CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: Friska

[Tempatan] Nasi Ambeng diisytihar Makanan Warisan Selangor

Aku tak suka nasi ambeng. Tak sedap. Kering takda kuah. Berlemuih berminyak. Walaupun dari kecik aku duduk kampung yang memang kalau kenduri je mesti hidang nasi ambeng. Buah tangan pun nasi ambeng. Sorry not my taste. Gabungan mee goreng, serunding kelapa, ikan masin, ayam goreng, sambal goreng..tak kena tekak. Sedap lagi ayam penyet makanan Indon. mesti friska suka ni aku puji ayam penyet.

dna yg suka claim ni memang kekal dalam diri
walau dah berasimilasi dengan budaya dan cara hidup di sini
tapi kekal claim mengclaim mengikut leluhur di sana

knp selangor tak istihar cuti peristiwa atas kebesaran nasik ambeng?

Akceli Nasik ambeng ni Nasik bajet. Kenduri bajet nipis sekadar utk wat lapik perut je. Tuan umah tak perlu nak hidang Guna pinggan, sudu garfu, cawan
dll tak perlu nak kene sediakan. Ayam 4 ekor je. Mkn utk dibawak balik utk makan sama2 dgn keluarga kat umah.

Tapi la ni jual Nasik ambeng mcm jual Nasik T20 nya rege.

wahhh ingt leluhur piskis je yg kaki claim, bangsa J pun sama ambik le kome oii

oh baru tau nasi ambeng makanan warisan selangor...ingatkan JDT nyer...
baik la iktiraf sambal jawa sbg makanan warisan selangor...

Follow Us
AnBulisia replied at 29-11-2022 09:34 AM
dna yg suka claim ni memang kekal dalam diri
walau dah berasimilasi dengan budaya dan cara hidup di  ...

Isytihar bukannya bermaksud claim kata kita punya. Isytihar adalah utk mengumumkan, menghebahkan. Mana2 negeri atau negara boleh isytihar warisan negeri atau negara masing2. Byk shj negara atau negeri yg punya kebudayaan dan warisan yg sama. Budaya bukannya barang yg boleh jadi hak milik seseorang atau negara.

Antara nasi ambeng dengan nasi kerabu iols lg suka nasi kerabu....iols bukan jowo dan juga bukan ssjkp ..

Aku x minat sgt nasi ambeng ni. Kat johor kene pergi tempat org Jawa buat kenduri baru boleh jumpa.

Tp nasi ambeng Johor dgn nasi ambeng Selangor ni lain sikit. Aku baru tau lps ada org indon ckp sambal goreng Johor tu lain dr yg kat Indon. Dah mcm cara org Melayu masak. Ikutkan Nasi ambeng Selangor ni lagi iras versi Indon. Dgn Ayam semur dia tu la. aku memula blur. Sumur aku tau la perigi. Semur ni apa lak. Sekali Ayam masak kicap da tp rasa dia lain sikit. Kat Johor Ayam Masak Kicap dia versi Malaysia.

So aku buat konklusi nape org ckp Nasi Ambeng Johor sedap dr Selangor sbb versi Johor tu lagi dekat dgn taste bud org mesia secara general.

green~tea replied at 28-11-2022 01:33 PM
Kat bukit antarabangsa tu penuh je penjual2 indon.. jual durian indon, jual goreng pisang indon, j ...

mmg pon wey dorang ni bukak kedai yang sokong orang tempatan gak..kawan aku cakap ade makcik indon ni bukak kedai makan ada cash 200k ko mampuuu..org kita simpanan banyak tu pon rmai xde..tu sebab aku mmg takkan beli kedai yang orang indon niaga..rela aku beli fast food..kedai acheh pon jangan harap nak msuk sanggup aku beli kt speedmart, pasaraya walaupun jauh skit.. lagipun air tangan orang indon ni xsedap sangat..masak lauk melayu mmg xsesedap org melayu sendiri yang masak.. mmg xde rasa.. sekarang ni kt mana2 penuh wey warga asing indon,bangladesh, india, pakistan bagai.. kita ni sebenarnya dijajah tpi bukan dengan penjajah smpai berperang tpi dengan penjajah warga asingg... haha

cucuq replied at 4-12-2022 05:19 PM
mmg pon wey dorang ni bukak kedai yang sokong orang tempatan gak..kawan aku cakap ade makcik indon ...

Thanks to wak jahit yang masukkan segala bala warga asing tu... mmg dia la culprit

x minat lah nasi ni...combination lauk2 dia x menepati selera iols..