CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 19938|Reply: 153

Sampai bila isteri perlu berkerja

Hi Forumers

Saya just nk dgr experience and pendapat ister2 yg bekerja...sampai bila atau bila waktu yg sesuai utk isteri berhento berkerja dan beri tumpuan pd anak2 yg sedang membesar...

mcm saya ada sepasang anak kecil yg baru berusia 8 bulan & 2 tahun..seorg graduates & berkerja.so far dah 5 thn berkerja dlm syrkt multinational...semenjak ada anak ni rasa2 dah mcm malas nk kerja..sbb kesian tgk anak2 membesarkan kt rumah org bila kita pergi kerja...

nak berhenti rasa sayang pulak akan kehilangan benefit & gaji yg diterima sbb benda ni semua adalah utk keselesaan membesarkan anak2 ..

So? Apa masalahnya? You nak berhenti kerja ke tak? Jawapannya macam tak nak sebab you sendiri yang mengaku rasa sayang pulak akan kehilangan benefit & gaji yg diterima sbb benda ni semua adalah utk keselesaan membesarkan anak2 ..

Kalau dah tahu sebabnya kenapa nak tanya orang pula?

my mom bekerja sejak dia kawin sampai la ni dah tinggal 2 tahun lagi nak pencen..
mula2 tu memang susah,sebab u banyak terlepas melihat perkembangan anak2 membesar.
macam aku ni,aku dapat berborak ngan mak aku waktu malam aje.tapi perhatian dan tanggungjawab dia tak penah kurang.
kadang2 dia akan jenguk kami adik beradik kat bilik kalau dah seharian tak jumpa.
kalau mak aku terpaksa outstation,balik tu mesti dia belikan coklat,baju dan ape2 je sebagai tanda dia ingat kat kami walaupun dia jauh.dia tak cakap tapi dia buat.
aku ingat lagi waktu aku nak spm,mak aku takde kat rumah,bapak aku bz ngan keje,kakak aku yang hantarkan pegi sekolah.awal2 pagi tu mesti mak aku call bagi nasihat semua.
oh ya,aku dijaga oleh mak cik aku sepanjang mak aku takde.still,aku rasa ape yang mak aku bagi lebih dari cukup.

Bincanglah bersama ahli keluarga..

Reply 2# sarahmirza

Thread ni ni create utk share experience/info isteri yg bekerja..bukan nk tanya patut or tidak saya berhenti kerja ok.  
PLEASE DIGEST /KAJI  statement yg dipaparkan carefully before come out with any reply...

salam.. teletubis n all forumer yg baca thread nie.. qaryna pun ada sorang ank lelaki 2thn, ada job yg kira plg perfect dgn kelayakan study dulu. ank anta umh pengasuh. buley kata everyday qaryna duk pikir nk benti keje, nk tumpu pd diri sndri, family... tp sampai leni still working, mayb sbb qaryna ada ada pencen, bkn pe nti pape jd kat fmly, suami atau dr sendiri, at least ank ada jaminan idup... tp kalu ikut ati mmg nk benti je... adui kdg2 bangun pagi malas nye nk g keje.. pk2 kan best kalu aku duk umah je. tp itu ke yg the best among the best???!

Follow Us
mak aku kerja sejak sebelum dia kahwin dulu, sampai skang. aku tak tau bila dia akan stop. lagi2 pulak makin lama makin memerlukan duit (adik aku masih sekolah). kalau nak harap duit gaji ayah jek, alamatnya hidup cukup2 untuk makan. nak lebih2, nak hidup selesa, nak makan sedap2, mimpi lah.

sejak kecil, mak ayah kerja, kitorang (anak2) dihantar kat rumah penjaga. bukan lama pun, sampai petang jek, dalam pukul 6. malam masih ada masa dengan mak. weekend pun ada. takde la rasa kurang kasih sayang ke, apa ke. cuma skang aku rasa nak suruh dia berhenti kerja. dia dah tua kot, aku taknak tengok dia pergi kerja pagi2 balik petang, nak masak lagi, buat kerja  rumah lagik. so kesimpulannya, tanyalah diri sendiri, cukup ke kalau setakat husband sorang kerja. kalau anak sorang takpe, kalau dah bertambah nanti? mesti nak yang terbaik untuk anak2 kan.

sampai isteri / ibu tu rasa benefits berhenti kerja tu far outweigh benefits isteri / ibu tu bekerja.

sampai isteri / ibu tu rasa benefits berhenti kerja tu far outweigh benefits isteri / ibu tu bekerja ...
mclaren Post at 19-4-2010 14:49

Agreee!!!!

bila dengar bunyi TING dlm otak..
ok tak jawapan itu?

aku tak tau lah macamne situasi aku nanti..tapi kalau suami aku nanti lebih dari mampu sara makan minum pakaian rumah segala,waktu tu lah aku berenti.aku pun malas nak keje sebenarnya.aku nak kerja sangat pun sebab aku nak rasa berbaloi la belaja sampai pecah kepala sekarang ni.
kalau suami aku cukup2 aje..mungkin aku akan kerja.
semuanya mungkin....

sampai isteri / ibu tu rasa benefits berhenti kerja tu far outweigh benefits isteri / ibu tu bekerja ...
mclaren Post at 19-4-2010 02:49 PM

setuju...

ok, i pernah tanyer soklan nie to myself sbb at times i do feel quilty tinggalkan anak dkt rumah utk pergi kerja. lagik guilty biler come quarterly results where i spent 15-18 hours average in the office.

so, i took 5 days leave and duduk rumah imagine if i was SAHM (stay at home mom). ok, i must confess that im better off in the office than being 24/7 SAHM. in many ways...

depends lah, lain orang lain kelemahan dan kekuatan dier. so, you kena access kat mana yours....kelemahan aku sekian, sekian...kelebihan aku sekian sekian......

i know IDEALLY mak sdirik elok jaga. IDEALLY. but depends juga...nabi dulu, bukan mak dier pon yg jaga dier. mak mati masa dier kecik. so, masa dier kecik2 dulu orang lain yg jaga dier. look, i bukan nak deny kebaikan mak yg jaga anak sdirik.i think samada mak duduk rumah better off jaga anak than emak yg bekerja...it depends. there's no guarantee which of which is better.

as for the kids (my kids) i think this is one of the surviving experience juga. i look at them as an individu. one sole entity. sooner or later pon, they need to survive dgn dunia luar sana.....yeah, we need to nurture them...guide them....semua pon nak yg terbaik utk anak. who dont? so, kita buatlah yg terbaik utk diri dan keluarga berdasarkan knowledge & experience yg kita ada.....

dulu i pernah ckp dkt hb, if dier dah reach to certain level...i nak quit dan being SAHM. but, after few trials, i think i cant imagine being SAHM. i might massacre that noble job......

Sampai dapat kahwin dengan lelaki kaya raya ...

so, i took 5 days leave and duduk rumah imagine if i was SAHM (stay at home mom). ok, i must confess that im better off in the office than being 24/7 SAHM. in many ways...
tina^^ Post at 19-4-2010 15:35

kalau aku tgk dari porem & keluarga aku sendiri, aku dapat simpulkan,
ada perempuan boleh jadi SAHM.
ada perempuan,tak boleh jadi SAHM.

ala..mcm lelaki ler jugak.
ada lelaki, gila keje.
ada lelaki, malas keje. nak duk umah ajer..bini yang kuar gi keje.
ada lelaki, wp dah pencen, still takleh duk umah. wp umur pencen, nak jugak kuar bekerja. simple2 pun takper.
ada lelaki, wp dah pencen, boleh ajer duk umah. lagi syok dia duk umah & buat keje2 spt menanam pokok ke.. gi surau ke..mcm2 la..

kita kena test diri kita, diri kita nie, kategori yang mana.
jangan disebabkan tanggapan orang lain/pendapat orang lain kita buat keputusan yang salah utk diri sendiri pastu, tension.
yela..lain orang..lain daya ketahananye.
lain orang..lain daya keupayaannye.
lain orang..lain kesukaan/minat/kebolehannye/kemalasan.

hahahaha..aku nie kalau berposting..bukan main lagi..

may be kena ada plan b4 kita jadi SAHM. Hutang2 kete, rumah semuah dah di tanggung beres, either dah abis bayar, ataupun dah disewakan, org penyewa tanggung... dan side income yang silent, contoh nya wat kek dari rumah ke, atau pun sambil2 jual kot internet ke... atau jadi penulis dan publish books citer novel atau buat travel books

ada org kata wanita bekeja meluangkan masa lebih berkualiti drpd house wife...sbb org yg bekerja ni dah paham benor, dorang kurang masa ngan anak2, jadi bila sampai je umah terus buat apa yg patut sambil melayan anak...masa yg sedikit itu diguna sebaik mungkin. housewife plak lepas antar anak gi skolah depa ada masa nk gosip bagai ngan jiran2 atau kawan sekitar, kalau yg dok umah flat le...anak balik skolah depa siapkan utk pi skolah agama/tuisyen...bila malam anak balik wat homework pastu tido. aku rasa ada btolnya sbb kebykan yg aku jumpa anak2 yg ibunya bekerja lebih cemerlang akademiknya....

To me , kalu ikut zaman kini, wajib perempuan bekerja. If you kahwin dgn org kaya sekali pun, yg mampu beri segala2nya. Adakah kasih sayang dan semua itu st jaminan akan berkekalan sampai bila2. Kalu tiba2 cerai berai or si suami mengahadap ilahi, mcm mana anak2, sapa nak jaga dan bagi makn pakai. Bila difikirkan perkara2 yg tak dijangkakan blh berlaku dlm hidup, sebagai perempuan perlu membuat persiapan dari berbagai sapek terutama utk diri sendiri dan keluarga.

For me yg dah bekerja lebih dari 15 tahun, kalu kena dgn perlaksanaan masa dan aktiviti secara betul dan teratur, insyaalalh tak ada masalah. Anak2 tak ada pun kekeurangan kasih sayang. Masa bersama anak2 samada lama atau singkat tak penting tapi kualiti masa bersama . Sekarang anak masih  kecik2 memang kita terasa nak bersama lebih lama tapi tunggu bila anak dah mula bersekolah, kebanyakkan masa habis kat sekolah, tak kira le sekolah biasa then sekolah agama pulak, masa tu akan terasa duduk rumah sorang2 pulak. Saya dah melaui pengalaman gini membuatkan dgn bekerja dptlah juga mengisi masa yg ada.

Seperkara lagi kalu bekerja mungkin blh difikirkan sesuatu pekerjaan yg tak memerlukan you berada luar rumah sampai lewat malam or asyik outstation memanjang. Itu utk seorg ibu memang tak sesuailah.  Kalu you anta anak rumah org, pastikan pengasuh tu ok. If you pekerja gomen , blh aje ambil cuti tanpa gaji . Ada kawan akak ni dah tua2 baru nak ada baby lagi, so ambilah cuti tanpa gaji 3 tahun just utk jaga anak.

Apapun fikirlah masak2 dan buat lah keputusan dgn bijak.

TGNA kata .. isteri2 yg suaminya mampu menanggung nafkah sekeluarga .. lebih afdal berhenti kerja dan tumpukan perhatian mengasuh dan mendidik anak2 ..

aku nye pendirian plak, semampu mana sekali pun laki aku, aku x kan berenti kerje, sbb aku x bleh nak ramal masa depan, sbb bg aku, kalaulah tetiba suami aku hilang sumber pendapatan eg sakit ke, so x lah aku rasa tertekan sgt nak start fresh balik, kalu aku x kerje pun, aku akan buat something yg akan menjana pendapatan gak.. lgpun, aku bosan duk umah x de kerje, suami aku pun setuju dgn aku, & dia x pernah suruh aku berenti kerje...