CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: shahhana

[BINCANG] Suami/ Isteri berat sebelah

umah MIL? almost every month balik..die anak lelaki, tanggungjawab die terhadap family never ending, balik jenguk mak dia, tanye kabo..sembang2.......balik pun 1 night only, wa tarak hal....kalo many nights wa byk hal la gaks, wa tarak larat nak menutup aurat all the time sbb ade adik ipar lelaki dok sekali....

umah mak? since jauh, balik le dlm setahun paling  byk 6 kali, min 4 days, max dlm 8 days....so far, both of us ok with the arrangement....

Rate

1

Reply  gticute

yg selalu jd mcm tu.. bila mak/pak nk berkepit manjang dgn anak lelakinya....
x  ...
afja Post at 23-6-2011 16:20

aku cakap bab campur tangan ni bukan saja mak bapak lelaki, mak bapak isteri sekali la. aku memang tak suka kedua-dua belah pihak campur tangan. kami berdua tak bagi peluang untuk diorang campurtangan atau tetapkan apa2. aku tahu ada mak bapak yg wat rule, hujung minggu semua anak kena balik kampung, kena gather2 sama walaupun kadang2 anak menantu ada hal sendiri waktu tu. aku takkan bagi mana2 pihak paksa2 kitaorang. semua atas kehendak n perbincangan kami berdua. sebagai contoh, mak aku telefon, minggu depan sepupu kawin, balik ke tak? aku akan tanya suami, rasa2 boleh balik tak. lepas berbincang kalu tak boleh, tak balik la. sama gak pihak disebelah suami. nak paksa kitaorang, sori la, laki bini perangai sama, tak suka orang lain campur tangan dalam hidup kitaorang.

bila tak pernah bagi peluang, tak pernah la gaduh pasal nak balik kampung.segala atas keselesaan kami berdua. adakala pendapat kami bercanggah, tapi yg paling rasional diterima pakai. aku walaupun kurang baik ngan mil, tetap balik jugak rumah mil bila sampai masa suami ingin balik. ikut ajer, rasional setahun takkan tak balik sekali kan. atleast 3 bulan sekali.cuma baru2 ni hampir 7 bulan tak balik coz aku bagi alasan yg kukuh. pertama baby aku kecik sangat nak travel jauh2, kedua aku dah banyak cuti dah coz anak selalu tak sihat n ketiga saya masih lagi sakit hati ngan mak awak last balik hari tu. . bila dah hilang panas, nanti saya balik, yek i mengotakan janji, baru ni bulan 5 i balik rumah dia. sepanjang berada disana, muka aku tak masam, tapi taklah senyum manjang. biasa2 jer. next balik raya nanti. it is so simple like that. buat apa2 pening2.

bab Syurga bawah telapak kaki ibu, entah lah cos pendapat aku kena wat baik pada semua orang sebab kalu berdosa ngan sapa2 pun tak kiralah ibu or orang lain, tetap takleh masuk syurga.

Rate

1

Reply 22# gticute

yup... mmg sepatutnya mak/pak mana pihak x perlu nk campur tgn dlm urusan rumahtangga anak2...
cuma kalau anak2 minta nasihat, baru la mak/pak blh campur. tp setakat nasihat la. keputusan tetap miker yg dlm rumahtangga tu yg patut buat... yer x?

Maaf cakap.

Lelaki mcm ni, TAKUT BINI SEBAB TAKUT MALAM-MALAM TAK DAPAT MAIN. sebagai ibu memang ...
wanitajelita Post at 23-6-2011 16:23

wj, aku rasa perkahwinan jauh lagi besar maknanyer dari "main" semata-mata. kalu seatakat nak dapat main, baik cari pelacur jer sebab lagi senang. bayar kurang 100 pun boleh dapat main kan. perkahwinan adalah untuk berkongsi hidup n membesarkan anak bersama-sama sekiranya ada.

banyak reason kenapa lelaki membelakangkan ibunyer. apapun didikan tu sangat penting. rasanyer kehidupan berjalan dengan mengikut aturannya, dulu ibu membesarkan anak, sekarang giliran anak membesarkan anak sendiri.dan begitulah seterusnya. sebagai ibu-bapa, tak perlu lah penting diri, biarlah anak menjalani kehidupan mereka ngan tenang. tak perlu kita nak mengawal semata2 kerana dulu kita yang membesarkan mereka. bukan kah itu tanggungjawab kita sebagai ibu bapa.

Tulah...yg belum kawin, yg dah bertunang tu rajin2 la ke rumah bakal mak pak mertua..dah kawin sok senang..tak ada isu dah pasal tu...

Tulah...yg belum kawin, yg dah bertunang tu rajin2 la ke rumah mak pak mertua..dah kawin sok senang..tak ada isu dah pasal tu...

Follow Us
wj, aku rasa perkahwinan jauh lagi besar maknanyer dari "main" semata-mata. kalu seatakat  ...
gticute Post at 23-6-2011 04:51 PM

nicely said ....

Post Last Edit by cmf_blingblings at 23-6-2011 17:19

Jadilah macam I, posa dan raya kat rumah kami sendiri, tak balik mana-mana rumah pasal laki aku kerja setiap kali raya...dulu-dulu masa zaman jahiliah aku balik aja umah mak aku angkut anak aku sekali buat kuih berkepuk utk mak, abang-abang, kakak dan adik aku ...Dah dia kena kerja nak wat mcm mana kan?

Satu tahun tu aku tengok laki aku balik kerja pastu bawa anak aku gi pasar ramadhan beli itu ini, aku kat ofis aku, bila balik semua anak beranak 2 org tu hidangkan, actually sepanjang bulan puasa laki aku shif pagi balik lam pukul 4...Biasalah chef ni ramai yg Islam tp tak puasa, suami aku mengadulah, dia macam tak suka dengan geng2 muda yg tak nak puasa. Dugaan tukang masak atau chef ni besar sebenarnya tp laki aku ni kalau pasal puasa tak ada nak kompromi.. aku jadi insap kejap..

Tahun tu aku buat pakaian raya sama untuk kami bertiga, aku buat kueh raya siap-siap. Ake telefon mak aku cakap minta maaf, aku balik 2 atau 3 hari lepas raya sbb aku nak temankan suami aku raya...aku tahu mak aku sedih sebab adik beradik aku yg ramai tu selalu dahulukan mertua, takut bini ngamuk..aku call abang-abang, adik dan kakak aku dan bagitahu, alhamdulillah dia org balik untuk temankan mak aku yg sebatang kara tak rumah dia...

Lepas beraya bertiga beranak, suami aku gi sembahyang raya dia masuk kerja dengan baju melayu dia, aku bangga sangat sbb dia bukan Melayu..
Tak ada nak berebut balik kg siapa tapi sebagai isteri aku nak suami aku tahu yg aku dahulukan dia..

Rate

1

Reply  gticute

yup... mmg sepatutnya mak/pak mana pihak x perlu nk campur tgn dlm urusan rumah ...
afja Post at 23-6-2011 16:49

yup betul

nicely said ....
MrsJohn Post at 23-6-2011 17:03

tompang LIKE

Tulah...yg belum kawin, yg dah bertunang tu rajin2 la ke rumah mak pak mertua..dah kawin sok senang..tak ada isu dah pasal tu...
Anak_Nogori Post at 23-6-2011 16:55

insyaAllah...........

Dalam hidup berumahtangga ni, kedua dua pihak kena pegang satu benda sahaja, bahawa perkahwinan itu ialah satu ibadah

Kalau kita berpegang kepada konsep ibadah ini, maka aman damai lah rumahtangga

Masakan dalam beribadah, kita mahu bertindak tak adil/berat sebelah, betul tak?

Memang diakui, bahawa menantu perempuan majoritinya (bukan semua) agak sukar nak 'ngam' dgn keluarga mertua, lebih lebih lagi ibu mertua
Atas dasar ini jugalah, ada menantu yang takmau balik rumah mertua, sebab nak elakkan bertemu.

Ingatlah, menghormati orang tua itu (selain ibu bapa sendiri) ialah sunnah Nabi..
Apatah lagi orang tua itu iala mertua kita sendiri

Rate

1

Dalam hidup berumahtangga ni, kedua dua pihak kena pegang satu benda sahaja, bahawa perkahwinan itu  ...
RedDevils Post at 24-6-2011 15:55
Anak jantan orang nak, mak dia buang

Tulah...yg belum kawin, yg dah bertunang tu rajin2 la ke rumah mak pak mertua..dah kawin sok senang. ...
Anak_Nogori Post at 23-6-2011 16:55

Ada jenis family yang tak boleh terima kehadiran boyfriend/girlfriend atau tunang ke rumah, selagi belum bernikah AN

Ada yg sempoi, boleh terima.

Kepada yg Alhamdullilah dapat bakal family mertua yg sempoi tu, bawak bawaklah rajin2 bertandang, bak kata uncle
Tapi jangan rajin masa belum nikah aja...Lepas kawin pakai GPS pun boleh sesat nak ke rumah mertua...Spesis ni memang patut di tembak dengan senapang gajah

adil bukan makna equal atau sama ..adil makna meletak sesuatu di tempatnya

kalo sampan ko buh atas jalanraya, tak adil pada sampan namanya

kalo kucing ko wat cam dia lembu, ko tunggang kucing or ko seret kucing suh jalan2 ngan ko..tak adil namanya pasei nate tu bukan gitu style dia..bukan cam anjing..kucing ni enigmatic

so kalo dah nikah tu wat cara nikah..kenai lah fungsi, peranan seme tu, kalo suami kata nak pi gunung fujiyama dan suruh ko ikut dia..ko wajib ikut walo tinggal seme kg halaman mak abah adik abang segala nya..seme kene tinggal

isteri kene taat suami, kalo suami kata balik kampung dia tiap taun raya pun kene wajib taat, kalo nak disagree itu hak ko tapi kalo dia tak suke nanti haa maka tuhan pun tak redho, nanti sure de tanya abis tu kalo mak pompuan tu di kg plak tak redho anak dia asik tak balik? salah sapa? hihihihi pikiooooooooooo ler skit cik oiiiiiii..

mentang2 zaman ni pompuan dah sama naik malah ada lai top dari lelaki, kehendak diri tu kalo buleh nak sama ngan suami yer? tokleh cik oiiiiiiii..hidup ada agama, kalo syariat or peraturanNYA kata lagu tu..lagu tu ler..mana leh ubah

kalo suami 'zalim' , asikkkkkkkkkk kampung dia, asikkkkkkk koge dia, asikkkk belah sedara dia, tu hal dia dengan tuhan, nanti kat padang masyar sundriiiiiiii mau ingat lah ok?

masalahnya, manusia ni tak sabaqqqqqqqq, kalo buat something depa nak balasan walo suami sendiri, kalo tak berbalas nanti mula lah sakit hati..bukan buat tu simply sebab taat kat tuhan, taat kat rasul, dan kendian taat suami haa..buat semata nak harap balasan, ikut laki balik kg kendian berharappppppppp pas tu nak balik kg dia plak..kendian kalo laki takmo mula la moncong sampai aprika gamaknya..mana bleh cik oiiiiiii

there can only be 1 leader in 1 house u kno leader kata kene ikut..baru nama PENGIKUT yang taat, baru tuhan redha sebab suami sukaaaaaaaa..baru suami konpiden, baru feel good, bila dia rasa dia bleh aturrrrrrrrrr urusan DALAM rumah so dia baru fokus urusan luar rumah cam donya yang maha luas nih

ni umah pun kelam kabut lai nak jadi ahli politik ha ha ha, bini pun tak terdidik lagi nak jadi ADUN..apa barang ?

tu pasei saya tunggu anak yatim piatu..haa mak aku mak hang gak, ayah aku ayah hang gak..tiap kali balik umah samaaaaaaa jek..sonangggg ati eden

Rate

1

cmf_blingblings Post at 24-6-2011 15:57

Anak jantan tu boleh wat bantal peluk malam2 plus mesin atm bergerak, mak dia takleh. ahaks ahaks ahaks.......

cmf_blingblings Post at 24-6-2011 15:57

Ada pepatah/kata kata pujangga yang berbunyi lebih kurang ~

'kalau kita kahwin dengan seseorang, kita kahwin dengan ahli keluarganya juga'

Assalamualaikum maaf kalau thread yg aku buka nie boleh menimbulkan kemarahan semua orang.

1. Kor ...
shahhana Post at 21-6-2011 14:45
...bila kita dah berkawin ngan orang yang kita pilih nie...kita pon kena akur yang kita turut berkawin ngan keluarganya jugak...

...so...whether kita nie menantu pilihan atau tidak...whether kita like or dislike our new family nie...kita kenalah berusaha untuk menjaga relationship kita ngan keluarga baru kita sebaik mungkin agar semua pihak dapat hidup ngan aman dan damai...

...kita fikirkan tentang ketenangan hati dan kebahagian rumahtangga kita saja...kalau kita berusaha towards these 2 things...insyaallah...kita dapat mengecapi kehidupan berumahtangga yang lebih aman...perlu ingat...kesabaran...toleransi...dan keikhlasan hati kita turut jugak perlu dalam menjayakan usaha kita ini....

...suami atau isteri kenalah berlaku adil when it comes to visitation issue ini semua...kenalah bawak berbincang dan bermuafakat antara satu sama lain...

...kadang2...ada jugak suami yang jarang2 nak balik kampung parents mereka sendiri...as a wife...janganlah kita dok gembira ria suami asik balik kampung kita saja...kenalah remind suami tuk senang2kan diri dia pi visit his own parents...

...dan kalau suami asik balik kat kampung parents dia jer...kita kenalah sound suami kita jugak tuk senang2kan diri dia pi visit mak pak kita jugak...kalau sound baik2...takkan jatuhnya hukum derhaka pon...

Rate

1

Anak jantan tu boleh wat bantal peluk malam2 plus mesin atm bergerak, mak dia takleh. ahaks ...
gticute Post at 24-6-2011 23:08

ahaks ko memang sengal lah gticute

Jadilah macam I, posa dan raya kat rumah kami sendiri, tak balik mana-mana rumah pasal laki aku kerj ...
cmf_blingblings Post at 23-6-2011 17:18

bling...bila akak bacer posting nko nie, seakan2 sama lah perjalanan hidup kita yg berkahwin dgn bangsa lain ni.

like me beraya diperantauan most of the times, ada lah jugak balik kampong my side beraya cos nak balik hubby's side, depa tak terima myself.  my hubby pun masa his parents still alive tak pernah mentioned nak balik beraya umah parents dia pun.  kalo kita tanya pun dia wat tak tau aja, maybe he is worried kalo akak kena pulau or hambor dgn parents dia nnt, malu jugak dia.

akak sebelum kawen sehingga skang nie, most raya, beraya sendiri or now with my family. tahun nie raya insyaallah beraya kat sini cos last raya dah balik kampong n beraya dgn adik beradik.  in another word akak rasa tak berat sebelah mana2 pihak pun!  dok jauh2 nie tu ler yg baiknya.

akak n hubby yatim piatu ma!