CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: cmf_blanco

Salah Anggap/Pandangan Negatif ttg org dr M'sia Timur (Sabah/Srwak)

ioolsss segan uollsss..... i ni rupe biasa2 je.
annehuda Post at 26-5-2011 08:57

moteppp nk seganrina bangga hokehhhh..orang dusun kulit putih2...lawa2 mencik tauuu..tade pon orang puji iols

moteppp nk seganrina  bangga hokehhhh..orang dusun kulit putih2...lawa2  mencik tauu ...
siputsedut Post at 26-5-2011 08:59

puji ke? manelah i tau, time tu i tak tau pun org dusun tu ramai yg femes2 orgnye....

Reply 57# siputsedut

ex-housemate sy dulu org KL jati,dia slalu kata untung korang asal dr kg..dapat lg tgk ayam hidup depan mata..aku ni,tgk ayam kat supermarket yg dah beku jer..kesian pula ngan dia neh

moteppp nk seganrina  bangga hokehhhh..orang dusun kulit putih2...lawa2  mencik tauu ...
siputsedut Post at 26-5-2011 08:59

jgn la gtu..smua kita ni cantik & lawa..

Reply  siputsedut

ex-housemate sy dulu org KL jati,dia slalu kata untung korang asal dr kg..da ...
cmf_blanco Post at 26-5-2011 10:45

kawan saya je la yang tak semenggah suka mengata orang2 kampung

kan..ayam tak rindu sangat sbb suka berak merata..rindu kambing kat belakang rumah

pengalaman aku sendiri bila jejak kaki di sjung ini...memang xsemua org semenanjung mcm tu...sy brani kata org2 yg bfkrn mcm tu adalah org2 yg msh d takuk yg lama..dan xpernah kluar dari peninsular a.k.a xpernah naik belon..sy png d ajukan beberapa soalan yg sy rasa sy sendiri mcm tkedu dgn kebodohan mrk sendiri..cth kat tmpt awk ada mcd x??kerreta apa pakai??cmne rasa tingal kat pokok??semua org yg tny sy mcm tu adalah dr golongan 3rd-class..aku bw laptop pn mrk tkejuz giler..eh org2 mcm kamu pn ada laptop??x tfkr ke mcm mana sy dpt ambik diploma d politeknik klu negeri sy xmaju??bagi sy org mentaliti mcm 2 xpernah tgk dunia luar mlainakan gah nye melihat KLCC,peronas twin tower netc.sy gambarkan org mcm ni sbgai hisup d bwh kaca..mereka dpt melihat kemajuan tetapi xdpt mereasa kemajuan itu sendiri..

berbanding dgn org2 yg mmg pnh kluar dr peninsular or mlihat dgn mata sendiri apa itu msia..mrk blh bangga bcerita dgn yg ln.wah sbh/swk mmg best la,mknn best,suasana bersih..plng2 sabah seaside yg mmg cantik giler..dan ada jugak yg terkejut mlihat rnh2 d borneo ini..semua nye tanah lot,xde pn bhimpin2 tinggal kat flat or appartment.

namun ada jugak sbhagian BOS2 yg hazabilah bila sy intervw mrk blh tny..awk msti dr golongan yg miskin..yelah kat borneo mau mkn apa??apa ada di sana..padahal d borneo pn sama jugak dgn peninsular..beza nya x xpose n xda bangunan yg tinggi2..pa diaorg ingat bangunan yg tinggi2 yg ada d negeri diaorg tu cukup utk menyatakan bahawasanya ,mg mrk sufah urben>>sdh maju??padaha pmikiran jauh ketinggalan..

pnh sorg tny..mm kenapa d Tv salu menampakan borneo ni like this n like that..but when we went to borneo xda plak org pakai baju cmtu?? mmg x dinafikan apa yg TV siarkan itu mmg betul..stp bangsa ada costum sendiri..mcm bangsa ln juga ada sari,kebaya,cheong sam..begitu juga dgn bansa2 d swk..da baju2 tsendiri.dlm TV mmg selalunya akn menyiarkan apa yg unik ttng sesebuah negeri ye..cthnya cheong sam ada ke hari2 cina pakai ??xkan??begitu gamaknyer.. easy to say jgn la tlalu baharap nak tgk dunia malai TV padahan byk lagi medium2 yg blh mengubah minda,fkrn kita..we are malaysian..so buat apa nak dscriminasi sesama sendir??

salam hormat..

Follow Us
Aku org sarawak.Selama 3 thun aku duk smnjg ni byk jga pngalaman yg aku tempuh.Mcm2 soalan dr org smnjg yg aku jmpa.Ada yg tanya di sarawak/sabah ada jalan raya ka? Tinggal atas pokok ka? Pakai cawat ka? Hari2 naik sampan ka? Soalan tu bkn dtg dr org senior2 ni.Tp generasi baru skarg yg sma umr dgn aku..Kadang2 aku hairan juga kenapa la minda dorg ni tertutup.Macam org dari zaman batu pula.Bukan tu saja..dorang siap tanya aku lg mesti di sana kotorkan? makanan byk nda halalkan?  Then dorg ckp lg mesti la sabah/sarawak ni belum maju...Tp bila pikir balik sapa yg nda maju ni..dorg ka kita...??? Kalau dari pembangunan mungkin la agak ketinggalan.Tapi kalau dari segi otak tu rasanya dorg ni lagi ketinggalan....Senang cakap SAKAI.Dalam hati tu berapi la juga bila dorg tanya mcm tu.Tapi aku nda mau la panas2 aku jawab la yang sepatutnya.Kira mcm promote la sabah/sarawak ni mcm mn.

Tapi tu la...dorang ni nda patut la mcm ni...kata 1 Malaysia.Tp d beza2 pula...Aku datang sini pn bukan kawan sabah sarawak ja..aku kawan juga dengan org smnjg ni.Tp tu ja la heran kenapa dorg ni bulih pikir mcm tu kan....

Bukan tu saja...dorang pun ada juga tanya mesti orang sabah/sarawak ni banyak amalkan ilmu guna2 kan? Terkejut juga aku bila dorang cakap macam tu...Lepas tu aku tanya la balik, macam mana ko boleh kata macam tu?? Dorang pn jawab...yala kebanyakan lelaki yang pegi sabah/sarawak nda mau balik semenanjung sudah....Dalam hati aku ketawa ja.Jakun nya dorg ni.Sedangkan yang aku nampak kebanyakkan org semenanjung yg nda mau balik tu sebab terpikat dengan org sana bukan atas dasar ilmu guna2 tapi mmg atas dasar cinta.Lagi pun bukan mau cakap besar la...Majoriti orang sabah/sarawak ni mmg lawa2.....Tempat nya pun damai..Sapa nda terpikat kan?

Tapi cuba pikir logik..kalau kita pakai ilmu guna2 dorang nda pakai ilmu guna2 ka? Yang aku nampak keluar d paper yang byk percaya benda ilmu guna2 ni org semenanjung.dulu kecoh kes mona fendi tu..pastu zaman sekarang yg keluar paper nda kurg yg pegi jumpa bomoh...untuk cantik la kaya la.org semenanjung yg aku nampak ramai percaya benda tahyul ni.Ajaran sesat pn byk dari semenanjung ni.Pernah satu kawan aku ni budak semenanjung mintak aku ubat pengasih...dia kata ndakan org sarawak nda ada? aku jawab la..mmg nda ada mau buat macam mana..

Terpanjang pula cerita aku ni..tapi tu la dorg nda patut la pikir org sabah/sarawak smpai mcm tu...melampau sudah tu.sdgkan benda mcm tu nda kira d semenanjung ka sabah ka sarawak ka? semua tempat mesti nda lepas bah dari benda macam tu...aiyoo...thailand lg dasyat..kenapa sabah/sarawak juga kena....

Reply 67# fieeda87

kesian kan masih ada segelintir org2 muda d sna pun masih pikir kita d sabah & srwak ni mcm tu..org muda yg membesar dikelilingi dgn teknologi tpi x mo manfaat kan btul2..klu yg buat gtu org tua kira blh dimaafkan lg tapi ni...sandi kan,kdg2 geram bah dgn ke'ignorant drg tuh..Aspek lain cam fesyen,teknologi kunun updated la drg tu tpi bila sampai pg bab isu semasa waima general knowledge skalipun failed...camna mo jadi nation's future leader klu perkara mcm psl pemahaman keadaan yg ada disekeliling pun dipandang ringan @ lg teruk X dipandang langsung padahal perkara tu penting.....

tak semua orang semenanjung berfikiran negatif tentang orang sabah/sarawak ... i salah seorang daripada mereka ... .

orang2 yg berfikiran kolot je yg kta bnda2 negatif psl sabahan and sarawakian ni
my best friends is a Dusun girl frm KK and a Melanau guy frm Bintulu

to be honest sy suka kawan dgn diaorg cuz diaorg ni open minded as compared tu org2 lain dlm uni sy yg trcinta kat shah alam ni

although I'm frm Semenanjung and they are frm Borneo ktorg ok je
tp msa mula2 kenal dulu ada pening lalat la sikit dgr my friends cakap BM pekat dgn slang diaorg
lma2 biasa dah
siap dh dpt pick up a few sabahan and sarawakian language gak la sbab slalu dgr my friends ckp

taktau plak aku perkara camni penah berlaku..
masa aku kat kolej dulu... kitorang semenanjung ngan org sabah/sarawak ok jek..
salah sorang kawan baik aku ialah org sabah

xde langsung isu camni.. xtau plak aku remaja generasi baru ni semakin biadap...

macam ni punye kes pon ada ka??? haiyooooo

Reply 73# kay87

knpa?x pecaya ke? mmg wujud kes mcm ni w/pon kat era skrg ni...

wowowo...org sabah sporting weh cun..cantik.putih plak tu..
p/s:nk awek sabah

aku turut besedih walaupun aku bkn org sabah sarawak..
bkn apa,malaysia sendiri selalu tekankan rumah pnjg, laki xberbaju menyumpit,bekemban semua,hutan2...sampaikn aku kt mesir ni,kengkadang geram {:2_77:}..
org mesir ni masih igt org malaysia ni tggl dlm hutan rumah kayu segala ,igt org asli, aku dgn mmbe2 pun kena hunga hunga,gerammmmmmmmmnya pikir...
ni salah promotion visit malaysia dlm tv international...

sdgkn org semenanjung pun da species bengap camtu,xmustahil sgt2 la org luar pn igt 1 malaysia cmtu,huh.

Ika noh koupusan gisom soumul-umul.. Lagadon oku dika oi koginawaan ku..

mintak sape2 tlg translate..
thanks.

Reply 74# cmf_blanco

bkn x pecaye... cume masih ade lagi org yg berfikiran kolot seperti tu... aduyai... hehehehe

Reply 66# ogata

Sokong sesangat.

Orang Sabah dan Sarawak jangan cepat nak sentap dan ambil hati. Anda semua dikagumi. Adat budaya andalah  yang mewarnai masyarakat Malaysia yang Maju ini. Pada yang dok cakap negatif terhadap anda semua tu jelaslah mereka itu yang tak bertamadun serta tak berilmu. Pak Cik percaya kalau yang bercakap tu pegi Sabah atau Sarawak, tentu mereka kena sawan sebab dapat melihat realiti. Dalam banyak perkara Sabah dan Sarawak jauh kedepan dibanding dengan Semenanjung.

Pak Cik masa mola-mola melanjutkan pelajaran ke London pada awal 70'an dulu sering jadi tumpuan penuntut tempatan yang lain. Memacam persoalan mereka. Ada yang tanya orang Malaysia duduk atas pokok ker, bercawat ker, makan orang ker..,   Malaysia dalam Singapura ker malah ada yang tak penah denga nama Malaysia.

Bila dah selalu dok ditanya sebegitu, rasa seronok pun ada sebab secara tak langsung dalam Universiti Pak Cik tu Pak Cik jadi popular. Tak kira lelaki pompuan suka bekawan dengan Pak Cik.

Itu dulu kita boleh gak terima sebab masa tu Malaysia memang belum terkenal. ..... baru-baru ni Pak Cik pegi London. Kat satu mini market terjadi perbualan ini:

Pekedai asyik la perati Pak Cik dari memola masuk. Heran bebeno dia. Ingatkan sebab hensem ker Pak Cik ni. Pekedai tu nampak macam anak dara gak.
Pekedai :    Accuse me Sir, Sorry for asking. Where are you coming from sir,
Pak Cik :    Malaysia,
Pekedai :    Where is Malasa ?
Pak Cik  :    Where do you think Malaysia is?
Pekedai  :    China ? (Mungkin sebab mata Pak Cik yang sepet ni kot)
Pak Cik  :   Nop
Pekedai  :   Philiphine?
Pak Cik :   Nop
Pekedai  :  Japan ?
Pak Cik :  Nop,
Pekedai : Mexico (Dah mola merepek ni)
Pak Cik  : No
Pekedai : O please Sir, Where is Malasa.
Pak Cik  :  USA.....
Pekedai : Oh I See. No wonder you look like a Red Indian.

Gitulah betapa bodohnya sesetengah orang tu. Pak Cik tak salahkan kesemua penduduk London tu dek sebab kebodohan sorang dua. Zaman sekarang kalau dah tak tau Malaysia tu,  sah.. sah orang tak penah ke sekolah.

Maka jangan marah semua orang semenanjung dek kebodoh sombongan sorang dua. Bukan apa, depa ni tak penah pegi Sabah dan Sarawak. Kengkawan Pakcik yg dari luar negara semua kagum dengan pencapaian Sabah dan Sarawak. Truely and Colorful Malaysia. Kami di Semenanjung sentiasa anggap warga Sabah dan Sarawak sebagai sebahagian Malaysia yang penting dan anda amat dihargai.

Reply 79# imcacim

pak cik zmn 70'an org bole tny, kwn sy kerja kat aus..mrk boleh tny..whre is msia????blh terima akal lagi...p lps kwn ogata jwb..org tu tny lagi..ada dinosor ke??mcm tarzan n jane ke??...mm...