CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: jazmin

All About Hamsters

Gain Knowledge Dulu

just nak share satu pengalaman sendiri and passion terhadap pets and binatang especially. dulu aku  di beri sepasang hamster and aku pon mmg nak bela hamster so mmg langkah kanan. in the end tanpa aku sedar hamster betina tu pregnant rupenye. so aku ni tatau ape pasal hamster just wat tak dulik and just tunggu je die deliver birth tu kan. in the end anak2 dia mati la ape la.... jadi kat situ aku rase sgt2 bersalah and sedih gile sbb bagi aku binatang even semut ade hak utk hidup (tgk la jenis binatang gak  cam nyamok tu tak la kan). jadi disebabkan kesilapan aku aku da menyebabkan ana2 hamster tu mati so, bila da jadi cam tu baru aku cari forum2 and bace article2 kat internet pasal hamster and rupenye2 bukan senang nak jage hamster kalo nak jage hamster sampai beranak2... so gain knowledge 1st baru la decide nak bela pet ape.... binatang jugak ade perasaan dan hak utk hidup...

first time dulu adik cecco merengek nak beli hamster as hadiah birthday. time tu bela dwarf betina, comey je
budak2, biasala bila comey nak je belai-belai. tapi bila sangkar dah kotor, terbiar, cecco kesian sangat so cecco yang jaga. sejak tu cecco rajinla carik info kat internet pasal hamsters.
first time hamster tu mati, cecco terkejut sangat sebab bentuk muka & badan dah lain sgt (sedihla pulak bila teringat).rupa-rupanya hamster kadang-kadang boleh makan sedara sendiri.. cecco tau pun since search kat internet la.

lama-lama jatuh sayang kat pets ni.. ni nak tinggalkan natsu sebulan setengah macam tak smpai hati je.

[ Last edited by  a.ceCCo at 2-2-2009 07:54 AM ]

Uhuks.. hai.. lama tak lepak shinik...

Ihiks.. nak tanya.. cemana nak tau hammy kiter dah peknen? Adakah nenen dia akan timbul mcm nenen tuceng? takder pengalaman lagik nak nimang cucu neh..

Dan baperkah tempoh masa dia peknen tue sampai beranak?

Selain naruto ngan Saku... haku ada cilok 2 eko hammy betina aritue.. Mimi ngan Julia... diorang mmg dah besar.. kira dah layak bergelar ibu2..

harap kengkawan leh membantu bagi info...

TQ

Balas #62 BabeYSHa\ catat

waa congrats!

bila hamster peknen, of course nenen dia jadi besar. standard lah kan, semua haiwan macam tu. manusia pun kan

then hamster tu akan gelisah tak tentu pasal. lari sana sini, mula buat nest sendiri. and biasanya depa mengandung just 19/20 hari je. kejap je hihih.

sabooo

nak hamster gak,sapa nak derma kat aku satu.hehe

Originally posted by a.ceCCo at 17-2-2009 02:45 PM
waa congrats!

bila hamster peknen, of course nenen dia jadi besar. standard lah kan, semua haiwan macam tu. manusia pun kan

then hamster tu akan gelisah tak tentu pasal. l ...

ya kaa..? memang si mimi ngan jue bersikap pelik gitu... abeh 2 eko hero tue dihalaunya tido lam umah kecik diorang...

thanks bagitau..   urmm.. kalo nak beranak tue.. better asingkan si mimi & jue asing ya? walau mereke sama2 ibu, adakah akan timbul masalah nnti?

Oh ya... kat perut diorang tue.. ada perubahan apa2 tak kalo kita pegang... ? sebab haku pegang perut diorang mcm tak muncit sgt.. tapi mcm ada sesuatu je.. bergerak2..

Follow Us
Originally posted by MrWannabe at 18-2-2009 12:13 AM
nak hamster gak,sapa nak derma kat aku satu.hehe

tunggu la hammy haku beranak dulu ya...

salam
nuha newbie kat sini and 1st time jaga hamster..
so far,,nak tanye nih..camne dos vit yg perlu dibg ek kat si comel nih?
kat botol tulis 4cap in 30ml water..tp nuha risau takut terover dos lak sbb byk giler jek rasa..
so camne ek bab vitamin nih?sape2 leh tolong nuha

Balas #65 BabeYSHa\ catat

hui kena asingkan jugakla. tak boleh sama kan
sekarang dah beranak lum?

Salam All Saya Baru lagi jinak2 nak bela hamster nie.. Leh join ker??

Ni Luna

Rate

1

Balas #69 missmirmo\ catat

join la. hehe woah winter white!!

hamster neh senang membiak x??

Balas #71 menatang\ catat

senang kalau reti jaga la.

salam.... I ahli baru.. hrap dapat berkenalan dengan semua..

nak tumpang tanya... I ada 2 ekor hamster jinak.. dlm cage besar.. dan seekor hamster yg jenis kadang-kadang gigit jari anak I... tapi dlm mini cage l...
I rasa yg jinak 2 ekor tuh betina dan yg garang tuh jantan.. tapi boleh tak kalau I nak kawinkan... sebab jenis lain.. takut yg garang gigit yg jinak pulak

Balas #73 zilasafein\ catat

salam
bela hamster jenis apa?

Balas #74 a.ceCCo\ catat

isk...   tak tahu pulak... I beli kat kedai biasa.. ulu kampung... Beranang.. I tak tanya dan ntah-ntah dia pun tak tahu jenis apa..

actually.. i baru belajar bela binatang-binatang yg berlainan.. jadi tak berapa fasih lagi tentang maklumat pada setiap binatang tuu..

dia tengok baka juga kerr kalau nak kawinkan...?

Balas #75 zilasafein\ catat

ntah-ntah dia pun tak tahu jenis apa? kurangg asam lu

kena tengok juga la. kalau baka syrians kena tunggu si betina bersedia untuk dikawinkan baru bleh letak dalam satu cage dengan yang si jantan. lepas tu kena keluarkan balik sebab nanti diorang akan gaduh..

kalau yang dwarf, letak and biarkan betina satu cage dengan si jantan pun takpe sebab hidup diorang ni social sikit. tengok2 je si betina tu dah mengandung.

urmm.. about roborovski plak.. cecco tak pasti la sebab cecco tak pernah bela jenis ni

syrians:

dwarfs:

roborovski:

nk cari kinik..

nk tumpang tanye..
sesaper yg duk KL..
kat maner nk carik kinik tuk hamster ek??

nak tanye gik..

kiter ader 4 ekor hamster...
namer dier pumba ngan newwy(jantan) and timunk ngan blakie(betina)..dierong dok couple²..
tp kan..naper dorang xder anak gik ek..biler dorang nk pegnant??
da 3 bulan da aku jaga c pumba ngan timunk tu..

ni c pumba ngan timunk..

ni umah diorang

[ Last edited by  pumba at 14-3-2009 16:28 ]

Rate

1

Balas #78 pumba\ catat

teringat hamster cecco dia suka tido terlentang camtu

klinik vet kat KL ada banyak. check this out;

http://mforum5.cari.com.my/viewthread.php?tid=383504&extra=page%3D4

anyway, kena tengok jugak berapa umur si jantan and betina tu. kalau dah cukup umur baru boleh di kahwinkan. kalau tak mengandung2 jugak, mungkin belum tiba musim mengawan lah tu kut. ataupun si jantan tak attracted to the girl