CariDotMy

Forgot password?
 Register

Author: CARI-MAMS

Guna Bahasa Malaysia Di Indonesia, Buat Peminat Jatuh Cinta Dengan Mas Idayu

Kerêta_Angin replied at 14-8-2016 10:47 AM
ya.. yg sy maksudkan yg raga tu lah =bakul,keranjang  ..

ada haritu mas idayu sebut "raga" masa p ...

Oh. org Indonesia tak guna perkataan raga eh? Kalau sebut sukan sepak raga korang tau tak?

Aku pon x paham kenape retis melaya suka speaking indo smpai sna.mcm tetibe je reti.aku nak paham pon susah inikan lg nak ckp

Judulnya terlalu berlebihan. Nggak semua orang suka, malah banyak juga yang komplain sebab kalo Mas Idayu ngomong BM, peserta Indo dan penonton nggak langsung ngerti apa isi dari Komenan itu.

Body_language replied at 14-8-2016 02:57 AM
Kak Ani pun kalau bercakap ada campuq BI juga Tapi masih terkawal lagi. Aku pun harap Kak An ...
Kak Ani pun kalau bercakap ada campuq BI juga Tapi masih terkawal lagi

yup itu pointnya .. bak kata org jakarte, masih mending ketimbang mbak masidayu

Apasal xde org bwk lagu dia Zapin  Yang Tinggal kat DAA

haa yg ni betul .. selama ini penyanyi2 indo cuma kenal lagu2 siti je .. cindai,nirmala dan lelain tu .. asyik2 itu jela yg diorg tahu .. kalau tak tu.. laksmana raja dilaut atau lgu2 melayu indo yg lama2.. terhad sgt perbendaharaan lagu2 melayu mereka ni .. maka time DA ni lah peserta2 msia kalau boleh ketengahkan lagu2 drpd otai2 ni supaya org indo pun boleh dgr sama.. sebetulnya pandangan sy secara pribadi DA ni bagus juga kerana turut memartabatkan lagu2 irama melayu/asli yg saat ini di indo masih kalah popular berbanding dangdut

Body_language replied at 14-8-2016 03:01 AM
Oh. org Indonesia tak guna perkataan raga eh? Kalau sebut sukan sepak raga korang tau tak?
...

rasanya org kampung sy aje yg tahu haha

di indo lebih dikenali dgn sepak takraw .. dulu org melayu[salah satunya riau] dan bugis [sulawesi selatan] yg popular dan mendominasi permainan sepak raga ni .. kalau ada sukan antara negeri biasanya yg menang kalau tak riau ya sulawesi selatan lah hehe .. baru kendian2 ni sepak raga ni dah agak merata di semua negeri/provinsi

Kerêta_Angin replied at 14-8-2016 12:47 PM
yup itu pointnya .. bak kata org jakarte, masih mending ketimbang mbak masidayu

kau dah tgk belum video2 audition peserta Malaysia yg Dior tepek kat channel youtube dia?

peserta Malaysia pun mcm bodo gak, bila ditanya lagu Melayu, yg diorg nyanyi pun lagu Balqis, Badarsila, Laksamana Raja Di Laut, Janji

bertimbun-timbun lagu Melayu wujud sibuk nak ulang tayang lagu2 yg sama atau lagu siti dah kenape? Memang x salah dan lagu2 tu sedap tp Come On. Bosan kot.

Aku nmpk Pak Ngah pun bosan dgn peserta2 Malaysia yg dok ulang tayang lagu Melayu yg popular kat DAA. nk amik hati org DAA la tu.

Pdhal bertimbun lagu2 Melayu dr zaman 50-an smpi 00-an. Kenape lagu yg sama gak korang nyanyi ni? Sape2 kenal Dior g cerca peserta2 under dia tu

Follow Us
Sbb tu lah muzik dangdut ni nmpak cheap n lucah... tajok lagu pun bikin org pk benda alah tu je..  double meaning sgt..

Bagus mas idayu ni...x macam org bebal yg melalak pasal FFM aritu....bahasa malaysia dianggap bukan bahasa kebangsaan, milik melayu dan rasis, ...bukan alat perpaduan malah katanya mengelak persaingan....jenis2 bebal ni lah yg biat BM tu sendu...

Body_language replied at 14-8-2016 10:57 AM
Kak Ani pun kalau bercakap ada campuq BI juga Tapi masih terkawal lagi. Aku pun harap Kak An ...

ramlah ram kurang pandai bagi komentar... better amelina lagi walaupun amelina pun ala2 manja ja.nk sedap panggil Aishah.....kt indo Aishah legend kot

anyway retis yg komunikasi BM nya bagus, tertib dan kurang rojak ialah Tiara J, Sheila Majid, Ning B , Samihah Omar dan Erra Fazira.

paling hauk merojak ialah Ziana Zain

Body_language replied at 14-8-2016 05:15 AM
kau dah tgk belum video2 audition peserta Malaysia yg Dior tepek kat channel youtube dia?

peser ...

hehe belum lagi ..

tapi adakah para peserta tu tak pernah dengar (atau tak hafal) lagu2 seperti dlm filem2 melayu lama, lagu2 mendiang ahmad jais, rafeah buang, a.ramlee, sm.salim, sharifah aini,kak melah dan lain2 semua tu? .. kalau memang tak tahu .. hmm malulah kat saya.. he3 sekurang2nya sy ada yg tahu gak lagu2 mereka dan suara sy pun tak kurang mengancam jugak .. kikiki      

debab_78 replied at 14-8-2016 05:38 AM
Sbb tu lah muzik dangdut ni nmpak cheap n lucah... tajok lagu pun bikin org pk benda alah tu je..  d ...

itu berlaku semenjak dangdut dah diremixkan bro .. maka itu makin menjejaskan imej dangdut yg sebelumnya boleh dikata masih pure..

pr3ttytw33ty replied at 14-8-2016 07:01 AM
bkn nazrin bg, tp dijual beli oleh pak sedara tmj or ank sultan idris. ku izzudin namenye. ade k ...

Ohh thanks ats pncerahan..tu lh setaw iols mmg ssah sultan perak nk bg pd retis trutama pd ipa raziah mmg tak lah..

amboi tajuk lagu..NAFSU

Kerêta_Angin replied at 14-8-2016 04:58 PM
hehe belum lagi ..

tapi adakah para peserta tu tak pernah dengar (atau tak hafal) lagu2 seperti ...

Secara jujur aku rasa diorg tu byk nak masuk sbb exposure je. Bukan sbb minat. Kalau org betul2 minat lagu melayu tak kan dok ulang lagu Siti jer. Kalau org betul2 minat dangdut, takkan dok ulang lagu2 yg dinyanyikan kat DAA. Aku rasa yg betul2 minat Elda Susanti tu kot. Byk lagi lagu Melayu diorg leh nyanyi. Dah le byk lagu2 lama byk lagu2 saduran Hindustan, lagu tiru2 Hindustan/Arab. Bunyi ada gak mcm dangdut mcm lagu Dekatlah Padaku, Semakin Rindu Semakin Sayang etc.

Aku takut kalau orang Malaysia nyanyi lagu2 filem lama nnt takut ad org2 Sumatera mula klaim lagu plak. marah2. huhu. Macam lagu Sireh Pinang, Jalak Lenteng, Bentan Telani semua. Kalau pergi youtube, ada je yg klaim lagu2 tu. Mcm lagu Sireh Pinang, aku sebenarnya tak tahu sapa yg cipta la. Tp ada gak org Indonesia klaim lagu ni lagu Sumatera sbb org sana dah lama tau sebelum Siti nyanyi. Memang org dah lama tahu lagu ni. Ada dlm filem Bawang Putih Bawang Merah tahun 1961

Tapi lagu Jalak Lenteng dan Bentan Telani tu aku confirm seratus peratus yg ciptanya org Malaysia. Org Johor. Lahir tahun 1889-1960. Nama komersilnya Pak Lomak. dia byk buat lagu Melayu. Mentang2 la lagu2 tu pasal Riau/Sumatera korang nak klaim ye.

LANTAKLA...tapi aku berpegang pada pepatah ' masuk kandang kambing mengembek,masuk kandang harimau,mengaum' ntah btul ke tak ayat aku ni.. Patutnya kena ckp indon sebb kat sna...kalau aku kat aussie pun,aku ckp kokesen..xkn melayu..hahhahahha

Body_language replied at 14-8-2016 09:41 AM
Secara jujur aku rasa diorg tu byk nak masuk sbb exposure je. Bukan sbb minat. Kalau org betul2 mi ...
Secara jujur aku rasa diorg tu byk nak masuk sbb exposure je.

yap .. sbg "batu loncatan" utk mengembangkan kepak .. mana tahu boleh terbang lebih tinggi .. hehe

Macam lagu Sireh Pinang, Jalak Lenteng, Bentan Telani semua. Kalau pergi youtube, ada je yg klaim lagu2 tu

mungkin dorang tu bbnu yg tak penah atau jarang tengok filem klasik melayu kot (era shaw brothers, cathay keris) .. mungkin jg yg komen tu dari luar sumatera atau kawasan sumatera yg letaknya jauh dari semenanjung n sumatra timur/riau ..

kalau sy yg dah sedari kecil nengok filem bangsawan melayu, filem p.ramlee, mat sentol, latifah omar, mak nani, ahmad nisfu semua tu tentu takkan gelojoh nak ckp .. "itu kami punya, bukan korang..korang maling dst" .. walhal ada di antara lagu2 tsb anonim/no name .. lagu2 yg dah lama mengakar di dlm masy..hingga susah nak detect siapa yg cipta ..

yg pasti byk di antara lagu2 melayu.. sering didendangkan dlm cerita2 melayu zaman tu .. soal samada producer cerita2 tu dulu ada ambik lagu org dari daerah lain secara illegal tu lain ceritalah ..dan itu perlu ada bukti kukuh.. jika diperlukan .

Body_language replied at 14-8-2016 09:41 AM
Secara jujur aku rasa diorg tu byk nak masuk sbb exposure je. Bukan sbb minat. Kalau org betul2 mi ...
Aku takut kalau orang Malaysia nyanyi lagu2 filem lama nnt takut ad org2 Sumatera mula klaim lagu plak. marah2.

ah takde lah mcmtu sekali .. kecuali ada yg mula jadi batu api ..tu boleh jd la kot ..

tapi pasal lagu sirih pinang tu memang betul la .. sy pun dgr mula2 kat dlm cerita melayu lama .. ertinya masa cathay keris production la kan(spore/malaya) .. tak dinafikan "kiblat" industri perfilman pd masa itu kat sebelah sini adalah spore.. jd tak heran ramai pengkarya yg dtg dari segenap penjuru bergiat di spore.. mungkin ada yg dtg dari medan, padang,riau termasuk dari jawa mcm arwah pak aziz, mustarjo dan tentu saja dr semenanjung.. so walaupun berbeza sempadan geopolitik, tapi belum begitu ketara sgt mcm sekarang.. hubungan sumatera esp mcm deli,asahan,riau yg belah timur sumatera dgn semenanjung lebih akrab drpd sekarang..mungkin sampai berlakunya konfrontasi ..

sy bagi contoh cerita "lancang kuning" yg dah sy tengok berulangkali .. itu backgroundnya adalah tentang kerajaan siak[riau] .. dan selepas sy gigih bertanya sana sini, sy dapati bahawa watak panglima yg dilakonkan oleh alahyarham nurdin ahmad adalah moyang saya..dlm cerita tu disebut ttg siak, ttg tanjung jati yg mmg nyata adanya .. tentang lancang kuning yg merupakan bahtera kenaikan dtk laksmana raja di laut.. entah penulis skrip, pengarah atau kru yg lain ada darah org riau atau mcmana hingga cerita itu dijadikan filem sy pun tak pasti .. tapi point nak sy ckp .. era perfilman di spore tidak dpt tidak .. telah byk menghasilkan karya2 especially berkenaan lagu2 melayu yg dihasilkan .. walaupun daerah2 lain mcm medan, padang etc ada jgk menghasilkan karya2, tetapi peranan era perfilman spore..cathay keris, film2 p.ramlee etc telah ditularkan ke daerah sekeliling .. sehingga impactnya dirasa sampai sekarang .  

Kerêta_Angin replied at 14-8-2016 08:43 PM
ah takde lah mcmtu sekali .. kecuali ada yg mula jadi batu api ..tu boleh jd la kot ..

tap ...

Zaman dulu2 sebelum Malaya merdeka memang org2 sekeliling bebas je. Memang ramai pengkarya dari pulau berhampiran. Pendek kata Singapore tula pusat perkembangan dunia hiburan Melayu. Mcm kau kata. Ada yg bukan Melayu. Contoh mcm Maria Menado dgn Noormadiah, dedua dari Menado. Berhijrah ke singapore masa remaja nak jd pelakon. lepas tu jd org Malaysia. Noormadiah tu wlpn bukan Melayu, sgt hebat nyanyi lagu Melayu. Ad juga yg dari Jawa. Mcm S.Sudarmaji tu. Wlpn dr Jawa, bila buat lirik, dia guna bahasa Melayu. Contoh mcm lagu bunga melor. kalau dr Indonesia, korang panggil bunga Melati kan. Tp kat sini ada gak orang panggil bunga Melati. Mungkin org2 tu asal seberang. S.Sudarmaji siap tulis lirik untuk lagu Bahtera Merdeka untuk Malaysia lagi.

Yang dari Sumatera pon byk gak. Mcm Kasma Booty. Tp dia bukan Melayu pun. Lepas ada 3 org Sumatera berhijrah ke Singapore pd waktu yg sama mcm Ahmad Jaafar (Pencipta lagu Bunga Tanjung yg Sharifah Aini nyanyi tu), Rubiah (penyanyi asal lagu Bunga Tanjung) dgn Lilik Suhairi (Pencipta lagu Teratai yg Rafaeh Buang nyanyi). Aku x tau ap jadi kat Rubiah dgn Lilik Suhairi, yg pasti Ahmad Jaafar selamat jd National Treasure Singapura.

Pendek kata zaman dulu, xde org nak sibuk ini karya Malaysia, Singapura, atau Indonesia. Semua sebut ini karya "Melayu". Tp kalau nak kata pasal hak cipta, semestinya ianya milik singapore, termasuk byk karya P Ramlee smpi dia mati xde royalti

Sebut tentang Riau, saya rasa sebelum Indonesia merdeka 1946, atau Malaysia merdeka 1957, Riau tu memang lbh dekat dgn Malaysia terutamanya Melaka, Johor dgn Singapura. Dan karya Melayu pun byk kan tentang sejarah Riau. Riau dgn Johor tu pon terpisah tahun 1824. Pak Lomak yang mencipta lagu Jalak Lenteng dgn Bentan Telani tu pon Lahir kat Johor Bahru 1889. Jadi saya rasa tak hairan kalau byk org2 dulu dari Johor yang tahu kisah2 Riau tu

Ok. mcm dah off-topic byk je. Nota kaki untuk benang ni. Diharap Mas idayu dpt sarankan peserta2 Malaysia bawak lagu dangdut Malaysia yg lbh Kemelayuan bunyinya berbanding dangdut Indonesia

penpink replied at 13-8-2016 04:39 PM
Bagusla macam tu.... tak payah nk terikut2 sgt ckp indo...guna bhs malaysia tu kan indah

I loike  

TAHNIAH LA kan