CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: cmf_blanco

Salah Anggap/Pandangan Negatif ttg org dr M'sia Timur (Sabah/Srwak)

sepupu aku kawen dgn org kk sabah apa, ok apa aku tgk depa happy, aku pun pernah lepak umah depa sehari 2 masa pi kk, best woooo dok kk..

entah mungkin yang tanya soalan-2 bodoh seperti itu SPM sejarah dpt 9...tula pasal inda tau kemajuan sabah n sarawak.... slanga indon versi sabah but  klo ikut sebutan perkataan demi perkataan sebutan sabah adalah yg benar n betul

biasala tuh..bukan semua anggap mcm tuh..aku ngan laki aku pun..apply lect utk politeknik..harap2 dapat kat sabah ...best nye...leh makan makanan laut fresh...

lah, yeke?
aku tak tau plak ada lagi orang yang berfikiran camtu?

aku pom takde rezeki lagi nak sampai ke sana.
tapi, memang teringin sangat.
suka kalo dapat kenal culture orang lain,
lain negeri, lain culturenya, lain makanannya.

bestnya kalo dapat g jalan2.
bulan 12 nih baru nak p, insyaallah..

TT,

ce tepek sket gambar-gambar yang santek kat sana.
pastu citer sket tempat mana yang best nak g holiday..

Tak salahkan sesiapa, mungkin segelintir org2 semenanjung nih kureng terdedah, umpama katak dibawah tangki air, lalu mempunyai tanggapan yang silap terhadap org2 Borneo, mungkin fakta sejarah dalam buku teks sekolah rendah yang kurang memberi pendedahan, suatu hari aku dengar ada makcik memarahi seorg dari borneo " bodoh, tak bertamadun,tinggal atas pokok" aku terpikir sejenak, siapa yg betul betul banggang sebenornyer, org yg die katakan tinggal atas pokok atau dia yg masih belum keluar dari bawah tangki air.

Follow Us
sia pun ada pengalaman pasal benda ni tapi versi lain skit.... time tu sia pi merantau di johor....  ...
devilito Post at 19-5-2011 11:31

aku rasa orang semenanjung jadi mcam tu sebab nak masuk sarawak pun kena lalu immigration dan tanya NRIC/Passport/Sijil Kelahiran. Anak kawan aku kena sekat dengan immigration Kuching di airport. Call aku di Semenanjung minta fax Sijil Kelahiran anaknya yg kebetulan ada di ofis. Padahal sama2 orang Malaysia. Atau segelintir juga?

sia lagi kasian... kenapa kamu cakap macam indon saudara ka??.. tu budak semenanjung tanya masa sia  ...
kakayau Post at 23-5-2011 16:26

doi..sa pun pernah terkena mcm ni..adaka drg ckp style kita ckp cam indon,sades tul..

aku rasa orang semenanjung jadi mcam tu sebab nak masuk sarawak pun kena lalu immigration dan ta ...
Nichelena Post at 24-5-2011 10:47

dulu sabah pun ada jg rules mcm yg sarawak buat skrg ni..klu nak masuk kat either sabah or sarawak,mesti ada passport..rules ini ada di masukkan di dalam 20 perkara yg dibuat oleh sabah & sarawak dlm persetujuan penyertaan membentuk malaysia tpi CM sabah pd satu ketika mansuhkan rules tu..

sebenarnye sy nk citer pengalaman sy. sy bukan org sabah sarawak, ada satu waktu dulu sy masuk satu program tari menari. dalam kump tu ade sorg ni asal sabah

masa rehat2 sy, kawan dr sabah ni ngan sorg lg kawan dr semenanjung ni, sembang2la. nama bapak saya mmg pelik skit, jd kawan dr sabah ni ckp le kt saya. die cakap first time die nampak sy, die ingatkan sy ni org kaum dusun. sy gelak la, padahal sy ni org jawa la.

tak rasa terhina pun, tp teringin nk tau org kaum dusun tu rupenye mcm mane ek?

sebenarnye sy nk citer pengalaman sy. sy bukan org sabah sarawak, ada satu waktu dulu sy masuk satu  ...
annehuda Post at 24-5-2011 14:06

Jangan rasa terhina bila ada yang anggap ko iras orang dusun, kebanyakan mereka emcem2  dan lawa lawa belaka, ala filem star Hong Kong gitu..

Reply 30# annehuda

sy pun org dusun jg..org dusun ni kebanyakkannya ada fizikal mcm org cina,mata sepet,ketinggian sederhana,warna kulit dr yang berwarna cerah hingga ke kulit gelap..majoriti beragama Islam..Sedikit tambahan,bangsa Kadazan merupakan pecahan bg bangsa Dusun..Terma Kadazan ini diutarakan oleh Tun Fuad Stephens @ Donald Stephens bg mewakili bangsa Dusun yg tinggal di kawasan bandar (cth:pd masa skrg di daerah Penampang).. Tetapi sehingga skrg masih wujud pertikaian mengenai pemakaian terma Kadazan..Majoriti org Kadazan adalah beragama Kristian..tidak wujud perbezaan fizikal diantara org Dusun @ Kadazan..dr segi bahasa pula,jg x byk perbezaan..Ia masih boleh difahami oleh kedua pihak..Public figure yg berbangsa Dusun-Kadazan adalah ; Daphne@Dahlia Iking,Nikki(Malaysian Idol),Linda,Adira,Stacy,Velvet,Felix,Lotter(AF)...happy reading..

Jangan rasa terhina bila ada yang anggap ko iras orang dusun, kebanyakan mereka emcem2  da ...
Paput Post at 24-5-2011 14:44

tak rasa terhina pun, rasa bangga skit pun ade, perasan exotic la kekonon. hahaha

tp kawan yg join dr semenanjung tu mmg gelak giler2 gaban la. siap tekan2 perut lg. ntah mayb die rasa lawak sgt kot sbb sy ni dikatakan org asli....

Reply  annehuda

sy pun org dusun jg..org dusun ni kebanyakkannya ada fizikal mcm org cina,mat ...
cmf_blanco Post at 24-5-2011 14:45

oh wow, tq for the info. tp rasanye sy takle sehot atau secantik org2 dusun yg disebutkan itu. ahaha....

Post Last Edit by oni313 at 24-5-2011 14:55

honestly, aku dr semenanjung, stat dr skolah rendah lagi, mmg aku bnyak didedahkan ngan buku2 history ngan geografi, smpai time stpm dlu pun, aku amik subjek geografi sal minat sngat dan aku bnyak gak la baca ttg geografi malaysia timur dan jugak sosioekonomi dlat sane  , dr awal lg aku mmg dh mindset, yg kita ni tak kira la dr semenanjung atau malaysia timur, kita sama je, dan tak de beza pun, seriously, ade gak kawan aku org KL, dia tanya kt member dia org miri, dia tanya, yg org sarawak ni still duduk atas pokok ke lagi, bukan kawan aku yg org miri tu jawab, tp aku sndiri yg jawab soalan dia, dan aku explain yg org sarawak bukan mcam yg digambarkan duduk atas pokok mcam yg disangkakan..... dr segi kemajuan lak, aku mmg respect kt sarawak, sal dr kalangan 13 negeri, sarawak is the best dari segi financial management.... cocnclusionnyer, tak semua org semenanjung misjudge org malaysia timur still mundur dr segi kemajuan...

Reply  annehuda

sy pun org dusun jg..org dusun ni kebanyakkannya ada fizikal mcm org cina,mat ...
cmf_blanco Post at 24-5-2011 14:45

one more, slalu org ckap sal bangsa kadazan-dusun, ape maksud dia? atau mix/campur dusun dan kadazan ker?

one more, slalu org ckap sal bangsa kadazan-dusun, ape maksud dia? atau mix/campur dusun da ...
oni313 Post at 24-5-2011 15:00

Disebut bangsa kadazan-dusun bukanlah bermaksud ada mix diantara kedua-duanya..org Kadazan dan org Dusun secara amnya mempunyai persamaan dr segi fizikal,adat resam dan bahasa..jdi jika dipisahkan menjadi 2 bangsa yg berlainan,mcm x sesuai..so dipersetujui dgn mengabungkan 2 bangsa ini menjadi kumpulan bangsa yg utama..Under bangsa kadazan-dusun terdpt 38 sub etnik/suku kaum lain..

sayangku semua..jgn berkecil hati..aku  sebagai org semenanjung yg sungguh santek, ingin menyatakan bhw itu semua generasi lama..sy sendiri tidak memandang rendah org Sab/Sarawak...samer jer semua...

p/s
aku teringin sgt kena cabul dgn org Sarawak.

Disebut bangsa kadazan-dusun bukanlah bermaksud ada mix diantara kedua-duanya..org Kadazan dan ...
cmf_blanco Post at 24-5-2011 15:28

owh, ic, cmtu rupenyer, ingat kan mix kadazan ngan dusun....

ada lgi rupanya orang yg tanya camtu ye..
cloudy org johor, tak pernah pergi borneo pun tau tahap kemajuan kat sana..

diorang ni tak tengok AF ke?  dah ramai dah yg jadi retis..  ensem2 cantik2 sumer..