CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12Next
Return to list New
View: 5652|Reply: 24

my Learning Journey; Wabbit nom..nom

Edited by midori_katana at 6-10-2021 10:48 PM

puas la search ttg arnab di forum ni tapi tak ada sangat owner yg berkongsi maklumat. so saya ja lah yg kongsi. tapi bukan macam pakar sbb saya pun nubis kubis juga. baru belajar.

sebagai pengenalan, ini "anak-anak" saya; bell & yo. saya beli di pet shop saja. umur tak pasti (saya agak dalam 2 bulan). baka Anggora mix (tak tau mix apa). dua-dua jantan.

saya asalnya ke pet shop tu sbb nak beli ikan laga untuk anak. tiba2 jer bila nampak sekumpulan arnab ni terus tergerak hati tanya suami kot2 saya boleh beli. tak sangka pula dia setuju. mulanya beli bell dulu. bila bawa balik ke rumah, bell ni macam tak cergas, makan pun kurang, jadi esoknya saya beli sekor lagi buat teman. saya beli jantan juga sbb saya tak sanggup nak jaga kalau beli sepasang nanti dia beranak pinak banyak. walaupun, pembantu kedai haiwan tu kata boleh bela arnab jantan ramai2 dari kecil dan takkan bergaduh tapi saya buat keputusan nak neuter ja depa nanti. Alhamdulillah bila dapat ja kawan, terus bell ni lalu makan dan cergas macam arnab muda yang lain.. hihihi.

begitulah kisah awal saya memiliki arnab2 ni.. beli dulu belajar kemudian. hihihi.. bayangkan saya beli alfalfa hay sbb ingat itu bedding dan arnab berak kat situ. perjalanan mencari ilmu ttg mereka ni menarik juga.. insyaAllah nanti saya kongsi.

===============================================================================
updated:

p. 2 post 23# perkara asas yang perlu dibeli/ sediakan ketika membuat keputusan untuk memelihara arnab

p. 2 post 24# INDOOR (APARTMENT/ SMALL SPACE) RABBIT SET UP

p. 2 post 25# how to toilet train your rabbit

Edited by midori_katana at 20-10-2021 12:49 AM

ini gambar masa baru beli arnab2 ni. lepas tgk ytube dan dapatkan maklumat serba sedikit, barulah tahu arnab kena makan hay/jerami. berikut serba sedit maklumat awal dan baru bagi saya si nubis kubis;

1. arnab perlukan diet 80% hay dan 20% pellet.
2. young rabbit (rabbit 2 bulan hingga setahun), arnab mengandung, menyusu dan sedang dalam proses pemulihan memerlukan lebih protein dan kalsium jadi sesuai diberikan alfalfa hay. arnab dewasa (lebih setahun) sesuai diberi timothy hay sahaja. kalau beri alfalfa nanti dia boleh ada masalah buah pinggang.
3. ada juga local breeder yang berikan sayuran yg ditanam sendiri seperti bayam brasil dan daun petai belalang. tapi saya pilih untuk tidak berikan sayur segar sebab nak elakkan kemungkinan arnab dapat cirit.
4. hay juga penting untuk pendekkan gigi arnab yang tidak pernah berhenti memanjang sepanjang hidupnya.
5. hay selalu diletakkan disudut tempat arnab membuang/ toilet. arnab biasa membuang bila dia makan dan ini langkah terbaik untuk litter train arnab. ikut kajian arnab bijak juga dan boleh diajar tetapi jenis yg kena guna teori tingkah laku (beri ganjaran). kikiki
6. arnab tak sukakan karot (sejak kecil kita tgk kartun arnab gonggong karot kan!) sebaliknya, arnab lebih suka pisang. kalau nak bagi jangan bagi selalu dan pada pendapat saya elok kita keringkan dulu.
7. arnab boleh dibiarkan roaming dalam rumah macam kucing dengan syarat kita dah potty-trained dia.

Edited by midori_katana at 6-10-2021 11:35 AM

-reserved-

Buat kotak kayu..ada lubang.baru dia lepak2 kat dalam..takde betina nanti dia stress bila dah start nak mengawan.kesian batin dia.

Waktu kat u dulu, roommate bela arnab dlm bilik. Ada 3 ekor kot...x ingat...
Ya Allah bau busuk ...roommate x jaga betul.. biarkan taik arnab bersepah bawah katil.

Mmg x respek roommate yg lain

Belibis replied at 4-10-2021 09:54 PM
Buat kotak kayu..ada lubang.baru dia lepak2 kat dalam..takde betina nanti dia stress bila dah start  ...

tu dah boh kotak kayu... ingat nak pi neuter, tapi klinik yg biasa urus arnab tak banyak. ada satu tu dia suh neuter lepas pkp tamat.. harap2 sempat la sebelum depa ni mula naik 'sheikh'.

Follow Us
Edited by Zazama at 4-10-2021 10:03 PM

Semoga lebih banyak dpt ilmu cara2 pemeliharaan mereka ni.

MsPercy replied at 4-10-2021 10:00 PM
Waktu kat u dulu, roommate bela arnab dlm bilik. Ada 3 ekor kot...x ingat...
Ya Allah bau busuk ... ...

tak patut macam tu... nak bela kena lah bertimbang rasa..

Tp i x anti ngan arnab...i suke je binatang yg fluffy2 ni...hehe

Zazama replied at 4-10-2021 10:01 PM
Pernah la tertengok, video mat saleh. Bela dlm rumah. Mengayau sana sini dlm rumah. Melompat2 atas k ...

arnab ni boleh diajar berak kat satu tempat macam kucing juga. mmg ada org biarkan dia bebas dalam rumah... saya pun bela indoor tapi saya kurung dan lepaskan dalam 2 ke 3 jam untuk dia senaman..

Satu lagi..jangan bagi sayur2 yang dibeli..racun serangga kuat untuk kategori arnab..pendek umur nanti.

Belibis replied at 4-10-2021 10:11 PM
Satu lagi..jangan bagi sayur2 yang dibeli..racun serangga kuat untuk kategori arnab..pendek umur nan ...

itulah... kalau tak bela arnab mmg tak tau arnab tak elok makan sayur2 mentah ni... saya bagi alfalfa+timothy hay dan pellet saja....

Tapi kannn..kalau bela jantan betina lagi seronok bila dapat baby..comel jer masa umur sebulan.

Cute sangat.. my kids would love this as a pet tapi alahai takut tak terjaga..

Belibis replied at 4-10-2021 10:35 PM
Tapi kannn..kalau bela jantan betina lagi seronok bila dapat baby..comel jer masa umur sebulan.

tak sanggup dgn komitment tu...

hareeeesah replied at 4-10-2021 11:13 PM
Cute sangat.. my kids would love this as a pet tapi alahai takut tak terjaga..

kids mmg suka tapi depa tak boleh nak jaga kebajikan tu macam kita... my kids ambik tugas petting ja ..hihihi..lain2 semua tugas mak depa..

Arnab tak blh bela sekor je... dia nak ada kawan... nanti dia murung... sian dia, ok la tu tt dah cari kawan tuk dia, dan serasi... kalau moyok lagi kena beli lagi sampai serasi kohkoh

Catpaw replied at 5-10-2021 12:11 AM
Arnab tak blh bela sekor je... dia nak ada kawan... nanti dia murung... sian dia, ok la tu tt dah ca ...

kan... saya pun baru tahu... kesian tgk makan tak lalu.. dah dapat kawan , terus cergas kemain lagi...

good info baru tau rabbit boleh neuter jugak ye la mana ada stray rabbit mcm kucing/anjing jd ingat takde keperluan mandulkan. pasal carrot dgn potty train tu baru tau jugak. rabbit comel tapi tak berminat bela, ruang2 yg ada dah reserve utk kucing, rabbit penah ke mati kelaparan?

bakingsoda replied at 5-10-2021 08:45 AM
good info baru tau rabbit boleh neuter jugak  ye la mana ada stray rabbit mcm kucing/anjing jd ing ...

selalu org mandulkan rabbit yg dijadikan house pet. saya sendiri pilih untuk mandulkan sebab;
1. saya tak sanggup nak jaga arnab banyak2 kalau dia beranak nanti. arnab ni jenis yg cepat membiak.
2. nak elakkan arnab jantan pancut merata2 / tanda kawasan dan bersifat agresif dan teritorial (kalau kita dah bela lebih seekor).
3. selain itu, macam kucing juga, arnab ni di neuter/ spay supaya mereka lebih sihat.

pasal rabbit mati kelaparan tu, rasanya tak pernah kot (kalau ada org buang mereka la). sebab meraka makan tumbuh-tumbuhan ja. dan saya rasa mereka tak sempat jadi arnab terbuang lama2 memandangkan sifat mereka sebagaai mangsa yg lemah (mudah mati kalau tidak hidup di habitat yg baik dan juga akan sentiasa diburu pemangsa lain seperti ular dan anjing). mungkin sbb tu kita tak biasa dengar ttg arnab terbiar di bandar.. kikiki

12Next
Return to list New