CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: jue10

RUMAH PERTAMA (DUDUK SENDIRI/ SEWAKAN?)

My kelik beli rumah kedai dan sewakan.
Hampir setiap bulan bank call tanya kenapa installment lambat bayar.
Penyewa kedai jenis culas, bayar sewa tapi lambat.
Tetiba je rekod tak cun..
Tetiba je jadi pening setiap bulan bank tagih hutang.
Nak dulukan duit tak mampu..

Sebab tu TT, ukur baju di badan sendiri..
Jangan sbb pakar hartanah la, pakar itu ini kata beli rumah & sewakan, tengok juga poket sendiri..
Jangan menyesal macam my kelik tu..,
Umur baru nak masuk 40, hutang suami isteri dekat sejuta... or maybe lebih sejuta rasanya..
Rumah sendiri duduk baru beli tk sampai 10 tahun pun dah 2 kali refinance sebab nak ambil cash.

I mampu geleng kepala..
Memang umur 60 pun hutang masih tak habis bayar hutang.

beli umah 1st xyh pk nak sewakan dulu...beli ikut kemampuan...kalau lbh rendah dr kemampuan pon ok...duduk dulu..tgk keadaan....kalau ekonomi ok beli 2nd house baru bole pk nak sewakan umh x kira la yg 1st atau 2nd atau seterusnya....

zaman sekarang nie cam lagi berbaloi beli and duduk sendiri.. nk buat sewa pun kadang kena sewakan below monthly instalment n topup ngan duit sendiri. sbb nak carik penyewa dgn harga monthly instalment tu memang susah gile.. even foreigners pun sekarang berkira nak menyewa memahal. dah kalau kena topup lagi, nak bayar sewa umah yg duduk lagi.. mmg tak berbaloi la. takyah nk fikir harga property akan kbaboom la apa la.. kalau dah bulan2 pun sesak nak settle loan semua, baik xyah. you're lucky kalau duk umah parents free yg tu lain cite kalau nk beli rumah pertama and buat sewa..

Case by case basis lah sis..

Kalau ikut tip pelaburan hartanah juga jangan beli. Rumah untuk mudah pergi kerja..sebabnya bebila kita boleh tukar kerja, dipindahkan tenpat kerja dan lain lain..

Macam kami memula kahwin dulu..beli first house untuk invest jer n kami duk umah sewa..sebabnya umah yang sesuai dengan bajet kami tu jauh sikit..then berdekatan dengan tempat kerja kami ada rumah yang lebih selesa which is kondo baru siap dengn sewa yang lebih kurang dengan rumah yang kami sewakan..

So tenant kami bayar sewa kami pun bayar pada owner rumah yang kami sewa..dalam masa yang sama kami bayar loan rumah kami..maintenance rumah kami sewa lagi mahal dari rumah yang kami sewakan..so ada kelebihan kat situ..sebab owner yang bayar maintenance kan n kita yang menikmati facility disediakan..

Then lepas setahun kahwin jumpa rumah yang berdekatan tempat kerja kami yang sesuai dengan bajet kami..so kami beli lagi n duduk sini..tapi agak menyesal sebenarnya..sebab beli rumah utk duduk kos sangat tinggi berbanding beli utk sewakan..renovate itu ini..

So nasihat utk sis..better cari yang sesuai dekat kemampuan n sesuai di buat pelaburan..maksudnya rental price tinggi n so on..so kalau xsesuai duduk..boleh sewakan..

Aku beli rumah pertama sebelum
Kawen. Aku sewakan je ..
Sampai la umah ke 3 aku beli aku sewakan je semua ..

Dan sekarang aku sudah berkahwin dan duduk di rumah sewa orang lain  

Nak sewakan .. hati kena kental.. ade gak penyewa yang buat perangai .. hurm .. tu antara risikonya la .. aku prefer cari penyewa yang dah bekeluarga . Mudah skit

Follow Us
jgn ikotkan ckp org,carik dulu rumah sendiri...duduk...dalam beberapa tahun,baru carik aset utk sewa ke...ape ke...ikotlah...

kalau tny akak, first house mesti la nak duduk sendiri. kalau dah ada family lg nak private space. so penting kena ada rumah sendiri utk diduduki. but then again, topic ni very subjective huhu

CikTerompah replied at 9-7-2018 02:04 PM
jgn ikotkan ckp org,carik dulu rumah sendiri...duduk...dalam beberapa tahun,baru carik aset utk sewa ...

baik lah

kaksal85 replied at 11-7-2018 01:09 PM
kalau tny akak, first house mesti la nak duduk sendiri. kalau dah ada family lg nak private space. s ...

sy pn berpikiran begitu.

IMHO la kan sebagai seorang yang memang dah lama bercita-cita nak beli rumah, I tak suka sewakan pada orang. Sebab risiko tinggi sangat. Boleh jadi risiko penyewa lari, rumah rosak, rumah jadi tempat apa apa jek kan. So, I have no intention to sewakan my first house. Dan ikut ekonomi zaman sekarang, memang lagi better menyewa dari membeli.

I baca ramai sangat suruh beli and sewakan rumah. If only it's that easy kan. Kena fikirkan wang yang kita keluar untuk beli rumah, buatnya dapat penyewa yang !@#$%%& lagi kena keluar kos. Beli rumah bukan macam beli kereta. And it's a long-term loan dengan bank. Adakah penyewa tu akan sewa selama 30 tahun? Impossible, but possible also

jue10 replied at 3-5-2018 12:09 PM
aku jz mmpu beli/ sewa apartment/ condo je skg ni. iye sb tu la mak aku ckp better beli dri sewa.  ...

tak bole tiru yang dalam google.
kalau memang ada plan nak buat income dari property,
iyer, boleh beli dan sewa kan.

tapi kalo ongkos takdak, bajet takdak, ilmu property takdak,
taknak pening2 kepala handle karenah tenant, dan lelain.
better beli dan duduk sendiri jer.

aku lagi suka sewa umah apartment or kondo, fully furnish.
senang nak pindah, senang nak travel.
kalo owner naikkan harga mahal cam yahudi,
pindah jer la umah lain.
itu sebab penting life kena minimalism.

tempat aku rumah kondo terlebih supply dari demand.
banyak unit kosong.
dari kondo harga sewa rm1800 masa mula2 iklan,
sekarang dah tinggal rm 1000, fully furnish.
still aku tengok banyak kosong lagi.
so baik aku sewa jer, duit lebih simpan.
kalo beli kena bayar rm1800 atau lebih tiap bulan,
so baik aku sewa rm1000 jer. duit lebih kasi simpan.

I pulak berpendapat rumah pertama baik duduk sendiri sebabnye bukan senang nak simpan duit deposit, siap ikat perut untuk dapatkan umah idaman.

i pon baru riki2 nak beli rumah sendiri. Tengah deal dgn pihak bank. Sekarang duduk rumah suami.  So kira cam rumah sendiri la but lagi best kalo ade rumah atas nama sendiri.

So kalo ade rezeki lepas loan, rumah i tue duduk time wiken je. Sebab condo kan ade swimming pool, Budak2 suka la kalo mandi swimming pool hari2.

Rumah skrg nie teres, nak mandi swimming pool memang tak la.

aku kerja kat kl.. rumah pertama beli untuk duduk.. dalam 50km dari tempat kerja.. landed house.. pastu ade rezeki beli lg satu umah dekat ngan office.. rumah pertama aku sewakan.. so pendapat aku beli rumah pertama utk duduk.. kalau kerja kat kl jgn la berangan beli umah kat kl jugak.. mmg tak mampu lah kite

Bagus thread ni..
Tahniah tt

Pada i kan, kalo single tu...beli rumah pas tu sewakan sekali dengan kawan. kurang sikit commitment. Mcm yg i buat sekarang. Beli rumah murah dulu pun takpe. Sewakan 2 bili utk kawan duduk. Inshaa Allah lepas bayar instalment. Nanti, kumpul duit nak beli rumah lain plak kan..

Dah kawin nanti boleh lah share beli rumah plak dengan husband..

steadylady80 replied at 16-8-2018 05:10 PM
Pada i kan, kalo single tu...beli rumah pas tu sewakan sekali dengan kawan. kurang sikit commitment. ...

I pun tgh fikir2 nak beli rumah ke tak..
I single,rumah yg i nk beli below 200k,dekat dgn tmpt keje, tp jauh dgn parents sbb negeri lain2..
Tp i risau kalau nnt kena pindah tmpt keje ke 1 hal pulak nak tinggalkan rumah tu..

Saya rumah Pertama beli utk didiami. Beli umh selesa utk Saya sefamily. Beli 2 tingkat cner. Ade rezki lebih baru beli umh utk sewa