CARI Infonet

Forgot password?
 Register

123Next
Return to list New
View: 7687|Reply: 43

SPLIT: apa itu DENDAM / REVENGE

seterusnya...

DENDAM / REVENGE

DENDAM

-->suatu perasaan yang membara dalam ingatan samada marah,rindu,sedih atau gembira yang masih belum dapat dilepaskan atau diluahkan terhadap orang atau pihak yang berkenaan.kebiasanya dikaitkan dengan peristiwa lama yang buruk atau negatif.

Rate

1

Reply #38 seribulan's post

something that usually will go on and on...neverending...

dendam / revenge

sesuatu yg can consume us with so much hatred if we let ourself be pull by it, to forgive is the most generous attribute that we as a human being possesed, to be able to forgive is such a divine feeling, we'll feel much better about ourselfves, we can't change people for what they represent, we can only be accountable for our deeds and action

Rate

1

DENDAM =kl aku sakit ati sebab dia.. aku pon nak dia rase aper yg aku rase....

forgive.. boleh kot
forget... never

been there done that .. girl yg aku sakit ati tuh.. kawin ngan org lain.. i guess revenge do hav good benefit ahahahah

if revenge is sweet,
why does it leave such a bitter taste?
                                                ~Robert c savage~

Rate

1

Follow Us
Revenge is like a boomerang....
although for a time it flies in the direction in which it is hurled...
it takes  a sudden curve...and..returning hits your own head the heaviest blow of all.

Rate

1

Reply #7 canna's post

not really.. kekadang revenge can make u feel good

revenge is always good, good to make us feel better.
but be careful, in case the revenge backfire on us

however, revenge is not an entity that is compulsory but it is a choice.

Rate

1

Entah le... yang pasti dendam ni tak baik untuk jiwa... so tak payah le nak simpan dalam hati...

bila keinginan tidak selari dengan yang zahir,

pada naza jauh hati juga ada serpihan dendam....mmg tak propesional

aku pernah terbaca kat maner ntah.. revenge leh boost confidence... yerlah lepas rase puas kan... mesti senang ati nyer..hehehhee

Revenge reflects one's inability to forgive....

Rate

2

dendam..(yg ni aku ambil dari sudut negatif je)..

dendam ni sebahagian daripada komponen sikap. samaada ia berbentuk afektif (perasaan) ataupun behaviour.

mula-mula meh sini nak kasi tau ape tu sikap...
sikap ni ada 3 komponen:
1 afektif-  emosi, perasaan, suka, x suka...
2 behaviour- bertindak akibat pengaruh sesuatu - tingkah laku
3 kognitif- penilaian yg dibuat berdasarkan pengetahuan n kepercayaan- pemikiran seseorang ler...

atas tadi sy bagi tau dlm dendam ni ade 2 komponen je iaitu afektif n t/laku...
Kenapa kompenen kognitif (pemikiran) x de :hmm: .... jawapan nye mudah je sebabnya

dendam merupakan satu set perasaan atau tingkahlaku atau kedua-duanya yang mana ianya DI LUAR KEWARASAN INDIVIDU (samaada tak sedar atau separa sedar)..

1) perasaan dendam
            individu berasa tidak selesa kerana sesuatu... berasa tak selesa tu mungkin rasa benci , cemburu, irihati,   marah  :agr:, bodoh, bengang , geram :geram: , bla bla bla... Dari perasaan inilah boleh membiak menjadi dendam... dendam kesumat :@ ...apabila perasaan negatif mempengaruhi hati maka lahirlah dendam ...Daripada dendamnf: , individu ini akan memasang satu set cita2..(untuk masa depan)..
cita2 ni lah yg membawa individu ni ke peringkat yang kedua...iaitu tingkahlaku

2) tingkahlaku
            demi merialisasikan cita2 maka inilah hasilnya.... bunuh, rogol, diskriminasi, bakar, tingkah laku langsang. ,:ketuk:  dll..
hmm.. tingkah laku langsang ni ape lak yer???:hmm:
Menurut Baron n Byrne (1981) tingkah laku langsang merupakan sebarang bentuk tingkah laku yang bermatlamatkan untuk merosak, mencelaka, menyakit, atau mencedarakan individu lain..
Oooo.. itu ke..

ape lak motif dendam?
motifnya hanya satu = kepuasan.
"baru puas hati aku... padan muka ko..mampus" :nana:

ape yang diorang dapat bila dendam diluahkan?
ape lagi... kepuasan ler... kan aku dah bg tau tadi.. ape pyne ngok ler soalan ni..

betul ke orang yang berdendam tu adalah di luar kewarasan dier?
betul lah...(ni pandangan aku je)..reason nye.... pada tahap ni, individu tak lagi dapat berfikir secara rasional berkenaan set perasaan n t/ laku dier... yang ade dalam kepala otak dier hanyalah cas negatif je...dier dah tak PK dah baik buruk dier....
yang penting matlamat dier tercapai..

kalau matlamat dier tercapai dia akan rasa puas lah yer?
iye la... tapi .. memandangkan dendam tu merupakan 'di luar kewarasan' maka kepuasan yang dirasainya tu adalah bukan dalam bentuk jangka panjang.. sebab tu sometimes kita dengar pengakuan berani bekas-bekas pendendam yang sekarang ni menyatakan "aku dah insaf... dah taubat... kenapalah dulu aku tak pernah fikir... kalaulah saya bersabar, maafkan saya mak...Waaaa... "

memandangkan tadi ko kata dendam ni satu set perasaan @/&  t/ laku yang di luar kewarasan... so x salah kalau saya katakan yang si pendendam ni tak bersalah... Hmmm ko setuju tak?
Ye lah luar kewarasan bermakna tak sedar. kalau tak sedo tu tak pe kan?
inilah sikap manusia....ko memang suka kalau aku spesifikkannya lagi supaya semua kambing-kambing aku yang membaca artikel ni jadi pening kan kan kan..

cam ni lah... ko percaya tak bahawa nilai tu mendasari sesuatu tingkah laku...contohnya... aku bagi ko 2 situasi:
1          ko ditimpa musibah iaitu awek ko tipu ko n lesapkan RM 10  duit ko. ko pnye marah sampai gi bakar rumah mak bapak awek dier...

2          dalam satu kes lain lak... si mamat ni ditipu awek dier... rumah, lori, kebun, CD cicakman, sume dah dikebas awek dier.. tapi si mamat ni just berdoa je.."semoga awekku ni beroleh petunjuk dan sedar akan kesilapannya.." Chee baik lah kononnye..hehehe

sekarang kambing-kambingku mari kita pikirkan...:hmm:  kenapa wujudnya perbezaan tingkah laku antara 2 individu ni dalam menghadapi dugaan hidup?

jawapannya adalah nilai yang ada dalam diri individu itu yang berbeza....

Allah dah tetapkan bahawa setiap apa yang dilakukan diatas muka bumi ni walaupun sebesar zarah sekalipun pasti akan dapat balasannya...,  (ingat dulu masa form 5 wat eksperimen tengok zarah tu besar mana...He he he kalau tak silap aku dalam 1 titis minyak yang dititiskan guna buret tu ade ><200 lagi zarah)..So.. aku nak cakap ape tadi ye.. dah lupa la... :stp:

dalam hal ni, ko tak leh kata bahawa si pendendam tu tak bersalah.. sebabnya dier dah bersalah kerana dia tak ade nilai yang mampu mengawal nafsu dier kah kah kah  BEST TAK JAWAPAN AKU..

ni satu lagi jawapan...untuk soalan tadi..
hukum Allah itu jelas,, yang salah tetap salah....... tak dapat di dunia...hehehe... akhirat bertemu jua...

kesimpulannya sesatlah bagi mereka yang enggan berfikir

p/s  sume diatas hanyalah pandangan akuje.. aku memang suka cipta teori sendiri.....
semoga korang tak jadi :gila:

Rate

1

citer pasal 'dendam kesumat' ingat aku pd zaman bebudak dulu...
dulu ade satu komik yang tajuknye dendam kesumat, lingkaran terkunci, alm perwira, bla bla bla... &aku n abang aku antara peminat hot n top komik tu.... hri2 baca...
hinggalah satu tahap mak aku naik fed-up..... pe lagi dier pun memasang dendam lalu membakar sume komik2 tuuu
tapi aku degil gak... pas tu beli lagi.. hinggalh satu tahap duit belnjaku disekat...

Reply #15 kk_o's post

aku pon bace komik tuh.. tp kawan aku nyer laa...

dendam ni sllnye wujud pd org yg takde pegagangn agama je..n hidup dia penuh dgn rasa dengki n tak puas hati

sll nye org mcm ni tak terima sesuatu itu as qada` n qadar..
when bad things happen to u..just take it like this maybe ada hikmah behind it..

Rate

1

Reply #8 True-X's post

care to elaborate True ? how does it makes us feel good

when normally the word 'revenge' is associated with a negatieve energy ~~

bahayanya dendam yang tidak dibendung ialah ianya berupaya membawa empunya diri ke arah kesesatan dan menghalang akal daripada berfikir dan bertindak dengan waras dan rasional.the best way is,elakkan daripada berdendam dan jalani hidup tanpa dihantui sifat negatif ini.

Rate

1

Reply #20 Gunner's post

:setuju: with ur posting Gunner, berdendam nie, mmg tak baek

for the heart and soul, try to learn to be more forgiving, and if the person that is causing
us so much hatred, then its better for us to stay away from them   

Rate

1