CARI Infonet

Forgot password?
 Register

1234
Return to list New
Author: bobok

sekarang buat spec memang mahal ke?

as buat spek RM100 je..
frame + multicoated..
kena cari kedai juga..
paling as serik buat kat focus point..
dh la mahal..
power tak betul lak tu..

mak ak buat spek rm700
nasib baik dpt baucer
so x yah byr
itu pun bdk kedai tu suro ambl spek rm1000+

Swimming goggle yg ada power punya tak yah lak nak test2 mata dulu kalo nak beli...
mcm power dia dah standard ler pulok...3~4 jenis/type...
takyah nak accurate ikut tahap kerabunan owner..pakai pun ok jer..
pelik lak aku pikir...

Reply 32# medangmru

Naikkan balik thread ni...

Nak cite skit ni...

Anak saya di tahun 4 dah pakai spek mata since last year.
The problem is dia selalu 'ter'pecahkan, 'ter'sepak, 'ter'pijak, and ter ter ter.....
Tahun lepas aje saya dah gantikan 3x untuk spek mata dia atas sebab ter.... dia tu....

Dan apa yg menjadi igauan ngeri saya smlm adalah 'bila dia bawak balik dan tunjukkan lagi spek mata dia yg pecah...

Dah tak larat rasanye nak beli yg mahal2.
Itu pun tak tau lagi berapa panjang 'usia' spek mata yg akan saya beli ni nanti...

Cermin masih elok cuma frame jer yg patah.
Boleh ker saya bawak cermin mata tu dan pergi beli frame kat pasar malam?
Diorg bleh pasangkan ker nanti?

TT nk bg tau die ada kad kedit mas tu.........

TT nk bg tau die ada kad kedit mas tu.........
cooper69 Post at 29-1-2011 09:45 PM

Hahahahahahaha.....br aku pasan pasal kad mas tu..

Follow Us
aku benci la spek murah.......
aku punya dah tkopek2

Post Last Edit by zafira at 16-4-2012 15:07

haku pegi cek mata kat institute of opthomology hari tu.  lepas cek kenalah kena pakai spec bifocal sebab haku rabun dekat n jauh sekali.... maklumlah dah tuoooo.... ... tahu tak kat mana bole dapat lense jenis ni yang  murah kt sekitar ulu kelang / kl

rata2 haku tanya sumer kena 1000 lebih... mahal giler... sebelum ni spec haku pun rege sekitar 1000 juga (lense nipis + transition lense)... tu pun lepas diskaun... ingat nak beli kt pasar malam je... tapi bila mengenangkan lense bifocal ni mahal... kang beli frame pasar malam, patah pulak..... haku dah lah jenis yang lasak...

err..cakap pasal spec ni, teringat satu benda..
ada sesiapa tak pernah jumpa spec yg khas untuk bersukan?
I mean yg ada power lah...for example, untuk pakai masa running or main bola etc etc

err..cakap pasal spec ni, teringat satu benda..
ada sesiapa tak pernah jumpa spec yg khas untuk ber ...
AverageJoe Post at 16-4-2012 19:17

cuba ko pegi optometrist tanya... memang ada glasses yang khas tuk sukan tapi mahal lah sebab dia tahan lasak...

Reply 70# zafira

pernah google pasal sport glasses ni...and memang ada pun kat market...
cuma hari tu ada tanya kat local optometrist and memang tak ada jual kat situ
maybe nak kena tanya kedai lain lah kot...

teman buat spek 200 je...

frame+glass = RM198 tp awek focus point tu ckp kalo beli yg harga 200 dan ke atas kalau exchange dgn spek lama dia bg rebat RM50.

jd teman suruh dia pinda harga bg jd 200..dan teman tolak spek pasar mlm yg spoleh ringgit tu kat dia..

pas tu harga jd RM150
tambah lens yg elok tu ape namenye dah lupe RM50.

total RM200 je

aku buat spek rm80 aje..siap bingkai ngan lens..takde la nk pakai lens transition bagai
lens ni pulak jenis yg tak nampak semula bayang mata..
puas hati la jugak..tp aku nih masa mula2 dapat spek aje aku jaga baik2..lap ngan kain lembut dia tu..
dah lelama, lap mana nak aje
sbb tu aku rasa x berbaloi aku beli memahal

spek aku buat kt kedai yg ada nama...
lens muticoated rm100...
yg mahai frame dia...
jumlah yg kena nak dekat rm500...

mak aku buat spek kt kedai yg takde nama sgt..
kedai biasa2 jer...
kena dlm rm350 lebih jer...

jadi kesimpulannya, kedai pun merupakan salah satu faktor juga selain cermin...

memula buat spek, aku buat spek yg pakej2 tu, aku buat dlm rm168 kot, frame plus lens.

macam haprak. memula beli pun pakai cam senget. pi kat kedai, suruh baiki, ingat dia nk tukar baru, tapi dia just betul2 kan je.

balik rumah, plus letak dlm bekas dia, spek makin lama makin jadi senget.  sangat ketara kesengetan dia. aku x sure, samada dia bg kualiti murah atau aku silap letak dalm bekas spek tu. last2 aku x pakai. pakai ada la dlm 2,3 minggu je kot.

pastu makin lama, rabun makin teruk, sampai tgk tb, dah x nampak sarikata. xleh jadi, aku pi buat baru, kali ni aku pi kedai lain. aku ambik yang mahal, lebih kurang 500 la (bg aku mahal la, sbb aku rabun dlm 100 je). haa baru sedap pakai. masa dia check mata aku pun mcm jujur je, kemain lama. ada la dlm 25 mnt gak. test mcm2 kat mata aku. yang kedai sblm tu, check x sampai 5 minit. tak kira la murah ke mahai kan.  :@

pastu aku mtk tolong kedai baru baiki spek lama aku. dia pun gelak tgk spek lama aku senget sgt2. (sebelah tinggi, sebelah rendah) plus kelabu nak mampus. selayak nya dipijak jek. ish geram ni.

so sesapa yg dok area utara, sg petani, xyah la pi beli spek kedai tepi watson, kat cs. maaf aku tak ingat nama. haprak

pi la beli kt kedai spek jamilah (kat lot 88).

sekian, tima kaseh.

bercerita bab rabun dan masalah spek ni, aku nak citer masalah aku plak..

aku rabun jauh, dah pakai spek lebih kurang 21 tahun..

sejak setahun lalu aku perasan kat mata aku ada garis2 pendek dan bintik2 hitam dari pandangan mata aku...bintik2 hitam ni bukan pada bola mata, tapi kelihatannya dari pandangan mata aku...

bebaru ni aku check mata kat USIM, fakulti perubatan dan sains kesihatan yg berkanival kat TV hijrah...ada check mata free...

doktor yg check mata aku ckp benda2 yg bintik hitam tu namanya, FLOTER/FLOATERS..ia muncul disebabkan bola gel dalam biji mata kita dah mencair mengikut peningkatan umur kita...

dokter kata lagi kalau tak banyak takde hal, tapi kalau dah byk baru pergi pakar mata...

aku jadi risau, sbb 'floaters' ni mengganggu tumpuan pandangan mata aku...kalau tengok tempat terang, dinding putih dan pandang ke langit, memang jelas sgt terapungnya bintik2 hitam tuh...yang tak jelasnya masa dlm tempat gelap, redup dan masa tengok tv je...tengok monitor kompiter pun ada, ganggu betoi la bila nak baca, sbb tu aku takleh ngadap lama2 pc, boleh menyebabkan silau dan letih mata...

nak tanya korang, apa penyelesaiannya utk hapuskan benda2 hitam tu erk, takut jadi byk je nanti boleh tutup pandangan mata aku dan seterusnya buta...uwaaaaaaaaaaa..camne aku nak ngaji....

setakat hari ni aku tak pegi lagi pakar mata betul2 utk check..kalau buat lasik boleh hilang ak itu 'floaters'? . Ikut rekod masa check free kat karnival hari tu, ketajaman mata aku belah kanan: 6/9 dan belah kiri: 6/6-1....maaf aku tak tau nak verified nombor2 ni, tp nak bagitau power mata aku yg tak bertukar dan lebih 5 tahun ni, belah kiri dlm 350 dan belah kanan 250 gitu...