CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: totokreturn.

Ada Degree, Master, PHD tapi last2 jadi suri rumah. Adakah anda setuju jadi suri

Guccibamboo replied at 15-8-2021 12:49 PM
& bayangkan jugak kalau berlaku sebaliknye....sadis.
Xyah compare ngan sesape....masing2 ade bahagi ...

Setuju. Kalau ada pendidikan tinggi tetapi memilih untuk jadi suri rumah, itu kan pilihan sendiri. Yang bekerjaya pun pilihan sendiri. Tak perlu compare sebab masing masing pun ada pro and cons. Terpulang pada diri juga bagaimana nak menerima kalau sesuatu terjadi di pertengahan itu.

Tak faham nape nak downgrade pompuan yang decide to let go career utk focus family... they're able and can afford to retire means they have planned their future and financial so well..

So many of my friends and families are against my decision to retire early... kecuali my husband, yang fully menyokong decision i... and kitorg dah plan our passive income from investment and savings way back in 2006 until 2018 and make it work.... then we set up and strategize our business plans.... cumanya weols tak cerita kat orang luar je la apa business2 kitorg.. even dlm forum pun i takat gebang on surface je lah.. mana boleh cerita detail how we are doing..  

Honestly,  rasa teringin sangat nak share cerita kat orang,  ye la kita sometimes rasa excited.... but i takleh cerita kat org luar pun.. takmo biz kena caraz

Bersara awal2 .... Allhamdulilah
Ada bisnes sikit wlpn terjejas tkpe nanti  ok balik..duk rumah jd mem
Kenalan aku dia ade degree syg berhenti membabukan diri hdp susah kwin dgn warga asing yg senkek demi chenta soci kekdanya what a wasted... tk setuju btul aku

edayildiz replied at 15-8-2021 03:22 PM
kakak sulong i ada phd tp jd surirumah..tp ada jgk la dia berniaga online..tp xde serius sgt..jaga a ...

Aku pn akn bengang kalau ank aku milih jd hw. Sok menantu puan aku pn suh je kerja aku tk bg anak2 aku suh bini dok rumah
Mak pak depa anto belaja pandai2 nk suh balas jasa ...supa gak aku..
Kalau pn ank aku nk benti biar berbaloi dulu .. Apa yg di laburkn

Edited by edayildiz at 15-8-2021 11:41 PM
tunangku replied at 15-8-2021 04:23 PM
sygla juga bila ilmu phd tu x disebarkan kpd masyarakat..ilmu yg bermanfaat..
tinggi tu..

tula..kakak strt jd housewife sejak pregnant ank first..skrg ank dia dh umo 5 thn..dah masuk sekolah..i ada tny dia psl tamo kerja ke.sbb kakak i mid 30an..i rasa ok lg la kalau sheols nk strt kerja balik..mayb lps covid sheols blh apply jd lec or cikgu...baru2 ni pun sheols ada apply cikgu yg one off tu sbb parents beria suruh..yela kakak i muda lg..wpun toklaki gaji besor parents i ttp ckp xtenang bla bla..so i fhm ler apa yg parents cuba sampaikan

Follow Us
makadek replied at 15-8-2021 11:24 PM
Aku pn akn bengang kalau ank aku milih jd hw. Sok menantu puan aku pn suh je kerja aku tk bg anak2 ...

kaka bebel sama mcm parents i..part yg dilaburkan tu..

edayildiz replied at 15-8-2021 11:42 PM
kaka bebel sama mcm parents i..part yg dilaburkan tu..

Iolls labur bkn sikit ikut jah dia nk belajor kos apooo ... Sbb minat..kot ko dpt tok laki tibe nk benti kerja acah2 nk jd bini terpaling bek tayah.mcm iolls benti pn dh cukup haul balik modal..epf pn not bad..siap bole  keluar sgala i yang ada haaa gittew

sejak2 pkp kene wfh ni mmg terase sngt la menjadi housewife which is nk cepat2 letak jawatan ini
i miss my office routine
seminggu dua mmg happy la tp dh berbulan ni effect jugakla mentally
housework mmg tak berkesudahan. baru nk lurus pinggang je ade dah kerja lain menanti
to all stay at home mum, you gais mmg hebat

Memang suka jadi suri rumah.. tp bila fikir gaji 6k 7k utk kta sorg belanja, memang tak jadi nak berhenti kerja.. laki bini kerja Kerja pun ofis hour je.. time anak sekolah aku kerja... So takde lah terabai rasanya... Kalau tok laki boleh bagi rm6k sebulan utk diri sendiri je, ok jugak... Hope murah rejeki dia..

Mak ayah bukan org senang, so skarang dorg happy je lah.. bg duit poket.. bill semua bayarkan.. nak kereta bagi... Sebab tok laki tak kacau duit gaji isteri.. kereta kita pun dia beli kan... cuma dia kata jgn berenti  keje.. jgn merungut kerja dia kata, time pandemik ni semua org nak kerja..

Tapi tuh la.. time pandemik ni dah nak 2thn WFH...

Terpulangla...

Kalau dah xde hutang belajar... xde komitmen nak byr... xde nak beli barang2 impian dgn duit sendiri atau dapat laki super jutawan tak kedekut... ko jd la suri umah sampai AJM .

Tapi kalau ko memikirkan nak berbakti kepada masyarakat ... pilihla utk bekerja secara profesional... selain didik anak... ko bantu didik anak org lain juga... manfaat berpanjangan... gitu yg aku pikir... kalau aku diberikan sesuatu ilmu dari Allah.. jika ada kesempatan nak sebarkan semampu yg aku boleh... sbb aku ni bukan org kaya... xmampu sedekah harta.. mungkin dgn berkongsi ilmu Allah boleh jauhkan aku dari azab api neraka..

aku surirumah skrg. serious tak suka. aku rasa rugi aku belajar bagai nak rak dulu, mengemis duit kat bapak aku yang suka senyum sinis bila aku mintak rm100 tiap minggu, jual diri pulak kat ptptn.

taun depan keje balik.
kalo belajar tinggi2 takat nak homeschool anak, mana ada budak umur 6-17 belajar thermodynamic. mak elon musk pun anta anak dia pi skolah.

Mak aku dr dlu selalu pesan.. bila dh berlaki.. igt langit x selalu cerah... hg mngaji elok2.. kerja.. cari duit sdri.. beli harta sdri.. nk pakai apa pn boleh dgn duit sdri, tak ada sapa nk kata apa... besok2 apa2 jadi x merempat..

imanjannah replied at 15-8-2021 11:44 AM
iols dah hampir  20 tahun bekerja, tunggu tok laki bagi greenlight je nk bersara ni, ank2 pula sedan ...

kesiannya, nak bersara pun kena harap suami izinkan ke? tak boleh buat keputusan sendiri ke atau suami tak mampu tanggung beban kewangan sorang2? aduh

edayildiz replied at 15-8-2021 03:22 PM
kakak sulong i ada phd tp jd surirumah..tp ada jgk la dia berniaga online..tp xde serius sgt..jaga a ...

jangan nanti dia cari lain atau layan buruk kakak you sudah la. Banyak dah kejadian camtu. Mak cik aku bercerai pas suami dia ada orang ketiga dan kahwin senyap2. Penat je mak cik aku berenti kerja nak jaga anak sakit. Gaji ribu2 dgn kwsp ratus ribu lagi, sayang betul. Sekarang dah xerai haa kena la bagi nafkah mutaah ribu2 jugak hahahahah

Itzy replied at 16-8-2021 05:15 AM
kesiannya, nak bersara pun kena harap suami izinkan ke? tak boleh buat keputusan sendiri ke atau s ...

ye.. ada benda yg kita kena bincang dan dapat keizinan suami dulu

dua2 ada pro and con..x kisah la mahu pilih yg mana

aku pun kalau harta banyak sampai 7 keturunan, best jugak goyang kaki duduk rumah..tp hakikatnya aku ni rakyat marhaen saje yg bekerja unt bayar hutang itu ini

tp antara jadi HW atau bekerja..aku pilih bekerja sbb dekat tempat kerja je ada me time..dpt jumpa kawan2..tp satu jela aku malas bab kerja ni..bangun awal pagi & gosok baju tudung..malas betoi

Edited by green~tea at 16-8-2021 11:17 AM
Itzy replied at 16-8-2021 05:17 AM
jangan nanti dia cari lain atau layan buruk kakak you sudah la. Banyak dah kejadian camtu. Mak cik ...

Utk retire early... wanita tu sendiri kena ada stable passive income, jangan harap duit laki...

Masa i nak decide to early retire.. i buat calculation... walaupun i ada few biz, tp my rule of thumb utk retire is passive income WAJIB lebih dari my monthly commitment + ada balance for splurge and savings.. semua ni sebagai my own assurance if anything goes wrong..

Commitment i takde la tinggi pun, sbb  iols takde loan kereta / rumah at alll.... my only commitment now is only SSPN anak, maybank smartcash + smartwaris (total savings/ retirement fund ni rm7k jer per month)... then belanja2 lain, ikut suka lah this one variables PERBELANJAAN je, i set dalam 3k sebulan limit... kalo i nak beli barang mahal, i puasa lah berbulan2.... this is my spending "piggy bank".. private retirement scheme i ada masuk juga tp only if i rasa nak topup or not..

Edited by green~tea at 16-8-2021 11:26 AM

Nak tambah.. passive income ni, datang dari duit dividen lah.. hasil dari kerah kerja almost 20 tahun dan bersabar dari mengusik duit saving tu.... park duit dekat ASB1 , ASB 2, ASB 3, AHB, Koperasi, TH, Unit trust maybank... EPF tu i blom usik lagi for now, tp boleh je i nak keluarkan anytime, tak perlu icitra isinar pun huhuhu..

dividen dari AHB, koperasi tu i mmg kena ambil, sbb dia auto bank in masuk savings account i... tak boleh reinvest pun utk compounding dividend mcm ASB1/2...

Wahed invest i dont consider my passive income yet.. sbb investment i dlm ni masih sangat sedikit...

iols  bila dok rumah kekdg rasa bestnya dok office , makan2 , borak2 dgn kawan.
tp bila dok office, masa tgh buat keja.. rasa bestnya kalau dok rumah, xyah pikir nak buat report, buat keja itu ini..

Iols blh bercakap mcm ni mungkin sbb ada gaji / tok laki dok tanggung/simpanan ..  zon selesa.

itulah manusia.. tak pernah puas kan.