CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: koko2

PROJEK TERBENGKALAI.....

Nak tanya forummers kat sini. Saya ialah salah seorang pembeli rumah kat bandar pinggiran cyber yg terbengkalai tu. Rasanya dah dekat 5 tahun terbengkalai. Rasanya dalam tahun 2008, saya dapat berita  ...
ICDeadPeople Post at 26-1-2010 13:49

tunggu bagi projek tu siap sepenuh nya dulu sebelum nak buat apa2 tuntutan

Buletin Utama arini keluar lagi pasal Taman Salak Maju..adala 30 saat kot.

salam up balik thread nie.

saya salah sorang mangsa umah terbengkalai.

nama pemaju  : kamara land sdn bhd (sangkut paut dgn syahira group)
projek location : nusa lestari, mukim hulu langat, malay reserved land, freehold

meow nak tanya kat sini, korang terbeli rumah yg terbengkalai nie kan, beberapa soalan :

1) korang byr tak ansuran bulan2 kat bank without fail?
2) kalo korang bayar, adakah korang bayar full amount yg sepatutnya, or korang bayar amount kurang dari jumlah yg sepatutnya?
3) sampai bila erk nak bayar loan, takkan pinjam 25 tahun kena settle kan 25 tahun jugak.

hiii kalo ikut ati geram tau tak. call2 tak dpt.  Ape tindakan yg kita boleh amik bila berdepan dgn masalah mcm nie?

lagi satu, mcm mana nak kumpulkan para pembeli unit lain yea? sbb senarai pembeli pemaju yg simpan, kita beli rumah mana nak kenal dgn pembeli lain? any idea?

kena bayar la duit tu kat bank... meow.... sebab duit tu duit bank punya, dia dah bayar kat pemaju,

skg ni bank akan release duit tu by peringkat..kalau umah tu baru 60% siap, bank pun akan release 60% kan developer..so normaly bank takkan charge borrower full loan kan...
kalau tak silap aku la..

Follow Us
salam up balik thread nie.

saya salah sorang mangsa umah terbengkalai.

nama pemaju  : kamara land sdn bhd (sangkut paut dgn syahira group)
projek location : nusa lestari, mukim hulu langat, ma ...
meow_tompok Post at 22-3-2010 10:10 AM

Adik anis beli rumah pun terbengkalai...dah 5 tahun dah rumah tak siap2...cuma yang ada tiang2, dinding, lantai, bumbung dan sewaktu dengannya tak ada..dia beli area Shah Alam...lokasi tepat tak berapa pasti..dia dah bayar d/payment kat pemaju tu 5k...dan nasibnya agak baik sebab bank belum buat apa2 bayaran lagi kat pihak pemaju...tapi ada kawan2 dia yang pihak bank dah bayar, so tiap2 bulan kena ler bayar balik amount yang bank dah keluarkan tu bersama dengan kadar faedahnya (kalau ambik konvesional loan...kalau ambik yang islamic loan tak tau ler camner nasibnya)...

Adik anis beli rumah pun terbengkalai...dah 5 tahun dah rumah tak siap2...cuma yang ada tiang2, dinding, lantai, bumbung dan sewaktu dengannya tak ada..dia beli area Shah Alam...lokasi tepat tak b ...
AnisSuraya Post at 22-3-2010 14:37

Perkembangan terkini meow.

1) Meow tak bayar any deposit kat pemaju.

2) Progress claim setakat nie cuma RM207,000... (setakat jerk.. erkkk ratus ribu beb, kalo takat ratus jerk leh la aku settle).

3) Alhamdullilah, rumah meow dah tinjau sabtu lepas, bumbung ada, dinding umah ada, ceiling umah ada, TNB house ada
   (takde maknanya... selagi projek tak completed tak tido malam aku).

4) Meow dah call office lawyer utk dptkan segala agreement yg derang tak kasik kat meow, dan nak make sure meow ada geran tanah. Last year office firm call nak kasik grant copy, then tak kasik pun... aku pun silap la kan.. buat derkkk jerk. At least title tanah tu dah dpt kat kiter, kira mcm lega la sikit, takde umah dpt tanah pun jadik.

5) Pagi tadi meow dah call bank (siot punye bank, staff tu mmg aware projek nie terbengkalai sbb menurut die, bank tak terima progress claim sejak 1 year ago! Sial la knp tak ckp. Aku pun tak reti2 nak tinjau2 tapak projek. Mmg akui diri sendiri pun buat silap gak.

6) Saya dah fax, notis tuntutan utk PEMBERHENTIAN SEGALA PEMBIAYAAN bagi projek tersebut. Maknanya skrang meow dah locked loan takat jumlah kat atas tu jerk. Itu dah kira 75% dah released.

7) Dah call Kementerian Perumahan & Kerajaan Tempatan, next destination adalah pejabat penguatkuasaan KPKT. Mmg kena bawak segala dokumen berkaitan, then lodge report kat situ. Satu benda yg kena belajar kat sini ialah... Make sure next time nak beli rumah, mintak NOMBOR LESEN PEMAJU..check dgn KPKT samaada derang punye lesen sah ke tidak. Kalu lesen/permit derang tak sah, maknanya... projek tu terbengkalai pun diluar bidang KPKT (mcm contohnya derang nak bincang dgn pemaju ker, carik pemaju lain ker mmg takde).

8) Selain dari tu, mmg pun bercadang nak pergi AKPK, Biro Pengantara Kewangan dan jugak HBA (House buyers association).

sape2 kat sini yg mengalami masalah beli rumah terbengkalai, meow search tadi jumpa artikel nie:

http://www.mampu.gov.my/mampu/pdf/rencanakhas/UM290508.pdf

kat artikel tu ada sebut:

"Lain pula halnya perjanjian antara pemaju dan pembeli, andainya projek terbengkalai, pembeli menghadapi kesukaran membayar ansuran pinjaman dan faedah kpd bank dgn tiada jaminan mendapatkan rumah pembeli"

Pembeli dinasihatkan utk dapatkan 1 salinan Surat Pengesahan Projek Perumahan Terbengkalai dari KPKT.

Surat pengesahan tu utk membantu pembeli susun semula faedah pinjaman dan bayaran balik, tangguhkan pembayaran balik pinjaman dan mengeluarkan KWSP utk beli rumah kedua.

Bagi pembeli dikalangan kakitangan kerajaan, surat tu utk membekukan pinjaman pertama dan memohon semula pinjaman perumahan yg baru.

(korang boleh tengok statment kat atas...paragraph akhir artikel tu).

kena bayar la duit tu kat bank... meow.... sebab duit tu duit bank punya, dia dah bayar kat pemaju,
evolutionary Post at 22-3-2010 14:15

aku rasa mmg aku tak mampu nak bayar full amount, aku bayar sikit2 jela kot. janji ada progress payment. agak bayar sikit2 pun nama blacklisted tak?

bila tgk balik kes kes rumah terbengkalai ni, baru la tahu bila sesebuah rumah baru yang dah siap dan dah dapat CF/CCC, harga dia naik melambung, salah satu faktor harga rumah dalam pembinaan murah skit dari rumah yang dah siap adalah risiko rumah terbengkalai tu, risiko perlu ditanggung oleh pembeli,

meow, katakan interest yang perlu dibayar untuk 200k loan yang telah bank berikan tak bleh kita bayar, interest dia akan bertambah lagi banyak, try tgk balik loan agreement,

kalau umah terbelangkalai , kalau nk buat 2nd withdrawal sbb nk beli umah lagi, agak2 epf bole tak? tak adil la kalu tk bole, bukannye kite yg nk sgt umah tu terbengkalai, kalu tak, tak merasa la nk a ...
L.O.V.E Post at 4-3-2008 14:45

You kena dptkan SURAT PENGESAHAN PROJEK PERUMAHAN TERBENGKALAI dari KPKT. Surat tu boleh membantu utk struktur semula interest dan ansuran bulan, dan keluarkan duit epf utk 2nd house. Tapi dgn syarat, developer dan projek punye lesen yg sah dari KPKT.

bila tgk balik kes kes rumah terbengkalai ni, baru la tahu bila sesebuah rumah baru yang dah siap dan dah dapat CF/CCC, harga dia naik melambung, salah satu faktor harga rumah dalam pembinaan murah sk ...
evolutionary Post at 22-3-2010 16:30

aduh.. byknyer dugaan.
Ya Allah murahkanlah rezeki aku, bior ler aku mampu bayar loan nie semua.

Meow dah check dgn lawyer, plot tanah dah ditukar atas nama meow. So skrang tunggu copy geran dan segala agreement, besok Insyallah sampai.

meow..
sedih gak aku dgr landed house ko terbengkalai..
setau aku projek joinventure Syahira ni byk buat umah banglo yg comel2 gitu kan..?

Syahira & the subsidiaries buat umah then progress payment settle step by step kan..
Bank loan pun Syahira yg uruskan/dealkan dgn bank..

umah banglo comel dgn cara payment camtu ekk ko amik..?
aku pun dolu nyarisss amik umah projek Syahira ni...tapi lepas pikir sedalam 100kaki bawah laut...rasa tak jadi...

meow..
sedih gak aku dgr landed house ko terbengkalai..
setau aku projek joinventure Syahira ni byk buat umah banglo yg comel2 gitu kan..?

Syahira & the subsidiaries buat umah then progress payme ...
koko2 Post at 23-3-2010 15:06

loan bank aku sendiri deal dgn bank, sbb itu panel bank die.
aku beli rumah tu sbb die malay reserved land, dpt title freehold, dekat dgn ampang.
aku beli utk investment, dah siap aku jual takpun aku sewa. situ dekat dgn sekolah dan ada resort depan projek tu.

mcm kamara nie, die ade buy back agreement, rumah dah siap, nanti jual kat 2nd buyer. As for me itu idea yg okla, sbb aku takyah upah real estate utk carik buyer/tenant. Sekali mcm nie pulak jadik. Aku rasa down sangat2 pasal kes nie. Why why why?? aku beli?? kenapa la aku tak pikir dlm 100 kaki mcm ko

Sape ada pengalaman dengan pemaju GEMA PADU Sdn Bhd...
rumah kat kota warisan dengkil...
ada problem tak?

rumah kat kota warisan ni dengar kata kes pecah rumah banyak

kota warisan pun agak isolated..dikelilingan dgn estet kelapa sawit..senang la pencuri tu rompak pastu lari masuk estet tu..

Sape ada pengalaman dengan pemaju GEMA PADU Sdn Bhd...
rumah kat kota warisan dengkil...
ada problem tak?
fingerprint Post at 24-3-2010 12:12

saudara dinasihatkan utk mendapatkan no lesen dan permit dari pemaju utk projek perumahan tersebut.
pastu check dgn kementerian perumahan utk mengesahkan permit tersebut adalah sah.
sekurang-kurangnya kalau projek terbengkalai, anda dilindungi oleh akta.

sakit kepala la bila terbengkalai.

You kena dptkan SURAT PENGESAHAN PROJEK PERUMAHAN TERBENGKALAI dari KPKT. Surat tu boleh membantu utk struktur semula interest dan ansuran bulan, dan keluarkan duit epf utk 2nd house. Tapi dgn syara ...
meow_tompok Post at 23-3-2010 14:58

tumpang tanya, ada tempoh tak berapa lama yg valid kalau nak apply EPF utk 2nd house selepas 1st house diisytihar terbengkalai?