CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: CikDaNdeLi0n

[Idea] Taska atau pengasuh?

lililen replied at 6-8-2019 06:10 PM
Anak i tiga org semua hntr taska. Mmg x yakin dgn pengasuh sbb
1. X btul2 kenal dgn pengasuh, asal  ...

Ai stuju. Kena betul2 pastikan yg plg baik.

Lain org mgkin lain cara pemikiran. Tp yes.. to me taska is more preferable.

Melalui cerita ni, saya rasa ni adalah masalah TRUST ISSUE, bukan taska, bukan juga pengasuh, saya sarankan makpak yang ada masalah mcm ni hantar anak mereka dekat orang yang paling terdekat dgn dia, mak dia ka, sedara sepupu dia ka, kawan baik ka, jiran dia ka,

Sebabnya point pertama bila kita rasa anak kita ditinggalkan dgn orang yg kita sangat percaya, automatik kita rasa anak kita berada ditempat yang selamat, dan automatik juga semua benda besar akan rasa benda kecil,

Saya bagi contoh :

1) Pengasuh ( orang yg kita tak percaya )
Dia jaga anak kita kemudian anak jatuh kaki luka respon kita mesti salahkan pengasuh, alasan kita pengasuh tak perhati anak kita betul2, walau apa pun alasan pengasuh kita tak terima, muktamad pengasuh salah.

VS

2 ) Mak ( orang yang paling kita percaya )
Dia jaga anak kita kemudian anak jatuh kaki luka respon kita mesti salahkan anak sebab nakal lari sana sini, kita tak mudah nak salahkan mak kita walaupun hakikat mak mengaku cuai tgk tv ka, apa ka, tetap kita fikir mana ada mak nak cucu cedera, muktamad anak salah.

Sebenarnya bila kita tak ada rasa percaya dengan penjaga anak kita benda kecil jadi besar, dan bila ada rasa percaya semua hal besar boleh jadi kecil pada kita,

Sistem taska & pengasuh dekat Malaysia semua sama saja, kalau ada beza sikit saja, lagi 1 anak kita jangan kita expect anak kita macam robot, dia bakalan sama mcm kita jaga dia, budak2 mereka berinteraksi dgn keadaan sekeliling ikut suasana dan mood kekal,

Mereka bukan orang dewasa yang boleh kawal mood atau suasana,  dorang kat mall lain, dekat sekolah tadika lain, dengan kita lain dengan pengasuh lain sebab pengaruh suasana yang dia tak mampu ubah,

Orang dewasa kalau marah kemudian boleh decide nak marah lagi atau tak marah, budak2 kalau nangis dia akan berhenti bila dia nak, bukan berhenti bila kita pujuk, kalau lapar jer normal lah diam bagi susu, kalau moody dia nak mak dia, pengasuh pun pening tak kan nak pakai topeng gambar mak dia,

Lagi satu kalau anak jenis introvert, pemalu, tak mudah bergaul kita kena tgk jgk environment mana yang sesuai dia, bukan sesuai kita, orang mana yang dia suka bukan orang yang kita suka, sama macam kalau anak lasak, jenis taska dan pengasuh mana yang sesuai dia,

Kesimpulannya anak adalah gambaran kita, bila kita rasa dia dlm keadaan terjaga dan selamat, dia pun akan rasa benda yang sama sebab connecting mak dgn anak sgt kuat, begitu juga sebaliknya bila kita rasa risau, anak pun rasa tak selesa, sekian my 2cent dari saya.

Rate

1

I takda anak lagi (kawen pun belum) tapi memang rasa simpati pada ibu-ibu bekerja macam uols. Terpaksa tabahkan hati tiap hari hantar anak pada pengasuh (yang belum tentu jaga anak betul-betul macam sendiri jaga). Kang tak kerja, keadaan tak mengizinkan nak jadi full time housewife pulak.

Tapi antara pengasuh dan taska, taska rasanya macam okay lagi sebab dorang selalunya kena register dgn jabatan berwajib dulu.

Tapi sekarang ada banyak kes taska tak berdaftar lepas tu jadi macam-macam pulak kat sana.

Semoga anak-anak uols (bakal anak i jugak ) sentiasa dilindungi dan dijauhi dari perkara yang tak elok.

Rate

1

Edited by CikDaNdeLi0n at 7-8-2019 09:32 AM
MenteriWanita replied at 7-8-2019 02:27 AM
Melalui cerita ni, saya rasa ni adalah masalah TRUST ISSUE, bukan taska, bukan juga pengasuh, saya s ...

Sorry but ai agree to disagree. Kalau betul trust issue, ai mmg takkan survey pun pengasuh.. but pengasuh yg ai jumpa mmg mcm ai tulis tu.. sesuka hati pi bwk anak asuhan keluar drive keta pangku atas riba.. then rumah tk bersih n pintu slalu buka, tk sesuai utk anak umo bwh 2 thn.. etc.

Yg taska first tu pulak ai ok je hantar mula2.. but depa tk telus. Anak ai slalu tido dlm buai.. mmg tk bgn langsung.. tk diberi mkn minum. Sbg mak, apa perasaannya anak tk diberi mkn minum skerat hari then blk tu teguk susu mcm kebulur? Tp ai bertahan lg.. sampai ler luka dlm hidung tu.. depa kata jatuh tersembam.. pdhal jelas ada kesan rodokan benda tajam sbb lukanya bulat setempat bkn lebam mcm berbekas jatuh. Bila ditanya pd tokey baru sheols mengaku sheols keja kat lain n tinggalkan taska pd ketua staf sheols. Then bila ditanya pd ketua staf tu sheols tk bleh jwb sbb sheols keluar pd ms kejadian tu. Ai was like what? Sampai sudah tadak jwpn pd soalan ai tny jatuh tersembam mcm mana.

Sorry ler panjang pulak ai clarify. Tp kalau yu still rasa ai ada trust issue then ai rest my case. Peace yo.

Rate

1

Edited by CikDaNdeLi0n at 7-8-2019 04:02 PM
moonbymoon replied at 7-8-2019 09:11 AM
I takda anak lagi (kawen pun belum) tapi memang rasa simpati pada ibu-ibu bekerja macam uols. Terpak ...

Smua mak biasanya nk yg terbaik utk anak. Aminn.. moga dpermudah smua urusan kita smua.

for me, i prefer taska.
i cari taska yg dekat dgn my office and operation hours dia start pukul 7.   alhamdulillah ada 1 taska dkt dgn office.

Follow Us
namuwoob replied at 7-8-2019 10:10 AM
for me, i prefer taska.
i cari taska yg dekat dgn my office and operation hours dia start pukul 7. ...

Alhamdulillah syukur. Moga kita smua sntiasa dpermudah urusan.

Ai hari tu ada jumpa taska area workplace ai tp tk pilih yg tu.. sbb byk kali jugak ai kena keluar ke lain setel keja ai. Nk sampai taska tu kena rempuh traffic jam.. so mcm leceh ler nk kena rempuh jam time ai keja luar kat lain.

I prefer pengasuh yang dikenali dan persekitaran rumah bersih. Ibu tunggal takde anak kecik.

Pengalaman I anta anak kat taska. Luar nampak gah. Corner lot 2tingkat lengkap ngn taman bagai. I anta anak dah besar sikit 1 y plus plus masa tu. Ingat kat taska sambil jaga sambil belajar. Hari 1st anta yang sambut budak lagi.Lepasan SPM. Anak i nangis. I nampak dia letak tepi tangga je. TAkde usaha nak pujuk. I tak leh ingat peristiwa tu. Sedih sangat rasanya. Bila tanya owner, masatu ada no fon owner je, dia kate anak i ok je. Rupanya begitulah hari hari. Owner tak datang tengok pon. KAlau ada petang je. Yang jaga semua budak lepasan SPM. Tak lama i letak kat situ, cari taska lain. Rasa tak best. Ada budak kerja situ bocor rahsia.  

Anak ke2 anta kat pengasuh. Alhamdulillah dapat pengasuh baik dan sayang anak i macam cucu sendiri. Tak berkira juga.

Rate

1

hawaM replied at 7-8-2019 11:02 AM
I prefer pengasuh yang dikenali dan persekitaran rumah bersih. Ibu tunggal takde anak kecik.

Pen ...

Adakah taska sama yg ai hantar first tu? Owner keja kat lain.. ptg baru pi taska tu sampai waktu tutup. Staf mostly mcm spm leavers yg (almost all the times ai pi situ) duk ngadap fon. Bayangkan anak ai kata depa tdo je manjang.. so bekal mkn minum ai bg mmg langsung tk luak.

I think better pengasuh but u should know her background la..kne survey pernah jge bdk x..ramai ke x..kebersihan semua..sbb taska now byk kes dera i pon tkt dgr..hrp klu hntr pengasuh xdpt ke pengasuh hantu

taska @ pengasuh sekarang mcm2 cerita ada.. maybe sebelum hanta kena tanya parents yg hanta ke taska @ pengasuh sama ada ok ke tak.. kena rajin pantau la..

Nanaku88 replied at 7-8-2019 11:36 AM
I think better pengasuh but u should know her background la..kne survey pernah jge bdk x..ramai ke x ...

Kalo pengasuh kena yg betul kenal ler kut.. skrg mcm2 bleh jd.

duradanis replied at 7-8-2019 12:00 PM
taska @ pengasuh sekarang mcm2 cerita ada.. maybe sebelum hanta kena tanya parents yg hanta ke taska ...

Yup betul. Kena ada recommendation jugak ler to be safe.

dulu mula-mula cari pengasuh sebab takut nak hantar taska baby kecik lagi. bila dah deal semua pergi lah rumah dia. Ya Allah, sedih sangat tengok bersemak samun and pagar hijau tu dah runtuh dah. masa whatsapp dia cakap ada pengalaman etc tapi tengok keadaan rumah, tak meyakinkan langsung. nak cari lain takde dah yang available. lagi seminggu nak kerja end up hantar taska. nasib baik ada kosong.

taska ni berdaftar. mahal sikit. ada silibus permata. anak i sangat happy tahap i nak hantar tu dia nampak cikgu dia terus taknak dekat i dah. i rasa senang hantar taska sebab dari segi tempat tidur semua tu i tak payah sediakan, cuma bagi toiletries, susu, baju, pampers. lain semua dia provide.

ada jugalah pernah kena sakit mata yang teruk sampai parents pun berjangkit, pernah kena gigit dengan budak sekali, banyak kali kena gigit serangga - tak tau serangga apa tapi kulit anak i memang agak sensitif, makan ubat tak ikut arahan... but so far anak i happy and suka pergi taska. so i boleh tutup mata lagi.

part security pun terjaga. takde such thing as main bagi je kat sesape yang amek budak.

teringin nak cari pengasuh sebab dulu time i kecik2 duduk rumah pengasuh.

tapi bab cuti, i baru je baca kawan i complain pengasuh dia tetipa minggu ada je minta cuti. last2 dia pergi tukar orang lain. nasib baik senang cari. tapi ni dah few times bertukar pengasuh huhu. i malas part ni lah sebenarnya. kalau taska at least takde last minute nak tutup ke apa. i nak hantar on weekend sebab kena kerja weekend pun dia terima, cuma kena bayar OT je.

kawan i pernah kena juga tiba-tiba pengasuh pergi cuti2 tak bagitau, dia bagi anak dia jaga anak kawan i tu. boleh pulak main pass anak orang macam tu.

pengalaman i sendiri duduk dengan pengasuh, ada yang okay... ada yang mak i belikan sotong buat lauk untuk i, dia buat lauk dia, untuk i dia bagi makan kepala sotong je... ada yang mandikan i pakai sabun FAB

tapi yang okay tu sampai sekarang i dah tua bangka ni pergi beraya rumah diorang, i kawen pun diorang datang haritu

Rate

1

CikDaNdeLi0n replied at 6-8-2019 09:44 PM
Yup mmg pnh nk ambik cuti tanpa gaji.. tp tk lulus sbb post ai tu tadak nk ganti. Ni aim nk setel  ...

semoga urusan dipermudahkan. teringin juga nak berhenti kerja tapi loan rumah ada lagi 27 tahun ni

CikDaNdeLi0n replied at 7-8-2019 09:30 AM
Sorry but ai agree to disagree. Kalau betul trust issue, ai mmg takkan survey pun pengasuh.. but ...

Kalau awak adalah pengasuh saya, saya marah awak bawa anak saya just main pangku baby saya, rumah awak saya rasa tak bersih dan saya rasa awak tak provide safety,

Tapi bila saya dgn baby saya, saya boleh pangku baby, anak saya kot, rumah saya sepah pun tak apa rumah saya kot, pintu buka tak per kot saya tau tahap safety rumah saya bagus,

Awak sebagai pengasuh saya, bila baby saya tido awak tak kejut untuk bagi makan end up, bila dia balik minum susu macam tiada hari esok, saya salahkan awak,

Bila saya jaga baby saya, dia tidur saya tak kan kejutkan, saya pun tau baby perlu tempoh tido yang lama bbanding org dewasa, bila dia bangun baru saya susukan, saya tak rasa dia minum gelojoh pun,

Awak sebagai pengasuh saya, jaga anak saya, tetibe hidung dia darah awak dah cakap dia tersembam tapi saya rasa tak percaya sebab tak jadi depan mata saya, citer dgn jiran dan keluarga, mereka pun setuju salah pengasuh,

Bila saya balik jaga baby saya, dia tersembam hidung darah jiran tanya kenapa,saya jawab dia tersembam jiran iyakan , family yakin saya tak tipu, yela mana lah ada ibu nak cucuk hidung anak,

Kalau awak rasa, awak tak ada trust issue, saya tak boleh cakap apa lah, pasalnya trust issue ni benda yg sgt peribadi, ada ibu yang tak berani tinggal baby bagi hubby jaga alasan hubby tak pandai jaga, tapi mmg nampak ada trust issue dekat situ, gila lah dia nak ckp dia tak trust hubby kenalah guna ayat penyedap untuk jaga hati laki,

Kata terakhir dari saya, maybe awak sahaja yang faham masalah awak, sebab i'm not in your shoes, semoga dapat jalan penyelesaian yang terbaik, semoga adalah berita baik untuk hari yang mendatang.

Rate

1

taska yang berdaftar.
tak confident pengasuh

iols hantar dekat taska berdaftar dan tak kisah bayar mahal dari taska tu murah tapi macam tak terjaga dan sumbat banyak budak

miminn replied at 7-8-2019 12:51 PM
dulu mula-mula cari pengasuh sebab takut nak hantar taska baby kecik lagi. bila dah deal semua pergi ...

Oh my.. mandi guna sabun fab?

Yup betul.. taska mmg jrg ada issue tetiba tadak org nk jaga. Susah kalau slalu kena cuti sbb pengasuh cuti. Lg susah kalau depa yg sesuka hati pi pass kat org lain.

miminn replied at 7-8-2019 12:53 PM
semoga urusan dipermudahkan. teringin juga nak berhenti kerja tapi loan rumah ada lagi 27 tahun ni ...

Aminn. Ai ada lg less than 10 thn kut.