CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: Hyundai_2008

Penuhkan Saving Anak-Anak

Balas #37 mder\ catat

wahhh...ko boleh kawan dgn laku aku

financial plan dia, sampai umur kami 55thn..insyaAllah ...

Originally posted by my-alja at 31-12-2008 09:29 PM
wahhh...ko boleh kawan dgn laku aku

financial plan dia, sampai umur kami 55thn..insyaAllah ...

dah tua-tua baru belajaq.......still dok belajaq lagi.......masa zaman muda-muda dulu......mana ada pikir semua ni........ader jer spend.......

pada pandangan aku, memenuhkan tabung perngajian anak2 adalah tanggungjawab bersama. Kebetulan orang rumah faham akan kepentingan untuk menabung supaya sampai masa anak2 nak melanjutkan pengajian tak terganggu gara2 masalah kewangan.

Option yang kami lakukan.
1. 60% dari gaji bulanan masuk dalam tabung pelajaran
2. 80% dari bonus masuk dalam tabung pelajaran
3. 50% dari tabung pelajaran dikembangkan potensi modal dengan membuat pelaburan yang tidak berisiko tinggi (50% dalam bentuk tunai 50% dalam bentuk pelaburan i,e, emas, trust fund etc)
4. Setiap pengambilan wang tunai dari tabungan akan dibayar tanpa ada sebarang alasan (pandai2 nak guna kena pandai2 kena potong elaun)
5. tabung tunai , gunakan akaun bank yang tak guna kad ATM (tujuan untuk lebih medisiplinkan diri bila nampak wang dan mula berkepuk dalam akaun)

Apa apa pun kami bersependapat yang kami berhutang sekurang2nya 21 tahun pada setiap anak dengan harapan 34 tahun mendatang anak2 akan senang berbekalka ilmu pengetahuan.

sekadar berkongsi kaedah untuk mencapai objektif

Rate

1

Saya yang peka -- duit angpau semua masuk act anak. Tak ada simpanan bulanan utk mereka.

Rate

1

Originally posted by my-alja at 31-12-2008 11:53 AM

u mean secret account?

aduhai...tak sampai hatilah nak buat, dah laa duit pad semua dia bayarkan
nak sorokkan lagi?...huhuhuhu

my mom suruh buat gak benda yg sama, i takleh buat sebab  ...

ada org wt camni..
tp bg aku lak, tk koser...
sbb yg memenuhkan duit simpanan aku, cik abe gak..huhu...

aku yg lbh prihatin pasal aku yg syorkan dulu buka akaun anak...
apa yg kami lakukan sekarang cuma buka akaun nuri sahaja..yg lain2 tu belum lg...
duit org bagi kat baby + duit syiling kami yg bertaburan tu masuk dlm tabung nuri jer...x buat apa2 potongan pun lagi..

tujuan aku wujudkan akaun ni sebenarnya sebagai latihan kepada anak aku untuk membiasakan diri dgn menabung,serta mengambil berat soal wang...so dimulakan awal dari baby lg sb merentung buluh biar la dr rebung kan..

saving yg sebetulnya nanti kami akan bincang lg samada buat potongan insuran ke hapa ker...tgh survey jgk la..

Rate

1

Follow Us
for me, mom yg lebih peka kot bab saving anak2 ni...
utk my doter, saving tabung haji i potong gaji bulan2 + angpau sedara mara masuk situ dan tak de sapa boleh keluarkan kecuali i.
insurance pulak, kitorang share separuh2..kira ok la tu kan..

saya ada satu account sendiri
tapi dah lama tak isi sejak kali terakhir dikeluarkan

suami ada satu account sendiri
dia bagitau account tue berisi..
sebab dia kata saya ne langsung tak meyimpan kecuali tabung haji
kalau apa2 susah so kat situ ada duit kalau terdesak

Originally posted by Hyundai_2008 at 31-12-2008 09:15 PM

Isteri-isteri di luar sana memang ramai yang dapat suami-suami yang baik-baik. Tapi bila masuk bab-bab duit, si suami yang baik ni banyak ambil kesempatan ke atas isteri. Duit gaji yang ada s ...

betulla apa awak cakap
saya nak mula menabunglah semula..
hehe tapi bila??
hujung bulan je cukup2
expenses banyak sangat haha
pastu mulala tadah tangan kat hubby
sbb saya bekerja saya tak suka mintak duit hubby

Originally posted by mder at 31-12-2008 05:29 PM
nasihat saya..... if kalau dapat suami yang baik........at least bagitahu la, if u got separate saving account......tak payah nak berahsia rahsia......jgn sampai dia tahu di kemudian hari......on ...

apa yg ko ckp tu betul...takut kepercayaan somi tercalar....
tp aku sbg prmp yg lemah perlu ada sikap berhati2...w/p somi baik tp tdk ada jaminan yg dia akan baik smp akhir hayat...banyak perkara yg tdk diduga blh berlaku dlm hidup ini..ada sedara aku 爃idup merk bahgia saja,pg haji sama2 tp masuk

salam sumer

as for me, me yg lebih cenderung menyimpan untuk anak2
alhamdulillah HR kat sini memang buleh buat salary deduction
skang tabung haji and asb pulak buleh buat segregation - meaning tolak from my salary and then dia bahagi2kan into anak2 punya account
since kampeni husband tokleh buat, bulan2 ku potong dalam 40% gaji untuk diagihkan ke dalam ASB and tabung haji husband, myself and anak2
tapi ku mintak la balik portion yg kumasukkan untuk husband from my husband
ini asing from duit yg ku mintak untuk belanja bulan2

untuk anak2 tabung haji ku dah bukak since umo diorang 6 weeks (dah abih pantang baru buleh kuar maaa....)
ku masukkan la segala duit orang kasi, duit raya - apa2 jek la

ASB pulak from diorang umo 6 months
sebab tokleh bukak sebelum umo 6 months..

aim nak ada sufficient by the time diorang start masuk unibersiti
kalo tak dpt scholarship/loan tak le susah sgt

and this savings tiap2 tahun ku naikkan
ikut increment kalo ada la insyaAllah...

antara aku dan suami....rasa2nya aku lebih banyak menabung untuk anak-anak..nak harap suami aku alamatnya tak penuh2 tabung harimau kat rumah aku tu....asal angkat aja mesti ringan...
kekadang bila aku suruh masukkan duit dalam akaun anak...time tulah dia cakap mesin atm rosak!!!!

ikutkan laki aku lebih peka menabung utk anak2..
bukannya aku tak peka.. tapi, sbb source income aku pun dari hubby so, sekali lah dgn aku..
Alhamdulillah, dia ikut priority utk menabung every month utk anak2 aku (sekali dgn akulah jugak)
bila end of the year atau bonus time, dia allocate huge amount utk tabung haji kami berdua dulu.. pastu baru utk anak2..

alhamdulillah hb setiap anak baru lahir dah buat buku tabung haji & mula menabung

ratu plg susah nak simpan duit...........taktau la nape...

kalau susah simpan..BELANJA kan shj ke tabung haji

Originally posted by Hyundai_2008 at 31-12-2008 09:15 PM

Isteri-isteri di luar sana memang ramai yang dapat suami-suami yang baik-baik. Tapi bila masuk bab-bab duit, si suami yang baik ni banyak ambil kesempatan ke atas isteri. Duit gaji yang ada s ...

to address some of the concern out there.... few mechanism of saving yg agak payah nak withdraw........

sspn - every year can withdraw 10% of the saving or RM500 ( whichever is lower).........
insurance - the problem is, kalau hubby selalu short, maybe premium tak bayar and eventually rugi banyak......
beli saham bank kerjasama - risiko dia sama macam beli saham apa-apa pun......cuma saham koperasi......kalau nak pakai duit tu....kena apply one year in advance.......so maybe a good excuse not to withdraw the money.........

rasanya I go for sspn.......

most important understand the benefit of compounding interest.......... dalam bahasa mudahnya.......lagi awal mula menyimpan, lagi rendah kadar yg perlu disimpan untuk mencapai target yg sama.......

contohnya..... (kita consider interest rate 4%..macam normal saving la)

kalau simpan sebulan RM100 dari baby umur 0  sampai dia umur 18 tahun - jumlah terkumpul - 30 774.50
kalau simpan sebulan RM100 dari baby umur 5 sampai dia umur 18 tahun - jumlah terkumpul - 19 952. 21
kalau simpan sebulan RM100 dari baby umur 10 sampai dia umur 18 tahun - jumlah terkumpul - 11 057. 07

kalau nak amount jadi 31K, tapi start simpan masa anak umur 10 tahun, sebulan kena simpan RM280, baru nak dapat 30 959.80.

moral of the story, start small pun takpe tapi start awal...... good luck........

p/s: penat nak cari calculator dalam internet

http://www.moneychimp.com/calcul ... rest_calculator.htm

pasal saving monthly aku tak buat sbb dah belikan insurance takaful sarjana utk Khaleef
dalam ASD dia ada duit org bagi.. duit raya.. duit sedekah..
+ me & my husband kalau dalam purse ada note RM1 mmg masuk tabung
then 2-3 bulan sekali kira & masukkan ke dalam ASD Khaleef.. dapat laa dalam 100-150 ringgit
last year ngn duit2 singgit tu total dapat rm653.00
jadi laa kan.. aku pun bukan kaya sangat nak dumb ASD Khaleef smpi 200K

plan aku.. bila hampir umur dia 18 tahun, semua duit2 simpanan  dia aku akan keluarkan dan masuk ke saving aku
bukan apa... sbb dah ada contoh terburuk
MIL aku dok simpan duit utk laki aku dari dia baby smpi laa besar panjang
sekali dia draw 25K, beli motor VIRAGO cash !!!  
smpi skang MIL aku dok ungkit.. dok igtkan aku supaya pisang tak berbuah dua kali
anak aku ni pun gaya2 mat motor dia mmg terserlah

Bab saving anak dan kewangan masa depannya akulah empunya inisiatif.. Husband ikut je.  Every month both of us contribute 50-50. Aku yg tak bekerja ni terpaksalah tolak elaun hubby bagi, tak aci tul.  Tapi demi anak dan masa depan, aku ikhlaskan. Kalau boleh ada rezeki masuk U, takyah buat pinjaman. Tak mau macam aku sekarang yg tanggung hutang MARA berbelas tahun hu hu! Plan nak buat saving THaji supaya boleh sama2 pegi nanti, Insyaallah..