CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: Hyundai_2008

Penuhkan Saving Anak-Anak

Balas #20 sipuDina\ catat

gud for u dina...

my adik2 semua ada secret akaun sebab suami jenis tak padai handle duit...kami pun ada msalah kewangan tapi setakat 9 thn kahwin nie blom pernah korek saving sebab nak bayar hutang....

opppss, korek sekali saja masa nak renovate rumah, tu pun jual UT saja

Balas #21 my-alja\ catat

Next year umh baru kitaorg siap.. I nak wat bodoh jer.. biar dia tanggung renovation cost plak... x salah i wt cam tu kan..

Originally posted by sipuDina at 31-12-2008 01:43 PM
Next year umh baru kitaorg siap.. I nak wat bodoh jer.. biar dia tanggung renovation cost plak... x salah i wt cam tu kan..

kena belajar jadi bodoh dan kering hari....bak kata my sis
kalo tak, asyik bini saja yg keluarkan duit utk family...

yg sedihnyer kan, pengalaman i tgk suami2 begini...gaji byk mana pun tapi kedekut sgt dgn bini dan anak2....kemut2 pun hidup susah gak, nie kalo my sis lah..sian dia

biasanya si ibu yang peka bab2 camni...
cam aku... aku yang simpan ntuk anak2....
beli insurans pendidikan ntuk anak pun aku... hubby aku takdenya ambik pusing pasal simpanan anak2....
tapi kalo pegi jejalan... aku biar je hubby aku keluo blanja... kekadang buat bodo je kalo beli apa2...

Rate

1

Hubby i tu mmg susah.. kadang2 nak jer cakap 'bersedekah kepada isteri besar pahalanya'.. Eh , cam dah lari dari topik jer... Mod TQ for the credits...

Originally posted by sipuDina at 31-12-2008 01:29 PM
Aper yg Hyundai ckp tu betul... I slalu makan ati ngan my hubby.. Sebab i kejer ngan salary i lagi byk dari dia, apa yg dia ble lepas kat i, i yg tanggung... So, my mother advice suruh split kan  ...

Ada sesetengah suami ni suka take for granted ke atas isteri-isteri yang bekerja. Bila isteri tolong bayarkan apa-apa bil yang patut, mereka naik lemak dan lepas tangan. Dalam pada isteri tolong bayar bill tu, duit gajinya tak pernah jugak cukup.

Ini contoh adik saya, duit nurseri anak-anak dia bayarkan,duit rumah mereka share suami isteri,bil api & air adik saya bayarkan,barang dapur sama-sama share,duit susu & diapers anak, guna duit adik juga. Dalam begitu, gaji suaminya masih tak pernah cukup. Padahal gaji suaminya lebih besar dari dia.

Kemudian adik buat hati kering takkan keluarkan duit dia untuk beli susu & diapers anak-anak. Bila adik buat macam tu, ada pulak duit suaminya nak tolong belikan. Sebelum ni asyik lepas tangan. So, sesekali suami yang suka ambil kesempatan pada isteri ni kena jugak diajar. Duit tu sebenarnya ada, tapi bila dah banyak hal isteri yang settlekan,suami pun guna duit lebih tu pada benda-benda lain yang tak berapa penting @ mustahak.

Rate

1

Follow Us

Reply #26 Hyundai_2008's post

betul ckp u suami2 mcm tu mmg ptut di ajar kes ni sebijik mcm cousin i.

MOD tq 4 d credit

Balas #27 aie81\ catat

kalo perlu menipu, pun memang patut

my sis nie baru kahwin, anak baru sorang....duit laki dia habis tiap bulan sebab duk berabis kat keluarga dia, maklumlah dia sorang yg berjaya...mak mertua asyik duk perabis duit anak lelaki nie sampaikan adik i kena ambik alih perbelanjaan keluarga ....mak mertua mengada nak mampus, tiap2 malam minggu nak pekena nasi kepala ikan w/pun anak tu kering duit...

nasib my sis keje, gaji besar gaklah....and now, dia duduk rumah my dad...actually my dad bagi rumah tu kat dia tapi dia tak pernah inform to the hubby sebab nak suruh laki tu bayar duit sewa rumah..sampai camtu sekali....

anak dia punya insurance dan saving semua my sis yg uruskan, nak harap laki tu?...huhuhuhu...kami abg dan kakak dia pening kepala, nak interfere ..rasa tak patut!! ....

Rate

1

Reply #28 my-alja's post

kesian kira kite ni lucky coz hubby xmcm tu, sbb ku yang tukang habiskan duit hubby duit ku simpan tuk sendiri

Originally posted by Hyundai_2008 at 31-12-2008 02:20 PM

Ada sesetengah suami ni suka take for granted ke atas isteri-isteri yang bekerja. Bila isteri tolong bayarkan apa-apa bil yang patut, mereka naik lemak dan lepas tangan. Dalam pada isteri tol ...

betul tu.... dulu my hubby pun camtu jugak... duit ngasuh anak... aku keluo... duit pampers ngan susu... dia ada la bagi.. tapi RM200 sebulan.... mana nak cukup ngan anak 2 orang banyak tu.... duit barang dapur pun duit aku gak.... lain2 keperluan... baju anak ke apa ke.. pun duit aku gak.. tapi now.... tak dah.... aku buat kering je..... barang dapur.. aku soh hubby aku je pegi beli..... so automatik dia keluo duit dia la... pampers ngan susu.. kekadang aku soh dia beli....

Rate

1

Originally posted by aie81 at 31-12-2008 02:48 PM
kesian kira kite ni lucky coz hubby xmcm tu, sbb ku yang tukang habiskan duit hubby duit ku simpan tuk sendiri

memang lucky sgt .....esp bila tgk adik2 i punya kehidupan
i tukang ingatkan hubby suruh bayar CC....

Balas #26 Hyundai_2008\ catat

Apa yg jd kat adik u.. more or less ngan i.. My hubby cuma take care keter, intrest loan umah, astro, hp bills & credit card dia jer.. the rest is mine..As a wife i bukan nak apa pun.. i nak dia ingat kt i jer.. my hubby workaholic.. dulu time i preggy, seminggu ader la 2-3 hari dia lik.. balance tu stay kt site.. Yg i perasan, seems dia tau i nie independent and capable.. apa yg ble lepas, i akan wt.. without objection.. In terms of money, mmg i beringat.. manala tau ader hal tergempar ker..

Rate

1

mcm sy, tiap2 bln suami akan masukkan duit dlm akaun anak...
sy plak buat potongan gaji ambikkan insurans utk anak..
segala duit pemberian dari sedara mara, duit raya kami tak pernah pakai, masukkan terus dlm akaun dia...

Rate

1

insuran anak sy yg bayar
sbb suami bayar umah,maintanance umah ,bil2,astro,maintanance keta, minyak keta etc etc

pada saya tak salah membantu suami yg tahu menilai isteri

saya selalu nasihatkan adik2 ppuan saya
kalau diorang merungut pasal hubby diorang asik bantu family
saya cakap "biarlah kalau diorang nak bantu family diorang,
dah namanya anak lelaki lagi2 anak sulung
tapi pastikan bila dia bantu family dia
tanggung jawab suami tue bukan kita sbg isteri pulak yg kena ambilalih"

saya tak kisah suami nak kuar duit kat family dia as long saya yg tak terbeban
setakat ne alhamdulilah

Rate

1

duit2 org bagi kat baby alhamdulilah sampai sekarang masih tak penah kami kuarkan
seboleh2 nak simpan biar dia guna utk study bila dia besar nanti

of course la aku...every month x miss nk masukkan..
dh mcm perkara wajib..
igt nk bukak SSPN utk baby boy aku..
ntah bila gamaknya..sedangkan bank dokat sajok...huhu

Rate

1

nasihat saya..... if kalau dapat suami yang baik........at least bagitahu la, if u got separate saving account......tak payah nak berahsia rahsia......jgn sampai dia tahu di kemudian hari......once trust dah tercalar, susah la......after all bukannya dia boleh keluarka duit tu pun.......

for us.....I'm more like financial planner dalam family......both kerja and both ada simpanan sendiri-sendiri.........major capital purchase, we discuss and split ikut kemampuan......

saving anak, dua-dua contribute, SSPN, tabung haji, unit trust & insurance.........but as financial planner, i will remind my wife kalau dah sampai due.....so far, alhamdulillah, tak pernah kacau lagi........

i have 20 yrs plan for my kids saving and forecasted amount yg mampu accumulate by then (ikut kemampuan diri)....and then u have yearly chart yg predict saving + minimum 5% return at least.... so semua ni + compounded interest/dividen, u total up and check whether it match or not dengan predicted chart.....kalau teruk especially macam tahun ni, economic downturn....memang kena top up sikit to be on-track to min return.......kalau terlebih consider bonus la......since ader 2 anak sekarang ni, if kalau abang barely make it, tapi si adik dah terlebih banyak...then we can shift some of the balance since adik muda pada abg, at least 2 yrs before she enters college......

my doter untung sikit.......coz apart from saving, i have tendency suka beli gelang emas kat dia....dia sayang abah sikit, terus abah terbeli.......so gold can be investment mechanism too....

to be frank, i'm little bit delinquent on my retirement plan....maybe sebab tak banyak duit lebih lepas bayar semua benda...hujung bulan ader lebih sikit sikit jer........boleh simpan pun duit bonus jer kot...even nak bagi duit elaun kat bini pun tak lepas...

Rate

1

Balas #37 mder\ catat

At least u ingat nak kasi elaun kat isteri , walaupun your wife kejer..

saving?

macam kami... untuk saving biasa kami cuma buka maybank yipie ajer... so akaun tu aku yang simpan... lagi satu sspn.. hubby yang uruskan... alhamdulillah.. sama2 menabung....

Rate

1

Originally posted by mder at 31-12-2008 05:29 PM
nasihat saya..... if kalau dapat suami yang baik........at least bagitahu la, if u got separate saving account......tak payah nak berahsia rahsia......jgn sampai dia tahu di kemudian hari......once trust dah tercalar, susah la......after all bukannya dia boleh keluarka duit tu pun.......

Isteri-isteri di luar sana memang ramai yang dapat suami-suami yang baik-baik. Tapi bila masuk bab-bab duit, si suami yang baik ni banyak ambil kesempatan ke atas isteri. Duit gaji yang ada selalu tak cukup. Nak buat simpanan apatah lagi. Si suami yang dapat tahu secret saving account ni memanglah tak boleh keluarkan duit tu. Tapi, bila keadaan terdesak, dan masih ada inisiatif lain untuk cari duit, suami mesti akan mintak dengan isteri korek dulu duit saving ni. Bila dah korek, nak ganti balik memanglah payah. Maklumlah, suami isteri janganlah berkira sangat. Akhirnya duit secret saving accont habis macam tu saja. Bila ada lagi emergency kes macam mana?

Kes di atas biasanya berkait dengan suami yang sememangnya BAIK tetapi bab menabung memang susah nak buat.

Isteri yang dapat suami seperti Encik mder ni memang tak perlulah ada secret separate saving account. Baca dari u punya financial planning dah tahu bahawa u seorang suami yang betul-betul titik beratkan bagaimana kewangan masa depan ur family.

Sama seperti sebahagian isteri di sini, yang tak sanggup nak buat secret account tanpa pengetahuan suami. Tetapi tengoklah pula character suaminya jenis bagaimana.

Kalau seorang suami tu betul-betul tip-top dalam menguruskan perancangan kewangan keluarga, isteri dengan sendirinya tak rela buat secret account.