CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12Next
Return to list New
View: 9933|Reply: 29

TANDAS KAT MALAYSIA BANYAK YG TAK BERSIH

ASSALAMUALAIKUM...

den tak tau topik ni dah ada ke belum...
kalau dah ada, minta maaf lah..minta mod jalankan tugas yer...ampun dari den sempena hari raya ni...

Kebanyakan den dah masuk tandas banyak yang tak bersih dari bersih. Yang bersih boleh dibilang dengan jari.

Contoh paling jelas..kat stesen minyak, gerai2 ,restoran makanan,surau/masjid dan jetty.
Kebanyakkan tandasnya amat kotor, jijik dan membuatkan den muntah dan tak sanggup nak guna.

TANDAS YANG DEN AKUI BERSIH IALAH KAT PLUS DAN SURAU/MASJID TERTENTU JER...

den tak tau apa masalahnya..kenapa orang kita begitu kurang dlm bab penjagaan tandas ni.....

KADANG2 DEN TERPK..KALAU LER DEN NI BANYAK DUIT NAK JER DEN TOLONG GAJIKAN PEKERJA UTK MENJAGA KEBERSIHAN TANDAS TU.

Rate

1

lagi yang den tak puas hati...den ni orang langkawi...jadi mestilah selalu balik kg kan...
tiap kali den balik ikut jetty kuala perlis...
ya ampun tandasnya teramatlah jijik, teruk dan yarkkk..tak sanggup nak citer..nanti muntah den....
bayangkan belum masuk tandas lagi dah boleh bau busuknya....

dulu masa 3-4 tahun lepas, tandas kat jetty kuala perlis ni memang kebersihannya terjaga..masa tu ada pekerja dan kena bayar....
tapi den tau, ramai pengguna tandas tak kisah kena bayar..janji tandas bersih...den pun suka camtu....

tapi sekarang ni memang dah tak perlu bayar..maka sebab tu lar kot tandasnya kotor yang amat...

DEN PELIK, KENAPA PIHAK BERTANGGUNGJAWA KAT JETTY KUALA PERLIS TAKNAK GAJIKAN PEKERJA JAGA TANDAS DAN SURAU TU....SURAUNYA PUN LANGSUNG TAK BERSIH..BERBAU DAN KOTOR....

BUKANKAN RAMAI PELANCONG YANG NAK KE LANGKAWI AKAN MENGGUNAKAN TANDAS DAN SURAU KAT JETTY TU...

MESTI DORANG AKAN TERPK SEBAGAIMANA APA YANG DEN PK...TANDAS KAT MALAYSIA BEGITU TERUK

tuh la pasal..tandas kalu free, leh gak di renung2kan kenape kotor tapi yang dikenakan bayaran setinggi 50sen pon kotor..aku kalu nak gi toilet, lebih suke gi kat shopping complex (ade gak shopping complex yang tandas diorang kotor)..so far toilet shopping complex macam kat klcc, pavilion, midv sangat bersih tapi aku tak sure plak pertama complex, kotaraya dan seangkatan dengannye sbb aku tak masuk shopping complex tuh..

kalu bukan kat area shopping complex, aku masuk toilet kfc atau mcd..

kesimpulannye kebanyakkan tandas awam kat malaysia nih mmg tahap kotor ya amat..aku kagum dengan toilet kat singapore..(walopon tandas diorang susah nak jumpe air paip tapi sangat bersih..)

aku tengok kadang2 pengguna berkira lak tandas berbayar hu4...
ada gak yang berbayar tapi kotor gak..
tapi tandas kat KLCC susah nak cebuk berak
aduh..

memang menjijikan kalu guna toliet awam..aku rela tahan kencing.. toilet awam yang paling jijik yang aku pernah masuk kat BHP pantai baru sebelah menara rebung..tahap ya ampuns..aku dah la tgh desperate time tuh.. jenuh la tutup hidung tahap aku sesak napas nak koma..dah la busok..kotor..toilet bowl, sinki..tak leh cakap la..dah berubah kaler..ishk ..tu pon haku basuh dulu sebelum aku guna ..ada jugak toliet yang bersih tahap jilat lantai..tapi bau..semerbak kasturi harum mewangi .. ..itu toilet yang tak islamic langsung ..tahap kesedaran sivik org mesia memang kuno..pengotor...aku tak salah kan pencuci toilet..derang setengah2 memang wat keje..main ngan ramai yang masuk toilet, tapi pengotor..tak salah derang gak kan.. tapi ada jugak owner toilet tak cuci toilet..hanjeng pon tak lalu nak tembak ..

Memang kebanyakan tandas  awam kat M'sia ni kotor, sepatutnya pennguna tandas awam kenalah bersihkan lepas habis diguna jangan anggap kita dah bayar 50 sen kita tak payah nak flash, kena fikir pasal pengguna lain. Kadang kadang kesian ngan pencuci tandas ni, dah le gaji tak seberapa nak kena buat kerja yang kotor ni pulak.

Follow Us
boss aku kemana beliau pg beliau bwk berus jamban dlm kete.. tandas mane yg beliau msk kotor.. beliau cucikan...

apehal ntah org msia nih..x reti cebok kew..pengotor yg amat...
geli aku...dulu mase aku g kelantan dkt pngkalan kubu xsilap aku name tmpt tuh..ya ampun.........toilet kotor ya amat...busuk...:@ :@ nk muntah aku..   dh la bayar kotor pla, siap xde air lg....adoi..tpakse thn smp blk hotel... tp aku mntk blk 20sen aku... siap aku komplen lg..dh la byr air xde kotor plak 2...menjijikan sungguh....

memang kebanyakkan tandas yang tak berbayar di Msia ni sangat kotor & menjijikan..

biasa tandas yang bersih kat shopping complex mcm Jusco, Tesco..memang bersih siap tukang cuci tu mmg dok dlm tandas tu bersihkan tandas setiap masa, tak heran pon memang bersih wangi ajer...kat lapangan terbang pon biasa tandas sangat bersih....

pandangan peribadi, tak kisah pon nak bayar 30sen janji tandas tu bersih & selesa digunakan

tandas kt klia bersih..free lak tu...wangi jer..

mmg betol.. tandas2 awam skrg kebanykkn nye kotor..
elok2 aku nk kencing ke buang air ke.. msk je tandas.. termsk terus sumenye yg aku nk bunag..

aku xley bygkn.. xtau nk salah kn sape..
penggun2 tandas tu la kan..
xreti2 ke pas buang air tu nk pam??
tu pon nk kene ajo ke??

tandas2 yg kt stesen minyk tu de yg kotor de yg x..
klu stesen2 mnyk yg da lame bkk tu..
tandas die mmg xley tahan aku diwatnye..

klu yg stesn yg baru2 tu ok la..
coz dulu aku keje kat esso..
tiap2 sejam kene cuci tandas tau.. ade owg gune ke x ke.. ttp kene cuci.. tu la pasal b'sih...
elok gak camtu klu sume stesn minyk wat cam tu...

klu tandas2 kat gerai2 tu xyah ckp la..
ermm..

Originally posted by elun at 11-10-2008 10:35 AM
mmg betol.. tandas2 awam skrg kebanykkn nye kotor..
elok2 aku nk kencing ke buang air ke.. msk je tandas.. termsk terus sumenye yg aku nk bunag..

aku xley bygkn.. xtau nk salah kn sa ...

wuih, ko keja kat Esso ke?
aku dulu keja kat Petronas Jalan Tun Razak dulu...
tapi tandas dia tak boleh belah..
tandas customer memang teruk..
tak tahu la customer2 ke yang takde sivik..
stahu aku tandas tmpt keja aku ada cleaner klu tak silap..

agak2 itu memang Malaysian Thinking ker?
dah bayar sesuatu perkara ingat boleh buat semua benda..
cam bayar yuran sekolah, tapi handover tanggungjawap jaga moral anak2 kat cikgu..
sendiri pon tak ingat nak jaga sebuk keja..
bila moral anak jatuh wat menda tak elok kena tangkap wat jahat,
cikgu gak dipersalahkan..tak gitu?

Aku pun tak suke toilet awam x tahan busuk kotor dan banyak kuman. Kalau nak keluar aku selalu budget timing nak buang air dan banyak mane minum. Bile dah balik rumah cepat cepat aku salin pakaian dan basuh kalau rajin aku letak sikit dettol.

selain toilet, rakyat malaysia mmg pengotor...

habit entah mana amik ntah... suka buang sampah merata esp dari tingkap kereta

aku kerja kat syarikat international, bila org luar datang aku yg naik malu ...

takkan nak harap tukang cuci jamban atau tukang cuci/pungut sampah utk jaga kebersihan

pendidikan kebersihan perlu dididik dari rumah... kalau mak bapak tak ajar anak flush jamban dari zaman baby lagi, mmg la akan terbawak2 sampai ke tua... dah tu, tak reti nak ajar anak utk gilir2 cuci jamban kat rumah.... euwwwww

Natef 2008 sasar tandas awam kotor sifar
UTUSAN MALAYSIA

SEREMBAN 15 Okt. - Ekspo dan Forum Tandas Kebangsaan (Natef) 2008 yang berlangsung di Klana Resort, Seremban pada 11 hingga 13 November ini akan mencari rumusan bagi mencapai tahap tandas kotor sifar di negara ini.

Yang Dipertua Majlis Perbandaran Seremban (MPS), Datuk Abd. Halim Abd. Latif berkata, matlamat Natef ialah untuk menjadikan gaya hidup sihat di kalangan masyarakat negara ini dapat direalisasikan sepenuhnya.

''Tujuan Natef diadakan antaranya mewujudkan kesedaran orang ramai tentang pentingnya memelihara kualiti dan kebersihan tandas untuk kehidupan yang lebih sihat,'' katanya di sini hari ini.

Natef 2008 itu merupakan program ketiga selepas ia diadakan di Selangor pada 2006 dan Sarawak pada 2007.

Sebanyak 21 tapak akan disediakan pada ekspo berkenaan dan pihaknya menjangkakan lebih 500 peserta dari dalam dan luar negara akan menyertai Natef 2008 itu.

Para peserta Natef terdiri daripada wakil-wakil pihak berkuasa tempatan seluruh negara, badan-badan antarabangsa serta agensi-agensi kerajaan.

Menurut Abd. Halim, pada Natef 2008 itu juga, pihaknya akan mempamerkan rekaan tandas terbaru, teknologi dan perkhidmatan terkini di negara ini.

Apa yang lebih penting, kata beliau, ialah menyediakan satu platform bagi golongan profesional untuk berkongsi dan bertukar idea mengenai reka bentuk produk dan perkhidmatan tandas yang lebih berkualiti.

Katanya, selain diadakan ekspo dan forum, Natef 2008 juga menyediakan kursus kebersihan tandas dan pertandingan mewarna.

''Para peserta juga akan dibawa melawat ke tandas awam, Stadium Tuanku Abdul Rahman di Paroi, Taman Ular di Ulu Bendol dan Istana Seri Menanti," katanya.

Selain itu, beliau memberitahu, ceramah Natef 2008 turut disampaikan oleh para pakar dalam bidang itu antaranya dari Jepun, Australia, China, Korea Selatan, Nepal, Amerika Syarikat dan Afrika Selatan.

Katanya, dengan slogan 'Tandas Kotor Sifar, Komitmen Kita!' itu, pihaknya berharap Natef 2008 akan mencapai matlamat yang mana hasilnya sekali gus diimplimentasikan di seluruh peringkat pihak berkuasa tempatan dan agensi kerajaan seluruh negara.

''Kita menjemput orang ramai ke Natef 2008 dengan harapan mereka mendapat pendedahan terhadap kepentingan menjaga kebersihan tandas," katanya.

Natef 2008 akan dirasmikan oleh Menteri Perumahan dan Kerajaan Tempatan, Datuk Seri Ong Ka Chuan.

Ia dianjurkan bersama oleh kementerian berkenaan, kerajaan negeri, MPS dan Persatuan Bilik Air Berkualiti Malaysia (QRAM).

sesama kita tungu & tengok apa hasilnya..

Tandas kita kotor kerana rakyat malaysia pengotor.Terima lah kenyataan ini.Cuba pergi ke negara2 barat.Tandas dia org siap boleh tidur lagi.

Originally posted by evolution75 at 16-10-2008 05:26 PM
Tandas kita kotor kerana rakyat malaysia pengotor.Terima lah kenyataan ini.Cuba pergi ke negara2 barat.Tandas dia org siap boleh tidur lagi.

siap boleh buat projek uuu

kat sini buat projek hisap dadah dalam tandas boleh la.

kadang2 toilet yg berbaya pon koto jugek
sanggup tahan kencing sbb geli sgt..bau hancing

12Next
Return to list New