CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: Cumikucingku

Tolong bg idea macam mane nak ubah sikap mak aku...

sbg anak, tt mmg dah buat yg terbaik.
bg duit belanja. tp tu la, mslh lain plak yg timbul. adat org tua, bile anak cucu dtg, mmg sebolehnya nak masak sedap2, masak byk2.. depa rs seronok tgk anak cucu mkn dgn penoh selera. tp kena beringat jgk. depa xde pencen. jd perlu ade duit tepi utk hal2 kecemasan. sy setuju dgn cadangan2 di atas supaya tt kurangkan duit belanja bulanan utk depa. slbhnye, simpan. tt buka je akaun lain utk duit yg diasingkan tu. jgn buka atas nama mak atau ayah. takot nanti, tanpa pengetahuan tt, depa kuarkan syp2 plak. atas alasan2 yg mungkin berlaku di masa akan dtg. bile perlu duit utk kecemasan, tt sendiri yg kuarkan dan bg kat depa. utk elak ketirisan dlm penggunaan nanti. yelah.. kite xtau kan. mungkin mak atau ayah ade bgtau kat adik2 yg depa ade akaun utk kecemasan. silap ari bulan, ade plak adik2 tt yg mintak bantuan depa utk hal kecemasan msg2... dah xpasal2 depa kuarkan tanpa pengetahuan tt jikaakaun tu dibuka atas nama depa.
tt try dl cadangan utk kurangkan duit belanja tu. mane tau berhasil.

Rate

1

zehra2 replied at 11-8-2022 08:48 AM
aku rasa aku faham situasi ni. ko tinggal serumah ke.. kalo asing, ko bg duit tu ko buat2 tak tau  ...

bagus gak ko buat keras macam ni kat mak, bior mak dan adik 'merasa' amik duit mak pandai jaga mak mesti lah lagi pandai

aku rasa tt takder hal bagi duit kat mak tapi bengang mak gunakan utk adik beradik yg lain. Org tua tu la payah nk berubah, mgkin cadangan tt saving sket kat mak boleh diguna pakai.

aku belikan gelang besau kat mak, tapi aku declare tu gelang aku bukan gelang mak kat semua adik beradik aku, so that takder kes faraid.

Cumikucingku replied at 9-8-2022 05:29 PM
Tanggungjawab tak habis lepas bg duit je.

Bila dia tak beringat ... ada kecemasan... aku yg kena  ...

aku paham.sbb amount tu kita dah allocate every month kan
nnt tengah bulan tak cukup minta lagi kat kita.. kita pulak yg lari budget

zehra2 replied at 11-8-2022 08:48 AM
aku rasa aku faham situasi ni. ko tinggal serumah ke.. kalo asing, ko bg duit tu ko buat2 tak tau  ...

Tak duduk sekali tp rumah dekat 5minit.

Yela aku cuba kuatkan hati... try buat kental je dgn mak aku ni..

Hari ni dorg buat mkn2 aku xdtg...

mayaHD replied at 12-8-2022 09:50 AM
aku rasa tt takder hal bagi duit kat mak tapi bengang mak gunakan utk adik beradik yg lain. Org tua  ...

Dulu2 muda2 mak aku ade gak beli emas..

Pastu mak aku dah wariskan pada kakak2 aku...aku bongsu pompuan... aku xdpt ape2..

Xpela aku mmg xsuke pakai emas pun sbb ntah aku rimas dgn ape2 aksesori..jam pun aku tak pakai....

aku xjeles pun dgn diorang... itu emas mak muda2 suke ati dia la kan nk bg sape..

Yg aku kesahkan ialah duit semasa dah tua2 ni... klu xjimat... dia yg susah.. aku bole je buat2 xtau ... tp ati aku pun xkuat jugak klu dia start nangis2.

Follow Us
mayaHD replied at 12-8-2022 09:50 AM
aku rasa tt takder hal bagi duit kat mak tapi bengang mak gunakan utk adik beradik yg lain. Org tua  ...

Tima kase la memahami...

Aku x cite kat org sekeliling yg kenal ... diorang nanti suke2 ckp aku ni tak ikhlas bg mak la... berkira la...  

Macam ini la dek.. mak umur 70 an dah.. berapa lama shj lg masa dia ada utk hidup seronok gembira.. dia buat benda yang menggembirakan hati nya. Sebagai anak, cherish shj lah apa yang dia buat.. dia sudah tua pun. Entah2 tak sempat nak tengok anak cucu dari zuriat kamu.
Cadangannya, kamu simpan sendiri shj lah duit utk kegunaan kecemasan.. duit yang kamu allocate utk ibu bapa, tak payah kamu susah hati mereka nak buat apa.
Umur2 sebegini, biar lah mereka merasa gembira dgn apa yanv mereka nak buat as long as tak bertentangan dgn agama & undang2 negara.
So stop worrying iya, cherish them.
Mak saya pun gemar juga buat makan2 ajak adik beradik dia dan sanak saudara nya makan. Saya tak tanya why, but i think she is happy doing that at her age. So i let her be.

Rate

1

kalau aku, aku akan
1. buat xtau sbb duit tu da jadi hak dia; atau
2. aku bagi sket je kt dia dan portion selebihnya aku simpankan utk tujuan kecemasan dia. tapi kalau boleh simpanan tu di luar pengetahuan dia la sbb kalau dia tau, dia akan xberingat la pulak;
3. slow talk dgn dia spy jimat² guna duit;
4. create tabung family. setiap adik berapa kena byr 1 nilai tetap setiap bulan cthnya rm50 ke..nnt duit tu boleh la guna utk aktiviti keluarga cthnya makan², berkelah, melancong dsb..

Aku faham apa yg ko rasa..
Lepas ni ko simpankan lah sikit duit mak ko..jangan bagi semua, lepas tu dia nak buat apa dgn duit tu, biar jela..mmg ko sakit hati kan, tapi yela org tua ni mana lah nk dengar kata..aku faham..
Aku pulak hadap adik beradik jenis kedekut/ berkira dgn keluarga..pakai baju bukan main branded2, iphone

TT i rasa ramai je yang lalui situasi ni, tapi betul la...apa yang u allocate utk mak u, u biar je la apa dia nak buat paling tak dia happy dapat jumpa anak cucu dia.

I pun biar je mak i and bapak i...wlu pun kadang i konpius nape claim balik if dia over budget tapi i skip kan je la..cuma bila dah panggil dtg ramai ramai makan tu kadang i yang over beli itu ini cuma i akan jadi stress umah sepah and pinggan basuh banyak..so yang ni bila i tgk  mak i yg buat lebih i akan jadi gorilla kat rumahla..sound adik ipar duai...eloooo mak bukan maid ye. haaa gitu

TT ni anak yg baik, bukan sng nk jumpa anak mcm TT ni fikir kebajikan mak ayah.. kebanyakan anak2 tgu mak ayah mati ja nk kaut harta.. Maaf TT sy tkda cadangan yg baik sbb sy pun masih struggle dgn masalah yg sama tmbah plak saya dgn husband dua2 anak sulung.. Saya doakan TT dipermudah kan urusan dan dimurahkan rezeki..

selagi boleh memberi teruskan memberi. mungkin mak ada simpan duit tu sikit2 dalam diam. semoga dimurahkan lagi rezeki TT.

Saya faham masalah tt. Kurangkan pemberian bulanan. Lebih tu simpan untuk kecemasan. TT bukan berkira dgn mak atau adik beradik, cumanya tt pun kadang ada kekangan tambah2 untuk kecemasan.

Kalau mak tanya kenapa kurang, cakap sajalah simpan untuk kecemasan. Untuk makan2, boleh buat potluck. Masing2 bawak sorang sikit.

TT kena catu la amaun bagi kat mak and simpan sendiri emergency fund untuk mereka. Tak pun instead of bagi cash, TT yang pergi beli ikut keperluan. Apapun tahniah TT sebab menjaga kebajikan ibu ayah

Cik senah nak bagi pendapat la kat sini. Buat whatsapp group khas untuk adik beradik. Lps tu buat la cadangan pot luck. Setiap kali berkumpul, masing2 bawak makanan sorang sikit. Jadi semua ada tanggungjawab tu. Lps tu duit tu, jangan bagi mak semua. Masukkan rm 100 dalam bank dia. Pastikan setiap bulan tunjuk apa yang dah simpan tu. Moga2 semua hidup aman dan damai lps ni.

Adik beradik jangan gaduh2.

i pernah ada masalah camni, hb pun ada masalah camni dgn mak dia… tapi situasi lain, sbb both mak kita masa tu baru je 60+ & ada anak2 yg kena tanggung (in my case jadi haru la sbb kakak i masih ditanggung ibu sbb dia masih belajar, i pulak sbg adik kena mengalah dgn dia, padehal i bulan2 bagi mak duit) . Mmg endless… kalau umur 73, takde isu pun… sbb 73 ni brp lama sgt dia boleh hidup. Sbnrnya kalau i  umur 73 , i pun akan ada pemikiran takkan buat savings, rumah i duduk pun bila mati anak2 yg dpt. so why not anak2 aje la yg tanggung ni cara i fikir laa… tak tahu la sempat 73 ke tak …

Ada sorang kwn i pulak, lepas umur 70 je terus dia jual segala harta dia & jolikatakkan duit2 jualan. even rumah yg dia duduk pun dia offer kat anak2 siapa nak beli… heheheee

Tt,
I mcm u jgk,
Ayah i ada pencen. Tapi utk keberkatan i bg jgk duit belanja bulan2. Ayah i tak guna pun duit tu.
Then, bila dia meninggal duit tu kena faraid. Sama je… dpt gak kat adik beradik. Hahaha

Kalau utk kecemasan u bg siikit je utk mak u tu.
Part kecemasan u simpan sendiri.

Edited by brego at 30-10-2022 08:02 PM

mai aku bagi idea,
aku tahu pompuan ni kalau dia tak biasa saving,
dia memang takkan ada habit utk simpan duit sampai la ke tua

so aku bagi duit kat mak aku dalam 2 cara,
satu cash, satu lagi bank in.
yang cash utk belanja, yang bank in utk emergency.
or beli apa2 yang dia nak.

tapi mak aku selalu guna duit bank tu,
untuk tolong adik pompuan aku repair kereta dia dan segala macam.

mula2 bising jugak, sekarang malas aku nak amik port.
dah bagi tu, pandai2 la urus kan.
kalau ada bajet lebih, aku bagi ler cash lebih.

mak ko nak buat makan2 jer tu TT,
bukan utk orang lain, adik beradik ko jugak.

dan paling penting, jangan tunjukkan ko berduit,
tunjukkan diri kau sebagai sengkek dan broke,
so mak pun tak mintak lebih2, sebab nampak sengkek

X payah bagi wang banyak tukar kpd brg dapur, beli beras ikan ayam, baju, selimut, kasut towel,