CariCari621 Publish time 13-10-2015 01:11 PM

Buktikan Kewujudanmu Wahai Sang Lelaki !!!

Edited by CariCari621 at 13-10-2015 05:13 AM

Salam buat warga forum semua
Sekadar nk minx pendapat chuolls semua tentang tanggungjawab adik beradik lelaki dlm institusi kekeluargaan. Based on my observation & experience selama menjadi tulang blkg keluarga ni, nmpknye segala bebanan & tanggungjawab drpd urusan kewangan ke urusan seharian didominasi oleh adik beradik perempuan. Bukan menafikan kewujudan mereka, tp itulah hakikatnya.
Serba sedikit tentang family TT. TT anak sulung(ppuan). Ade 5 adik beradik (4 org telah bekerja, seorang telah berkahwin). 2 adik lelaki & 2 adik ppuan. Range umur we all (20 - 30 tahun). Range umur parent (60 - 75 tahun).
Actually TT dh lame nk post isu ni cume baru hari ni terpanggil utk menaip....hahaha...TT malas nk ulas lanjut lg isu ni coz seolah-olah membuka pekung di dada sendiri. So, mohon jasa baik forumers yg bijak pandai sekalian utk bg pendapat yg bernas mcm mane nk tarik perhatian adik2 lelaki TT utk same2 berganding bahu menguruskan institusi kekeluargaan kami.
Thanks chuolls.

bunga_lestari Publish time 13-10-2015 02:16 PM

cakap ajer terus terang pada adik beradik lelaki pasal tanggungjawab..
kalau tak cakap pastu merelakan je sampai bila nak selesai.. bagi aku senang, biar bergaduh dengan adik beradik sebab dok ingatkan depa pasal tanggungjawab ni daipada sakit hati makan hati pastu duk tanggung kita sendiri..

ni pun asalnya salah asuhan..
bila dibiasakan beban kerja hanya pada wanita atau anak2 perempuan, nilah jadinya..

Emperor95 Publish time 13-10-2015 03:05 PM

Belum ada idea. Cuma nak jawap tajuk itu sahaja.
Saya lelaki ( anak sulong ) semua kos kehidupan keluarga saya tanggung. Adik saya ( lelaki ) lebih kepada penumpang sahaja.

tagas Publish time 13-10-2015 03:46 PM

Dah jadik budaya nowadays mostly lelaki2 mesia especially melayu pemalas n kurang bertanggungjwb

tp tak semua la {:1_550:}

Emperor95 Publish time 13-10-2015 03:54 PM

tagas replied at 13-10-2015 03:46 PM
Dah jadik budaya nowadays mostly lelaki2 mesia especially melayu pemalas n kurang bertanggungjwb

...

nasib baik ada perkataan " tapi tak semua la "{:bloodyo

CariCari621 Publish time 13-10-2015 04:05 PM

bunga_lestari replied at 13-10-2015 06:16 AM
cakap ajer terus terang pada adik beradik lelaki pasal tanggungjawab..
kalau tak cakap pastu merela ...

Bkn x prnh remind diorg, rasenye jenuh dh ckp psl isu ni dgn harapan masing2 fhm .... tp still same juge. Kalau nk ungkit tiap kali jumpe nnt jadi gaduh plak. Dahla jarang jumpe, sekali-sekali jumpe kalau dok ungkit isu ni nk happy2 pun cm dh x best.

Kalau nk ckp psl salah asuhan, ktorg yg ppuan ni elok je....bole je same2 bantu-membantu.

faraway1 Publish time 13-10-2015 04:05 PM

dan my family kecuali adik bongsu me, semua adik lelaki
memang tanggung keluarga memasing, tiada culas kat situ..

CariCari621 Publish time 13-10-2015 04:13 PM

Emperor95 replied at 13-10-2015 07:05 AM
Belum ada idea. Cuma nak jawap tajuk itu sahaja.
Saya lelaki ( anak sulong ) semua kos kehidupan ke ...

{:mlbigsmile:}

bunga_lestari Publish time 13-10-2015 04:13 PM

CariCari621 replied at 13-10-2015 04:05 PM
Bkn x prnh remind diorg, rasenye jenuh dh ckp psl isu ni dgn harapan masing2 fhm .... tp still sam ...

remind masa berjumpa ajer ke..
aku tak katlah salah asuhan semuanya.. mungkin sebab anak2 laki tak diajar pasal tanggungjawab
tu sebab diorg leka..

apa kata ko turut remind dalam wasap ke, dalam fb ke..

mende tggungjawani kene remind selalu..

contoh plg mudah tanya diorg.. bulan ni dah kirim duit ke kat mak ayah?

tya tiap2 bulan laa.. takkan setiap kali jmpa je mau cakap mau tanya..

nila susahnya kalau yang betul pun takut nak tegur..

CariCari621 Publish time 13-10-2015 04:26 PM

bunga_lestari replied at 13-10-2015 08:13 AM
remind masa berjumpa ajer ke..
aku tak katlah salah asuhan semuanya.. mungkin sebab anak2 laki ta ...

Hahahaha ..... bnyk kali dh.

Bkn setakat mase face to face je bgtau.

Dlm WA, FB semua medium dh gune.

Ye, TT fhm masing2 ade financial problem. Yg dh berkereta ade loan kena byr, yg dh berkeluarga ade anak bini nk kena tanggung. Yg baru habes belajar, ade loan kena byr.Tp itu semua bkn excuse. Kalau x dpt nk commit bnyk pun, sikit2 klu share kan dh ringan beban masing2. Ape yg TT tgk now diorg cm xd effort nk meringankan beban tu. Now, last effort just pasrah & doa je la hope ade miracle. & at the same time ktorg yg ppuan ni usaha la cari side income lain utk tmbh sumber kewangan keluarga.

kucingkecik Publish time 13-10-2015 05:34 PM

Aku dgn kakak aku gaduh dgn abg aku yg sorang tu pasal ni lah

CariCari621 Publish time 13-10-2015 05:52 PM

kucingkecik replied at 13-10-2015 09:34 AM
Aku dgn kakak aku gaduh dgn abg aku yg sorang tu pasal ni lah

Tu la , actually dh xtau nk settle care baik yg mcm mane lg.

Kalau x ckp, TT tanggung la smpi bile2 keadaan mcm ni. Bile dok remind ulang2 kali jd gaduh plak nnt sbb dok ungkit isu same yg x sudah2.Lau nk bergantung hrp pd adik beradik ppuan plak, smpi bile??? Diorg pun 2,3 tahun lg maybe dh kawen & priority mesti suami & anak. If suami x izinkan bekerja, TT xleh nk halang.

Pelindung Publish time 13-10-2015 10:04 PM

Sepatutnya kerajaan meletakkan gaji minima RM6K untuk setiap ketua keluarga. Untuk para wanita TIDAK dibenarkan bekerja setelah berumahtangga. Urusan rumahtangga lagi penting. 30% dari gaji suami MESTI disalurkan ke dalam akaun isteri secara automatik. Anak2 dah makin kurang ajar dek kerana MAK AYAH SIBUK CARI DUIT! Kerosakan ada dimana-mana selagi kedua2 ni sibuk mengejar duit demi membayar hutang dan meneruskan kehidupan. Generasi semakin cacat hilang rasa.

nuryakmal Publish time 13-10-2015 10:10 PM

Ini yang kt ci tu ada pasangan jantan keja x tetap bini keja keranj bangge katanya kawin sederhana.

Prfftttt

Tt- sepaham saya lelaki ni tak suka membebel. Cakap sekali dah. Since da berkali2 tt berckp dan takda respon abaikan mereka. Bagi ingatan kt derang since derang takde nak menolong org tua jangan harap nak dapat wasiat. Bgtau derang harta tanah semua da jadi nama tt. Cuba tgk menggelupur ke tidak derang tu

CariCari621 Publish time 14-10-2015 10:11 AM

nuryakmal replied at 13-10-2015 02:10 PM
Ini yang kt ci tu ada pasangan jantan keja x tetap bini keja keranj bangge katanya kawin sederhana....

Ok, utk isu wasiat plak .... ktorg dh siap2 tau ape yg ktorg dpt.
Ayah dh siap2 bahagi harta (esp. tanah) coz xmau jd gaduh d kemudian hari & xmo dipersoal kt dlm kubur nnt bile anak2 dok bergaduh rebut harta.

So, xde maknanya nk remind diorg psl xdpt harta ke pape sbb masing2 dh tau bahagian masing2.

solarlunar Publish time 14-10-2015 10:35 AM

Dalam famili saya juga sama. Abang-abang bukan nak bagi duit kt mak abah. Smp abah pernah cakap - dapat bonus beribu-ribu, sekupang pun tak bagi kt abah. Mak pun ckp benda yg sama - nak harap duit anak perempuan je boleh. Tp mak abah ckp depan anak-anak perempuan saja sbb tkot derang terasa hati. Nasib baik mak abah ade pencen kerajaan and side-income yg lain.

CariCari621 Publish time 14-10-2015 10:47 AM

solarlunar replied at 14-10-2015 02:35 AM
Dalam famili saya juga sama. Abang-abang bukan nak bagi duit kt mak abah. Smp abah pernah cakap - da ...

Parent mmg x prnh minx pape pun sbb diorg ade income sendiri walaupun x bsr mane (tp smpi bile, diorg pun dh makin berumur, mmg layak dok berehat je kt umh dh umur2 cm diorg).... tp common sense lah as seorang anak bile sekali sekala balik kg tu tgk la ape yg kurang kt dlm umh, ape yg perlu repair, ape yg perlu renovate, ape yg perlu tmbh baik, ape yg x cukup, ape yg perlu ubah .... ke buat2 x nmpk .... ntahla TT pun x fhm....

tiramisuu Publish time 14-10-2015 03:07 PM

Yg kawin tu laki ke ppuan? Yg blm kawin seme duk umh same ke? Dr kecik adakah mak ayh ajr ank2 laki psl responsibility atau urusan umh seme mak ayh ajr ank ppuan?sikap ank lelaki sama ngn sikap ayh?

faraway1 Publish time 14-10-2015 04:15 PM

rasanya ni silap dari mak ayah sendiri kot,
dari kecik keluarga melayu ni selalu merajakan anak lelaki,
sampai anak lelaki tidak diajar bersikap bertanggungjawab,
anak perempuan diasuh bertanggungjawab, jaga adik adik dari kecik..

Ini kajian me buatlah, me tenguk anak anak kesayangan my mom
semua kurang sikap bertanggungjawab, akibat dirajakan dari kecik,
tapi kami yang buat kerja dari kecik,
include adik beradik lelaki lain, boleh pula faham makna bertanggungjawab terutama dengan parent.

CariCari621 Publish time 14-10-2015 05:00 PM

tiramisuu replied at 14-10-2015 07:07 AM
Yg kawin tu laki ke ppuan? Yg blm kawin seme duk umh same ke? Dr kecik adakah mak ayh ajr ank2 laki...

Yg dh berkahwin anak no.2(lelaki), now yg btul2 duduk dgn parent adik no.4(ppuan)..kirenye mmg sakit pening mak ayah, or pape urusan now mmg die yg kena buat & update kt ktorg...but, alhmdulillah setakat ni parent xd mslh kesihatan yg teruk.

yg lain2 semua x menetap ngn family...just balik sebulan sekali or depends pd cuti & kelapangan.
Pages: [1] 2 3
View full version: Buktikan Kewujudanmu Wahai Sang Lelaki !!!