CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: tecito

Bina tembok sempadan jiran?

Reply  meya

memang ade org mcm ni..sabo je lah
misy Post at 3-8-2010 09:13

Kalau saya ler jiran sebelah nak buat tembok, bersyukur banyak! Kalau nak tunggu buat sendiri..entah bila!

kalau kita memang pk mcm tu..senang cerita, ade duit tambah sikit yg pagar side satu lagi

Semalam petang, balik dari keje singgah tengok rumah...jiran selang serumah yang sebelum ni anis ada citer yang suaminya masam jer mukanya, serius jer manjang, jumpa/selisih pun tak der nak kata hello ke bagi salam ke, wifenya datang ke rumah anis bertanya kabar dan bercerita serba sedikit mengenai renovation ni lah kan...peramah wifenya...Dia minta maaf sebab hari sabtu ke ahad, dia masuk tengok rumah anis tanpa kebenaran tuan rumah terlebih dahulu...Dan masa yang sama dia tanya budak2 yang buat reno kat rumah anis ni ok ke tak (semalam dia ada lah panggil my fren ni pi rumah dia mintak quotation)...Anis cuma cakap, so far so good...ada yang tak puashati boleh bincang cuma cara anis layan diaorang ni tak macam pekerja reno dengan tuan rumah sebaliknya anis layan diaorang mcm keluarga sendiri...so senang nak bincang.

semalam jiran tu ada juga tanya pasal tembok ni...ada share kos ke?...anis jawab simple sahaja...buat masa ni mmg tak ada share kos dan anis pun tak kisah...cuma ada call diaorang maklumkan pasal ni..tu saja...Kalau jiran tak mo share, takkan kita nak paksa2 kan atau bawak kes ke mahkamah...parah lah kalau mcm tu...

Dah lama tak join sini..sibuk ngan keje...
wahhh...ade citer menarik kat sini...nak join jugak...
saya pun kategori A .. asal usul tk de la sangat nak buat tembok..tapi saya ni ade penyakit jiwa kut...tak syok tengok org sidai baju kt pagar... rasa alahaii... sakit la mata..walaupun sesetengah org cakap pejam je mata... tk yah tengok... small matter naper nk jadikan isu...
jadi conclusionnya...  buat lah tembok 5 kaki.. sian jugak kt jiran2 sebelah..penuh pulak pintu pagar diaorang sidai bajunya.. Tapi heran jugak kan... naper jiran2 ku ini tk nak sidai kt belakang rumah yg masih luas tu..

sebelum buat husband saya g jumpa kedua2 jiran sebelah minta permission nk buat tembok batu ... dia org ok je.. buat lah..janji 100% ditanggung beres kitaorang.. jadi melayang lah 22K hanya utk itu... ketar jugak bagi org mcm saya yg keje gomen ni....

Kirawang,
tahniah dah siap keje2 renovation awak tu... meriah lah raya tahun ni...
tapi kan..
kirawang ni simpan gambar2 renovation dia.. share lah kt sini.. exited nk tengok idea2 yg u citer tu...
Anis pun sama... kasi lah gambar...
Nk gi round2 la ke kwsn rumah  Anis...

Yg saya tak faham kenapa ada yang sanggup biarkan dinding tak berplaster??
meya Post at 2-8-2010 23:48

ade... ade...
jiran 3  buah rumah saya pun mcm ni... mula2 saya beli rumah ni benda ni lah yg paling terkejut saya tengok.... ist time tengok dlm hidup..dan selama2nya saya akan pandang dinding tk plaster tu bila keluar rumah... sian jiran sebelah dia... agaknya minta kongsi tp jiran tk nk kut... tapi mesti lah jiran yg tk plaster tu rasa tk best...mmg burok nampaknya... dan nampak tk berapa cantik kt rumah tuan punya yg buat tembok tu...
sepanjang rumah tk plaster woo...dari depan sampai belakang... kiri kanan...

Post Last Edit by AnisSuraya at 3-8-2010 11:32
Dah lama tak join sini..sibuk ngan keje...
wahhh...ade citer menarik kat sini...nak join jugak...
...
hatafya Post at 3-8-2010 11:05 AM

Fya, jemput lah mai round area rumah anis tu...simple jer rumah anis tu...bajet ciput...
Anis beli jer rumah ni, perkara yang pertama anis fikirkan ialah buat pagar tembok...share kos ke tak share kos ke...anis tak peduli...yang penting ada pagar tembok...mungkin anis ni terbawak2 fobia rumah sekarang kot...yer lah bila anak2 jiran sesuka hati campak sampah dalam area rumah kita kan...satu lagi sebab nak buat kolam ikan dan air terjun meleleh kat pagar tembok....
Kos buat pagar keliling rumah RM7290 + kolam ikan siap dengan pancuran air meleleh dari pagar tembok masuk ke kolam ikan RM300.00 + wiring utk lampu kat tembok, socket outlet utk kolam ikan, socket outlet utk new car porch RM740 + tambahan utk cat berkualiti baik utk pagar tembok RM311 + tambahan pintu pagar utk new car porch dan pintu kecil RM1000  + tambahan kos utk naikkan tembok sebelah jiran tutup habis dengan buat jalan masuk kat new car porch RM1500 = RM11141.00

Follow Us
saya pun pas raya nanti nak gi tgk2 jugak la area rumah kak anis...ye la, berminat gak nk hire kawan kak anis tu...

aku kategori A...

kalau kita nak naik tembok sebelah rumah jiran, sebaik2nya inform sebelum renovate. Kami tak tanya langsung psl kos nak share ke tak sbb kami pon taktau keadaan kewangan diorang, entah ada duit lebih ke tak. Jadi kami inform bagaimana rupa tembok, ok ke tak sbb tembok pon pakai sama2.

So bila sama2 ok, kami teruskan naik tembok yg tak begitu tinggi supaya jiran sebelah masih nampak kepala kami. Susah jugak kalau tinggi sgt, apa2 jadi kat depan pintu rumah kita atau porch, jiran tak dpt perhatikan. Kami plaster & cat cantik2.

Yg tak best ada pulak jiran lain yg langsung tak share apa2 sakit hatilah pulak tengok kitorang buat major renovation. Berlagak kaya katanya. Walhal inilah pertama kali buat renovation setelah hampir 10tahun duduk kat rumah ni (sebelum ni semilimeter renovation pon kami tak buat).

aku kategori A and B
sebelah kanan melayu tapi aku tanggung 100%
sebelah kiri cina dia sendiri nak share 50/50,

Reply 89# buzzbuzz

MasyaAllah terkejut saya kalau buat reno dikatakan berlagak tunjuk kaya... vagi saya sesiapa yg buat reno tak fikir pasal nak tunjuk kat orang apa yg nak direno yg difikirkan adalah keselesaan keluarga

bila baca pengalaman dan cerita kawan2 di sini... saya cuba nak jadi kategori A... hidup berjiran biarlah aman dan selesa...

kalau kita nak naik tembok sebelah rumah jiran, sebaik2nya inform sebelum renovate. Kami tak tanya l ...
buzzbuzz Post at 3-8-2010 12:07 PM

Biasalah manusia...namanya pun manusia kan...kdg2 jiran sebelah menyebelah ok...jiran2 lain lak yang over2nya...
Reno rumah bukan makna kita ni berlagak kaya atau banyak duit...tapi lebih kepada keselesaan seisi keluarga yang menghuni rumah tersebut...Kadang2 design asal pemaju ni tak praktikal langsung utk keluarga, terpaksa diubahsuai sedikit untuk keselesaan.

Reply 86# AnisSuraya

Kos buat pagar keliling rumah RM7290 + kolam ikan siap dengan pancuran air meleleh.+++.......... ....tembok sebelah jiran tutup habis dengan buat jalan masuk kat new car porch RM1500 = RM11141.00.
Huwaaaaa....nak nangis lagi bila dengar rege Anis..
Teringin sangat kolam ikan n pancuran air meleleh tu... tapi dah tk de bajet ...dulu hajat hati nk buat antra ruang makan n ruang dapur yg tambah tu... dah terbiar skrg sbb bajet terover2 sangat hari tu...22k kami cuma dpt tembok kosong je..accessories kt depan tembok mampu beli kotak2 design mcm kt masjid je..mampu  beli 6 biji je.. masjid pun buat keliling ..

anis,
perasan tk yg villa sg Merab kt depan jalan masuk tu... mak datuk dia punya tembok...terkepung sungguh...rasa lebih 7 kaki tu... boleh pulak majlis daerah lepas.. time kita nk buat siap cakap max. height hanya 5 kaki je... kita ni betul2 ikut la..
ikut hati nak buat kt belakang 6 kaki..

anis,
perasan tk yg villa sg Merab kt depan jalan masuk tu... mak datuk dia punya tembok...terkepun ...
hatafya Post at 3-8-2010 03:58 PM

Perasan pasal tembok tu...mmg tinggi giler kan...yang ini tidak menjadi satu kesalahan sebab itu adalah tembok keliling taman tersebut, kiranya mcm tembok security lah utk villa sg merab tu...dan ianya disediakan oleh pihak pemaju...yang tidak boleh ialah bina tembok sempadan dengan jiran melebihi 5 kaki..sebab ada dlm prosedur/undang2 pbt kalau tidak silap..kita tak boleh tutup kawasan laluan angin/pengudaraan...belakang rumah fya tu kalau fya buat tembok 6 kaki pun tak apa sebab tidak mengganggu jiran sebelah fya...itu yang anis faham lah masa sembang dgn budak edy tu..

kalau kita nak naik tembok sebelah rumah jiran, sebaik2nya inform sebelum renovate. Kami tak tanya l ...
buzzbuzz Post at 3-8-2010 12:07

Errr..."berlagak kaya" ?

Buat tembok utk keselesaan keluarga sendiri boleh di katakan gitu pulak ye diorang nie...emmm, nie lah dia penyakit "phd" yg ada pada org yg sentiasa sakit hati melihat apa yg org lain ada/org lain buat :re:.

Perasan pasal tembok tu...mmg tinggi giler kan...yang ini tidak menjadi satu kesalahan sebab itu ...
AnisSuraya Post at 3-8-2010 16:15

Adakah tembok tue nak bezakan antara 2 darjat,,,,..... ye la.. luar tue kawasan kampung/rumah murah... dalam tue rumah elit/rumah 500k up.....

tapi emmang tinggi..... rasanya hampir 8-10 kaki tinggi.... kalau jadi apa2.... berulatlah jawapnya

Adakah tembok tue nak bezakan antara 2 darjat,,,,..... ye la.. luar tue kawasan kampung/ru ...
actza Post at 4-8-2010 09:23 AM

Ya, kebarangkalian bezakan darjat tu mungkin ada...mmg tinggi giler tembok tu kan...ala2 area perumahan elit gitu....
semalam petang, rumah baru anis tu dikunjungi 3 orang jiran (suami isteri dan seorang lagi jiran sebelah rumahnya) dan anak2nya...Alhamdulillah...walau renovation ni bukanlah kategori major tetapi mereka suka sangat bila tengok hasilnya....Dan mereka pun ramah mesra...mereka adalah jiran depan rumah anis...dan apa yang buat mereka terkejut adalah kos renovationnya...kerana jiran tersebut hanya besarkan dapur, pasang tiles kat car porch, pecah tembok depan alih ke tepi sikit, bina tembok sempadan kat belakang sahaja...kosnya sudah cecah 40K...dan apabila anis bagitau kos reno rumah anis ni bawah 50K (tak termasuk grill/kc)...terkejut besor diaorang...sampai ulang2 kali dia tanya sebab tak percaya...Thanks to my fren..

Biasalah manusia...namanya pun manusia kan...kdg2 jiran sebelah menyebelah ok...jiran2 lain lak  ...
AnisSuraya Post at 3-8-2010 03:16 PM

tu lah psl. Kalau setakat cakap2 mcm tu kita tutup telinga ajelah tp bila cerita2 rekaan mula timbul tu yg hangin. Agaknya selama ni bertahun2 rumah kami takda apa2 perubahan sampai dinding2 dh tukar warna dgn lumutnya & hitam sana sini, tiba2 buat renovation besar2an, terkejot badak kot. Sabar aje lah jawabnya, jgn kita pulak jadi mcm tu sudahlah.