CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: I-chi-ban

ANGGUR

sol...umah kat mana? ada tanam epal segala... pokok lemuni tu pokok apa? selalu dgr mama sebut tp x pnah tgk..kalo ada pic...tepek arr kat sini...

tu la...NG pun ada kata kene prunning...tp mcm syg nk prunning...betul la kata u...i sayang coz daun dia cantik bangat!

sol...umah kat mana? ada tanam epal segala... pokok lemuni tu pokok apa? selalu dgr mama sebut tp x pnah tgk..kalo ada pic...tepek arr kat sini...

tu la...NG pun ada kata kene prunning...tp mcm syg nk prunning...betul la kata u...i sayang coz daun dia cantik bangat!

Reply #101 nazurah's post

Rumah kat sg buloh.
Ada la sekangkang kera tanah utk dikerjakan.
ff: Epal taiwan tu seakan2 buah bidara. Tengok org tanam dalam pasu pon menjadi buahnya bukan main. sampai kena taruk sokongan buah. Yang saya nie atas tanah... pokok kemain lagik besar tapi buahnya tak pernah dapat merasa. Lemuni pulak pokok herba. Sokmo org buat ulam2an dan utk penjagaan kesihatan.

back to the topic
hehehehehe... kalau ikut sifu saya (dia mmg berjaya dalam penanaman anggor nie) memang nak kena buang satu persatu daun tuh tinggal batang ajer kalau nak dia berbunga & berbuah. tapi tu ler... sayang wooooo....
daun anggur tu pulak jgn buang... keringkan buat teh.. saya pernah keringkan tapi tak terminum. my sister kata ada perasaan masam2 sket... macam teh perasa strawberry gitu la kot....

but mine still very young la...i treat pokok anggur tu mcm baby tau...sayangnyer nk cantas daun dia..

agak2 kan sol...bape lama baru sesuai kita gondolkan daunnya?

umah kawan i kat india...dia buat mcm pergola utk anggur ni menjalar...bebetul depan umah...then teduhan anggur tu dia buat parking kete.... i kalo ada rezeki nk tiru mcm tu arr... bleh pluck anggur pas kuar dr kete...hehehe

sol...kalo ada tips berguna meh la share...i sayang bangat ngn anggur ni...nk sgt tgk dia berbuah dan panjang umur...

Originally posted by nazurah at 18-1-2007 04:43 PM
but mine still very young la...i treat pokok anggur tu mcm baby tau...sayangnyer nk cantas daun dia..

agak2 kan sol...bape lama baru sesuai kita gondolkan daunnya?

umah kawan i kat india.. ...

Kena buang maaa..........itu daun anggur.
Baru ler dier akan keluarkan buah nya di celah celah daun yg baru.

Seghoper dgn pokok limo laaaaaa.............nazurah :

NG...kawan punya baru 4 bulan.... dah kena kasi botak ke?
manalah ada experience tanam pokok limau... nilah pokok buah pertama kawan tanam...

balik kang kawan cubalah trim yg mana patut...sayang nk buang daunnya yg cantik tu...

thanks for yr advise!

Follow Us
lg satu ni NG...

kat pokok anggur kawan ni....ada byk anak-anak cabang kuar. nak kene buang ke biarkan aje?

Originally posted by nazurah at 19-1-2007 10:55 AM
lg satu ni NG...

kat pokok anggur kawan ni....ada byk anak-anak cabang kuar. nak kene buang ke biarkan aje?

Teman punya pokok anggur dulu.......lepaih 11 bulan, dah berbuah.

Walau bagaimana pung, kena tengok gak USIA nya.
Kebanyakkan oghang SAYANG utk buat prunning......tapi itu lah rahsia nya.

Cam juga kat kampung2......oghang tuer tuer sayang nak buang buah cempedak yg lebat tu.
Tut tup....akhir nya biler di belah.......ada ler satu dua ulas di dalam nyer.

Quantity mau.............tapi quality tarak maaaaaa.

Rate

1

Originally posted by solara at 18-1-2007 03:10 PM
Setelah menanti hampir 3 tahun.... anggur yg dikutuk2 itu akhirnya menunjukkan hasilnya....

Bila agaknya boleh dipetik eh ?
Namp ...

Eh tahiahlah salora.  Antara orang malaysia yang berjaya tanam anggor.  Bagaimana rasa buahnya.  Masa ke manis.  so

[ Last edited by  niceghost2005 at 19-1-2007 04:57 PM ]

Perdu anggur che

[ Last edited by  solara at 21-1-2007 10:20 PM ]

Rate

1

Originally posted by niceghost2005 at 19-1-2007 11:12 AM

Teman punya pokok anggur dulu.......lepaih 11 bulan, dah berbuah.

Walau bagaimana pung, kena tengok gak USIA nya.
Kebanyakkan oghang SAYANG utk buat prunning......tapi itu lah rahsia nya ...

Oh NG pun berjaya tanam anggor hingga berbuah.  Seronok mendengarnya.

Reply #109 haniman's post

ada la try petik sebijik hari tu....
masam nyaaaaa.... tak tertelan... kena buat cecah cam makan cermai la kot baru tertelan... :geram:

Tak tau ler memang masam or belum cukup matang. Tak tau bila boleh petik. Langkah2 memaniskan seperti menaikkan ketinggian perdu dari paras tanah, dah dibuat. Itu jek petua yang tahu setakat ni.

Kalau ada cara/petua lain share-share la ek ? :tq:

Rate

1

sol....sihatlah anggur u...geram i tgk. sol kalo boleh amik la skali pic tmpt dia menjalar...bleh i tiru...

baru td kawan opis singgah umah i tgk pokok anggur i...dia pun kata sayang nk buang daunnya...psl cantik..

NG... bila waktu sesuai nk prunning? anytime ke? skang jb ni musim hujan...banjir... ada pantang larang tak?

baru je tanam tapi daun dah mula layu nak buat camne

Reply #113 nazurah's post

Actually saya ada pergola soh dia panjat dan menjalar di atasnya...
tapi menurut sifu saya cara tu tak berapa kena...
sepatutnya ada 2 layers. yang atas sekali tu sebaiknya letak skylight or plastik sbg bumbung. Di bawah bumbung tu baru bagi anggur tu menjalar. Ini adalah utk anggur dapat direct sunlight but tidak kena direct hujan.

Tapi saya just ada pergola yang saya letak jaring2 itam tu di atas sekali. So pokok anggur saya menjalar2 di atas jaring2 tu ler. Jaring tu sekarang bukan sebagai perlindung tapi dah jadi tempat menjalar. Menjalar punya menjalar sampai la salah satu ranting jatuh dari pergola dan melilit pagar. Then baru saya start pangkas, sebab kalau boleh tak mau dia conquer pagar. Buat separuh jalan rasa macam sayang, then tinggal gitu jek. Alih2 dia berbuah di situ.

Saya memang tak ada hati dah dengan anggur nie. Tapi dah mau berbuah tu rasa macam ada semangat sikit lah nak teruskan membela dan membelai anggur nie.

Rate

1

Originally posted by solara at 19-1-2007 14:19
Saya memang tak ada hati dah dengan anggur nie. Tapi dah mau berbuah turasa macam ada semangat sikit lah nak teruskan membela dan membelaianggur nie.

isk isk isk solara.. kesian pokok tu.. bende hidup jgk tu..
nanti pokok2 merajuk nnti, taknak berbuah, daun gugur, kena makan ulat, baru tau.. :

anggur ni kalo tanam dlm pasu je bleh
berbuah gak ke
tanah dpn rmh semua hb dah simen lah

Reply #117 haril's post

good question....

ada jugak kawan2 saya tanam dalam pasu... hidup memang hidup... tapi berbuah tu tak tau plak... mungkin you boleh try...
ada yang tanam dalam pasu, then letak atas tanah... akar turun ke tanah jugak... kompem dah ada yang berbuah... kalau 100% dalam pasu atas simen, tak sure... mungkin boleh try...
Saya pun ada niat nak mencuba, sebab saya dapat idea camner nak buat sokongan yang mobile utk pokok2 menjalar dari pasu ni dari sebuah restoran di Shah Alam. Saya dah mintak izin owner tu nak tiru trelis mobile dia tuh.

ff: Saya pun ada pindahkan dragon fruit masuk dalam pasu besar. Sebab katanya lebih senang dijaga dan confirm baja tak hilang dicuri oleh pokok lain. Sebelum nie saya bela di atas tanah. Punya la susah nak naik.

Rate

1

Reply #116 artificialive's post

ok... ok....
selepas nie saya akan terus membela anggur nie. :nerd:
Ada 2 spesis. Isabella & apa tah satu lagi. Tak ingat nama.

Now, anggur nie sokmo dapat original baja. Ada kaum kerabat berkaki 4 berbulu lembut selalu pemurah menderma baja. Agak2 lalu tak nak makan ? :cak:

Originally posted by solara at 19-1-2007 12:35 PM
ada la try petik sebijik hari tu....
masam nyaaaaa.... tak tertelan... kena buat cecah cam makan cermai la kot baru tertelan... :geram:

Tak tau ler memang masam or belum cukup matang. Tak tau ...

pssssttttt..............pokok anggur nie seghoper manusia juga laaa.
Lagi tuer...........lagi berminyak!!! (baru dier manis)