CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12Next
Return to list New
View: 7271|Reply: 27

RM120 ++!!!!!!!!!!! bior betul......TNB!!!!!!

itu la hakikat yg terpaksa diterima. RM120.40 bil TNB yg yg perlu dijelaskan bulan nih.... kebiasaanya dlm RM70-RM80 jerrrr..... nak kata ada pertambahan alat elektrik yg baru... takde la ketara sgt pun, apa la sgt set home theatre baru tuuu... bukannye tengok selalu..... baru lepas call careline dan dimaklumkan itulah penggunaan sebenar utk bulan ni. sebelum itu, aku harapkan jumlah RM120.40 hanyalah anggaran semata2 pihak TNB.... org careline tu kata nak antar technician dtg check kt umahh..... plsss... u r welcome to check.......

Rate

1

Selain drpd Set HT tu jerong....brg elektrik yg baru ada ke???TV Plasma/LCD ke...

Set HT tu berapa watt kuasa dia??

Post Last Edit by jfq at 27-8-2010 16:17

billing TNB ni ngelat sebenarnya
sebab bacaan bulanan takda cutoff date macam bill tepon

kalau yg baca meter tu datang lewat beberapa hari, bacaan kilowatt dah bertambah dan masuk ke bracket rate yg lagi tinggi

misal kalau billing is set at every 23rd monthly
dan dari 24hb ke 23hb comumption 398kw, jadi tariff ialah 0.218

tapi kalau mamat meter tu datang buat bacaan lewat beberapa hari misal patut dia datang
pada 23, tapi dia datang pada 27
dah bacaan comsumption ialah dari 24hb bulan lepas hingga 27 hb bulan ini,
dan unit penggunaan ialah 420kw, jadi dah masuk tariff bracket yg lebih tinggi iaitu 0.286

sample calculation kalau bacaan di buat on time:
24/7-23/8 unit 390kw, tariff 0.218, jumlah bill = 390*0.218 = 85.02

kalau bacaan di buat lewat beberapa hari 27/8
24/7-23/8 unit penggunaan 390kw
24/8-27/8 unit penggunaan 40kw
bacaan pada 27/8 = 390+40kw =430kw
tariff 0.286
jumlah bill = 430*0.286 =122.98

tengokla perbezaan jumlah bill kalau baca ontime dgn baca lewat
disebabkan tambahan penggunaan untuk beberapa hari, menyebabkan bill dikira mengikut tariff bracket yg lagi tinggi

patutnya nak datang lewat tu dia org punya internal problem
tapi pengiraan patut di buat up to a fixed cutoff monthly date

Rate

1

kalau x silap aku.....200 kW pertama adalah 0.218 dan selebihnya akan meningkat ikut bilangan kW,,,,

mmg bacaan TNB ni tak stended dan tak tetap dari satu bulan ke satu bulan....aku pernah berpengalaman bil bulan ni dibaca pada 9hb dan bil bulan depan dibaca pada 27hb...so bayangkan...lepas 49 hari baru bacaan dibuat,,,bil toksah cakap la kan...mmg melambung....

dan pernah jugak bil  di baca pada 16hb...bulan depannya dibaca pada 8hb ...kiraan bil dibaca hanya 22 hari

mcm bangang je kan....bg aku kalau gap tu lari dalam 1-2 hari mmg tarak hal...ini gap tu sampai ke 20 hari ,,,

kalau cepat...terlampau cepat ..kalau lambat...mmg lambat banget,,,

umah aku pun macam tak betul gak, 2 bulan rm50 lebih pastu turun rm38 utk 1 bulan, pastu naik lagi jadi rm50+ ni bulan ni jadi rm38 balik.

mengong tul... macam main "fevret number" je... :re:

itu la hakikat yg terpaksa diterima. RM120.40 bil TNB yg yg perlu dijelaskan bulan nih.... kebiasaan ...
JERONG_GERGASI Post at 27-8-2010 11:14

wahhh.. ni nak bitau ada set home theater baru ke ni... ni musti harmon kardon nih, tak pun Aperion Audio Intimus... jangan pasang kuat2 arrr.. marah jiran sebelah...

ok la tu ada technician datang umah cek.... den ni ha.. umah kocik yooo.. tapi bil TNB manjang yo lobih 200++

Follow Us
kalau x silap aku.....200 kW pertama adalah 0.218 dan selebihnya akan meningkat ikut bilangan kW,,,, ...
medangmru Post at 27-8-2010 16:14

betulla yg ko kata first 200kw tu

ni tariff rate schedule:

Tariff A - Domestic Tariff   

For Monthly Consumption Between 0-400 kWh/month   
For the first 200 kWh (1 - 200 kWh) per month sen/kWh 21.8
For the next 200 kWh (201 -400 kWh) per month sen/kWh 33.4
The minimum monthly charge is RM3.00  

For Monthly Consumption More Than 400 kWh/month   
For the first 500kWh (1-500kWh) per month sen/kWh 28.6
For the next 100 kWh (501-600kWh) per month sen/kWh 37.8
For the next 100 kWh (601-700kWh) per month sen/kWh 38.7
For the next 100 kWh (701-800kWh) per month sen/kWh 39.7
For the next 100 kWh (801-900kWh) per month sen/kWh 41.7
For the next kWh (901 kWh onwards) per month sen/kWh 44.6

dah probability nak overshoot 400kw mmg tinggi kalau meter man datang tak tentu masa

wahhh.. ni nak bitau ada set home theater baru ke ni...  ni musti harmon kardon nih, ...
ryo_takahashi1 Post at 27-8-2010 04:22 PM

Marantz 7.1 channel nyer Receiver + Speaker Denon Ryo...

jerong, nape ko ckp "harapkan jumlah RM120.40 hanyalah anggaran semata2 "

kan dkat bil tu ada tulis jenis bil, normal ka, anggaran ka..

sori lambat reply..... dah bayar pun bil tuuuu......

medangmru: beli HT jerrr.. tu pun HSL buat clearance hr tu kat depan komuter serdang... murah jerrrrr.... tak prasan plak brapoe watt... main angkat jerr.... heheheheeh
jfq: terima kasih banyak atas info tu.... pandai diorg mainkan bill yerkkk.... huhuhu
ryo: brand murah jer bro ryo..... panasonic.... janji boleh dgr bunyik kaca pecahh... hahahaha
kazaraf: sbb pernah kene skali tu, camni jugakkk bil nye... beratus lebihh... rupa nye hanya anggaran... the next bil, ada pelarasan... so, sama je.... yg kali ni pun aku anggap akan berlaku mcm yg sudah sbb aku beranggapan mungkin TNB nak cari duit lebih nak byr bonus kat staff diorg.... huhuhuh.. tp rupa2nya, bil tu betul2 kene 120++... hahahaha

Reply 9# kazaraf

bil tak dapat bro...... tu yg anggap hanya anggaran... heheee

billing TNB ni ngelat sebenarnya
sebab bacaan bulanan takda cutoff date macam bill tepon

kalau y ...
jfq Post at 27-8-2010 16:06

oo sbb ni ke,mmg letih la nk mbayo nye..aishh tnb ni.umah sy siang xda org,ptg kang br sume blk.anak2 bwh 5thn.mlm plak biasa bukak 1lampu je,kul 10 biasa dh ttp tv.tv pun biasa je xda le canggih mcm tt tu.ms dok umah sewa kat pekan,dlm 20++ je bil,la ni dok ke kampung skit lbh plak cajnya,kat 40.ermm agaknya la ye org tnb ni g cek pekan dulu br masuk kg2 kut.

emm bagus jugak korang ni... baru aku perasan psal2 bil ni.... balik nanti aku nak cek balik.... bil aku selalu 300+++ malas nak cek... opis pun sama jugak... aku dah pakai stabilizer pun macam takde beza pun....

aku pun tak faham ngan TNB.... aritu aku tinggal umah dekat setengah bulan sbb balik kg..... yang on cume peti ngan lampu blakang umah.... tu pun yang energy saver punyer lampu... alih2 sampai bil sratus lebih.... apa nak buat bayar jela....

wah..same problem..huhu... tp rumah we all lagi dasyat.. ada ke sebulan kena e lebih weh.. gilo ke apa... padahal rumah ni 2 org je duduk...pagi gi keje..petang baru balik.. tu pun setakat tengok tv 2,3 jam..laptop satu je yg dok on pun...basuh baju pun 2,3 kali je seminggu..
nie dah masuk 3 bulan straight dlm rm300 lebih...memula bulan pertama kedua tu ingat ada tunggakan tp bulan ni dpt mmg charge utk bulan ni..gile mahal.. dah lar bil yg dtg ni pun pos yg hantar..dlm sampul...pelik gak lar...

kalau pos tu bil estimate...ko leh call diorang suh datang buat reading betul. kalau estiamte tu sepatutnya 2 bulan sekali dia dtg..

agak2 meter reader tu ada kesah ke nak buat untung untuk tnb dgn sengaja datang lewat ambil reading supaya bil korang tu consumption tu lebih dpd kategori tertentu.. takde nya depa nak amik tau. depa tau sehari wajib baca berapa.. depa akan capai target tu dan kalau nak overtime kena amik lebih.,.so kalau depa tak capai target harian camne nak buat overtime.. kata harini 100 tak abis carry esok kena abiskan jugak dah jadi baki+100 lagi wajib buat.
sebagai pengguna yang bijak, kalau umah yang bukan high rise building..maknaya meter tepi pintu kan ...leh semak balik meter dgn bil..tgk bacaan akhir dgn bacaan kat meter.. kurang ke lebih..kalau bacaan dekat bil tu lebih... something wrong la dgn bacaan pada bil tu.. samada dia anggaran ke dia silap baca.. kalau bil baca dia tulis N. kalau rasa tinggi gak leh panggil suh depa cek meter tu betul ke idak.

tnb ni xbb xda saingan kan,mmg buat untung btul.kalo la mcm line stremyx tu saingan nya mcm bband lain2 tu,br padan muka

aah biar padan muka tnb...tau nak tipu org aje kan

ERMMMM.... ari tu aku dah wat aduan kat ceraline... dia kata nak anta org ke rumah buat pemeriksaan.... TAPI, sampai skrg tak nampak batang idung...... AGAK2 klu diorg dtg, apa yg diorg nak buat yerrrkk....... :re: pernah gak terlintas kat dlm kepala otak ni nak musnahkan ajer meter TNB tuhhh..... tp tak sampai hati plak takot nanti di cop vandalisme.......

kite jenis tak kisah...brp tulis kat bil, kite byr je....tp standard below RM200...

12Next
Return to list New