CARI Infonet

Forgot password?
 Register

123Next
Return to list New
View: 4974|Reply: 40

Berhenti Kerja atau teruskan?

Post time 23-8-2022 08:59 PM From the mobile phone | Show all posts |Read mode
Assalamualaikum sahabat2.
Saya nak minta pandangan. Saya seorang suami tapi isteri dan anak duduk berjauhan sementara. Saya kerja di sebuah kilang jepun dalam bidang corporate, company ni agak besar. Hampir 8 bulan bekerja. Hampir semua pekerja cina, group saya hanya 3 orang melayu, dan hanya saya seorang melayu lelaki. Saya rasa sangat stress, saya keluar kerja dari pukul 6 pagi dan balik lewat walaupun saya kerja office hour. Kalau saya balik awal pun sebab saya kena ambil family, kereta ada sebijik je. saya akan sambung kerja WFH sampai malam & tiada OT diberikan.

Saya juga fresh grad dan ni pekerjaan pertama saya. Tapi saya rasa sangat tak tenang kerja. Bayangkan dalam seminggu tu saya kena present sampai 4 kali, meeting hampir setiap hari ada dan banyak. Dan senior yang menjadi mentor saya sangat strict, dan bila saya tanya dan nak confirmkan sesuatu dia akan rasa annoyed, bila saya tak faham sesuatu kadang dia suruh ingat sendiri. Dan dia banyak tak explain kalau explain pun agak susah nak faham sebab tak terperinci.

Cuti pula selalu company saya akan ganti hari weekend, contoh 31 ogos ni cuti umum tapi hari sabtu kerja, so sebenarnya tiada cuti . Dan paling saya kecewa saya selalu lewat dalam solat saya sebab pekerjaan saya. Saya join ngo dan malam saya akan berkhidmat pada masyarakat, bila da macam ni semua tak dapat buat, waktu dengan family pun takda.

Hari2 dan malam fikir kerja untuk disiapkan esok.

Saya terfikir memang macam ni ke alam pekerjaan?atau pekerjaan saya je yang tak sesuai?

Rate

1

nasihat i, kalau u rasa benda tu ganggu mental health u,
then angkat kaki..
selagi kerja tu sekadar buat u stress, but bearable, then u can consider..
tp kalau u rasa over-stress, anxiety better stop..
rezeki Allah bagi bukan company/boss..
kesihatan u kena jaga elok2..

sorry to say, i kalau i pergi interview, masa iv session tu dah start2 cerita pasal OT (nature field i takde OT, ada time over je hihi) so awal2 i akan reject.. sbb i tahu i takkan boleh commit.. i nak duit tp tak sanggup risikokan kesihatan i.. so cari lah keje yg gaji dan workload balance.. maybe workload sikit gaji sikit, pandai2 u pilih, inshaallah jumpa yg sesuai..

awanysss replied at 23-8-2022 09:29 PM
nasihat i, kalau u rasa benda tu ganggu mental health u,
then angkat kaki..
selagi kerja tu sekadar  ...

Terima kasih atas pendapat, terfikir nak berhenti tapi fikir dia da bagi pegang banyak kerja ,jadi pening. Tapi betul sis kata Allah yang memberi rezeki.

company jepun mmg camtu....setiap second dorang akan utilise...dh culture dorang..hg kira oklh bleh tahan 8 bulan.....cayokkkk heheee

masa rehat...masa balik mmg strict...

kalo aku dh cau dh angkat kaki (based cite hg lh) serabut wehhh

btw jepun nie ske sgt tanya why why whyyyyyyyyy kannn

Semoga dipermudahkan urusan TT
Start cari kerja lain. Keep moving fwd and clear mind and thoughts. Buat sahaja tanpa fikir boss itu ini..reset mind kejap ah lantakla aku buat part aku je...hangin there a bit, cari keje lain asap. Best of luck and jaga ur mental health ok

jaga mental dik..... jauhi stress walaupun keje apa2 pon ada stress. x keje pon stress
cari la keje lain. one door closes another 10 open gitteww.
xyah la pikir sgt company tu punye hal, dia pon bukan kesah ko punye life mcm mana. Ko da buat yg terbaik utk company tu, anggap la tu sumbangan ikhlas ko kat dia sepanjang kt situ. Jgn ko pedajei company tu sudah. masuk cara baik, kuar cara baik
Hidup kene balance dik, keje, famili, agama, sosial etc.

Follow Us
pandangan aku bebudak muda sekarang jenis strawberry, lemah, tapi bila fikir2 zaman dulu mental health org tak peduli makan gaji auto jadi hamba abdi, apa majikan bagi arahan kena ikut, aku yg dari zaman dulu pon menyampah jenis majikan macam ni, balik keje 5.30, tapi nak staff balik jam 7, lagi lambat lagi dia suka. Budak2 gen sekarang elok la 'ajar' golongan boomers acah2 boss terpaling bos

so aku sokong ko berenti.

apapon try cari keje lain dulu, kalau da tak tahan sangat ko resign

Next masa interview kat tempat kerja baru, tanya interviewer work culture kat tempat tu macam mana..  Work-life balance tu penting demi kesejahteraan dan kesihatan mental & fizikal...

I mmg benci jenis boss yg tau working hour sampai 5.30pm tapi sengaja buat meeting pukul 6pm... Kalau once in the blue sbb urgent tu acceptable la tapi kalau sampai 3-4 kali sebulan, gi mati la ko kerja sendri...

musangbodoh replied at 23-8-2022 10:53 PM
company jepun mmg camtu....setiap second dorang akan utilise...dh culture dorang..hg kira oklh bleh  ...

Betul culture diorang macam tu. Dan orang jepun suka banyak tanya, 80% apa dia cakap tak faham haha

adila39 replied at 24-8-2022 07:13 AM
Semoga dipermudahkan urusan TT
Start cari kerja lain. Keep moving fwd and clear mind and thoughts. ...

insha'Allah terima kasih sis. Mungkin saya kena berhenti fikir orang lain

sardintin replied at 24-8-2022 09:15 AM
jaga mental dik..... jauhi stress walaupun keje apa2 pon ada stress. x keje pon stress
cari la ke ...

Bila fikir balik betul diorang tak kisah pun. Ada sekali worker kata personal life jangan kaitkan langsung dengan kerja. Dia pun tak tahu life kita macamana. Thanks nasihat.

mayaHD replied at 24-8-2022 10:45 AM
pandangan aku bebudak muda sekarang jenis strawberry, lemah, tapi bila fikir2 zaman dulu mental heal ...

Zaman sekarang banyak orang muda terbuka, dan fikiran semakin advance. Sebab fikir banyak benda nak buat selain fokus kerja, macam saya haha. insha'Allah tengok camna, peratus untuk berhenti tu tinggi haha. Lagi kena notice 2 bulan sebelum pulak.

sarahmirza replied at 24-8-2022 08:43 PM
Next masa interview kat tempat kerja baru, tanya interviewer work culture kat tempat tu macam mana.. ...

Thanks sis nasihat. Tobat da, pasni tahu company jepun tolak. Tau kena OT tolak haha.

sebelum u decide nak berenti ke apa.. apply ler keje lain dulu.. skang ni petronas pun banyak giler jawatan kosong.. dulu 53k staff, skang ni berkurang dah jadi 45k je staff lepas musim covid (ramai berenti sbb nak pursue career baru, start bisnes, or just nak retire je)... cuba la masuk situ.. tp dulu fresh grad masuk 5k, skang dah revised tangga gaji orang baru masuk jadi 4k je..

u ok ke gaji seciput lagu tu? whatever it is, cuba laaa apply keje lain.. apa yang i nak sampaikan skang, peluang pekerjaan dah makin banyak skang ni...

companies are having hard time skang cari workers... di mana2 skali pun

redcrow12345 replied at 24-8-2022 09:14 PM
Thanks sis nasihat. Tobat da, pasni tahu company jepun tolak. Tau kena OT tolak haha.

executive mana dapat OT.. OT hanya terpakai untuk kakitangan non-executive atau manual labor based

Kita ni kalau bekerja nak happy. Kalau dah stress camtu baik cabut sebelum melarat.

Aku dah penah rasa camni, stress manjang, sakit dada, last2 angkat kaki blah. Baru lega.

Baru2 ni bos co lama cari aku balik, memang tak laa aku nak masuk situ lg. Boleh mental aku.

kalau dh rs stress.. ganggu waktu dgn family.. better get off la..
cari keje lain.. ni pun ko keje solat pun dh ganggu.. better blah

company ape ni hehe
pukul 6 tu awal sgt keluar tu da kenapa? bukan kena urus anak isteri pun kan?
lagi 1, muda nya dikkk ko kawen, fresh grad da ada anak bini?
yg bujang baru start keje mmg kena hadap komitmen keje yg tinggi, ni yg i tgk la dlm engineering field. bidang lain iola xtau

i dulu keje kilang, 1st kilang relax gile 2nd kilang rasa mcm nak terbalik dunia sbb busy gile workload byk hari² balik lewat tp masuk betul² on time la
tp tpt i keje dulu even sr eng yg gaji basic 6k pun dpt claim ot (btk duit atau convert cuti)

apa i boleh ckp, u try gain byk² pengalaman dan skill dulu sblm lompat spy boleh jadi selling point pada resume dan iv nnt..masa i bujang dulu i rain lonpat² keje, skg da kawen da xkose sbb komitmen hidup da byk especially kena fikir kuarga..time bujang dulu sng je nak tukar² keje, dpt keje baru cari rumah sewa bungkus tilam bantal angkut masuk kete dan pergi tpt baru

apa² pun, dunia pekerjaan ni mmg mencabar terutamanya bila baru start keje dan ko junior. byk² sabar. tp jgn kejap sgt keje 1 tpt pastu ko da lompat, npk ko x resilient plk..huhu..

airmineral replied at 27-8-2022 09:18 PM
company ape ni hehe
pukul 6 tu awal sgt keluar tu da kenapa? bukan kena urus anak isteri pun kan?
la ...

Isteri masih pantang, dekat negeri lain. Kena keluar awal sebab nak masuk awal pukul 7. Kalau masuk lambat balik lambat lagi takda point untuk balik awal. Gerak lambat jam. Nanti isteri dah balik dalam bulan ni kena urus. Kahwin awal sebab jodoh, halalkan benda baik, allah permudahkan. Tak nak tunggu takut ganggu hati. Family pun jenis menjaga bab ni.

Company sek2 jepun, sony, Hitachi,sharp, haha. Nanti kalau bagitau nanti takut kena tangkap.

Saya pun kalau boleh nak bertahan, tapi efek benda lain. Orang lain da cau da baru bulan 1st, saya je tahan sampai sekarang sebab fikir nak experience punya pasal. Tapi tak guna juga kalau dapat partner senior yang tak memahami, dan cara ajar yang tak efektif.

green~tea replied at 25-8-2022 10:48 AM
sebelum u decide nak berenti ke apa.. apply ler keje lain dulu.. skang ni petronas pun banyak giler  ...

insha'Allah, tapi petronas fresh grad 4k. Kira tinggi jugak la tu. Saya 3k pun tak sampai. Company ni kalau nak berhenti kena notis 2 bulan awal. So banyak masa nak cari. insha'Allah kita belek2 tengok