CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: Syd

[Aduan] Dibuli di tempat kerja

Mak aihh...detail gila..

Bagi aku budak tu lembik & tak bertanggungjawab. Baru praktikal belum lagi start keje...Nanti ntah apa2 problem lain yg timbul..Ke memang bebudak sekarang ni manja..??

Mak aihh...detail gila..

Bagi aku budak tu lembik & tak bertanggungjawab. Baru praktikal belum lagi start keje...Nanti ntah apa2 problem lain yg timbul..Ke memang bebudak sekarang ni manja..??: ...
tungkai Post at 11-2-2010 11:27 PM

mau tak detail. lecturer dia mintak aku wat full report. memang bebudak skang ni tak leh kena tegur. paling dahsyat ni le. family pun sokog tindkan dia.

lecturer dia beberapa kali call aku bagi tau masalah. abang budak tu siap call marah2 lecturer. call waktu malam. tak bagi salam. lepas tu marah2.

wah k.shida...
sabar giler akak layan attitude budak tu...
kalo midar la... x tau la mcm mn...

wah k.shida...
sabar giler akak layan attitude budak tu...
kalo midar la... x tau la mcm mn...
midar Post at 12-2-2010 07:51 AM

iol memang sabar hoccay. iol tak pernah tengking pun budak tu. tapi dr apa yang bebudak praktikal lain cerita, iol ni macam jahat sangat hoccay.

24# shidaaziz

kalo jenis mcm tu....kena ckp kt dia...
u scratched my back.. i buat double lg...

tp betul la.. bkn nk racist...
but some malays ni... mmg jenis x leh diajar...
bak kater org.. pandai x leh ikut, bodoh x leh ajar...
thru my experience la.. org lain x tau la...
kalo x tau.. bertanya.. xder nyer org nk marah..
ni tak, buat senyap2 mcm reti.. pastu, salah...
kalo dh salah.. cfm la kiter tegur..
kalo tegur pon dikatakn marah or buli.. dh tu mcm mn nk betulkan?

midar, setuju sangat2. kat sini budak praktikal cina ada 4 orang. semua boleh buat kerja walaupun yang sorang tu suka sangat main2. buat kerja sungguh2 pulak tu.

budak yang ni, iol tak paham dia leh cakap dia stress wat filing. jawap telefon. apa yang stressnya takat buat kerja2 kerani. bukan payah nak buat measurement or mengira. bebudak lain cakap dia ni macam tak de perasaan. ye lah, hobi tak de. balik rumah makan & tido. tak tengok tv. tak membaca. tak berkawan dnegan orang.

Follow Us
Students sekarang mmg tak dinafikan mmg terlebih manja, malas dan semua nak mudah/senang.My hubby pun selalu komplen students dia...semua nak disuap, bukan reti usaha nak cari sendiri, pi library ke, search kat tenet ke...semua nak dapat mudah dari lecturer deme...pehtu malas tak hengat, suka buat last minute.Bila hasil keje siap last minute, tau jer lah hasil dia ruper mcm mana...anis pernah tgk hasil keje last minute ni..mmg menyakitkan hati dan mcm budak darjah 1 jer yg buat, tak tau ler camner my hubby leh sabar tgk hasil kerja cincai mcm tu..tu masa study, kalau dah keje, tak tau ler camner deme nak terapkan dengan budaya keje yg asyik kejar due date jer...Kemudian bila lecturer straight/bertegas, teruklah nanti deme isi form penilaian mengenai lecturer deme kaw2 teruk dikenakan...sedangkan diri sendiri pemalas tak hengat.....:geram::geram:

Anis pernah handle sorang budak praktikal...ya Allah, rasa mcm nak hempuk je meja komputer almari kat kepala budak tu...

Rate

1

tu la tu...
as ketua or boss... t/jwb  & amanah tu tak mudah....
kiter cuba nk bantu seberapa yg blh...
tp kalo org yg kiter nk tlg tu jenis bodoh sombong..
xkn kiter nk terhegeh2 jugak kn...

kalo midar, midar prefer my colleague jd multi task..
tolak dept ni ok.. tolak dept lain pon ok...
tak rugi sbnrnyer jd multi task ni....
mmg midar push diaorg...tp ader jugak yg tak paham...
dia kater kiter buli..paksa buat kijer yg bkn dlm job scoop..
aduhai.. mcm mn lg nk bantu bangsa kiter...

Rate

1

midar, setuju sangat2. kat sini budak praktikal cina ada 4 orang. semua boleh buat kerja walaupun yang sorang tu suka sangat main2. buat kerja sungguh2 pulak tu.

budak yang ni, iol tak paham dia le ...
shidaaziz Post at 12-2-2010 09:44 AM

gamaknya depa stress sbb tak dapat wat kerja BOSS....setakat filiong2 ni mungkin bukan taraf mereka kot....Huhuhu...walhal itu merupakan basic kerja yg patut derang tahu...

29# medangmru
abg med..
nk jd boss pon kena tau basic jugak...
kalo jd bos mcm tunggul kayu..
silap2 anak buah jual sekupang dua...
lagi naya.....

2# pbw2775

badan berkanun pun sama.. bodek kuat seyh huhuhu .. cian aku .. sbr je la..seb bek orang baru.. baru pun aku dah melawan hahah penolong peg. tadbir tu sampai tak becakap ngan aku.. dia dip gak aku dip.. ahahah ces gila kuasa dowh

27# AnisSuraya
bebudak zaman skarang nih mmg dah terlebih manja dah..
tingat ms praktikal dulu - pon kene wat filing , pick up call dan keje2
general clerical seme tu..
fikir tu pengalaman..wat je la..tp bos  ngan supervisor lak dok buli ..
diajarnye lepas A terus Z..bile kite wat ikut prosedur yg diberi,
bos kata salah..supervisor mengiakan..siap kene maki depan
budak2 technician kata sy xde otak..even org ade SPM lebih bagus dari sy..

ok takpe,pastu ape die suruh..walau prosedur tonggang terbalik..sy ikut kan
jugak,tapi terang2 depan dorang saya take note dan sy ckap balik...
"betul yer bos..macam ni?maklum saya xtau..bos cakap sy ikut jer n
saya noted"

hah pastu bila bos maki kaw2 saya tunjuk balik note tu..terdiam dia..
dah nasib dpt bos mcm singa nak wat camne..tp yg kelakar bila
lecturer yg supervise kite datang..baiknye dilayan kalah anak sendiri.

haih macam2..

Rate

1

teringat experience waktu praktikal. sy dpt 2 department. bos dan staf2 bagus sangat,very helpful and supportive. memang terhutang budi pada diorg. walaupun sy kena duduk dalam stor file selama 2 minggu untuk clear segala backlog. tapi banyak benda saya belajar. bos sy sengaja buat mcm tu sbb dia nak tgk sy observe atau tidak dokumen2 dalam file tu. memang seronok la kat dept A ni. Appraisal pon dapat bagus.

Dept B; sedih sangat; masuk2 1st day. Sy bersemangat, tapi belom apa2,masa briefing dengan bos,belum apa2 dia cakap 'u tak payah la masuk field ni..i dulu mcm u jugak,berkobar nak masuk korporat,last2 tak kemana..'. Rase sangat la down. Staf2 kat situ, semua nak tak nak je ajar. Alasan diorg, kerja diorg banyak,nak kejar KPI. Tapi kalau sambil kerja pun sibuk ber'e-mail' sesama sendiri, mengutuk org..forward gosip2 artis. Bergayut kat telefon;promote barang2 yang diorg jual. Sy sebagai fresh grad ni memg tak inspired langsung. Sy ada ke takde kat opis tu takde org peduli. Ade la beberapa kali sy ponteng sbb memang dah down sgt. Tambah lagi bila sy tanye ade ape2 kerja yg boleh sy buat x? diorg boleh jwb 'xtau la nk suruh awk buat ape..awk pergi rileks la'Rase unwelcome pon ade jugak kat situ, dah la xde tempat sendiri nak simpan barang(ie:kain sembahyang,botol air),sepanjang sy kat situ, asyik tumpang meja staf cuti je. Tapi xpe la,tu semua pengajaran utk sy yg baru nak bekerja. Yang mana baik,saya ikut,yg x elok, sy jadikan pengajaran utk sy.

Pada pandangan sy sebagai budak praktikal ni; sy x kisah pon kalau bos nak suruh sy fotokopi ke..susun fail ke..janji bila sy dtg opis; sy ada kerja nak dibuat. Better dari sy duduk termenung. Tapi pengalaman sy praktikal di 2 dept berbeza tu betol jd pengajaran la.Dapat jumpa manusia mcm2 perangai.

teringat experience waktu praktikal. sy dpt 2 department. bos dan staf2 bagus sangat,very helpful and supportive. memang terhutang budi pada diorg. walaupun sy kena duduk dalam stor file selama 2 ming ...
agydeyn Post at 25-2-2010 09:22 AM

dik, awak jenis yang ingin belajar. ini budak yang saya dapat tu jenis tak boleh nak diajar. macam mak bapak dia tak mengajar langsung. sampai lecturer pun dah fedap dengan dia. 1 fakulti tau pasal hal dia.

thread ni sesuai utk golongan yg tertindas & ditindas... komen dan pengalaman boleh dijadikan sebagai ikhtibar. Tak kiralah majikan @ pekerja, tahu kerja masing2.. mcm kat tempat kerja saya (gov), majikan Gred 48 tp x tahu buat keja tp sibuk nak ambil master..
buat majikan @ bos @ penyelia org bawahan ni, logik tak dokumen bos masa belajar U dulu dibuat oleh pekerja? walhal, kerja tu bukan utk organisasi.. byk lagi tp x tau nak mula dari mana...

aku kena buli kat tempat keja... tension woo..gaji aku ciput tp keja nak kena buat semua..superior aku xpenah cover aku kalau department lain suruh buat keja... lg di seksanya aku adalah... pastu kalau dia xdtg keja semua benda suruh aku cover... kwn2 ofis aku semua dah blah..tinggal aku sorg je.. tension la keja... dah xde kwn2 pastu superior mcm gampang...

semlm ofis ada buat mkn2 superior tak bgtau aku pun..diorg je pergi ramai2... byk kali dah diorg gi mkn2 company yg bayar tp tak ajak aku...

sejak kwn2 aku blah lagi teruk kena tindas.. sbb diorg xcari pekerja baru..semua keja dilonggok kat aku...

semoga Allah murahkan rezeki aku supaya dapat keja di tempat lain yg lebih baik dan org hargai usaha kerja aku. Amin.

baru-baru ni kompeni aku buat penyelarasan gaji, tapi yg untungnya budak baru masuk dapat kenaikan banyak sebab gaji basic dinaikkan. staff-staff lama smua tak dinaik gaji mengikut kenaikan basic baru, kenaikan lama lepas2 langsung tak guna dah sebab gaji dah selaras sampai hampir sama dgn budak baru. aku betul2 sakit hati kompeni aku langsung tak hargai pekerja lama diorang termasuk aku sebab buat macam ni. betul2 menindas pekerja diorg.  aku mmg down gil2 kompeni aku buat macam ni, dah lah susah naik pangkat kerja sana, dh lama kerja pun masih lagi jawatan sama macam baru masuk. bukan tak nak berhenti tapi nak mintak kerja lain ataupun gomen tak penah dapat pulak, itulah yg susah. kalau tak kerja, tak makan la pulak, lagi teruk.

Post Last Edit by intuitable at 12-8-2011 12:58

erm.. aku x tau la case kwn aku ni category bully ke apa
tp aku mmg mcm dh x thn dh rasanya.. xthn sbb dia asyik citer kt aku benda yg sama! sampai aku lak geram dgn management dia tuh.
kwn aku ni ada time dh sampai nk berenti tp sbb dia sian kt ada kwn dia sorg ni. tu yg x berenti2 lg tuh.

anyway, kwn aku ni dh keje 2 thn gak la kt current company dia nih. n it's so happened time dia start keje kt situ, dia masuk dgn ada sorg minah nih skali. kwn aku ckp level dorg kt company tu sama.  termasuk la benefits n allowance yg dorg dpt. yg buat kwn aku angin sbb if pape je psl dia, sumanya sure kena tegur. dr psl cuti dia, workload dia suma sure kena. pdhal minah yg masuk skali dgn dia tu pun dh la x update keje dia. siap cuti selalu gak tuh. x penah kena sound pape pun!

then kalau tgk dr segi workload, mmg kwn aku ni lg byk dr minah tuh. yg tu aku mmg x blh nk pertikaikan la sbb mmg task kwn aku ni lg byk dr minah tuh. dh la minah tu x update keje dia, pape je yg related dgn keje minah tuh, boss2 dia mesti srh kwn aku ni yg update kn utk pihak minah tuh! yg minah tu lak, if kwn aku ni mintak tlg pape senang je dia ckp ' entah, x tahu. '   pastu kalau pape yg nk kena deal or pape yg related dgn minah tu, boss2 kwn aku ni sure panggil kwn aku ni dulu, explain apa patut buat apa suma, then srh kwn aku ni deal dgn minah tuh.    x ke dh berbelit2 dh tuh?! apsal x deal direct je dgn minah tuh? yg aku pelik tu apsal la boss2 dorg ni cam takut sgt dgn minah ni? knp x panggil je minah tu terus then ckp apa keje yg dia patut buat?!

then yg kwn aku ni dok citer lg, minah ni kalau kwn aku bg dia keje which related dgn task dia, then benda tu sangkut sbb minah ni x faham benda yg dia nk kena buat tuh, minah ni srh kwn aku ni call boss pegi explain knp keje tu sangkut! memula tu kwn aku ni thn lg, ada 1 time tu kwn haku x thn, dia naik suara gak la dgn minah nih. minah ni blh naik suara blk dgn dia!! masyaallah...   nk pengsan kwn aku masa tgk kebengapan minah nih..

yg buat kwn aku bertambah menyirap, rupa2 nya minah ni dh siap naik gaji sbb dia dh mintak management dia revised gaji dia! yg kwn haku ni lak cam lembab2 skit. selagi company x cakap psl nk revised gaji, selagi tu la dia terima je berapa dorg byr dia. aku dgr dia penah mintak naik gaji gak dgn management dia tp boss dia siap srh dia fikir apa contribution dia kt company dulu.. yg tu pun kwn aku nak naik sawan gak masa dgr.. pdhal bebudak ofis lain suma ckp mmg npk kwn aku ni byk buat keje compared to minah yg masuk sekali dgn dia tuh..

so skrg ni aku x tahu la case dia ni blh category bully ke apa. x tahu la dia ni category kena bully dgn majikan ke dgn co worker sekali. yg aku sian tu, benda ni effect performance kwn aku ni la. terus sampai kdg2 dia kata dia jd x ikhlas nk buat keje. ada keje byk pun, suma dia saja je postpone2 kn.. sigh...

Pembuli kah aku~
huhu slalunya bila bebudak praktikal masuk sini aku la yang handle, so kekadang aku nak le tau apa ke benda diaorg blajar kan, tau ke tak asas2 komputer, so aku suh le wat keja2 yang remeh2 cam format pc ka, sapu sampah, lap monitor ka, salah keeeee, pastu ada akak kat sini kate aku tak wat keja pasal asik suh budak praktikal jer, tapi bila aku wat keja, ye la kekadang customer nak cepat kena la concentrate kan, mane la sempat nak layan pelajar praktikal tuh lagipun aku techinician bukan lecturer, ko nak ilmu ko datang la tempat aku, observe apa aku wat, alih2 akak tue kata aku tak ajar plak hadoiiii apa pun tak boleh!!

persoalanya adakah aku pembuli atau dibuli sehingga menjadi guli?

erm.. aku x tau la case kwn aku ni category bully ke apa
tp aku mmg mcm dh x thn dh rasanya.. xthn  ...
intuitable Post at 12-8-2011 12:56

memang pun selalu macam nih yg terjadi, kebanyakan kampeni pun sama, pandai dan rajin buat kerja tak guna juga, yg pandai bodek main wayang je yg salu dipandang.. aku pun antara spesis yg tertindas gakla.. sob sob