CARI Infonet

Forgot password?
 Register

123Next
Return to list New
View: 16166|Reply: 48

Merotan Menurut Dr Fadzilah Kamsah (Tips)

MHI 7 Februati 2005.

- Dalam Islam, sebarang kesalahan yang dilakukan oleh anak2 perlu
dihukum dengan tujuan untuk Mendidik.
- Salah satu kesilapan yang dilakukan oleh ibu bapa ialah tidak
menggantung rotan di tempat yang senang dilihat oleh anak2.
- Ini bertujuan untuk mengingatkan atau sebagai amaran.

-Anak2 disuruh sembahyang pada usia 7 tahun dan dirotan jika tidak
sembahyang pada usia 10 tahun, jadi kita ada tempoh 3 tahun untuk
beritahu, mendidik, memberi amaran kepada anak2 sebelum di hukum.
-Contohnya jika anak2 suka mencarut, kita beri amaran akan diberi
makan cili contohnya.  Kita mesti terangkan kesilapan dan risikonya
berperangai sedemikian.  
Jika kelakuan itu berterusan barulah dirotan, dicili dan sebagainya
dgn tujuan untuk mendidik.

-Bila kita boleh terus merotan anak tanpa amaran? Contoh jika anak
baling pisau pada abang/adik ie. keadaan yang membahayakan.
-Etika merotan - perlu ada saksi. Jika ayah rotan, emak jadi saksi
begitu juga bila guru rotan di sekolah, perlu ada saksi.
-Cara merotan yang betul - di tapak kaki.  Merotan di situ
menyakitkan tetapi tidak membahayakan.  Tapak kaki ada point
reflexology yang sensitive tetapi tidak mendatangkan kesan sampingan.

-Kaunseling penting SEBELUM dan SELEPAS merotan.
-Bila bapa merotan anak, emak kena bagi kaunseling.  Selalunya anak2
susah menerima kaunseling dari orang yang menghukum.  Di sekolah,
guru disiplin merotan, kaunselor beri kaunseling.

-Anak2 yang tidak pernah dihukum tidak akan mempunyai kekuatan
psikologi untuk menghadapi dunia sebenar yang penuh dgn pancaroba
dan dugaan.

-Masalah ibu bapa yang sibuk bekerja - mengambil pendekatan untuk
tidak menghukum anak untuk mengimbangi masa yang tidak diluangkan
dgn anak2.  Anak2 tidak dirotan kerana rasa bersalah terhadap anak2.
-Anak2 begini tidak berkesan jika dirotan oleh guru sebab impak
lebih besar jika dirotan oleh ibu dan bapa sendiri.
-Selepas merotan perlu nasihat dengan baik dan sama2 bincang/cari
jalan penyelesaian untuk masalah.  Terangkan apa yang perlu dibuat.

- Sebarang hukuman perlu diberi serta merta sebab anak2 tidak nampak
kesalahannya jika hukuman ditangguh.  Contohnya ibu berkata "Nanti
ayah balik kerja biar ayah hukum kamu".  Cara yang begitu tidak
betul lagipun menampakkan seolah emak jadikan bapa crook.

-Ibu bapa mesti sepakat dalam hukuman, tidak boleh bertelagah di
depan anak2.

Good article...anyway dulu bayam ada hadiri satu course ni kat kilang...ada pasal rotan ni...Dr tu cakap gantung rotan kat tempat yg boleh nampak and ikat reben kat situ...kalau anak2 tanya tanya that is the cane of love...kalau buat salah and mama or abah rotan maknanya abah n mama loves you and want you to be a good person. Kalau pk balik logik jugak tu.

me mmg rotan kat kaki..ikut nabi..

Originally posted by bayam at 7-2-2005 11:01 AM:
Good article...anyway dulu bayam ada hadiri satu course ni kat kilang...ada pasal rotan ni...Dr tu cakap gantung rotan kat tempat yg boleh nampak and ikat reben kat situ...kalau anak2 tanya tanya t ...

waaahh..simbolik betul tu...ikat reben...ehehehe..

Originally posted by bayam at 7-2-2005 07:01 PM:
Good article...anyway dulu bayam ada hadiri satu course ni kat kilang...ada pasal rotan ni...Dr tu cakap gantung rotan kat tempat yg boleh nampak and ikat reben kat situ.....kalau anak2 tanya tanya that is the cane of love...kalau buat salah and mama or abah rotan maknanya abah n mama loves you and want you to be a good person. Kalau pk balik logik jugak tu....

heee...cute way....cane of luv...
well anyway mama mmg rotan anak-anak...and they do paham, why the punishment bestowed upon them.....
they could say it out kenapa dan mengapa...
dalam ati dia tak tau lah kan...
tp dari pandangan mata dia, dan pelukan dia, mama tau meka ikhlas dan paham.....why they were given what they have been given...(marah or rotan ker ).....

cos they would always say...sambil we hug each otehr...and kissed and make up of cos....if kakak kakakla ckp, if abang, abang la ckp...
mama kakak tau, napa mama scold, sbb mama luv kakak, mama nak kakak b good gil, b pandai...etc....and I would also said sorry to them...apologized for having to cane or scolded them....given the choice mama pun tak mo., tp demi nak ajar, mama kena...(those are my words)....

Ensuring them, despite apa pun, I luv them so much.....:hug::love:

Originally posted by bayam at 7-2-2005 07:01 PM:
Good article...anyway dulu bayam ada hadiri satu course ni kat kilang...ada pasal rotan ni...Dr tu cakap gantung rotan kat tempat yg boleh nampak and ikat reben kat situ...kalau anak2 tanya tanya t ...

kat rumah aku memang gantung rotan besar...siap ikat ngan tali. ingat nak ikat ngan reben jugak...

kalau anak aku....nakal sangat...aku tanya nampak tak yg tergantung tu...
:dia: rotan le...

Follow Us
Originally posted by AjuZ7675 at 2005-2-15 01:02 PM:

kat rumah aku memang gantung rotan besar...siap ikat ngan tali. ingat nak ikat ngan reben jugak...

kalau anak aku....nakal sangat...aku tanya nampak tak yg tergantung tu...
:dia: rotan le...

Haspun sama gantung rotan kat bilik.....nakal lebih-lebih sangat memang dia kena kat kaki....tak kiralah dia seorang sahaja anak buat masa ini..Has tak manjakan sangat anak Has tu..:ah::ah:

teringat masa kecik2 dulu..mak pukul ngn rotan bulu ayam.. mak penat2 mengemas umah, kami adik beradik pakat dok menyepah kan balik..last2 dapat la 'hadiah':pmuka:

my baby tecit lagi.. x boleh la nak babab lagi..dia dah besar baru boleh rotan la kot kalau x tak makan saman..:kerek:

Originally posted by kitikat at 7-2-2005 12:11 PM:
MHI 7 Februati 2005.

- Dalam Islam, sebarang kesalahan yang dilakukan oleh anak2 perlu
dihukum dengan tujuan untuk Mendidik.
- Salah satu kesilapan yang dilakukan oleh ibu bapa ialah tidak
...

thank you for the info...:bgrin:

Kat rumah saya memang tak ada rotan, niat nak beli tu mmg ada, tapi sampai skrg x terbeli - beli. For me, kalau my kids nakal, x dgr cakap me and hubby, cubit kat betis tu...kalau dah terlebih nakal....kenalah pukul sikit, bagi dia insaf ...then advise them.Itu cara saya...

asmaraas This user has been deleted
hai i nak mencelah la jugak okay la u all ni ada hati nak rotan anak camana pulak ibubapa yg sayang anak lelebih rotan dah la tak nak pastu asyik dok kaunseling anak kurang ajar pun depa buat bodoh je jawapan diorang ape tau "tak pe budak2 memang cam tu" i bukan nak kata ape la tapi kalau i berdepan ngan ibubapa cam gini sakit atii tauu for me bebudak ni dari awal nak kena bentuk kalau dah tua cam buluh camana lagi nak bentuk betul tak

Originally posted by asmaraas at 26-5-2005 07:46 AM:
hai i nak mencelah la jugak okay la u all ni ada hati nak rotan anak camana pulak ibubapa yg sayang anak lelebih rotan dah la tak nak pastu asyik dok kaunseling anak kurang ajar pun depa buat bodoh ...

sama cam aku.....aku pon irritating mak bapak yg cam tuh.....asik2 nak tunggu besor...aku tengok dah darjah 2, 3 ...tak beso lagi ke...??? nak tunggu form 5 isa rokok baru nak rotan ke????

aku mmg pukulla anak aku.....tak kaisk can punya...btw, aku pecaya yg u should know your anak first......setengah budak sekali ko cakap...dia dah dengo, ikut...setengah budak...ko jerkah, pukul, belom tentu ikut lagi....so rotan pon cam tu ahh..tgk keadaan....kalo perlu.....

anak aku mmg perlu...tak makan saman...but tak sampai 2 tahun...aku pukul baru.....5 tahun kena beli ahh rotan.....

anak aku pun yg 2 thn pun kener rotan gak.. kekdg neneknya rotan jika dia bergaduh dgn sepupunya... anak ni suka rampas mainan/barang kepunyaanya di tgn org lain.. so kekdg tu neneknya bg tau " nak rotan tak.." mula la anak merengek... setiap kali za balik kejer mmg neneknya akan bg info ttg perangai apa yg anak buat kat rmh... silap2 aku sendiri meninggikn suara dgnnya dan nmpknya dia mcm faham dan menangisi akan sikapku itu.. mmg tak buleh biarkn nnati terbiasa sampi ke besar.. kita jugak yg sukar nak mengawasinya...

Originally posted by asmaraas at 26-5-2005 08:46:
hai i nak mencelah la jugak okay la u all ni ada hati nak rotan anak camana pulak ibubapa yg sayang anak lelebih rotan dah la tak nak pastu asyik dok kaunseling anak kurang ajar pun depa buat bodoh ...

nash memang setuju bebenar dgn statement ni...ada tau sesetengah ibu bapa yang terlebih sayangkan anak depa sampai tak leh nak cubit langsung..:kant: bila anak depa kurang ajar and cikgu2 kat sekolah report kat depa..musti depa backing balik anak depa tu...cemana anak tu nak reti hormat orang..?

cam nash anak sulung ni lagi 4 bulan masuk 2 tahun...anak nash memang lasak, nakal jgn cakap la..nash dgn suami memang pukul..tapi tidak lah sampai ke tahap mencederakan si anak...kita masih beringat..just nak kasik "the sense of controlling"...baru dia dengar kata..

yang tak tahan nya everytime balik kampung my PIL la asyik tegur kami nih garang sangat dgn anak..tak leh pukul la, tak leh herdik la..bla bla bla...boring betul...last2 nash cakap je direct.."habis, nak tunggu budak tu besar panjang baru nak start rotan ke?" terdiam plak depa..:agr:

nash dah bincang pun benda nih dgn hubby..sapa tak sayang anak? kita nak ketawa sekarang, menangis kemudian hari ke tengok perlakuan anak kita dah tak boleh di control nanti..? biar lah nash dgn hubby nih orang anggap kejam dgn anak ke, garang dgn anak ke..kami tak kisah, yang penting, kami tau batas2 dlm memukul anak...selagi tak bertentangan dan tak ke tahap mendera...Insya-Allah..

Originally posted by O2 at 15-2-2005 05:33 PM:
teringat masa kecik2 dulu..mak pukul ngn rotan bulu ayam.. mak penat2 mengemas umah, kami adik beradik pakat dok menyepah kan balik..last2 dapat la 'hadiah':pmuka:

my baby tecit lagi.. x boleh l ...

sama ler dgn kita O2.....masa kecik kalu tak kena rotan dgn mak tak sah tp yg herannyer kami adik-beradik tak takut dgn mak walaupon mak garang cam singa....hehehehe....sowi mak!! tp kalu dgn abah jgn ckp ler...walaupon abah tak penah rotan/cubit kami adik-beradik cuma bila dia bukak mulut jer kami adik-beradik trus diam/nangis pon ader....hehehe...baby kita kecik lagi tp tak tau ler bila dah besar nnti. kita pon dah terikut2 perangai mak yg garang cam singa.....sib baik hb soft spoken kalu tak, emmm.....

Originally posted by asmaraas at 26-5-2005 07:46 AM:

:setuju: dgn asmaraas...kita pon tak suka parents yg camnie. bila bawak anak dtg umah, lompat sana/sini...skit pon tak nak tegur. eeeee......geramnyer rasa nak cubit2 jer tp tak bley sbb anak org...

Originally posted by zue_af at 27-5-2005 08:23 AM:

:setuju: dgn asmaraas...kita pon tak suka parents yg camnie. bila bawak anak dtg umah, lompat sana/sini...skit pon tak nak tegur. eeeee......geramnyer rasa nak cubit2 jer tp tak bley sbb anak o ...

eh korang semua jgn tak tahu nak jadik ibubapa zaman sekarang ni bukannya senang kalau korang garang memang le kena kutuk nak pulak kalau keluarga belah mentua memang le kite yg golongan garang ni asyik kena perli jek tapi haku tak kira janji anak aku tak kurang ajor ngan org dan at least depan tetamu ada hormat dan dgn kedua ibubapanya tak cakap sebarangan sebab aku penah nengok ada la anak org tu die siap marah makbapak die kata bodoh bangang makbapak die pulak pujuk lagi kalau aku dah kena penampar dah pantang aku tu budak umur dlm 4 - 5 tahun cakap kurang ajor ngan makbapak die and pls laa ibubapa kat luar sana sayang anak tu berpadapada nak rotan tak mengapa demi membentuk disiplin mereka kite bukan mendera rotan pun bukannya tiap kali cuma kekadang aje at least die rasa la penangan rotan tu ..

huh! aku ler yang kuat kena kutuk tu...pasal aku garang...dgn anak..

tapi bila mlm tido dgn dia, tengok muka dia mesti sebagai ibu rasa bersalah tu tetap ada...sapa tak sayang anak..? tapi anak tetap sayangkan nash and tetap tak boleh berenggang jugak dgn nash walaupun nash garang dgn dia..:love:

memang cabaran betul dlm mendidik anak...and nash memang pantang kalau nash tengah marah anak atas sesuatu kesalahan yang dilakukan..tetiba ada plak molot yang backing si anak..adoi..tensen..tensen...:lol

pernah terjadi, budak ni pi jenjln umah orang dgn mak bapak dia..pas tu dgn sesuka hati tendang kaki orang yang lebih tua..cam seronok plak kurang ajar cam tu..mak bapak dia tak marah pun...:gila:

Ermm....nak kene pi beli rotan nie..
btw, umur brape tahun yang sesuai kita start rotan anak2 kita..
anak sofea br setahun lebih dah boleh rotan ke. mcm kecik lagik je,kan? nanti sakit pulak...heheheh...biasalaaa mak2 nie lembut hati sikit...sofea rasanya tak sampai hati nak rotan.So, biar hb yg buat jer...