CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: lizsha

Update #41 Baru pindah perumahan baru tapi jiran dah start berpuak

ninnakarinna replied at 31-8-2022 10:30 PM
Kalau ikut resam..yg kemudian kena bg salam dulu.. Means kita yg baru kena rendah diri mulakan silat ...

Betul bila pergi majlis pape pun lepas tu mesti rasa penatnya. Esok memang ambil peluang berkurung je dalam rumah

Bagus juga idea sis ni. Kalau macam tu i try beli pape makanan and try hulur2 time dorang bersembang tu. Tapi tuela yang banyak bersidai kat luar sang suami, geng wife2 bersidai dalam rumah. Segan pulak nk pergi ke rumah diorang.

Adalah 1,2 kali masa dorang buat majlis ukhwah dorang tu i bg mknan. Cuma i xjoinla majlis dorang tu.  Suami i je pergi dengan anak2 i kirim kat husband i je. Sebab laki geng 8 tu yg jemput suami i. So i rasa macam dorang jemput suami i je kot. Sebab bininya takde pulak menjemput. Tue pun lepas i sentap masa yang majlis birthday tu. Yang i lalu depan mata wife aka tuan rumah tapi dia buat dunno je tak ajak i join sekali

lizsha replied at 31-8-2022 10:41 PM
Betul samalah dengan aku. Memang kalau ada masa terluang pun aku sibuk buat hal sendiri dalam ruma ...

Percayala...nanti start ko dah join group tu...akan muncul masalah lain..geng2 @ group2 mcm ni satu gari nanti depa akan bercekau satu sama lain ....

Baik dgn jiran x semestinya kena join group atau kena bagi makanan ....mudah je..

Tiap kali jumpa jiran x kira siapa tegur .contoh kalau terserempak..tegur..."Assalamualaikum.. balik kerja ke( ni kalau dia balik kerja)

Atau kalau dia hantar anak pi sekolah..Assalamualaikum..nak hantar anak ke..

Atau kalau dia tgh duk dgn anak dia kat luar.
Tegur mcm ni...Assalamualaikum..comelnya anak...

Camtula....aku ni jenis extrovert...jenis x malu menegur dan peramah..anak aku kata terlebih ramah..tapi aku mmg x suka bergroup2 atau berkumpul2...mmg aku x berkenan dan mulut aku kekadang lepas jugak..

Pernah jiran aku dulu sebut mcm ni kat aku..." nak tahu...jiran sekian2 bla bla konon nk mengumpat kat aku terus aku sound.." akak saya x suka akak mengumpat org kat sy lagi pun saya x kenal sapa yg akak nk umpat tu...saya perhati kan semua org akak nak mengumpat...tolong jgn bawak kat saya"...haaa aku sound terus...tapi dia baikla pula x marah aku..

lorong iols ni, ada few rumah yg kamceng.Tp xde la sekamcheng jiran2 uols ni.

iols masuk lambat la sebab beli rumah subsale. Tp iols pun mmg x lekat kt rumah. So jenis x kisah.

Cumanya, ada time, dalam2 iols x friendly, time raya iols masak2 and ajak ja jiran2 terdekat dtg. Dtg ja diorang.  Time raya pkkp, sb iols mengarut nk masak banyak, iols dengan konpiden hantar lauk2 raya kt jiran2. So, kalau chuols kisah nk geder2 dgn jiran2 tu, make the move first.

Mcm iols ni, jiran2 jenis idok la rapat, idokla sombong. Sebab masing2 kerja jauh dr rumah agaknya. So byk buat hal sendiri. Sesuai la dgn iols y x suka kamceng2 sgt ni, kang kalau jadi apa yg tak kena, x selesa pula nk duduk sampai mati kot.

untuk seorang yang rasa diri introvert, patutnya u bersyukur tak diajak masuk dalam group tu..
once dah masuk dah tentu susah nak berundur..
buat apa nak join kalau intipatinya u tau apa..
kutuk mengutuk umpat mengumpat humblebrag dah tentu ada..
tak payah nak rasa serba salah pun..
cukup la kalau kenal siapa muka nama jiran..
bila ternampak or lalu depan rumah, senyum je or say hi..
tak payah join duduk bersidai jadi makcik bawang..
masa kita dah terhad..
jangan dibazir dengan aktiviti yang kita tak enjoy..

aku pun jenis introvert...dh 3 bln pindah tmpt baru x penah nampak lg muka jiran hahaha. Ada la jiran hantar makanan masa mula pindah kawasan tu, iols balas je balik tp tak terjumpa plak sbb org lain yg buka pintu masa tu. iols lg suka buat hal masing2.... xde la sibuk membawang mcm geng pprt. lgpun most org KL ni typically busy...kalau u kerja, keluar pg blk ptg/mlm nk uruskan keluarga mmg takkan ada masa nk melepak berborak dgn jiran tetangga. Weekend pun busy juga kan...maybe geng 8 rumah tu semua surirumah yg takde keroje lain nk buat kot

sis, mak i pesan kalau baik dgn orang jangan sampai masuk kain. so i rasa u kekalkan je cara u skrg, tak perlu berumah tangga dgn group tu. esok kalau gaduh, pening sis sebab nak duduk situ bertahun2. kita baik biasa2 je. tegur2 la jugak kan, exchange makanan dgn jiran sebelah. yg penting rumah kiri kanan. yg lain2 u tegur sapa gitu je. hidup mmg berlu berjiran, tapi tak perlu baik sampai every week bertandang. rimas oiii

Follow Us
buat bodo sudahla..kalau terjumpa senyum je..terlebih rajin tanya khabar sudah..life is hard as it is, takyah nak sesakkan kepala tu lagi

Aku takda masalah pun kalau tak bersosial dengan jiran. Lagi suka kot. Aku tak suka nak sembang dengan orang.
Jiran sebelah aku, yg rajin dok tegur si suami saja. Yang bini tu, aku pandang muka nak senyum pun dia tak pandang balik. Dan aku tak kisah. Mungkin lebih senang macam tu.
Aku rimas dan takda masa nak bersosial.

aku rasa yg bermasalah & pikir mcm2 ni hang sendiri.
Bnyak betul assumption kat org len, ckp tak suka bercampur & okay jer org tak ajak.. tp sendiri sentap itu ini. apa yg hang nak makcik?

Aku pulak stail aku memang susah nak beramah tambah lagi apartmen aku duduk ni...jiran2 selalu pindah randah.
Sekejap muka orang lain.
Masing2 buat hal sendiri...whassup group penduduk tak join pun, husband yg join.
Tapi jgn cari pasal lah mcm ada kelmarin buang sampah depan pintu rumah aku, memekak pasang radio nyanyi karaoke sampai tgh malam...itu siap aaa kena maki.

Apapun...semoga dimudahkan urusan semuanya.

Time tengah baik bergurau senda memangla nampak bahagia je sis...you tgk rasa jealous...esok bercakaran lagi stress nak avoid tgk muka2 geng tu melintas depan rumah...

I dah lalui pun...pernah cuba berbaik cari kawan kononnya, siap dtg rumah dia, dia dtg rumah kita...nampak smooth je...then one day anak2 kitorg bergaduh sikit...tetiba org tu buat muka kekwat x bertegur or toleh tgk muka kita walau selisih bahu...very obvious that attitude...so i stopped la bertext segala...koser dah nak layan...out of nowhere after 8 months senyap time cuti sekolah tetiba dia texted tanya jom la keluar jumpa bawa anak2 sekali...i was like malasnyaaa....i xnak go thru lagi all these....baik senyap terus dari berpura2 baik...i juga tahu best friend anak dia kt kelas tu dah tukar sekolah so now xde best friend of course tetiba teringat anak kita kan...like i didnt know

But i pergi la juga mengenangkan anak2 kita dan dia sekelas..but the feelings not the same anymore...

Masalah ni lah yg paling aku risau kalau nak pindah rumah nnt. Cube try buat kenduri masuk rumah ke. Jemput lah jiran jiran tu dtg.

koser haku nak beramah mesra.

orang tegur haku jawab
orang tak tegur haku senyap
orang senyum haku senyum
orang bagi makanan haku balas
orang minta tolong haku tolong

dijemput haku datang
tak dijemput lagi haku suka

orang mengata, ada haku kisah
banyak lagi benda lain haku nak pikirkan

paling penting
haku tak kacau orang,

Boleh tak cakap area rumah u tak best?
I jenis tak suka bersosial, weekday busy pergi balik kerja, urus anak sekolah,tuisyen...so malam i tak berminat nak keluar bersosial...
Weekend pulak i busy mengemas rumah, buat apa yang i tak srmpat buat masa weekday...
Jadi i rasa sampai ada whatapps group, ada aktiviti itu ini....malas la nak join...

kalau aku..lagi seronok hidup mcm ni...x yah nak lepak2 join sembang..nak kena buat makan2 bagai...x jemput pun x pa..x rugi...

Geli hati akak baca komen2 extrovert yach sis. Akak yang maha introvert ni sujud syukur sangat kalau tak dijemput mana2 sis. Kalau tiba2 dijemput tu yang akak benci kena pikir 1001 alasan taknak hadir sis.

Hi Tt, u ni bukan introvert kut , coz u concern pada org yg x beri u perhatian.
Klu introvert , lagi sujud syukur kalo
org buat2 tak nampak kat kita , takyah
penat2 nak melayan peel msg2.
In your situation, bukan u sorang je kn yg tak diwelcome dlm group 8 org tu, so why bother to join the club.
Takyah nak disua pipi tu kt org yg x sudi

Klu iols lg suka x join dorg sbb bleh jimat byk dr join aktiviti dorg… kdg2 bila dh aktif sgt buat mcm2 sama2 nnt cara hidup kita pn terkejar2 sbb nk stay in group tu…u ingat dlm 7-8 org semua sama ke pace gaya hidup msg2? Ntah2 ada sorg 2 bergolok gadai sbb nk kekal duk dlm grup tu… yg ditnjuk msti yg best2 je, kt blakang sape tau…

What do u expect 2 bulan...? Nnti lame2x depa ok lah tu...ntah2x depa pon segan dgn family hang... Kalau laki hang g surau... Laki2, depa g surau insyaAllah boleh jd geng tu nnti....amik masa sikit... Biase lelaki ni bila join ke surau dptlah geng.. Kenal la jiran2x

Mind our own business
Jiran aku sebelah ni cinki xde manner
Kena marah tau takut..kalau tgk aku keluar cepat2 tutup pintu. Tp masa sama jiran lain dari jauh dah say hi to me. Org jahat ni mmng patut kena marah.