CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12Next
Return to list New
View: 4297|Reply: 33

tolon..aku rasa sgt awkward dok kat dapur

aku mengalami masalah kejanggalan yg sgt maksimum bile dok/berdiri kat dapur esp dapur mak mentua.
ni aku nak separa blame mak aku (separa je tau..) sebab mak aku rajin sgt2 masak membuatkan aku tak terkedapur di zaman muda remaja dulu. kalau gi dapur pun setakat potong2 bawang & tolong kacau2 je ape yg patut.

ebritaim MIL aku nak masak aku akan join sama gi dapur and tanya apa2 nk tlg tapi mesti MIL cakap takde pape semuanya nk dekat siap.. abestu lagila rasa janggal jer dok tersengih kat dapur.

macam sesetengah org yg sgt hebat bile berada kat dapur leh la tunjuk terer offer nak masak mcm2 tapi aku tak pandaila..aritu penah sekali aku try masak satu lauk and my parents in law sgt suke (ni betol2 suke ye sebab lauk tersebut berjaya dihabiskan. lauk lain tak abes pun) and lagi skali aku balik umah dorg aku pun masak mende yg same n dorg pun sgt suke.

months after aku dtg lagi n offer nk masak lauk lain MIL ckp tak payahla..

persoalannya:
1) kenape eh MIL ckp tak payah nak masak n tolong? adekah disebabkan kejanggalan aku terserlah atau dorg takut aku masak dgn tak sedapnye? aku rase tak best lak makan jer tapi tak tolong..kalau umh sendiri lainla..

2) camne nak jadi expert kat dapur tanpa berada di dapur tiap2 ari (aku tiap2 ari blk keje mlm so penat sgt nk masak/nk try masak)

3) ni lagi satu prob. hasben aku sgtla suke makan luar aku dh byk kali membebel cakap kalau tiap kali makan luar bila masa aku nk praktis masak?? sekali jer aku berjaya pujuk hasben utk makan kat umah lepas tu tak nak dah. die cakap tak feel la makan umah. ces!

4) mintak nasihat expert supaya aku leh jadi expert lak kat dapur. nasihat and constructive criticisms je ye..

sekian terima kasih...

Rate

1

tak dapat nak nolong...i ni jenis tak pandai tengok ape barang yg ade kt dapur terus tahu nak masak ape i kene plan...kalau kate nak masak asam pedas aritu...siap call mama, salin resepi, gi carefour pasar semua, balik baru masak...nanti tak tau lah cmne nk duk dapur ngan mak mertua..when d time comes baru pikir kut..

Jaga-jaga kalau husband suka sangat makan luar

aku mengalami masalah kejanggalan yg sgt maksimum bile dok/berdiri kat dapur esp dapur mak mentua.
...
sobsob Post at 5-7-2010 08:18 AM

1) setengah org rase lg senang & cepat wat keje sorang2.....like me, sengih2 & sembang, tanye sket2 pasal petua2 while she is cooking..... ..then tlg2 basuh ape yg patut, & kemas umah...
@ my own kitchen, me suka buat keje sendiri cepat...kalo hubby tolong pun, suh die kemas meja, basuh2...MIL dtg umah me pun tak buat ape, semua me buat..

2) camne nak jadi expert kat dapur tanpa berada di dapur tiap2 ari (akutiap2 ari blk keje mlm so penat sgt nk masak/nk try masak) ---> cooking is abt practice, kalo nak jadi "expert" mmg kene practice....

3) asben tak de feel makan kat umah? err....1st time dengo, wujudkan suasana yg menarik kat meja makan....

....kalo u nak sediakan makanan yg u masak to ur MIL, invite them to your house...full course lagiks, baru real

like my hubby, kalo balik umah MIL, mmg die nak rase masakan mak die ler ...mem boleh rehat dari dapur

one more thing, masak le dgn penuh kasih sayang, masakan simple pun jadi sedap

sekian bebelan MJ pagi ni.....

kalo aku...orang len memasak memang tak reti nak kacau..aku playsafe..basuh pinggan..potong2 buah..potong2 kan sayur..kacau kan gulai..takpon wat2 jaga budak2

aku pon tak bape pandai masak. yg ringkas boleh la kan. tu pon bertudung periuk bagai kan time goreng2. takot malatop.

mcm aku neh tak pandai masak aku rasa sbbnye mak aku mmg tak ajar, slalu mmg mak aku suke masak sorang2, aku nak tlg dikatenyer penyebok. so, kami adik bradik pompoan..teda sape pon mewarisi skill mak - pandai memasak  

jawapan pada persoalan
1) dari tanye ade ape2 nak tlg....baik ko g dapor...
ko tguk barang2...cth tnye -
" omak..kangkung neh nak wat masak aper?" ; "bawang neh saya terus potong erk"
- keadaan dimana teros membuat kerja tersebot tanpa sebarang arahan

ni kalu ko duk kat pintu dpor...tanye nak tlg aper....
mcm maybe mak mertua kau rasa jangal nak kasik tlg aper

2) persoalan kedua adelah. ko mmg kene praktis gak. teda cara lain. rajen2 kan lah diri. tak pon ujung mggu tu. cube lah test masak yg sodap2.

3) nape asben ko tak suke makan kat rumah? mebi dia malas nak tggu ko masak ( sbb ko tak expert , so ko masak agak slow ) ataupon ko masak kurang dilesyes ?

rajen2 ler masak fav food utk suami...takpon ko buat makanan yg mcm mencabar skit nak dimasak.
cth : nasik briyani + ayam masak merah (mencabar ker , bg yg tetau masak cam aku mencabar lah kot )
smpai biler nak makan kat luarkan..makanan kat luar byak ajinomoto..tak bagus

moge2 slamat berjaya

Follow Us
jadikan memasak ni satu aktiviti yg fun...kalau dah enjoy memasak ni...kat dalam hutan time camping pun tarak prob nak memasak

err ai nak start belajar masak la

alerr wat cam me ler kat umah mentua dok dapur sembang,basuh pinggan, potong2 apa patut...tak yah masak! bukan slalu pun balik ......skang ni kalu masak pun utk anak2...sbb my mil bising kalu dia masak  my anak tanak makan, so kene msk gak ler kat umah mil....

cumaaaa 1 perkara me x brape suka bab masak ni sbb dia suka label...dia akan ckp ni lauk angah, lauk along...as for me kalu me masak lauk utk semer....bila dia label camtu me akan mkn lauk me je...memang larrr anak dia selera lain2 tapi takyah la label ...cam out of topic plak! kui!kui!

suami ske makan luar....kekekek...kalu me bahagia lerrr takyah masak!dapur tak berkecah cantik dan kemas jek dapur...kui!kui!kui!....apa yg feel sgt mkn luar pelik la......kat umah try la wat menu cam kat kedai...pepagi mintak dia pilih menu apa nak mkn malam..ekekekekk....pastu cari resepi sdap2 masak utk dia.......

wow.. aku pon mengalaminya..
aku baru jek kawin. Famili aku mmg x suka masak2 kt rumah coz my mum  keje and stil keje lagi skg nih. Kitorang kalau balik kg pon suka mkn2 kt kedai yg best. huhu so mana ada masa nk praktis2 masak ni...

skg ni aku kawin dan dpt mak mertua yg kaki masak. setiap masa dia nk masak wlpon tk bape sihat. nk jugak masak. so aku pon of coz la kena masuk dapor, kan.. dia stay kt rumah kitorang skg nih. maybe sebulan la kot. If dia xde, laki aku kononnya nk diet, xnk mkn nasi. so mmg aku x praktis masak la kan... ha sapa suruh diet..  ngeeee ;)

If masuk dapur, aku tk tau nk buat apa.. so aku kacau2 benda yg dia masak jek la.

Aku lagi teruk.. kadang2 aku tk tau pon nk potong bawang tu mcmne. Sayur pon tak tau nk potong kecik ke besar ke. Tp aku selamba je tanya dia. Aku terus ckp aku mmg x tau masak., mak ckp la nk kena potong mcmne ek.. hahahha. Ada skali tu, dia suruh aku potong bawang. aku g potong salah.. hahaha aku buat2 gelak je la. padahal mmg terasa janggal giler weh. Tuhan je tau... malu  + kecik hati sket la

Aku basuh2 bekas yg dia guna tp dlm diam sbnarnya aku mmg nk sgt blajar masak nih...

ermmm masak mmg senang tp kena praktis. aku xde praktis langsung... hahaha nyesal weh. tp masih blom terlambat. dr skg ni kena la slalu masak...

Reply 2# MsQuerida

samela MsQ..mesti nak kene call mak sendiri dulu tny resipi baru leh start masak pastu baru therhegeh2 nak gi soping beli brg dapur..

takot nak kawin..................adakah bakal laki ak akan mkn ape yg ak masak

alah..masak bukan ssh pun

aku nasik pon xreti masak lg
kadang2 aku terpikir gak cmna la kalo dah kawen nanti.....

Reply 14# cik_kiah

Sempat lagik kan Kiah nak blajar masak. Bukan nyer esok lusa nak kawin. Start pegang senduk sekarang. Tapi i pun fail masak! Sedehh.. last sekali masak nasik goreng guna perencah tu pun failed!! Last2 buang sajorkk ...

Reply 2# MsQuerida

aku pun wajib call mak aku mintak resipi. 2 kali masak mende yg same 2 kali tanpa gagal mintak resipi...

Reply 3# cmf_houdini

nape lak jaga2 eh? klu hasben makan luar aku pun turut makan luar en houdini..maka haruskah kami berdua berjaga2?

cam aku plak, mak mmg suruh masak dari umur belasan tahun lagi... kt kg, kalu time raya.. selamat x yah masak sbb abg2 & kakak ipar mesti akan kuarkan skill memasing utk dish raya.. so aku cuma tolong potong2 bawang etc... kat umah mentua pun cam tu gak, sbb adik ipar pandai masak.. sama gak, tolong2 kopek bawang, potong sayur, basuh pinggan jer... mak mentua dh x baper sihat, jd mmg x masuk dapur.. just bg arahan je nak makan apa, adik ipar akan masakkan.. kalu kat umah sendiri pulak, aku dah jemu la makan kat luar... semenjak bujang lagi.. so skg ni, setiap hari mesti aku akan masak, kalu time weekend jer special, ari bekerja, yg mudah & cepat... so far hubby pun mmg mkn kat umah jer... so utk TT, masak lah apa pun, air tangan isteri ni x sama ngan air tangan mamak kat kedai.. mungkin masa ni dia kata dia suka makan kat luar, tetapi, lelam adia akan bosan gak.. so belajar lah masak w/pun sekadar goreng2.. wujudkan persekitaran makan kat umah lagi sedap dr makan kat luar.. pastu jdkan hobi.. lelama, hubby TT dgn sendirinya akan tunggu kat umah nak makan... selalu ler berlatih yer...

Reply 4# MrsJohn

thanks MrsJohn and rakan2 lain for the positive feedback

mmg nk praktis sgt2 masak dlm hati nih tuhan jer tau berkobar2 rase nk masak utk hasben tapi segan lak nk try kat umh org laen.

umh sendiri aka sewa lak serba kekurangan sbb menyewa with female housemate - hasben n i jumpa weekends je sbb keje jauh2... tu yg tak sabar ade umh sendiri leh praktis tiap2 ari n tunjuk talent masak dgn riaknye kat org lain hehe

jadi yg mampu kubuat kat umh MIL selain tersengih adalah mengutip dan membasuh segala mak nenek pinggan mangkuk yg ada lap2 meja n etc2 jadi kurangla sket rasa bersalah tak masak tu

aku sbg isteri mesti terkecik ati kalau somi tak suka/tak nak makan kt umah....mula2 aku pon tak pandai masak, siap nangis lagi bila masak tak menjadi/tak sedap....tapi aku rajin mencuba sbb hubby aku jenis suka makan....dia pon nmpk kesungguhan aku, siap bagi moral support lagi.....aku byk beljar darpd intenet dan kawan2......

skrg boleh la masak utk suami.....fuhh lega...

12Next
Return to list New