CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: PerKasa

Perlukan nasihat Cara menanam Pokok Keperluan Harian

Reply 20# hereana

Aaaa???...sifu???...bukan sifu...siput......

I belum layak menjadi sifu dalam bercucuk tanam ni hereana...edible garden pun belum ada lagi...tuu...cikgutuition tu yang sifu dalam hal menanam edible plants ni...

1 Serai...ambik je serai yang beli tu...korek lubang kat tanah...masukkan bahagian hujung ubi serai  ...
shiina Post at 8-5-2011 09:38

Kak Shina,

saya dh tanam dalam pasu, pakai tanah hitam yg jual kt nursery RM 3/ bag, tp naper x tumbuh2 lagi, dh 2 minggu dh, sy tanam kt depan rumah..
tapi tanam kt blkg umah (tanah merah, tanah perumahan) hidup pulak, tp susah nk kluar ke blkg, harapkan cuti semingu skali baru dpt tgk..
ingtkn tanam dlm pasu letak depan umah, sambil nk g keje pepagi buta tuh buleh laa siram ..

tlg bagi pendapat yer..terima kasih daun pandan wangi..nanti tak tau tanyer lagi..

Haa..lupe nak tanya lagi satu bende,

sy nak tanam cherry tomato ngn timun kecik , tak buleh ker beli then amik biji dia tanam terus ?

mekasih

Reply 12# cikgutuition

tak sangka cikgu pon terer menanam jugek..ingtkn sibuk2 handle kelas x sempat berkebun! salute kat cikgu!

Kak Shina,
saya dh tanam dalam pasu, pakai tanah hitam yg jual kt nursery RM 3/ bag, tp naper x tumbuh2 lagi, dh 2 minggu dh, sy tanam kt depan rumah..
tapi tanam kt blkg umah (tanah merah, tanah perumahan) hidup pulak, tp susah nk kluar ke blkg, harapkan cuti semingu skali baru dpt tgk..
ingtkn tanam dlm pasu letak depan umah, sambil nk g keje pepagi buta tuh buleh laa siram ..
tamalian Post at 25-5-2011 14:14

Baru2 ni...i pun ada try tanam serai dalam bekas guna tanah yang beli kat nursery...tanah macam yang u guna tulah...memang tak tumbuh2 anaknya...i pun tak tahulah nak jawab soalan u...kenapa tak tumbuh anaknya tu...dan akhirnya...i cabut...tanam terus ke tanah...tapi dulu...i dah pernah tanam serai dalam pasu...juga guna tanah yang beli di nursery...elok pulak tumbuh anak2 serai kat tepi2 ibunya tu...i even tanam serai wangi dalam pasu...menjadi2 serai tu...so maybe faktor tanah agaknya...maybe serai tak sesuai ditanam dalam certain tanah yang jual di nursery tu...i rasa dia tak suka tanah gembur...yang dicampur habuk kayu dan arang semua tu...dia nak tanah padat...so apakata u cuba beli tanah lain...atau cuba campur tanah nursery tu...dengan tanah kat rumah...campurkan ratio 1:1...mana tahu...dia mau membiakkan anak2 nanti...kadang2 kita kena try and error...untuk dapatkan penyelesaian sesuatu perkara...

Haa..lupe nak tanya lagi satu bende,
sy nak tanam cherry tomato ngn timun kecik , tak buleh ker beli then amik biji dia tanam terus ?
mekasih
tamalian Post at 25-5-2011 14:17

Boleh tanam biji dari tomato dan timun kecik yang beli tu...tapi biasanya biarkan bijinya kering dulu...tomato yang dah merah...maknanya dah tua...oklah tu...boleh ambil bijinya buat benih...tapi keringkan dulu...timun tu kena beli buah yang tua...rasanya jarang jual buah timun tua...sebab biasanya buah yang tua...bijinya dah keras...orang tak mau makan timun tua yang biji keras tu...tapi timun besar ada juga sesekali terjumpa yang tua...biji dah keras...seeloknya...timun tu dibiarkan lama2...nanti ia jadi kuning...ambil bijinya...keringkan...baru semai...i belum pernah tanam timun...so nantikan jawapan cikgutuition...maybe dia ada cara/tips yang lebih baik untuk tanam tomato dan timun...

ooo..camtuh ker..sbnrnya ader gak dgr citer2  org kalu sayur tak rasi ngn tanah hitam yg jual kt nursery tuh, tp try jer la..tgk2 haram tak berputik langsung.
heheh..namer pon beginner..tuh yg ala2 tingtong jer nk mula tuh..

btw thank you very222 much kak shina!

Follow Us
Reply 19# hereana

Boleh je kalau nak cantas tapi kalau x silap saya org buat selepas berbuah.Nanti dia x le besar sgt pokok tu n tunas2 baru akan keluar dan mungkin juga menggalakkan buah lagi lebat.Elok juga cantas dahan2 lama from time to time.

Reply 22# tamalian

Saya x pernah tanam serai dalam pasu sebab serai ni berkembang cepat. Tanah kat rumah saya tu pun x le elok sgt so haritu saya try tanam serai peha ayam tu saya korek dulu tanah.Then letakkan tanah hitam beli kat nursery n campurkan dgn sabut kelapa n baja tahi ayam n nampak agak gemuk gak serai tu. CUba tgk kat gbr dalam posting saya sebelum ini.

Reply 24# tamalian

Kelas saya dua hari seminggu sahaja Tamalian. ie Sabtu dan Ahad je. Kalau x ada apa2 kerja sepertia translation, buat n update nota dan kerja2 lain mmg Isnin - Jumaat saya free.Tu yg saya isikan dengan berkebun ni. Kalau cikgu sekolah rasanya mmg x sempat kot.

miss ada 2 bkgs benih sawi dapat masa beli baja. kalu ada sesiapa nak bgtau miss post. terhad tuk 2 org sahaja yek

Reply 30# MMISS

Saya nak MMISS. Kalau ada lagi nanti saya pm kan alamat. Kalau nak benih bendi n terung ori saya ada.

Reply 29# cikgutuition

oo yeker..sy dok membaca notes2 cikgu kat yahoogroup n SIm, tak sangka jupe cikgu kt sini. selain blajar BI, buleh blaja berkebun ngn cikgu gak..hehe..

ni nk ty, kalau g nursery tanyakn tanah ape? tanah hitam ? tanah bakar ? tanah top soil ? or tanah special cm cikgu buat tuh ?
mintak maap laa soalan nyer agak bodoh2 alang skt, tp sy nk tau jugak..hehe..kalau sudi jwblaa..tqvm..

Reply 31# cikgutuition

cikgu nanti pm address. next week miss post. thanks but no thanks. miss tak sempat ler nak bercucuk tanam cikgu.. bby baru 6 bln n tanak berenggang. pokok2 yg kat umah tu pong tak terbela tambah lagi mmg tak masak kat umah

Reply 32# tamalian

he he Baruje active kat sini.saya agak free weekdays so bolehlah berkebun selalu.lagipun tanah byk so rasa membazir lak kalau x bertanam.

Reply 33# MMISS

ok thanks.nanti saya pmkan alamat saya.

1 paket lgi bagi kat kak aya bleh MISS?...

Reply 26# tamalian

Sama2 tamalian...

Biasalah tu...i yang agak lama juga bercucuk tanam nipun ada jugak pokok tak menjadi...

Reply 30# MMISS

Dapat benih pak choy free masa beli baja humus ye mmiss?...

Reply 36# ayasofiya

Benih terung hijautu saya dah poskan kpd Aya.kalau dah selamat diterima, inform saya
ya.

Reply 39# cikgutuition

Assalamualaikum cikgu....kalu saya nak benih terung ada lagi tak.... la ni nak cuba2 belajar tanam sayur pulak. hari tu beli benih terung kat pasar malam...tanam tapi tak menjadi pun.... tak tau di mana silapnya. sedangkan saya tanam bendi ok aje.