CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 20796|Reply: 99

Menjejaki penulis lama..

Originally posted by limau_nipis at 5-6-2007 09:49 AM
minah, aku rasa kita ni sama baya la.. taste ko ni sama macam aku

ko ni dah tua cam aku kot  

lawaklah ko sebut kita ni sebaya tu...  kita tak berapa muda .. sedap sikit dengar
minah lahir tahun 76, sebaya ke?
lupa pulak, minah baru terhingat, lili hasklina nasir tu novel dia dolu dolu pun nipis dan sedap dibaca berulangkali. yg minah ingat rindu tak tertuai, impian semusim, mencari diri, kan dia buat dgn penerbit katihjah hasihm tu .. sekarang ni dah tak jual novel lama tu
lagi satu yg minah suka sangat, novel ismail sarbini, org lama.. dah tak menulis kot, tajuk dia fatan hamamah, nipis giler tapi superb, lengkap rasa sedih pilu syok sendiri sume ada
sesapa ingat lagi novel apa diharap padi seberang, zaharah ibrahim
dgn novel kabus biru di langit, tak sure tajuk ni, nipis jer..dulu jadi nove bersiri kat utusan malaysia..lama dah, ni masa minah kecik sekolah lagi. tapi best sangat, pasal rumahtangga. citt, kecik kecik minah dah terjebak membaca citer masalah rumahtangga

[ Last edited by  limau_nipis at 6-6-2007 08:55 AM ]

Rate

1

Reply #17 minahleter's post

ada 1 je buku khairudin ayip.. sayangku lily airin.
buku2 khadijah hashim byk la.
rasanya dulu2 mmg stail nipis2 je. kalau yg tebal2 tu mcm berat je cerita ehehe. tapi dululah.

Reply #20 minahleter's post

minah, aku muda ckit pada nko.. tapi tua jugak laa nak bandingkan ngan orang2 dlm forum ni agaknyaa

sama la cam ko, aku pun kecik-kecik dah terjebak dengan masalah rumahtangga dalam novel.. hahahaha

ingat tak novel isteri? sape ek penulis dia, buku tu mmg bestseller, mak aku pun baca.. pasal pergolakan rumahtangga dan hak wanita (hehehe... minat gak membaca masalah rumahtangga)

and lagi satu, novel mas maria.. best sangat!

Originally posted by limau_nipis at 5-6-2007 11:42 AM
minah, aku muda ckit pada nko.. tapi tua jugak laa nak bandingkan ngan orang2 dlm forum ni agaknyaa

sama la cam ko, aku pun kecik-kecik dah terjebak dengan masalah rumahtangga dalam novel. ...

hah silenze minah pong ada buku lily airin sayangku.. yg aku hingat sangat muka cover buku tu mcm muka lili haslina zmn dia tulih buku impian semusim tu sejibik. agaknya masa tu grafik syarikat katijah hashim balun buat gambar muka yg dekat dengan dia orang aje agaknya.
limau, minah pong ingat buku isteri tu..masa baca terbayang bayang wah skandal melayu cam ni ye
penulih dia tu rosmini shaari,. malatop buku tu dulu. rasanya tu antara nobel dewan yang top.
lagi satu minah suka sangat buku mutiara berserakan terbitan marwilis, tulisan maulana syamsuri cerita nya lokasi kat indon percintaan dua teruna dara, biasalah cinta terlarang sampai hamil kemudian penuh tragedi dan sesalan. bahasa dia best sangat. lagi satu trbitan marwilis badai malam pengantin -halim mahmood. citer dia ada yang sensor sensor sikit penuh dengan grrr grrr   tapi memang penuh semangat kalau membaca nya..   bukan sebab kelucahan tu (tak lah teruk pun)  tapi plot dia yang hebat  dolu dolu bukan ke marwilis ni antara penerbit meletup mcm alaf tu yg minah banyak jugak beli novel depa
hah, siapa ingat guruku ibuku jua , khairudddin ayip dgn mendung semalam - ismail sarbini, best kan buku tipis nipis ni..

Rate

1

Reply #22 limau_nipis's post

isteri.. rosmini shaari kot.

Rate

1

Reply #23 minahleter's post

masa dulu2 ahadiat ke ujang.. novel diorg keluaran marwilis kan. skrg takde kot dah.

Follow Us
Originally posted by silencez at 5-6-2007 12:07 PM
masa dulu2 ahadiat ke ujang.. novel diorg keluaran marwilis kan. skrg takde kot dah.

ahadiat dulu kan kerja kat marwilis sbeelum ke cesb tak salah marwilis tu kaum kerabat atau pok sedara ahadiat jugak, minah pernah baca, ahadiat dulu kerja jadi budak kelindan lori mawrwilis, punggah buku. sambil duduk dlm lori dia baca buku. dia kata tak boleh terima dan tak boleh masuk dlm kepala dia segala novel yg dia baca. . tu yg dia buat pusingan 360 darjah ubah cara menulis, nasibh dia baik, tulisan pertama dia terus meletup. tak sesia kan enginerr komputer pas luar negara duduk kerja jadi budak lori, punggah novel orang utk antar ke kedai last last jadi lagenda dlm bidang penulisan...

Rate

1

Reply #26 minahleter's post

yup. ada baca pasal tu. tak ingat dah kat mana.

Originally posted by silencez at 5-6-2007 01:06 PM
yup. ada baca pasal tu. tak ingat dah kat mana.

silenze, limau... kekadang minah rasa minah ni macam hidup dalam dunia sastera dinasour gamaknya...
mesti org sekarang tak kenal/tahu buku lama yg minah sebut tu. sebab dah tak jual pun

Reply #28 minahleter's post

kita sezaman per. apa lak zaman dinosour
sbb buku2 tu nipis.. jadi skrg dah mcm trend terbitkan kompilasi.
contoh, karya khadijah hashim. sekarang dah gabungkan novel2 tu dlm 1 buku je kan? trilogi khadijah hashim. dah ada 3 ke lebih siri2 tu.

Rate

1

Reply #23 minahleter's post

ismail sarbini - mendung semalam, aku dah baca
khairuddin ayip tak pernah baca novel tu..

mana ye menghilang penulis2 yang top2 ni?

Reply #28 minahleter's post

aku pun rasa cam tu.. kalau sebut je, ramai taktau depa ni.. cam idup zaman dinasour je
ke sebab masa muda-muda kita suka baca buku camni?

aku dpt tau banyak buku camni, sebab makcik-makcik aku ramai cikgu BM.. depa suka novel-novel penulis camni

Reply #29 silencez's post

khadijah hashim je.. karya mereka yang lain di mana? arghhh susahnya nak cari, nyesal aku tak kumpul masa kecik-kecik dulu

Reply #30 limau_nipis's post

khairuddin ayip ada la
kan ada cerita sorang budak perempuan tu, pasal dia kena buli, fasal dia selalu disisihkan kat sekolah, fasal abg dia mati. lupa tajuk apa. DBP yg terbitkan. makcik aku yang hadiahkan waktu kita darjah 4 ke 5

Reply #33 mardhiah12's post

bukan le, maksud aku buku yg minahleter tulis tu, tajuk guruku ibuku jua ke hape..
yang ko punye tu aku dah baca, nangis seh baca buku tu, kena hina dengan keluarga dia

[quote]Originally posted by limau_nipis at 5-6-2007 05:27 PM
bukan le, maksud aku buku yg minahleter tulis tu, tajuk guruku ibuku jua ke hape..
yang ko punye tu aku dah baca, nangis seh baca buku tu, kena hina dengan keluarga dia [/quote

khairdduin jadi cikgu dulu pun cikgu.. dia sambung belajhar kat upm tak tahu lah ngajar mana.. dulu ngajar area pj ismail sarbini pun sama... antara karya dia yg last aku baca songket berbenang emas.. terbitan dbp masa tu dia menang tempat 1, tempat 2, tuan faridah syed abdullah seteguh karang yg jadi buku teks. aku dengar khairudin merajuk sikit dgn dewan , buku dia sume bagus bagus tapi tak terpilih jadi buku teks sekolah. walhal buku tuan faridah seteguh karang tu jadi lah pulak teks sekolah.. hem, macam macam kan bila kerja ada kroni kroni ni. yg baik pun tak terpilih

Rate

1

tiba2 teringat lak. dulu2 masa darjah 2 ke 3 ke.. suka baca buku yg diletak kat belakang kelas. ada 1 tu kisah pasal pungguk dgn bulan. pasal gagak. apa ntah lagi. tu lagi nipis dari khairudin ayip nya ke.. khadijah hashim ke.. & yg seangkatan dengannya ehehe

Reply #35 minahleter's post

songket berbenang emas.. pernah baca, aduh sedih sangat..
sedih la aku dbp ni tak jaga penulis camni elok-elok, kalau dijaga elok-elok, kan best, mesti ada motivasi penulis nak menulis.. ni terus menghilang

macam buku kanak-kanak dbp, siap stop production lagi, cakap takde market.. padahal buku kanak-kanak BM yang bermutu punya la payah nak jumpa kan..

copy paste from zaid akhtar's blog

FT : Apakah karya-karya yang sdr hormati? Beri 5 buah paling kurang. Mengapa.

Terlalu banyak cerpen dan puisi yg saya gemar. Jika novel (tempatan), saya sangat menyukai:
i)-Imam. Bagi saya ia novel Islamik terbaik pernah saya baca.
ii)Kawin-kawin. Satira yang lucu tapi cukup untuk menjadi dokumentasi politik dekad tertentu di negara kita.
iii) Putera Gunung Tahan. Pak Sako kini dilihat mendahului zamannya.
iv) Songket Berbenang Emas oleh Khairuddin Ayip. Antara novel remaja terbaik pada dekad 90-an. Protagonisnya sangat baik untuk diteladani remaja. Saya mengulang bacanya beberapa kali.
v)Naratif Ogonshoto.
vi) Perempuan Politikus Melayu

FT : Apakah perbezaan genre cerpen dan novel remaja yang sdr ceburi?

Tidak banyak perbezaan pd kedua-dua genre. Tema-tema yang saya sentuh masih berkisar tentang dunia Islam, politik Islam dan perjuangan. Kalau ada bezanya pun jika diukur pada kepayahan menyiapkan novel berbanding cerpen

FT : Siapakah sasterawan-sasterawan yang sdr hormati? Berikan sebabnya.

Semasa di bangku sekolah saya sgt meminati Khairuddin Ayip. Sayangnya dia tidak lagi aktif sekarang. Hampir semua novelnya saya baca. Gaya bahasa dan watak-watak karyanya banyak mempengaruhi saya pada peringkat awal pembabitan. Saya juga mengagumi Azizi Hj. Abdullah dan Shahnon Ahmad sebagai penulis mapan yang kritis. Bagi generasi baru, saya senang dengan karya Faisal Tehrani, Hizairi Othman dan Zainal Rashid Ahmad. Mereka ini kritis dan karya mereka segar

disebabkan aku rasa kita ni discuss dah terkeluar topik banyak sgt, nanti aku splitkan reply dan masukkan dalam thread novel bahasa inggeris @ bahasa malaysia