CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: Cintaerina

“This Is Not Sekolah Agama Ya”- Bapa Bising Subjek Pendidikan Islam Di Sekolah Anak Lama

krustykrab replied at 13-1-2022 06:07 PM
Anak2 aku mmg aku x htr ke kafa..sb aku takut diorg stress..aku cuma htr kelas mengaji 1 jam setia ...

Ada negeri wajib kan ke sek agama? Mcm jb & selangor. Tp x ada la elok mana perangai budak2 nya. Adk sedara iols sek agama dah mcm ostad, keluar dunia sebenar, hancur. While kwn2 sekolah i yg nakal2 biasa2 je elok jah

anony-mous replied at 13-1-2022 08:16 PM
Ada negeri wajib kan ke sek agama? Mcm jb & selangor. Tp x ada la elok mana perangai budak2 nya. A ...

Rasanya takde ..tp kdg2 ni parents la maybe duk dengar cakap2 colleagues yg berbungkuih dr atas sampai pusat suh htr kafa, tu yg terikut2..
Colleague aku sorg ada mcm ni la berbungkuih sampai pusat asik duk suruh aku enroll anak2 aku ke sek tahfiz..gila kot..anak2 aku aku tau la diorg mcm mana..bukan aku tak suka dia jd hafiz quran, tp aku tgk diorg ni mcm tak berminat..

Thunderclouds replied at 13-1-2022 05:33 PM
Tpulang pada hg. I antaq sek agm sbb nk sijil upkk & xnk ank2 xketahuan meraban merayau lepas abeh ...

Diaorang ok x? X overwhelmed ke busy sgt?

umbut replied at 13-1-2022 04:57 PM
Ermm..kat ig kadang jumpa komen2 bbnu kemain biadap puaka..bila stalk ig bebudak sek tahfiz.. takat  ...

Yesss so true. Budak2 yg batch start pendidikan sivik - batch 92 ke 93 kurang ajar compare late 80s. Something wrong somewhere dgn sistem pendidikan kita. Belajar subjek agama byk2 ni sama mcm mak bapak yg ada ank jahat tp hntar sekolah agama

Edited by Thunderclouds at 13-1-2022 10:01 PM
anony-mous replied at 13-1-2022 09:05 PM
Diaorang ok x? X overwhelmed ke busy sgt?

Have to keep them bz nokk.. kalo dak hadap tab ngn tv aje lar hari2 pas blk sekolah. Sakit hati sakit mata oiii..Budak2 ni straight p sek keb & sek agm hari2 plus tuitions waktu mlm (3x smggu) prior pkp. Pepandai lar bg semngat kt depa. Rewards depa leh hadap game ngn tv smpi muntah darah waktu wiken,nk mcD selang sehari pn i lyn tp ank2 hg,ikot acuan hg la nohh, u know them better than anyone else. Pandai2 la bentuk. Don't worry,sek agm/kafa xwajib. Optional.

Thunderclouds replied at 13-1-2022 09:54 PM
Have to keep them bz nokk.. kalo dak hadap tab ngn tv aje lar hari2 pas blk sekolah. Sakit hati sak ...

Wah hebat u. Klau mcm ni i more respect towards parent la. Congrats both of u laki bini sbb i can imagine penat nk ambil hantar, all the time n money. Its not easy. Harap ank2 u jd pemimpin berguna utk masyarakat 1 day

Follow Us
krustykrab replied at 13-1-2022 08:22 PM
Rasanya takde ..tp kdg2 ni parents la maybe duk dengar cakap2 colleagues yg berbungkuih dr atas sa ...

i x masukkan anak ke kafa, tp belah ptg nak keep dia occupied tu i masukkan swimming/music/riding/taekwando class ikut hari2 la. belah malam anto kelas ngaji+fardhu ain 2jam.
ni masa before kehadiran covid la. lagipun anak i ni autism+adhd so mmg lain sikit la kan. dan anak i sgt2 happy. yg ni plg pntg la bg i.
awal2 mmg weols lakibini x inform sape2 pun even fmly members cuma ada few frens yg betul2 rapat je tau. bila terpecah rahsia, habis weols kene kecam kiri kanan sbb gigih anto anak main piano tp kafa x anto
bila kita explained mcm2 dibangkangnya, skrg anak i sek men dah pun khatam quran dari drjah 5 lagi dlm pada keadaan dia gitu, tp berkat ustazah malam2 tu ajar la. kalau i yg ajar mmg menangis je la kejenya.solat pun ok alhamdulillah. dan masih dikecam smpai skrg

Back when I sekolah dulu, both Sek Keb & KAFA pegi. Tapi tak ambil exam akhir tu pun sebab sibuk main handball wakil sekolah. Haha. Sehari, sehari monteng last-last terus tak pegi dah sekolah agama starting bila dah darjah 6.

Kelebihan I tgk sekolah agama ni, mmg dia ajar lebih detail. Supplementary dekat sek keb. Bab semayang sunat, jamak qasar, mmg dah mahir dan faham sebelum darjah 5 lagi. Partly pun sebab mak ayah bila travel balik kampung mmg akan praktis jamak qasar ni. So helps la. Tapi jaman skrg ni, parents byk harap cikgu cikgi yang settle kan semua aspek pendidikan anak. Macam tak ngam pulak esp part belajar agama.

mama_cat replied at 13-1-2022 01:36 PM
hahahah... bapak ni bodoh.. ada bahasa arab, pendidikan Islam, tasmik
mestila lebih...ajet2 pandai m ...

Banyak2 masa belajar agama tasmik,  arab bagai pun...... Berapa yang betul2 faham agama?
Perangai ke sungai jugak... Anak luar dr remaja dan bkn remaja muslim tetap produce juga tetiap tahun...makin bertambah agaknya...

Kita tak tgk kuantiti,  kita tengok kualiti pengajarannya,  penghayatannya dan keberkesanannya...

Belahar agama ni bukan paksaan tapi lebih pada didikan sepanjang hayat...  Nak anak pakai tudung bukan dgn wajibkan budak 6-7  tahun pakai tudung ke sekolah.... Begitulah umpamanya...

Bapa tu tak bodoh.  Yang bodoh siapa yg anggap lagi banyak masa belajar agama lagi pandai psl agama...  

anony-mous replied at 13-1-2022 08:16 PM
Ada negeri wajib kan ke sek agama? Mcm jb & selangor. Tp x ada la elok mana perangai budak2 nya. A ...

Bila masa johor wajibkan pergi sekolah agama?
Ikut suka hati ko la nak antar anak gi sekolah agama ke tidak...
Mandai aje cakap wajib... Yang i tau wajib psl ada sekolah kebangsaan yg wajibkan budak 6-7 tahun berbungkus pakai tudung walaupun masih tak faham tentang aurat..

bunnyj3lly replied at 14-1-2022 12:08 AM
Back when I sekolah dulu, both Sek Keb & KAFA pegi. Tapi tak ambil exam akhir tu pun sebab sibuk mai ...

Betul...mcm solat jamak qasar ni kalau parents ada buat, auto anak2 akan belajar jgk...
Benda basic ni bermula dr rumah, kalau parents tak buat, mcm mn nak expect anak2 buat.

sarahmirza replied at 14-1-2022 08:46 AM
Banyak2 masa belajar agama tasmik,  arab bagai pun...... Berapa yang betul2 faham agama?
Perangai ...

Sis, hang totalkan semua mmg hang rasa byk .. sekolah rendah ada BA, TASMIK, QURAN, JAWI and ULUM - ... total minutes semua (utk anak aku la ) - 270 minit seminggu = 54 minutes each categories(subject)... hang compare ngan Matematik - 150 minutes/ week.., SN - 120 minutes/week.. so sbnrnya lebih kurang ja masa, sbbkan ampa nmpak semua related to agama, saja la kan nak rengsa.....  my kids school, ustazah dia sgt cekap na... Bersyukur ada cikgu yang sanggup buat file satu2 utk anak murid and catch them up with tasmik and quran.. I am ok depa spend banyak masa for this kat sekolah... sbb aku mmg tak hantaq depa sekolah kafa, it is just enough and aku boleh amek kesempatan freedom dr KAFA antaq anak aku masuk kelas lain.... lagi satu, teacher can only teach, tapi result depends kat parents and kids jugak...  kalau dah keluar sekolah perangai mcm anak antoo, nak slah siapa? sekolah lagi ka?

sarahmirza replied at 14-1-2022 08:48 AM
Bila masa johor wajibkan pergi sekolah agama?
Ikut suka hati ko la nak antar anak gi sekolah agam ...

Hamboi kemain marah nya. Yg ckp dgn i pon bapak tiri i. Dia yg ckp oo kat johor ni wajib sekolah agama yg ptg2 tu. Sapa x pegi org akn tgk pelik. Ni bapak tiri yg mmg family org jb ye. Bukan aku suka2 buat cerita. Dia pelik kenapa aku x pegi sekolah agama after sekolah kebangsaan sbb negeri aku mmg xpayah pegi pon. In fact x wujud pon. Mcm adk2 tiri aku siap tukar baju uniform rasmi sekolah agama tu

betul la tu bapak dia cakap mcm tu. buat ape belajar agama lama sgt. bukan applied pon nanti. ntah2 masa depan budak tu nnti jadi penunggang agama jer kan...patut abolish je pendidikan islam ni. budak2 bukan nak belajar agama. mak bapak pon mesti sokong..

Anak aku semua dah sekolah menengah.. ni pendapat aku time anak2 dulu sekolah rendah yer.. actually masa tgk jadual diaorg dulu, aku pun mcm bapak budak niz, terperanjat tgk jadual waktu utk PAI lbh banyakkk dari subjek maths and science. Agak tak setuju kat situ sbb sebelah petang hudak2 tu sekolah kafa, which belajar subjek agama merangkumi tauhid, arab, akidah akhlak etc. dahler sekolah kafa tu belah petang , hari2 pulak tu ( sbb area selangor). Whereas anak2 sedara aku kat negeri2 lain crgh di melaka , pun sekolah kafa gak tapi seminggu 3x jer tak silap. Sama jgk masing2 kena amik upkk, tapi waktu hari belajar kafa tak sama.. pelik aku… taktau nape selangor buat hari2 kafa.. mmg tak wajib pergi kafa, tapi ofkiz kita as parents nak jgk anak belajar agama kan, memandangkan kawan2 dia semua pergi kafa takkan diaorg terkecuali, tapi tu lar , kat sekolah harian belajar subjek agama lbh lama dari subjek lain , kat sekolah kafa 100% agama… agak kurang setuju kat situ.. tapi ye lahhh kena lah ikut peraturan sekolah, nk buat camne kan

anony-mous replied at 13-1-2022 03:07 PM
Nak tanya uols, kalau dah ada matapelajaran ni semua then kena ke sekolah agama lg ke lepas tu? Atau ...

Sek agama lagi details.
Cth tajwid, Bahasa Arab..
Di sk , ajar sikit2 je..

pokokbunga replied at 14-1-2022 03:03 PM
Anak aku semua dah sekolah menengah.. ni pendapat aku time anak2 dulu sekolah rendah yer.. actually  ...

Dah berzaman sek agama di selangor setiap hari..
Dari iols sek dulu..zaman 90an..
Ok je..masa terisi sampai petang..
Balik dari sek agama..pukul 5.30pm..
Mandi..kuar main petang dgn jiran

akies replied at 14-1-2022 03:31 PM
Sek agama lagi details.
Cth tajwid, Bahasa Arab..
Di sk , ajar sikit2 je..

Tu i faham. Contoh sek men agama or sek keb agama. Ni sekolah agama yg budak2 negeri selangor or johor pegi ptg2 tu. Adk i beruniform rasmi ke sek tu. Dah hbis sekolah pg, balik mandi mkn kejap then van angkut ke sek agama tu pulak

akies replied at 14-1-2022 03:33 PM
Dah berzaman sek agama di selangor setiap hari..
Dari iols sek dulu..zaman 90an..
Ok je..masa teri ...

Ye tau.. aku cuma bandingkan negeri2 lain.. kdg2 kesian dgn anak2 jadual pack dari pagi smpi mghrib.. isnin smpi jumaat.. , smpi one time tu , sekolah terpaksa buat koku hari sabtu sbb takleh nak selit dah waktu harian..negeri2 lain ada yg 3x seminggu jer pergi kafa, tapi still produce good result dlm upkk tu semua..

So knp kafa kat selangor tak buat mcm tu, 3x seminggu atleast anak2 tak pack sgt .. kesian tengok balik lps maghrib dah penat sangat