CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 11709|Reply: 99

Anak dan BUKU

Salam

Masa pergi pesta buku lepas, ramai btol budak2 sekolah....

Takleh imagin cemana cikgu2 nak kepung anak2 sekolah tu....thank you cikgu2

Memang laris btol buku2 remaja dalam kalangan anak-anak....

I nak tanya pd forumer board nie, cemana korang membudayakan anak2 dgn buku dirumah
I suka btol tgk my bro dgn anak2 dia....buku2 semuanya berderet depan TV...bukan kat bilik bacaan saja
alasannya, senang nak capai....

I rasa cara dia btol,nak tunggu anak2 sukarela masuk bilik bacaan...alamat tunggu kucing bertanduk
so bila buku2 sama penting dgn plasma kat living room....anak2 tu dgn sendirinya, ambik dan baca
bila tv off...

memang btol kata pujangga....bila anak2 boleh membaca seawal usia, dunianya TERBUKA LUAS

tapi apa inisiatif kita sebagai mak/ayah nak memastikan DUNIA itu sentiasa TERBUKA....

mari berkongsi

Rate

1

ari 2 pg umah kzen i..anak dia br nak masuk 2 tahun kot.. tp suka ngn buku...
sbb apa??
bakul mainan anak dia penuh ngn buku..dpn2 tv pun dia sepah ngn buku..
nmpak pun mcm pandai je anak dia.. suma benda nak bertanya...ni apa..2 apa..hehe

masa depa kecik2...omo 1,2 tahun...ada la gak beli buku....tp tak byk....kiranya tak mcm sesetengah ibu bapa laa..kecik lagi dah kena ngadap buku.....ahahahaa...

but as they grow up, saya bawak depa pegi library....saya bawak depa pegi kedai buku....belikan buku...Majalah Dewan Pelajar...(majalah ni bagus utk dedahkan anak2 dengan tatabahasa melayu yang betul) ....tiap2 bulan memang beli lah.

pastu bila dah besar I regsitered them as a member of our local library...boleh kata mmg sebulan 2 kali pinjam buku.....

saya tak had kan anak2 membaca buku2 bahasa inggeris sahaja sebab saya tgk ibu bapa zaman sekarang dok tekan sgt bahasa inggeris....cakap anak2 pon bahasa inggeris.... "cannot...cannot..." ....alih2 bahasa Melayu ...bahasa ibunda kelaut. hampeh.

sbb masa saya kecik2 dulu pon macam ni...baca novel yg sesuai ngan usia ....baca majalah yg bagus2...tetapi menarik...I encourage my kids to have blog....supaya mereka dapat asah bakat menulis dan juga melatih mereka untuk mengarang dengan lebih baik.

sekian.

buku2 kat umah ni, ada dr peringkat baby sampai dewasa...ada macam2 genre dr agama, pendidikan, relationship, programming, engineering sampai le ke romance ki ki ki......tp me dah kurangkan beli buku yg boleh didownload since ade iriver, mende alah ni sentiasa in my handbag...sekrg byk beli buku depa & bis related....

anak2 mmg biasa di bawak ke bookshop, diorg diberi freedom pilih buku, tapi mama akan buat keputusan terakhir hehehe....kekadang ade le jugak yg masam muke, mane taknye asyik2 nak buku princess....

My Dina, dah mmg terlekat dgn buku (kalo takde distractions from tv or lappy)..Dulu2 die suke baca mr midnight series..tp abah die tak galakkan sbb die penakut...sekrg ni, die byk swap story books with her friends n mags like majalah asuh.

Najla plak, since dah pandai baca ni..kalo baca buku cerita pendek, non-stop, die takmo stop selagi lum abis, dah tu baca kuat2 laks tu....tp her true passion is in coloring/drawing...

My bongsu...pun dah pandai amik buku bagi, die cakap "mama bacakan"..so kami dok baca sama2...kalo buku tu ade gambor je, me kena create story le...

Alhamdulillah le, depa ni suka gak suka membaca, cuma buku teks tu je depa malas sket ....

Dulu2 mmg buku2 semua kat study room, tapi tu la kan...bila masa depa nak pi bilik tu? So, now buku2 depa ni ada di mana2 saja, living, dining, even bedrooms...

Rate

1

Reply 2# pendekar_laut

i perasan budak yg tak dibiasakan dgn buku

bila selak page, mesti koyak....

Reply 3# hairanaz

[quote]sbb masa saya kecik2 dulu pon macam ni...baca novel yg sesuai ngan usia....baca majalah yg bagus2...tetapi menarik...I encourage my kids tohave blog....supaya mereka dapat asah bakat menulis dan juga melatihmereka untuk mengarang dengan lebih baik.

[/quote]

good point....pernah terbaca tip nie somewhere
tapi sampai sekarang tak terbuat, my blog pun....idup segan, mati takmo

semalam sembang pasal blog dgn my eldest, ....my personal opinion k

dulu2 org ada diary to keep all the secret stuffs.....but now, zaman dah maju
privacy makin lama, makin takde nilai....so people express their thot with conjunction of telling the world
so personally, i dun read people blog to know how people feel on something/issues...
bcos sometimes i find it too personal and.... $£^%*&(*)(_

so as parents, i think we shud guide our kids....tapi part2 mengarang tu, i sgt setuju
just berkongsi, my mentor said.....belajar menulis dan mengarang akan jadi lagi asli
bila kita menulis dalam buku, manually.....semua deria tertumpu dan pemahaman lebih mendalam
serta, kita akan belajar dr kesilapan.....sebab tak di delete ...

Follow Us
Reply 4# MrsJohn

harapnya....semua mak/ayah ada kesedaran camni kann

i sendiri pun, mengaku malas bawak anak2 pi library...sebab buku2 situ lapuk2
tapi sebab my bro hantu buku....so i gunakan kemudahan yg ada sepenuhnya

Soalan.....

Sebagai mak/ayah....selalu tak cek anak2 punya pemahaman dr pembacaan dia?

i perasan my anak2, comprehension kurang masa mula membaca...so kita kena byk bantu
tanya balik, soal dia....so indirectly, we have to finish the book, first

that was wat i did alja, with my doters....
setiap kali dia baca, i akan soal...
byk masa, each paragraph, sikit masa, pge by page
be it n english or malay book....
its done utk check their comprehension...

Reply  pendekar_laut

i perasan budak yg tak dibiasakan dgn buku

bila selak page, mesti  ...
my-alja Post at 6-5-2011 10:16

hmmm tak tau nak setuju atau tidak ngan stmt alja ni
ank saya yg sulong...skrg 6 thn...mmg dari kecik seusia 2 thn dah di biasakan dgn buku
tp betul memang tak de kes koyak2 buku ni

tp adknya skrg 2 thn lebih...mmg dari usia setahun lebih dah biasakan dia dgn buku
beli flash card...beli buku2 binatang...abc
mula ok..dia boleh pegang pensil sambil conteng2....konon2 tulis abc la
tp part koyak buku tu mmg tk boleh nak elak...
dpt je buku....mula2 elok lagi...ABC...123...siap tulis....lps tu zapppp....koyak

sekrang, kakak da 15 yers of age, i takla check her thooughly , tp more on discussing on each book she has finished reading....
adik is 12now....masih buat lagi checking her comprehending tu...

Soalan.....

Sebagai mak/ayah....selalu tak cek anak2 punya pemahaman dr pembacaan dia?

i peras ...
my-alja Post at 6-5-2011 10:32

klu ada masa cek n tanya la jugak...
klu tak mmg takde la nak cek bagai

teruk kan i ?
thn depan ank dah standard 1...
npknya kena biasakan diri rajin2 sket ni

anak yg sulung tuh..awal2 mcm susah le nak minat nak bc buku nehh...mungkin salah aku jugak tak perkenalkan ngan buku awal2 lgk..sib baik ler skang mcm ada minat skit slow2..ada la jugak kemahuan nak bukak buku citer bm yg simple2 tuh...yg si kecik 2 thn nih biler ngk abg dia bukak buku dgn sndiri dia nak jugak..sampai berebut nak buku yg sama..but i like buying books yg gambar2 menarik n though tak bckan but we'll discuss about it...ari tu ltk dlm bilik skang aku susun jek kat meja kat ruang tamu..yess for easy access...

hmmm tak tau nak setuju atau tidak ngan stmt alja ni
ank saya yg sulong...skrg 6 thn...mm ...
mek_ja Post at 6-5-2011 10:42
haah si adik hari tu ske2 koyak...but then i mend the books in front of himmm..sayang woo..gambor cantik2..geram agaknyer..

utk my toddler ni books for her access byk....kat dapo,living hall atas,play area, n in cars as well......

Reply 10# mek_ja

dia cepat bosan tu....bagi time limit

that was wat i did alja, with my doters....
setiap kali dia baca, i akan soal...
byk masa, each pa ...
Sweetmama Post at 6-5-2011 10:40

gud mama.....btw , haiiiiiiiiiiiiiii

my adik mengadu anak2 dia malas membaca....so i cek apa yg dia amalkan

susah nak suruh anak2 buat benda tanpa dpt manfaatnya...

so i rasa, comprehension part is tricky at early age....kalo tak paham, they will refuse to read more

ini sebagai awareness sajalah k.....

Reply 12# mek_ja

teruk kan i ?
thn depan ank dah standard 1...
npknya kena biasakan diri rajin2 sket ni

tak apa....tu yg penting, i selalu rasa myself teruk

sebab tu kita akan terus belajar....dan belajar

Reply  mek_ja

dia cepat bosan tu....bagi time limit
my-alja Post at 6-5-2011 11:04

itulah psal alja...kdg2 naik pening pun ye gak
kdg2 tu homework kakaknya pun di koyaknya...nangis2 si kakak...sambil pegang bukunya

si kakak ni terlebih rajin bila ada je homework dan2 tu nak buat...
yg kita ni blk rumah ptg2 mana nak bukak tudung...nak thawkan lauk...yg dia siap kluarkan bku
org ckp nanti dah tak nak dgr dah
tu yg dpt kat adik...di zapppp nye....

aku paling kopak kalo byk anak-anak sedara aku gi berjalan.. kedai wajib diaorg singgah kedai buku, kalo tak ada kedai buku, gerai jual majalah pun jadi la.. yg adik umur lapan tahun majalah ana muslim, sayang muslim mmg wajib.. tu belum buku cerita eric bulton, belum ter masuk komik iktiar hidup nyer lagi.. belum buku cerita yg lain.. masa lum pandai baca tgk gambar pun jadi.. dah pandai baca.. kemana2 jer nak bwk buku.. yg kakak nyer lak sejak2 pandai simpan duit belanja sekolah ada jer buku bersepah2 kat umah aku.. yg kakak lagi sorg lak novel jer memanjang tak cukup beli pinjam kat pusat sumber.. aku lak asl aku rasa buku tu best tak kisah la buku aper pun yg aku rasa leh menambah kan ilmu aku beli jer.. aku pun tak tau mcm ner budak2 ni leh minat nak membaca mungkin sbb byk sgt buku bersepah kat umah kot.. jadi minat tu terbuka sendiri kot... entah la.. sbb aku tak pernah paksa dia org tuk minat membaca.. sbb lain org lain hobi...