CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: adiraa

BAGAIMANA CARI MUDAH MENCUCI KIPAS CEILING?

mcmana cara mudah nak cuci cermin tingkap pulak? maksud saya cermin tingkap yang banyak tu.. sebab cermin cam tu cepat menangkap abuk...

besihkan kipas ni mmg tugas saya..hubby x buat kalau suruh nanti dia kata mana ada kotor elok jk sejuk ni..hehhe..dia malas lah tu..saya lap guna towel lembab yg dah celup sabun..so far ok laa..sebulan sekali baru cuci..

Originally posted by adiraa at 8-11-2006 03:47 PM
mcmana cara mudah nak cuci cermin tingkap pulak? maksud saya cermin tingkap yang banyak tu.. sebab cermin cam tu cepat menangkap abuk...

tutup tingkap tu.., pas tu berus je ngan berus sabut tu + sabun.. pas tu lap...

selalunya lap ngan kain basah.....
taruklah air sabun sikit....

OOoo........senang jer, ini yg selalu aku praktik kan.
Mula2 mcm biasa lap dengan kain basah yg bersabun.
Bila blade tu dah basah, amik segenggam sabun serbuk (biasanyer sabun cuci pinggan) pas tu gosokan dan ratakan pada  blade.Serta merta habuk berminyak itu hilang.
Pastu zapkan sekali dengan kain basah. tENTU lebih mudah, cuba lah!
Biasanyer habuk yg susah nak ditanggalkan itu sebab blade tu dah berminyak dan melekit. so..habuk pun melekat dgn kuat.

alang cuci kipas angin tiap2 minggu dgn kain lembap dan letak sikit sabun (magic clean washroom), sbb cuci tiap2 minggu, so kipas kat umah tu mmg sentiasa berkilat... pasang speed 1/2 dh rasa kesejukkan dia.... waktu belajar dulu pakai kipas angin berdiri, kalu kipas angin berdiri tu, buka semua basuh jer kat bilik air dan jemur kasi kering

dulu hubby alang pelik... dia kata tak nah org cuci kipas angin siling seminggu sekali... skrg dia tak kata apa2.. in fact dia pun dh tak leh dok umah yg berabuk dan kotor... yg kelakar dia balik umah parents dia , dia yg sibuk cuci sana cuci sini... dulu jgn harap lah...

Follow Us
nak cuci kipas siling?  cukup mudah..

pakai tangga stepladder.  buka semua bilah kipas tu.  setiap bilah ada dua machine screw (standard kipas cap ayam), dua nut dan washer.  pakai phillip head screw driver.

bawa turun ke bilik air.  spray ngan pencuci gris (jangan sapu; kalo sapu, rosak kemasan kipas).  biarkan 10 ke 15 minit.  bilas ngan air biasa dan basuh ngan sabun.

keringkan dan pasang balik.  pastikan bilah kipas betul atas bawahnya.

Originally posted by ferryman2393 at 13-11-2006 06:05 PM
nak cuci kipas siling?  cukup mudah..

pakai tangga stepladder.  buka semua bilah kipas tu.  setiap bilah ada dua machine screw (standard kipas cap ayam), dua nut dan washer.  pakai phillip head  ...

Err kalu afraid of height nak panjat tangga ?  Panggil cleaner ajela.;)

Originally posted by axman at 14-11-2006 02:04 PM

Err kalu afraid of height nak panjat tangga ?  Panggil cleaner ajela.;)

panggil wa pun tak pe.  wa caj RM30 satu kipas + duit transport pegi balik.:nerd:

upah je lar abang-abang gagah keliling rumah tu.  kalo pandai kenen, upah air oren je dah cukup.

Originally posted by Mimpi at 3-8-2006 09:10 AM
mimpi kalau cuci kipas ceiling mimpi panjat pakai tangga tapi pastikan kat lantai bawah dah letak
suratkhabar takut habuk2 jatuh dan lantai kotor.. then lap lah dgn kain basah..

hom pong buat camni gak...

Satu lagi cara.. gantungkan payung secara terbalik dia bawah kipas untuk mengelakkan air/habuk jatuh ke lantai... lepas tu lap dengan kain basah + sabun..

Rate

1

Originally posted by ferryman2393 at 15-11-2006 10:09 AM

panggil wa pun tak pe.  wa caj RM30 satu kipas + duit transport pegi balik.:nerd:

upah je lar abang-abang gagah keliling rumah tu.  kalo pandai kenen, upah air oren je dah cukup.

Oo hobby ko cuci kipas eh? :hatdown:

Originally posted by alibnmat at 16-11-2006 09:17 PM

Oo hobby ko cuci kipas eh? :hatdown:

nak buat camno.  kipas-kipas tu sering memanggil manggil "wei!  aku nak mandi lar".

Originally posted by EdisiSesat@Cari at 16-11-2006 03:31 PM
Satu lagi cara.. gantungkan payung secara terbalik dia bawah kipas untuk mengelakkan air/habuk jatuh ke lantai... lepas tu lap dengan kain basah + sabun..

:Satu idea yg baik sekali.

Ada jumpa kat kedai hardware VIVA Homes, satu span (ada lubang kat tengah), tulis utk bersihkan bilah kipas... harga dalam RM49

kat umah miss guna berus (tol ke sebutan) yg guna tuk cuci sawang tu. bentuk separuh bulat n ada tangkai yg panjang. sapu dia setiap bilah kipas. bahagian atas yg tak nampak pong bleh.

bila kipas dah cuci bukan main laju dia berputar tambah bila guna high speed

selalunya kalau nak cuci daun/bilah kipas ni saya tanggalkan satu per satu lepas tu cuci kat paip air luar rumah. betul2 bersih, penat pun kejap je. tapi kalau skru dah karat sangat sampai susah nak bukak walaupun dah spray WD-40, nak tak nak terpaksa lap jelah kat atas tu huhu

Apa yg saya buat, lap dengan kain basah utk buangkan habuk dulu so tak la beretrabur sgt, then saya akan cuci dengan sponge and vim, then bilas semula dengan kain basah yg bersih. sbb akan ada minyak so bila basuh dengan vim senang nak ilang. Jgn guna sabun yg byk buih nnt susah nak bilas.

Cuci kipas nie susah, lengoh tangan. Last sekali saya guna penyapu jer, sapu terus bila habuk banyak selesai masalah.

zamkumis posted on 6-6-2012 09:43 AM
Cuci kipas nie susah, lengoh tangan. Last sekali saya guna penyapu jer, sapu terus bila habuk banyak ...

sama la mcm sy gitu jgk..nk guna tkt tergolek kt bawah
nnti nk try guna pencuci sawang tu..