CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 10393|Reply: 82

Expectation vs reality

Post time 31-5-2019 01:25 PM From the mobile phone | Show all posts |Read mode
Nak tanya pengalaman bg yg dah kahwin atau bakal kawin.. level of acceptance korang terhadap pasangan masing2..

Betul ke pepatah ‘what you see is what you get’.. mcm mana kita kenal atau annoyed ngan certain perangai dia time bercinta, mcm tu lah dia bila dah kawin..

Aku dalam serious relationship dgn bf aku.. mmg ada plan nk kawin.. generally, kitorang mmg takde masalah.. in fact aku rasa mcm chemistry ktrg sgt kuat.. ibarat dia ada lah aku, tp versi lelaki & vice versa..dlm masa 2 thn ni belum penah lg betul2 gaduh.. gaduh tinggi suara atau x bercakap berhari2.. paling kuat pun merajuk geli2 je la.. sebab aku akan ckp direct knp aku terasa hati lps tu move on ..

Tp ada satu perangai dia yg agak annoying bg aku.. ideally, bila in a relationship kita nakkan partner kita ada common sense, cth dia bgtau kita awal2 kalau dia ada plan atau dia nak cuti.. ideally.. tp realitinye bf aku ni ikut suka.. kalau dia rasa nk bgtau, dia bgtau in advance.. kalau dia rasa x nak, dia buat xtau je sampai aku tertanya2..
Katakan ada routine, every saturday keluar jln2.. sebab weekdays dah x jmpa..aku ok je kalau the day before dia ckp malas nk keluar atau ada hal lain.. so mlm tu dah excited nk keluar.. tp pagi esok dia buat mcm xde apa..lps tu baru cakap arini x keluar..penah cakap kat dia, aku appreciate kalau dia bgtau awal2.. senang buat plan lain.. tp tu lah.. kdg2 ok, kdg2 x ok.. ikut suka hati dia..

So skrg aku dah malas nk expect apa2.. tunggu je.. tp perangai aku, kalau aku dah give up, aku akan distancing myself emotionally..so far, belum
give up lg tp dah start annoying..

Benda2 lain x de masalah.. kalau katakan aku buat perangai camtu pun, aku rasa dia ok je..cuma dia terlalu relax.. mgkin dah terlalu secure ngan relationship ni.. jadi dah kurang effort dia nk amik ati aku.. tp tu lah.. aku risau kalau one day, aku give up & start distancing myself..

So aku rasa relationship aku dah reach stage nak accept and live with it for the rest of my life ( sbb nk kawin) atau aku kena fikir masak2.. soalannya,

1) adakah aku selfish sebab aku expect dia utk jadi mcm ideal guy yg ada common sense?

2) dah ckp tp mcm x jalan ( bila discuss psl ni dia ok je.. xdela aku paksa2 or blame dia, sekadar luahkan elok2 dan ckp expectation aku).. any other idea mcm mana dia boleh hadam msg/request aku?

3) belum kawin lg, kalau ada doubt, x perlu proceed?

Tp lain2 hal semuanya tip top..xde complaint bab2 lain..

Rate

1

Perbincangan yang agak interesting. Tak sabar nak baca komen forumer2 perempuan.

insulin replied at 31-5-2019 02:12 PM
Perbincangan yang agak interesting. Tak sabar nak baca komen forumer2 perempuan.

Awak boleh mulakan dulu.. bg view awak sbg lelaki..

sweetpea911 replied at 31-5-2019 03:38 PM
Awak boleh mulakan dulu.. bg view awak sbg lelaki..

Kalau dah berjanji nak keluar bersama-sama pada sekian hari namun kemudiannya tak jadi, memang kena beritahu awal2 supaya pasangan kita tak tertunggu-tunggu hari tersebut. Pasangan kita pun rasanya akan ada plan tersendiri yang  lain pada hari tersebut.

tanya je lah awal2 nak kuar ke tak? takleh la buat assumption je selalu.. communication failure starts with too much assumption.. tanya je awal2.. jadi ke tak keluar?

green~tea replied at 31-5-2019 02:52 PM
tanya je lah awal2 nak kuar ke tak? takleh la buat assumption je selalu.. communication failure star ...

Betul.. mmg masalah gak pasal assumption ni.. sebabnya dah deal.. fixed day utk keluar.. kalau x jd bgtau dulu..tp tu lah.. kena la tny tiap2 jumaat utk confirm..

Follow Us
hmm payah nak komen sbb situasi kita berbeza.

masa aku belum kawin dulu, kitorang hari2 kuar (keje sama 1 hospital, so senang nak jumpa).
tp bila dah taknak kuar, baru kitorang ckp taknak kuar.
tp slalunya lepas habis waktu keje, mmg dia akan call ckp nak bawak gi dinner, and minta aku tggu kat tempat biasa.
tp klu dia penat or ada keje, dia akan call bgtau.

so situasi kita berbeza, aku susah nak bg pandangan.

cuma pandangan peribadi aku, org lelaki (tak semua yee) kena remind byk kali.
even suami aku pun sama.
klu dia lupa nak kiss dahi aku sblum tido, esoknya aku akan tnya knpa?
klu dia lupa nak call aku arini, esok pg aku akn tanya.
benda2 ni kena ingatkan dia. biasa la, manusia kan.
so kalau dia lupa nak bgtau apa2, dan benda tu ko concern, so ko kena igtkan dia.

Rate

1

I can only say this...setiap orang ada expectation dia masing2, but most times you will never get it met, and then you have to decide whether you are able to compromise or not.

Senang je nak buat keputusan - stay or leave the relationship -, if you are NOT able to compromise since it is crucially important to you, then LEAVE the relationship, because it will NEVER be better and only get worse in time, more so once you get married, this is regardless if he performs very well in other parts, because if you are unable to compromise on one thing, other behavior traits are irrelevant.

But kalau u dapat terima his shortcomings, then you may opt to stay. Relationship is about accepting who your partner is, more so his flaws. Once you are able to do this only then will your relationship last and be a happy one.

So to answer your question.

1) If it is common sense, no you are not selfish. But if you expect for him to be your "ideal" guy based on your expectations....then yes.

2) Kalau dah bincang pon dia macam ok je dan masih x berubah, maknanya dia rasa benda tuh x penting la atau remeh temeh, dan dia x berapa kesah.

3) If you have a doubt, find out the reason of that doubt, and if you can't accept it, do not proceed!

Believe me, once you get married, the problem will only escalate and then you will have the end-of-world arguments.

Rate

1

makton replied at 31-5-2019 03:18 PM
hmm payah nak komen sbb situasi kita berbeza.

masa aku belum kawin dulu, kitorang hari2 kuar (kej ...

Hmm.. betul la.. kena belajar gak bertanya.. sebab kalau tak tny kita akan assume pastu dah jadi hal lain.. kdg2 diorg ni byk fikir agaknye... benda2 yg kita nk attention ni diorg anggap remeh..

yprat replied at 31-5-2019 03:18 PM
I can only say this...setiap orang ada expectation dia masing2, but most times you will never get it ...

Thank you.. you really opened my eyes.. laki ke perempuan ni?

I triggered at compromise and acceptance.. how true is that.. sebelum kahwin, these are the things that we really need to be sure of.. kena list down & justify..

Tadi mungkin terlalu emosi kot.. now dah calm & can think clearly baru rasa tenang sikit..bila fikir2 balik bukannya setiap kali jadi mcm ni.. kdg2 je dan dia pun dah explain kenapa x jadi keluar..cuma aku expect dia ckp lebih awal.. again, expectation & assumption kills..

Anyway.. dah fikir2 balik.. dlm scope yg lebih besar, benda jadi issue sebab I only see it on my perspective & focus on ME.. there’s more things that can be a deal breaker.. so i’ll learn to accept and compromise in this area and focus on other valuable things to me..

My deal breakers are:
1- he lied .. no matter the reason
2- he cheated on me with other woman
3- disrespectful.. ( lack of common sense ni masih tahap annoying je.. xde la sampai rasa disrespect)
4- abusive
5- control my freedom

Thank you again.. dah lega rasanya.. i like every sentences!

Sejujurnya kalau aku di tempat TT :

1. Proceed kahwin, tak panas baran dan bertanggungjawab tu dah kira bagus.
2. Perkahwinan adalah mengenai menerima kekurangan pasangan masing2, bukan setakat mencari yang ideal.
3. Kalau nak cari lelaki lain, kadar kemungkinan nak dapat yang lebih bagus adalah 0.001%..ini hasil dari pemerhatian keliling akulah..panas baran, biawak hidup, kaki ice...

ada ke laki yg ideal?

ape definisi sebenar ideal tuh?

Pada akk, perkahwinan ni, belum cuba belum tahu. Cuma conclusion perkahwinan akk setakat ni, hubungan kami bila kahwin adalah lebih baik dari sebelum kahwin.

Cinta pun lebih kuat sekarang ni dari sebelum kahwin.

Oslo replied at 1-6-2019 12:53 AM
Sejujurnya kalau aku di tempat TT :

1. Proceed kahwin, tak panas baran dan bertanggungjawab tu da ...

Terima kasih atas pandangan
Betul.. it’s all about acceptance.. kena sedar diri sendiri pun ada kekurangan dan dia pun x pernah highlight benda tu..

Sebab kitorang susah nk dpt spend time sama2.. so that once a week outing mmg sgt2 berharga.. hopefully lepas kawin & dah duduk serumah isu2 remeh cmni bole setel.. lps kahwin tu baru real challenge kot sbb maknye duduk serumah..

terma2nkondisi2 replied at 1-6-2019 07:46 AM
ada ke laki yg ideal?

ape definisi sebenar ideal tuh?

Pada sy setiap org ciri2 ideal tu berbeza.. taste masing2 kan..

Ada org nak lelaki mcm ni, ada org nak lelaki mcm tu.. but again benda2 ni la punca x puas ati dlm relationship sebab kalau partner kita bukan cmtu, kita try nk ubah dia jd mcm yg kita nak..

I guess you get what you wish for.. apa you doa, itu lah you dapat.. that’s the core... lain2 kekurangan you have to work it out together.. sblm jumpa dia, doa i cuma mintak dipertemukan dgn lelaki yg menyayangi diri i dgn segala kelebihan & kekurangan dan juga terima family i.. kalau dia betul2 sayangkan i, insyallah everything will fall into place..

Bagus bile meluah dlm ni.. when i typed it out baru sedar kita ni kadang2 x cukup dgn apa yg ada..

kuihbakar replied at 1-6-2019 08:15 AM
Pada akk, perkahwinan ni, belum cuba belum tahu. Cuma conclusion perkahwinan akk setakat ni, hubunga ...

Wahh.. good one.. dah berapa tahun kawin?

Contoh lps kawin hubungan lebih baik tu dari segi mcm mana? Suami akak masih yg sama dari sblm kawin?

Sebab ramai org dah kawin ckp, sblm kawin & tinggal serumah, bercinta 10 tahun pun x kan kenal lagi.. cuba komen psl ni?

sweetpea911 replied at 1-6-2019 10:18 AM
Wahh.. good one.. dah berapa tahun kawin?

Contoh lps kawin hubungan lebih baik tu dari segi mc ...

Hampir 20 tahun dik. Sekarang suami lebih loving. Dulu2 tak reti cakap I love you. Sekarang hati2 cakap.

Kami share minat bersama. Kami suka travel backpack bersama2. Sekarang sifat suami dan kebapaan sangat terserlah. Mungkin sebab banyak membaca dan banyak benda dah dilalui.

Kami kawin dengan tiada harta apa pun. Tapi Allah datangkan rezeki yang melimpah ruah lepas kawin. Anak ada 6. Setiap anak lahir, Allah bagi macam2 rezeki.

Komunikasi pun sangat baik. Bukan takde bergaduh. Tapi kami banyak berbincang. Bila bercakap tak tinggi2 suara sebab bila tinggi suara, kita makin jauh.

Dugaan dalam rumahtangga memang ada. Tapi dugaan tu yang membuatkan kami saling menghargai. Jangan takut nak masuk alam perkahwinan. Selagi tak cuba, kita tak tahu. Terkurang sana sini tu biasa sebab kita saling melengkapi untuk dia

Rate

1

Benda kecik je tu dek. Percayalah bila dh kawen ada seratus benda baru yg kau akan annoyed ngan dia. So.. Lek lek jelah

Rate

1

kuihbakar replied at 1-6-2019 10:42 AM
Hampir 20 tahun dik. Sekarang suami lebih loving. Dulu2 tak reti cakap I love you. Sekarang hati2  ...

Wahh.. seronok dengar.. anak2 dah besar boleh spend time sama2 mcm masa awal2 kawin dulu..

Betul tu.. Kena belajar control tone bila nak luahkan perasaan.. semoga rumahtangga & keluarga akak kekal harmoni..hingga ke akhirnya..

weezerfan replied at 1-6-2019 10:59 AM
Benda kecik je tu dek. Percayalah bila dh kawen ada seratus benda baru yg kau akan annoyed ngan dia. ...

Tu lah.. before kawin foundation kena betul2 solid.. at least bila ada masalah dikemudian hari, x susah nak setel.. kalau byk benda x puas hati sblm kawin tp x setelkan betul2, lps kawin boleh jadi isu berbangkit..