CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: fleurzsa

Persatuan Bulan Sabit Merah

Reply #17 peacefrog's post

from my experienced... selain tugas2 membantu dr segi kemalangan n kecemasan dlm aktiviti2 di sekolah (sukan, merentas desa etc)...

nyanyian lagu PBSM n lagu patriotik yg lain

boleh adakan satu aktiviti perkhemahan di luar.  Di atr aktiviti yg boleh dijlnkan dlm sesi perkhemahan itu...

- Mempelajari asas2 perkhemahan n buat praktikal mendirikan khemah.  Actually dlm apa2 perkhemahan mesti ada satu khemah atau ruang utk tujuan first aid n kecemasan.
- Membuat praktikal cara2 ikatan n balutan dgn menggunakan bhn2 dlm hutan.
- Boleh juga buat lakonan simulasi utk perkara2 kecemasan seperti mengangkat stretcher, ikatan n balutan, cpr etc. Caranya, bahagikan dlm kumpulan n setiap kumpulan mendapat satu skrip yg perlu mereka lakonkan. So, pengadil pastikan tugasan first aid yg mereka lakukan adalah betul di samping kreativiti mereka dlm menjayakan satu lakonan.
- kawad kaki n cara pemakaian uniform yg betul
- jungle tracking. Beri kertas arahan supaya setiap kump mencari bhn2 ubatan tradisional drp akar/ buah/ bunga/ batang etc. Setiap bhn ubatan yg ditemui hendak la di tampal dlm buku skrap, dilabelkan n disertakan maklumat mengubat penyakit.

ada lagi... insyaAllah disambung...

-

Originally posted by fleurzsa at 4-1-2008 02:57 AM
boleh adakan satu aktiviti perkhemahan di luar.  Di atr aktiviti yg boleh dijlnkan dlm sesi perkhemahan itu...

- Mempelajari asas2 perkhemahan n buat praktikal mendirikan khemah.  Actually dlm apa2 perkhemahan mesti ada satu khemah atau ruang utk tujuan first aid n kecemasan.
- Membuat praktikal cara2 ikatan n balutan dgn menggunakan bhn2 dlm hutan.
- Boleh juga buat lakonan simulasi utk perkara2 kecemasan seperti mengangkat stretcher, ikatan n balutan, cpr etc. Caranya, bahagikan dlm kumpulan n setiap kumpulan mendapat satu skrip yg perlu mereka lakonkan. So, pengadil pastikan tugasan first aid yg mereka lakukan adalah betul di samping kreativiti mereka dlm menjayakan satu lakonan.
- kawad kaki n cara pemakaian uniform yg betul
- jungle tracking. Beri kertas arahan supaya setiap kump mencari bhn2 ubatan tradisional drp akar/ buah/ bunga/ batang etc. Setiap bhn ubatan yg ditemui hendak la di tampal dlm buku skrap, dilabelkan n disertakan maklumat mengubat penyakit.

sapa perlu kujemput?
apa perluku buat?
memandangkan haku plak takde sijil kejurulatihan
biasanya camping kanker peringkat daerah (quite a stupid q i know...)
malangnya daerah haku PBSM tak aktif.

za,
lagi satu katakan haku dapat pegang PBSM
what are the first things that i shud do?

Originally posted by fleurzsa at 13-11-2007 02:29 AM
Nampaknyer melekat la I ngan PBSM ni

Cuma satu je I nak komen...

PBSM ni cuma ada 2 jenis uniform je...tambah satu lagi, jacket.... tak mcm pengakap, kadet puteri, PKBM atau lain2... ada le ...

can u paste the shirts' pix in here?

Reply #23 borisbecker's post

First thing u must do... pastikan ur students ada uniform yg lengkap.  Memang uniform agak mahal tapi nama pun unit beruniform, so perlu utamakan pemakaian uniform..

InsyaAllah ada masa i paste gambaruniform... I ni busy jer memanjang..

Ini ada satu laman web PBSM yg aktif untuk pengetahuan lebih lanjut.

http://www.redcrescentpenang.org.my/

Follow Us
Originally posted by fleurzsa at 15-1-2008 05:10 PM
First thing u must do... pastikan ur students ada uniform yg lengkap.  Memang uniform agak mahal tapi nama pun unit beruniform, so perlu utamakan pemakaian uniform..

InsyaAllah ada masa i past ...

Za,
ko pbsm mana?
cawangan selangor ni aktif tak?

Reply #27 borisbecker's post

I bawah pendidikan...

Yang aktif rasanya kawasan Utara n Pantai Timur

Selangor tak berapa kot

aku lak jd guru penasihat pbsm kat sek . da 3 taun dah. tp pbsm daerah area aku tak brp nak support la utk join skali ngan akt sek . dorg lbh byk utk masy je.

kesian bebudakk aku pandai2 la belajar sendiri. ade yg beli buku pertolongan cemas kendian ajar kat ahli. camtu jer.bukan belajar berguru. entah betul entah tak...

so, klu ade kengkawan kat sini yg leh bantu aku jadi instructor program , pelatih kawad @ ape shj ilmu utk pbsm peringkat sek . hubungi la aku or pm je

budak2 minat tp cikgunye bukan terlatih pun..

one thing , aku da byk kali nak ikut kursus kejurulatihan pun xdpt. n tak tau pun kat mane ??

Originally posted by yukitada at 23-2-2008 03:21 PM
aku lak jd guru penasihat pbsm kat sek . da 3 taun dah. tp pbsm daerah area aku tak brp nak support la utk join skali ngan akt sek . dorg lbh byk utk masy je.

kesian bebudakk aku pandai2 la be ...

betol tu.
masalah ko sama ngan haku

haku pon green. kesian budak2 nih

in the end to make them happy haku bawakler derang gi volunteer ker, lawatan berkelana ker, camping ker
tapi memang takder sangkut paut ngan PBSM

website nasional PBSM cam hampas
idop segan mati tak mahu
haku e mel tak penahnya berjawab
camner tu?

kat Selangor ni plak website dia lagiler haprak.
derang ni dok ajer kat pejabat memasing agaknya and have no initiative nak menziarah sekolah sekolah especially yang daerah2 nyer mempunyai pegawai pendidikan yang equally dumb!
bila mintak tolong they expect the teachers should know first and ajar budak2 tu on the spot dengan kita diberi latihan on the spot! the horrors! (haku penah experienced tis lepas tu years later they are gone)

at least rekomenler what should we do in order for these students to have the lamest cert (at least, kalau yang laen tak dapek nak nolong)

say what exam? hows the lesson ? what are the syllibus and stuff....

sigh!

Kite random search pasal PBSM ni. So jumpa link. kepada sape yg berminat la

http://www.google.com/search?cli ... =utf-8&oe=utf-8

Nak tanya ni. Sekarang ni sape yg jadi duta for PBSM. Rasenya dulu Datuk Siti Norhaliza kan or she still lagi ker?

kat sek men ade 2 peperiksaan . palang merah n pertolongan cemas . setakat nie kat sek aku diorg masih dtg gak la w/pun asyik batal tarikh ( depa sendiri btlkn ...:@ :@  alasan terlalu sibuk  ) abih .. kat sek aku xde akt. lain ke ??

pastu aku tanye, ahli pbsm xde ke kursus lencana pangkat cam pengakap ? diorg kate xde ? betul ke ?

abiss tu , takat itu je ke kelebihan msk pbsm nie ? bdk2 boring. aku sbgi cikgu depa yg xde latihan nie lagi la..:@ :@

rase nk bungkuss jer pbsm kat sek aku tu... dah la yg jd ahli majoriti yg 'lembut' ...so bertmbhla jadinye camtu

PBSM cawangan patut standardized project. datang sekolah2 and tunjuk macam mana nak aktifkan.
kalau yer pon, tlgler buat syllibus week after week ker (guideline pon jadiler)
tang mengajar tu kalau  bagi text for ahli tertinggi they can work it out sebenarnya
even kawad pon tak ajar stdnt2 tahu sedikit sebanyak tau

[ Last edited by  peacefrog at 13-3-2008 03:06 PM ]

I ada persembahan powerpoint utk topik2 PBSM.  Boleh send kat u all melalui email ke?

Originally posted by fleurzsa at 15-3-2008 08:37 PM
I ada persembahan powerpoint utk topik2 PBSM.  Boleh send kat u all melalui email ke?

sangat dialu alukan

tenkiu

Im sending PBSM songs... one with lyric n one in minus one... check ur email..

History n first aid presentation ada kat my friend... nanti i mintak

lembabnyer nak attach files....   cancel la nak email

I masuk hosting je ek...

Originally posted by fleurzsa at 30-12-2006 10:37 PM
Salam,

I diberi tugasan jadi Penasihat Persatuan Bulan Sabit Merah kat tempat kerja.

Hmm kena cari balik nota2 persatuan....

Sesiapa ada info berguna... share la kat sini ek...

It ca ...

ada contact number utk PBSM selangor? nak jemput buat kursus First Aid.......

Salam, nak tanya mana-mana forumer kat sini yang ada info tentang perlembagaan dan undang-undang PBSM Malaysia. Thankx in advance

Dulu akak zaman skolah ada join PBSM satu tahun. Akak masuk sbb nak blaja first aid. Nan hado punya first aid skolah akak buat. Sehari je, itupun cara2 nak ikat anduh...'bagero!'

Skrg akak dah umur 29 tak kawen lagik, bleh tak masuk PBSM?. Saja nk join sukaralewan pastu bleh blaja first aid btul2 buat first time. Rasanya website selangor tu mmg langsung tak aktif. Bagi email buat bodo je...hua hua hua.