CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12Next
Return to list New
View: 9080|Reply: 29

NGO: Membezakan kaca dengan permata

Assalammualaikum sahabat-sahabat Cari,

Sengaja sherrina wujudkan topik ini untuk kita sama-sama membincangkan dan berkongsi ilmu mengenai NGO-NGO yang ada di Malaysia mahupun diserata dunia. Anda semua tentu pernah terfikir atau dengar mengenai keraguan kesahihan institusi-institusi NGO ini. Senang sahaja, lihat disekitar kita. Pernahkah anda sendiri mengalaminya atau lihat serta berasa ragu-ragu untuk menghantar bantuan, menyumbang kerana tidak yakin bahawa bantuan anda akan sampai sepenuhnya kepada yang sepatutnya menerima? Saya rasa ini isu yang dah lama wujud cuma tidak diangkat tinggi kerana pelbagai faktor seperti sikap masyarakat kita yang tidak ambil endah, sikap masyarakat kita yang mengangkat tinggi orang-orang yang melakukan kebajikan tanpa usul periksa kesahihan mereka dan banyak lagi.

Bukan sikit-sikit kita dengar dan baca kes-kes rumah anak yatim yang hidup dalam keadaan tidak sepatutnya. Bukan sikit-skit kes pecah amanah hasil kutipan derma orang ramai samada untuk anak yatim, mangsa bencana alam dan sebagainya. Sehingga ada yang fobia untuk menderma melalui saluran tertentu kerana mendengar banyak kes wang derma hilang begitu sahaja (terkutuk sungguh mereka2 yang berbuat demikian).

sherrina kongsi satu cerita yang sherrina terima dari email, kesahihannya tidak dapat sherrina pastikan kerana sherrina sendiri tidak pernah ke sana. Cuma kita baca dan fikirkan apakah intipati yang dapat kita kupas daripada kisah ini...

Sahabat maya sekelian.

Apa yang hendak ditulis ini berdasarkan pengalaman rakan saya yang bekerja sebagai pengurus rumah kebajikan/rumah anak yatim dekat masjid Rahimah Taman Greenwood.
Budaya masyarakat kita yang suka membuat kebajikan meneyebabkan ada individu yang tidak berhati perut mengekspoitasi anak yatim dan kanak-kanak miskin.

Budaya ini bukan sahaja dilakukan melalui sindiket peminta sedekah tetapi secara terancang melalui penubuhan rumah anak yatim.

Ada individu yang mengusahakan rumah anak yatim tanpa berdaftar dengan Kementerian berkaitan khasnya Jabatan Kebajikan Masyarakat.  JKM pula tidak memmbuat pemantauan sehingga rumah kedai pun dijadikan rumah anak yatim .

Anak yatim  lelaki dan perempuan terpaksa hidup dalam persekitaran yang tidak sihat di rumahkedai   manakala pihak pengurusan sibuk mencari derma dengan alasan mahu membina rumah kebajikan yang selesa.  Akaun yang tidak diaudit oleh JKM memungkinkan penyalahgunaan wang yang sepatutnya digunakan untuk kebajikan anak yatim.

Kebajikan pekerja di abaikan.  Bayangkan seorang pengasuh ditugaskan dengan gaji RM 700 untuk menjaga 17 orang anak yatim.  Tanpa EPF, pengasuh datang dan pergi kerana tidak berpuas hati dilayan bagai hamba.  Akhirnya Indon yang diuoah untuk mengasuh dan memasak untuk anak-anak yatim ini.

Persengketaan sesama AJK menyebabkan ada yang mengambil kesempatan.  Ada yang mahu menjual hamper yang diserahkan kepada anak yatim dan pelbagai salah laku serta penyelewengan berlaku.  Saya percaya perkara ini bukan saha berlaku di Rumah Anak yantim tempat kawan saya bekerja tetapi mungkin juga berlaku di lain-lain rumah kebajikan khasnya yang diurus secara persendirian tanpa penglibatan NGO seperti ABIM, JIM dan lain-lain.

Pihak JKM perlu lebih proaktif dalam hal ini.  Sekiranya  berlaku perkara yang tidak diingini seperti kebakaran di rumah anak yatim tentulah waktu itu semua pihak akan menuding jari kepada pihak yang lain.

Pihak yang menderma pula perlu membuat penyiasatan terhadap akaun rumah kebajikan bagi memsatikan akuannya diaudit dan bebas dari penyelewengan.  Janganlah di gadai masa depan anak yatim kerana tamakkan habuan dunia walaupun tahu ia bukan untuk kita tetapi untuk anak yatim.

Tinjau-tinjaulah sekeliling , sekurang-kurangnya AJK Masjid mengambil tahu walaupun JKM mungkin mempunyai seribu satu  alasan untuk tidak mahu mengambil tahu.- Alasan biasalah ialah tidak ada aduan di buat.

Wassalam.

Sahabat sekalian, sila lontarkan pendapat anda mengenai situasi yang sebenarnya bagai onak dalam duri yang sedang melanda masyarakat kita hari ini...

Rate

1

tingat kat posting red apa eh semalam
kat thread anak yatim
yang pasal pengalaman dia jadik sukarelawan tuh

mungkin dia boleh share dgn kita, pengalaman dan pendapat dia

dulu... selalu gak dengar tentang perkara macam ni...
surat akuan daripada JKM hanya sekadar syarat sahaja...
sedih sebenarnya tengok macam mana masyarakat kita terutama sekali orang melayu yang mengeksploitasi kanak2 dan jugak anak yatim...

la ni... dah tak berapa dengar sangat... mungkin bila uzi aktif balik dalam NGO akan ada banyak lagi kisah yang buleh dijadikan iktibar

sorry... ter post  2 kali

apa yg sy ceritakan kat sini adalah base on my experience semasa mengajar di RKKTB dalam tahun 2002 selama 2 bulan... dan apa yg saya harapkan... perkara2 yg bakal saya ceritakan tidak lagi berlaku di sana sekarang atau mana2 rumah kebajikan yg lain...
sy jadi sukarelawan utk mengajar kanak2 yg berumur 4 hingga 6 tahun yg terdiri dari berbilang bangsa... kanak 2 di sana ada yg dtg dari kes dera... kes sumbang mahram.. yg kena buang... dan anak2 yatim....
waktu sy mengajar adalah dari pukul 9.00 pagi hingga 11.00 pagi.. tapi biasanyer kami akan tggu kanak2 ini pegi makan tghari dulu...susah skit nk balik sbb knk2 kat sana merengek2 tk benarkan kami balik... bile knk2 tgh mkn baru senang skit nak balik....
hari pertama... masa lunch knk2 ni... kami terkejut bile makanan yg disediakan dikongsi oleh 2 knk2 utk satu pinggan... so, sy dan kwn sy pun pergi report kat atendan atau makcik2 kt situ utk sediakan 1 pinggan seorg.... alhamdulillah..esoknyer dorg dah boleh mkn satu pinggan utk sorg.....
mengajar knk2 disana mmg memerlukan kekuatan emosi dan mental.. knk2 di sana mmg tk sama mcm knk2 yg ada di rumah anak2 yatim yg lain.. knp sy katakan mcm tu.. sbb knk2 di sana mostly tgh menghadapi trauma.... kami bukan saja mengajar.. tapi perlu beri perhatian yg lebih... emosi knk2 di sana mmg lain... mmg kena byk sabar...
OMG.... rasa mcm tk boleh nk kongsi kt sini... sbb terlalu byk yg saya nk citer...

Rate

1

sedihnya..
kenapa kanak2 layan mcm tuh
tak cukup bajet ker

jgn layan dorang mcm tuh

mana ada budak makan 1 pinggan share 2 orang
boleh share, tapi tambahlan makanannya

ni yang aku tak sanggup nih
aku mudah kesian kat budak2
dan aku mudah nangis

ohhh..

Follow Us
arrrrghhh..
beruntungnya aku idup dgn mak bapak
adik beradik, tok wan segala
waktu ku kecik2

tak boleh pikir nih
nak nagis arrr

yaa... masa 1st time dtg sana.. aku rasa insaf sgt sbb aku masih ada mak ayah dan adik-beradik lain... bila dah abih time mengajar ... time nk balik.. selalu selisih ngan bdk2 yg bersekolah pagi balik... sedih bile tgk keadaan dorg... sbb tkde sapa yg akan menyapa tanye.."belajar apa kt sekolah arini?".. atau pun tlg amik beg sekolah dorg.. apa2 pun dari seawal sekolah darjah 1..mmg bdk2 kat sana kena buat sendiri..... yg sedihnyer... bile ada budak2 sekolah yg balik lambat... kdg tk sempat nk dpt mkn tgahri sbb lauk dah habis... so kena tggu yg mkn malam punye.... kesian kan...

Rate

1

errrk...

aku tgh bergaduh dgn emosi aku nih..

kesiannya..mesti dorang lapar..

arrrghhh....

hmmm....pelik. Mengikut maklumat di laman web JKM, RKKTB didaftarkan di bawah JKM dan bukan calang2 orang yg merasmikan penubuhannya. Adakah mungkin RKKTB mangsa 'lepas batuk di tangga'?  Masa mula2 bina bantuan mcm2 masuk mencurah kemudian lama2 dilupakan?
http://www.jkm.gov.my/profil_institut_kktb.asp

Scotland This user has been deleted
Captain, boleh cerita in detail tak. Syd, jangan lah ngis bila Captain cerita nanti. Saya nak tahu lebih lanjut lagi dari Captain nie.

Rumah anak yatim mana satu?
RKKTB tu apa? Maaf Scotland tak tahu......dah lama tinggalkan Msia.

Captain,Syd, Sherrina & Uzi dan juga member2 yang lain.....apakata kalau kita sama sama membantu menolong anak bangsa kita?

Scot,
takper biarlah captain cite semua
kalau saya nangis pun, saya akan tetap baca sampai abis

inilah wajah2 kanak2 yg sempat saya simpan sebagai kenangan semasa mengajar di RKKTB tu..
gambar ni masa sy dan kwn sy buat lawatan ke zoo negara.. itu pun terlalu susah sgt nk bwk mereka ni kuar... mcm2 alasan yg dorg bagi.. setalah ada campurtangan dari ahli lembaga.. baru kami dibenarkan utk membawa knk2 ni kuar.. seronok masa ni... yg kelakar masa bwk dorg kuar ni.. sapa2 yg mrk jumpa.tk kiralah pelancong atau sapa2 ... lelaki dewasa,dorg akan panggil ayah..dan yg pompuan plak dorg akan panggil mak...hehe....
(gambar kt belakang tu adalah saya :nyorok: ...tapi atas sebab2 tertentu..kenalah sy crop...)

[ Last edited by  captain_scubby at 9-2-2007 09:42 AM ]

Rate

1

mesti dorang hepi giler kan?
isk...apa lah agaknya jadik ngan aku sekarang
kalau aku pun mcm dorang dulu..

ada satu kes...di mana sorg budak ni.. dia baru masuk dalam 2 minggu lepas saya mengajar... dia pendiam dan suke memencilkan diri... bile ditanya.. rupe2nyer dia trauma sbb mak dia masuk penjara sbb bunuh ayah dia... rasa mcm tk percaya kan.. itulah kebenaran knk2 kat sana.. rasa mc tk percaya.. bile sampai kt sana.. tgk ada dua tiga bdk2 dlm umur 7 atau 8 tahun.. bersiap sedia nk kuar.. bila ditanye.."adik nk gi mana ni?".. dorg jwb.."nk gi mahkamah cikgu..".. haaa... saya.. seumur hidup sy belum pernah lagi jejakkan kaki ke makhkamah...... tapi bagi dorg dah biasa kuar masuk mahkamah selagi kes tak selesai... kat situ jgklah..saya boleh lihat mangsa dera..dimana ada sorg budak pompuan ni.... kaki dia tempang sebelah.. bila tanyer knp jadi mcm tu.. dia kata "mak yg pulas kaki adik".. sedih kann......
setiap hari...bile dah habis waktu mengajar..semua nk ikut kami balik... sume akan kata..."nk ikut cikgu balik"..ada yg nangis2 nak ikut balik...sbb tu setiap kali nk balik... kena tggu waktu dorg mkn dulu.... itupun kena ckp janji esok cikgu dtg lagi....

Rate

1

betul2 kena mental kuat nih..

isk..aku ni garang...

tak mo aku masuk penjara atau mana tahu esok2
tiba2 anak2 ckp

'mak pulas kaki saya'

errr.....

apa yg saya nk cadangkan.. kalo boleh..org2 yg dipertanggungjwbkan utk menjaga knk2 seperti ini.mcm special case ni.. perlu diberi kursus yg asas bagaimana utk handle knk2 yg trauma... sbb kalo sy tgk kt RKKTB ni ada yg dah bekerja 10 hingga 20 tahun... dan mereka sudah lali ngan perangai bdk2 kat sana.. apa yg dpt saya lihat... pernah sekali sy ngan kwn saya argue kat sorg makcik ni ttg knk2 kat sana... makcik tu tetap mempertahankan yg baby2 kt sana walaupun ibarat kain putih semasa lahir tapi tetap akan jadi seperti mak ayah dorg yg tak berapa nk elok perangai... makcik tu ckp mcm tu sbb dia ada mengambil sorg anak angkat dari RKKTB tu sendiri... dan base on her experience.. bdk yg dibela tu mmg nakal...... FYI, mostly bdk2 kat RKKTB tu bersekolah di sekitar cheras.... so, mmg bukan kes baru bagi sekolah sekitar situ bile dgr ada kes budak sekolah lari dari sekolah atau ponteng... knk2 kat situ mmg dah kena cop sbg "bdk jahat"... so, apa pandangan korang.. rasa2 bdk2 tu boleh dibentuk atau tidak....

Rate

1

Capt...

Bebudak nie perlukan perhatian. Bukan kat RKKTB aje tapi majoriti macam tu. Pada pendapat aku mereka nie merasa apa yg dibuat pun bukan sapa peduli. Sbb mereka dah tak de sesiapa.

Pengalaman aku masa misi banjir kat Batu Pahat minggu lepas, base kita org kat Dewan Orang Ramai Rengit. Masuk hari kedua ada sorang budak dok berkeliaran kat sana. Mission nie ada budak dan lecture Twintech.

Siasat punya siasat rupanya anak yatim yg mak dia menolong org jual ikan. Anak lelaki suliung drpd 13 0rg adik beradik. Darjah 4, sukar mengenal huruf dan tak de semangat nak ke sekolah sbb guru-2 dah give up.

So aku tgk budak nie, bila bebudak twintech layan dia dan ajar dia baru la semangat  dia ada nak belajar.

So konklusion aku mereka nie nakkan perhatian.

Side track sikit pasal cerita nie. Antara insan-2 yang aku jumpa yg sungguh menusuk kalbu.

Previously abused by her husband therefore now lives in a small hut in Kampung Sri Gading.

Is very weary of men (use to chase them with parang)

Therefore no men allowed in her house.

She is not comfortable with knives as well.

Does not use electricity or gas stove.

picture of 10 years old Haikal.

His mum has passed away and father missing.

Every school holidays the teachers would try to get his uncles to fetch him.

But unfortunately they would not turn up.

He will most likely be referred to Jabatan Kebajikan Masyarakat soon.

Despite the problems, he is a very bright and inquisitive child.

Gambar budak kat Rengit tak dpt lagi.

So apa perasaan anda bila berjumpa dengan dua insan yg malang ini?

Rate

1

captain,
thanks for sharing it with us. Bila baca kisah tu, syukurnya sherrina dipertemukan dengan anak2 Shifa' yang dilayan sewajarnya dan tak ragu saya katakan mereka ditatang bagaikan anak sendiri. Saya sendiri sedih sebab minggu depan 4 hari saya takkan berjumpa mereka kerana outstation ke Kuching. Rindu kalau tak jumpa mereka walaupun sekadar beberapa hari seminggu. Kalau bleh mcm nak dok sana terus lah. Sebab seronok.

Saya rasa kalau ada pihak2 yg bleh sahkan samada kes ini masih berlaku di RKKTB patut ajukan pada JKM supaya melihat 'taktik' mereka ketika pegawai dtg melawat. Apa beza hidup mereka sblm dan semasa dok disana? Silap2 makin derita. Manusia ni bukan hanya hidup berasaskan makanan sahaja, lebih dari itu.

Renjer,
sedihnya...bagaikan merempat di bumi sendiri. Ketika kita gak membakar wang memasang mercun setiap malam sepanjang Januari bagi sambutan Eye of Malaysia, inilah yang dilalui oleh rakyat2 marhaen.....wang mereka dibakar begitu saja.

Scot,
I'm with u....sikit2 lama2 jadi bukit.....

Rate

1

Scotland This user has been deleted
Apa kata kalau kita sama sama mulakan project ini.
Kita mesti fikirkan cara2 macam mana kita boleh jayakan project ini.

Yang Scot fikir sekarang (yang senang sekali) ialah melalui "donation"......secara tabong minta orang donate RM 2.00 sebulan contohnya, tiap-tiap bulan untuk menolong anak2 yatim ini. Ianya tak banyak.....tak ketara orang nak bagikan. Jadi di Msia ada berapa juta population. Kalau di kalikan dengan RM 2.00.........ok agaknya. Boleh tolong majority anak2 yatim.

Apa fikiran sahabat2 yang lain?

Scotland

Rate

1

12Next
Return to list New