CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12Next
Return to list New
View: 22045|Reply: 32

Accident,Claim Insurance & Workshop

3minggu lepas aku accident,mmg silap aku,aku terlanggar bontot suv volvo time traffic light..Alhamdulillah kete volvo tu takda apa2..cuma aku bekerut dahi tgk bonet n bumper kereta aku kemek teruk..sampaikan memang bonet dan bumper aku kena ditukar(kemungkinan radiator aku kena tuka)..tiga2 workshop semua bagi jawapan yg sama cuma harga masing2 berbeza..

Masalah skrg,aku sebelum ni tak pernah alami accident mcm ni..dan knowledge aku ttg polisi2 insurance & workshop juga tak seberapa..so skrgnih aku nak tanyalah pendapat forummer suma adakah tindakan2 akuni betul?

1.repot polis,aku bayar saman-nih sudah pasti
2.kereta aku ditarik(kebetulan ada agen workshop lalu)-sebab dah tak boleh begerak,engine over heat
3.hantar kereta aku di sebuah workshop di kepung(maxicergas)-agen tarek kereta tu yg anta sana
4.claim insurans..dah lulus..cuma skrg tgh tunggu barang2 yg diorder

5.ok skrg..aku nak pastikan brg2 yg ditukar adalah original
yg ke-5 nih aku tak berapa tahu sgt nak bezakan yg ori/tiruan..forummer suma bleh tunjuk ajar pada aku apa yg boleh kita kesan kalau satu benda tu ori/tiruan?

dan lagi satu,adakah aku perlu bayar2 fee tertentu walaupun aku da claim insurance?terima kasey

oh ya pada sapa2 yg pernah betul kereta disana(workshop maxicergas,kepong)..workshop tu boleh pecaya ka?service ok?

Reply #1 sinbad05's post

rasanya tak de bayar apa2 kot...

tak de apa apa bayaran, malahan, ko buleh suruh cina pomen tu mark up claims... dapat lima nam ratus dah cukup baik... buleh kaver ncd tahun depan....

Reply #4 geng_tx's post

camna plak dgn soalan aku lg satu?nk pastikn brg yg dtukar tu ori?

Balas #5 sinbad05\ catat

awk pakai kete apa n kete manual ke auto?

Follow Us
Originally posted by mayraa at 9-2-2009 11:56 AM

ada beza ke claim insuran utk kete manual ngan kete auto?

yang inesen
zzcbr

Originally posted by mayraa at 9-2-2009 10:56 AM

saye pakai pagani zondamanto(manual+auto)

i pakai myvi..auto

Originally posted by sinbad05 at 9-2-2009 10:50 AM
camna plak dgn soalan aku lg satu?nk pastikn brg yg dtukar tu ori?

subjektif soklan ko tu....

susah nak jawap tu....

senang cakap, kalau ko claim dan repair pada bengkel bukan panel atau SC .... kebarangkalian dia pakai parts yg bukan tulen perodua adalah tinggi. tapi ko jangan risaulah, dia masih lagi guna parts yg padan dan sesuai utk keta ko...

sebagai contoh, jika yg perlu ditukar itu bonet depan, sudah semestinya pomen itu dengan sedaya upaya nya akan cuba memasang bonet jenis myvi ( keta ko myvi kan?) juga dan bukan bonet jenis kelisa atau viva mahupun bonet lori scania 18 tayar. cuma, dimana pomen tu beli bonet myvi tadi menjadi persoalanya...

macam mana nak tahu?

aku cadangkan, ko amik cuti tanpa gaji selama sebulan utk memantau aktiviti pembaikan. masa derang nak beli spare part, ko ikut sama. lagi afdal, ko jadi drebar bagi derang.

hi hi hi..... gurau bro... jgn marah... nanti kena jual...

tapi siyes arrr... hard to know.... kecuali menda menda seperti lampu depan tu, mungkin kat lampu depan ori ada indikator jelas menyatakan itu parts myvi tulen... boleh buat perbandingan dengan myvi kenkawang yg masih pakai brg ori..

cth, utk keta wira, lampu depan versi lama ori ada tulis BOSCH.... yg rm65 seketui gerenti klon, tak de tulis bosch....

Originally posted by geng_tx at 9-2-2009 12:24 PM

subjektif soklan ko tu....

susah nak jawap tu....

senang cakap, kalau ko claim dan repair pada bengkel bukan panel atau SC .... kebarangkalian dia pakai parts yg bukan tulen perodua a ...

:@:@:@:@:@:@:@:@

warghkakakakhah

rajin2lah pi tgk kete tuh kat bengkel, takut yg kemek tu asalnya sikit jer bertambah2 lak......   <<< nih cara bengkel mark-up lebih duit insurans.....

kalo kereta ko perodua...ko tanya perodua samada bengkel tu bengkel panel atau tak..kalo bukan panel bermakna........

....spare part tak ori..

Reply #11 jofizo's post

takde maknenye

Originally posted by koben19 at 9-2-2009 03:34 PM
kalo kereta ko perodua...ko tanya perodua samada bengkel tu bengkel panel atau tak..kalo bukan panel bermakna........

....spare part tak ori..

yeke?harinih aku nak pegi workshop tu kejap..maw usya2 dia keja

Reply #1 sinbad05's post

myvi memang banyak barang jual kat brother. utk aksesori la.. cam headlamp yg gengtx cakap tu..  

therefore, salah satu cara yg berkesann..

ko kena tunjuk jantann dan berkata kata kat cina tu..
waa kalau tau lu pasang barang tatak ori sama keter myvi aarrr.. waaa suh lu tukau balikk ooorr..  nanti wa bawak kawan pandai kereta dtang tengokk aarr

then sambungg..

waa kenal itu gengstar nama tosse... lu tau dia kaa?
dia itu president gagak hitam pakai city baruuu.. dia boley kasi lu punyer bisness kacau.. wa akan tulis tatak baik sama lu punya bengkel dlm internet sana oorr..
etc... etc....

moral of de story.. kasik gerak skit laa beb..  tunjuk sumer parut gaduh ko masa form5 tu sekali yerr

Originally posted by takumi86 at 10-2-2009 09:10 AM
myvi memang banyak barang jual kat brother. utk aksesori la.. cam headlamp yg gengtx cakap tu..  

therefore, salah satu cara yg berkesann..

ko kena tunjuk jantann dan berkata kata kat cina ...

kang die lg pedajal aku plak

malas nak buka tread baru.. masuk sini je lah..

adik aku accident semalam... lampu dpn n spot light, 2-2 pecah.. bonet dan bumper dpn kemek.. dah buat report polis. cuma tak gi antar ke bengkel lagi utk tuntutan insurans..

aku just nak tahu.. biasa lama mana utk proses claim ni.. sbb kalu kena tinggal lama sgt keta tu kat bengkel.. adik aku payah la nak gi keje.. pakai insurans takaful malaysia

lepas tu nak tanya.. mana lebih baik.. antar baiki ke workshop panel ke.. atau antar terus ke SC Proton.. keta tu waja tahun 2004 ..

ni first time nak claim insurans. blur skit..

Kalau setakat waja ajee patut kurang seminggu atau lagi cepat boleh siap lagipun saya agak tak teruk sangat lah tue....

Kalau hantar SC yg repair alamatnya kena semelih laaa...

saya dulu kena eksiden tunggu grille depan aje lebih sebulan, jenis keta luar laaa....

kalo claim insuran ni paling cpt pon dlm 2 minggu...sbbnya kan seminggu utk adjuster dtg, dia wat report n nak sahkn report...kdg sorg adjuster ni kene wat byk kes eksiden...dan seminggu lg utk bengkel tu order part n siap pasang...kalo nk pasang part tu kejap je sehari 2 dah siap....n then kalo smua dokumen lengkap lg mudah dan cpt diaorg nk wat keje.....
selalunya kalo lmbat bile dokumen xlengkap, tesalah ordet part, part yg dtg tak match n kene tunngu lama sbb byk keter kat bengkel tu.....ni bdasarkan pada tokey bengkel citer kat aku la... kalo dia tipu, aku pon tipu la....

kisah ini berdasarkan pengalaman yg berlaku selasa lepas.......

sebuah wira telah eksiden dalam eksiden berangkai yg melibatkan beberapa buah kenderaan. wira tersebut telah diinsurankan oleh etiqa. empunya wira tersebut telah meminta callman yang berada ditempat kejadian menghantar dan menunda wira tersebut ke bengkel panel etiqa yg juga panel kepada proton.

pekerja disana memaklumkan, oleh kerana bengkel tersebut merupakan panel kpd proton, maka brg2 yg ditukarkan semestinya yg ori dr proton. (kata diorg laa..... )

disebabkan wira tersebut diinsurankan di bawah nilai pasaran, maka staff bengkel tersebut memaklumkan empunya wira mungkin dikenakan sedikit byrn bg menampung jumlah insuran yg diinsuredkan rendah dr nilai pasaran.

tentang NCD plak, baru aku tau.... w/pun kenderaan anda terlibat dlm kemalangan berangkai, bergantung kpd keputusan laporan polis sama ada anda didapati bersalah atau tidak.... jika bersalah, selamat tinggal NCD anda.... sebaliknya, beruntunglah anda....

12Next
Return to list New