak 'tolong' bayarkan setiap bulan.  itu pun, kalau kakak sanggup ambik risiko kerana bila-bila pun pegawai tu boleh bertindak ke atas kereta tu kalau para pemiutang tuntut bayaran dari adik melalui pegawai tu.

Rate

1

Reply 234# Gemukkkkkkk

incik Gemukkkkkk, apa akan jadi kalau rumah yg ada 2 nama.. salah seorangnya diisytiharkan bankrup.. apa jadik eh

sepatutnya tak jadi apa-apa.  sekadar pegawai jabatan muflis je yang akan uruskan apa-apa berkaitan si muflis tu saja.

Mcmana ni...spt yg sy nyatakan diatas berkaitan dgn rumah saya , bank dah tahu saya muflis, dan OA telah meminta sy utk bercakap dgn pegawai bank supaya struktur kan balik pinjaman perumahan saya tanpa interest...tapi sampai skrg bank tak maklumkan balik kpd saya apa2 pun..apa yg sy selalu dpt adalah panggilan pertanyaan adakah sy nak bayar utk bayaran bulanan. Suami sy mmg membuat bayaran bulanan tetapi tidak mencukupi spt yg diminta oleh pihak bank...dan tiap2 bulan sy akan dpt msg mengatakan pinjaman sy masih tertunggak...sy dah meminta pegawai bank utk berhubung dgn OA tetapi sehingga sekarang tiada tindakan apa2 pun...
Soalan saya:
Adakah bank blh ambil tindakan terhadap sy berkenaan rumah tersebut dan boleh melelong nya. Kalau lah boleh apa jd dgn bayaran yg tiap2 bulan telah dibyr oleh suami saya..dan saya rasa ini satu penganiayaan kerana tetap menerima bayaran bulan tetapi masih nak lelong rumah tersebut..

Sesiapa yg arifff tlg lah bg jawapan dan apa yg harus saya lakukan..Tkasih atas perhatian.

soalan teknikal sebegini, cuma pihak peguam je mampu jawab.
sebabnya, jawapannya mudah.
adakah bank boleh ambil tindakan?  jawapannya ya.  sebab bank memang boleh ambil tindakan walau dalam apa-apa situasi pun.  kita dah sign berikan hak tu pada pihak bank semasa kita ambik loan dia.  
cadangan saya, soalan camni sebenarnya tak perlu ditanyakan la.  
lebih baik bertanya, apa yang boleh dibuat.

secara amnya, pihak peminjam terpaksalah berurusan dengan pegawai bank.  kalau dia tak nak bertemu, carilah pegawai atasannya.  tak ada cara lain.

Rate

1

kalau dah muflis, memang OA ada hak nak lelongkan rumah tu.  tapi biasanya OA tak akan buat.  ini le ...
Gemukkkkkkk Post at 6-9-2010 20:40

kakak saya dah dapat notis bankrap sebab loan kereta
at the same time last yr dia dah sign SNP jual rumah, rasanya duit akan dapat dlm 3 bulan ni iaitu selepas kakak saya bankrap sebab bank kata by FEB jika tak settle kakak saya akan bankrap.
so nak tanya,  duit jualan rumah tu apa jadi kalau masa tu dia dah bankrap ?
loyer SNP tu pulak buat kerja macam kura2.....penjual dan pembeli pulak guna loyer sama kata nya

dapat notis untuk ambil tindakan memufliskan kakak saja, kan?  maknanya belum jatuh taraf muflis lagi.  pergi la berbincang dengan bank.  bawak S&P sebagai bukti.  mintak diorang tanggguhkan tindakan sampai dah dapat duit jual rumah tu.