CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12Next
Return to list New
View: 5686|Reply: 30

Family Planning - which one is the best

Salam Forumers

Saya baru je selesai melaihirkan anak ke3 last Dec dan skrg ni tgh mencari the best method utk merancang keluarga. jarak kelahiran anak sgt rapat iaitu setahun satu - 2008, 2009, 2010. Doktor pun dah nasihatkan supaya jarakkan kelahiran.

Niat di hati nk plan natural way - mcm elakkan bersama suami dr hr 10 hingga hari 20 sbb period saya jenis regular dan cycylenya dlm 30-35 hari. Cuma x pasti adakah cara ni effective.

maybe ada sesiapa yg bole share their experience

suami saya tak suka saya amek apa2 contraception yg berasaskan hormon mcm Pil....injection.....implanon.....dia jugak tak suka saya guna alatan dalam rahim macam IUD ke....jadi atas sebab itu...maka kami telah sama2 bersetuju untuk menggunakan belon......kondom la....

memandangkan period saya tetap...makan kami cuma pakai kondom time saya subur sahaja, lepas waktu subur tak pyah pakai...setakat ni berkesan utk kami...badan saya pon tak gemuk .....tak jugak kurus kering.....emosi tak kacau....period pon teratur ....serta tidak meleret2 sampai 14,15 hari ker........libido pon masih menten cam biasa.......

dan jarak anak pon ok....berkesan.

apa2 cara utk merancang keluarga ni..biarla sesuai untuk anda suami isteri....

( w/p hakikat nya wanita yg terpaksa berkorban lebih...terpaksa hari2 makan pil pastu kalu terlupa makan kang somi mrah....takut terpegnen..kalu badan naik pon somi komplen.....,kena pegi inject kat montot 3 bulan sekali,kena wat small surgery utk tanam implanon....pastu mula la period pon tak teratur meleret2.....sampai 15 hari..pastu somi pon komplen sbb kena puasa lama sgt....atau pon kena tahan ajela masukkan IUD kat dalam tut. ..pastu kena la pulak tahan senggugut yg teruk kalau dah pakai IUD nih.....kesian kan org perempuan ni ?hanya kerana semata2....somi tak mau...tak sanggup dan tak suka pakai kondom yg hanya kena sarung jer.....)

saya guna pil...diane 35...

anak 2 org..lepas bersalin anak pertama..after 6 month saya mengandung..

tu rancang sendiri tu...so.mungkin tak berkesan cara rancang sendiri..terpaksala makan pil..

so far,makan pil ni okey..kulit licin..takde jerawat..time nak period takdela panas ke..nak marah ke..mungkin lain org lain pengalaman...

tapi sekarang ni tgh berkira2 nak tukar kepada maajun pulak..

maajun anggun bistari....

kalau orang yg period tak tak tetap...tak tentu hala..memang mustahil nak rancang sendiri...lagi2 kalau orang yg tak paham tentang menstrual cycle ni.......salah paham...ngandung laa....

suami saya tak suka saya amek apa2 contraception yg berasaskan hormon mcm Pil....injection.....impla ...
hairanaz Post at 16-3-2011 21:06

LIKE !..

Try natural way of planning your family based on you menstruel cycle. Use calendar below:

http://www.mamafc.com/index.php? ... Itemid=46&Itemid=50

Thanks

mamafc.com/store : strollers, carseats, breastpumps & etc at an affordable price.

Follow Us
suami saya tak suka saya amek apa2 contraception yg berasaskan hormon mcm Pil....injection.....impla ...
hairanaz Post at 16-3-2011 21:06

SAYA AMAT SETUJU LAH DGN PENDAPAT PUAN INI..I LOIKEEE...

hana dah ambik PIl & injection.
yang leceh tu..CONS tu..utk dua2
1. Selera makan susah nak kawal. tak boleh lapar sket... susah sgt nak control makan. (diet kan kena lapar bykkkkkk)
2. period tak tetap.. kekadang, 1 bulan takder.. bila period takder, emosi tersgt ler tak stabil. kekadang, rasa loya & mual jugak.
3. period meleret2.. sampai lebih dari 10 hari..leceh sungguhh..- tapi, bestnya, takyah solat la..lepakk.. tapi, kalau kena pada bulan puasa, kang dah timbul rasa ragu ragu.. pastu kena ambik ubat utk stopkan period.
utk company hana nie, apa2 kaitan dgn family planning, kena bayar sendiri.
4. duit lebih utk pemakanan PIL berterusan.  sbb card sykt tak cover utk family planning.
5. bosan betul..abis ajer PIL, kena gi klinik. aku nie bukannya suka sgt gi klinik kalau takder MC. lain ler dah confirm dpt MC, ok jugakla.

aku kalau boleh, bosan sungguh nak gi klinik2 nie.

pastu aku terpikir..EHH..APESAL AKU BERSUSAH PAYAH SGT NIE? :@:@

SO, AKU DECIDED..nak buat cara pencegahan secara manual.

a few month nampaknya berjaya lah..tapi, sudah fail....

nampak gaya nya, kitaorg lakibini tidak PRO lagi dlm hal ini... tak boleh salah siket.. dahh LEKAT...

doktor ckp, orang2 yang penah consume family planning ini, perlukan setitis ajer ..takyah byk2..dan, takpayah lebih2 usaha pun..

Reply 7# Hana

hana..ko pegnen lagi ke ?

erkkk.....!! tgh berpikir mcmana nk plan neh..

Reply  Hana

hana..ko pegnen lagi ke ?
hairanaz Post at 19-3-2011 07:55

family planning secara manual sudah fail...

Hana Post at 21-3-2011 08:48

tahniah lah hana weh.....

tahniah lah hana weh.....
ilham_ryana Post at 21-3-2011 09:09

time kaceh...

Reply 2# hairanaz

kan2....cubelaaa kali ni doc2 buat plak kaedah merancang tuk cik sukmi plak...huhu asik2 pompuan ajek..huhuhu....

Hana Post at 21-3-2011 08:48

tahniah! tak pe...kes eksiden mcm ni bagus...baru la anak ko ada kawan...kalu dah plan...asik nak tangguuhhhh je bagi adik....kesian sebab kecik lagi la....tak ready lagi la..tunggu anak sulung besar skit la...nak amek eksiden.....pasrah jelah....hahahaha....ni kata kat diri sendiri jugak ...ngeh3.

tahniah! tak pe...kes eksiden mcm ni bagus...baru la anak ko ada kawan...kalu dah plan ...
hairanaz Post at 21-3-2011 12:34

tapi, rasa kesian la.
anak pertama, cakap pun tak reti lagi..dah dapat adik.
biasanya dlm kete, dia duduk depan (dgn hana)
kalau ada adik, terpaksa dia kena duduk belakang. kesiannya.
makan pun masih bersepah2 lagi - kena org tua jaga.. dpt adik dah..kesiannya.

hana rasa, kalau nak anak baru pun,biarla anak pertama tu dah pandai cakap..dah pandai basuh berak.. dah pandai makan. dah pandai jaga adikla..senang cite.

Reply 15# Hana

percaya la hana..lagi lama ko tangguh..lagi la ko liat nak tmbh anak..sungguh.sementara masih ada momentum nak beranak..jaga naka..ko banak jelah...skang ni ko rasa kesian....besok ko tgk anak ko dok main berdua...gado berdua...ko rasa....ada gak kawan....

aku tgk org yg anak sorang....asal dia balik keje...anak dia ajak main sesama....anak dia mintak layan dia main....kecik2 tak per..lom pandai mintak...dah besau....ko tak larat nak layan. ko nak tido...dia korek2 mata ko suh bukak....asal ko nak terlelap, dia tepuk muka ko tak bagi ko tido....hahahaha...

macam aku dulu gini gak hana...tak pandai gak lagi..cam ko ler....anak sulung baru omo 6 bulan dah ada isi dah kat dalam...anak sulung baru omo 1 tahun 2 bulan..dah jadi kakak ! ha...amek! memang masa tu rasa cam kesian....kecik lagi dah jadik kakak...tp..dia ada kawan...aku nak ajar apa2 senang...nak kasi tido asing pon senang..sbb ada kawan kan...time elok depa main la berdua....beh je tgk..time tak berapa baik..depa gado sampai aku penin kepala...hahaha....pas ada anak 2 baru la pandai jarak skit....

tp bersediala ko Hana...ada anak kecik 2 orang ...penat weh. siyes penat. aku dulu2..(lagi2 aku ni surirumah) ...asal dah petang je...aku tersadai macam nyonya mati lembu....hahahaha...penat tau ! 2 budak lawan aku sorang. Kalah aku. skang anak aku dah besau......4 orang....yg kecik sekali pon dah omo 4 tahun...(guna kekdah pakai belon la ni....berkesan la utk saya...) dia dah mintak adik lagi...laki aku pon nk suh aku banak lagi....aku dah liat weh....berat je rasa nak banak lagi sbb anak2 dah besau..nak wat apa pon tade hand bag dah...nak bersukan ke...berenang ke....berjalan2 ke....tu la kalau jarak jauh2 sgt.....aku tgk adik badik laki aku la..tak mesra .....sbb gap omo sume jauh2....main 4,5,6 tahun punya gap.....cam aku adik badik rapat...cam membe2......sbb gap umo paling jauh pon 3 tahun je......

dah penat weh aku bersyarah. sekian .

anakcik makan maila........ubat ni makan pas bersama je.....tp anakcik peknen lagi...so confirm pil tu tak mujarap tok anakcik.....

family planning....
takat ni x pernah try yg lain selain kondo mewah

nak dpt anak 1st genap2 1 year baru eda pregnant.. tp rezeki x lama, dapat ngandung jek.. baby meninggal dalam perut masa 9 mths.. lepas tu kami laki bini memang xde nak plan apa la psl nak ubat kesunyian... ++ x larat sangat klu ingat blk... tiap2 hari nangis... jd tanya gynea bila ble plan nak preggy lagi... gynea ckp x kesah... jd kami pon menjalankan operasi lepas pantang... alhamdulillah 1 shot terus lekat
yg sulung normal jd xde masalah tuk terus ngandung.. tp yg 2nd ni emergency ceaser.. agak takot2 nak ngandung ++ kesian dan baby pon ada masalah jantung... saja nak bg perhatian lebih skit... skang ni baby dh 14 bln... lom ada tanda eksiden lg (klu ada pon bagus gak )
lepas pantang yg 2nd ni mil dh bising2 suh amik pil la, injection la... tp eda senyap jek.. cakap tengok la camane, terpulang pada anak dia la kan pasal mil ckp eda ni terlebih subur (merujuk kpd lepas pantang arwah kakak terus lekat si adik )

tp hubby x bg amik sume tu... dia xmo ada apa2 effect kt bini dia... ++ takot bini gemok gedempol kot.. dh la sedia gemok.... jd hubby yg sanggup pakai kondo mewah... nak plan sendiri takot terbabas.. dh la x period 1 yr... mula2 jek rasa x syok... lama2 dh biasa lantak la janji x eksiden

Post Last Edit by LiliSam at 22-3-2011 10:07
tapi, rasa kesian la.
anak pertama, cakap pun tak reti lagi..dah dapat adik.
biasanya dlm ke ...
Hana Post at 21-3-2011 14:32

nnt dia bila dpt adik..otomatik dia pandai sndiri..sibuk nk tlg itu ini......cuma bab gaduh jeles tu je lah ssh skit hehe..

anak aku yg1st dpt adik ngam ngam umur dia 2 thn...dh la sedia manja.ms memula tu mmg dia payah gak nk accept.tp skrg dh ok..dia tau tu adik dia..main sama sama jarang je buleh sama sama..ahhaa..sllu gaduh ..skrg brg smua kena beli dua.tkleh beli satu je...

nak share & nak tanye la sape yg penah gune method injection depo tu...
saye baru sekali inject aritu bln 1...doc ade ckp effect die period pjg, mase tu sy x amik port sgt sbb konon2 ingtkan period pjg tu takat 15-17 hari, leh tahan la lagi...

sekali...hambek ko! sampai sebulan! giler ahhh....bayangkan sy period dr 15 feb sampai 14 mar baru betul kering...sepanjang sebulan tu, die kuar x byk x sket...sy nk solat pun was2...nak kate tu darah penyakit, kite sendiri yg tempah penyakit tu...kan??? hahhahaha...ni dh 22hb kan, smlm pun ade kuar gak lg tp spot2 stain camtu...huhuhu....

rase nk stop xnak continue dh lg....letih woooo....pad & panty liner pun pakai byk....hehehe...agak2 kalo stop, leh normal blik x ek...nk jumpe doc tu next month alahai...becinta nye la haiiiii...nk kene cuti 1 day....adoiyai!

12Next
Return to list New