haziqMTAAC Publish time 23-12-2014 03:43 PM

MRTA/MRTT versus MLTA/MLTT, tak tau nak pilih??

MRTA/MRTT adelah skim insurans utk mejamin pinjaman/hutang/loan terhadap pihak bank mase beli rumah...

MRTA ni konvensional manakla MRTT adelah takaful..biasanye ditawarkan oleh pihak bank mase nk buat loan beli rumah..

MRTA/MRTT boleh dikatekan insurans loan bukan insurans rumah...

Biasanye pihak bank akan mewajibkan MRTA/MRTT kalo loan bwh RM150k-RM200k...

Untuk RM200k ke atas pihak bank bagi kelonggaran utk peminjam memilih sama ada untuk mengambil MRTA/MRTT dengan bank atau pun MLTA/MLTT dengan pihak insurans luar...

Saya pilih MLTA/MLTT..

sebab:-

1.MRTA/MRTT hanya cover kematian atau hilang upaya kekal yg berlaku terhadap peminjam, manakala MLTA/MLTT cover kematian, HKU, dan juga penyakit kritikal terhadap peminjam...dah kena sakit kritikal xleh nak keje, xde pendapatan, nk bayar kos perubatan lpastu nak kene bayar loan..kan susah macam tu..

2. dengan MRTA/MRTT dah byr tiap2 bulan tinggi..last xde pulangan..sbb coverage sentiasa menurun mengikut baki pinjaman..bermaksud jikalau peminjam meninggal atau HKU, MRTA/MRTT dapat menyelesaikan baki pinjaman..

berbeza jika mengambil polisi MLTA/MLTT bersama pihak insurans luar, MLTA/MLTT merupakan life insurance yg coverage dia maintain je..bermaksud kalau peminjam meninggal/HKU atau kena penyakit kritikal..company insurance akan setelkan baki pinjaman kemudian duit lebih akan dibagi kepada waris yg dipersetujui tuan kepada polisi.

3. MLTA/MLTT boleh disertakan dgn faedah tambahan seperti medical card..alang2 dah amek polisi insurans utk cover loan rumah..jika mampu kita cover diri kita dengan medical benefit.

4.MLTA/MLTT juga merupakan satu skim perlindungan, pelaburan dan simpanan..so 3 dlm 1..

5. Bayar caruman yg lebih tnggi sedikit dari MRTA/MRTT..tetapi secara fleksibel..boleh pilih setahun ke, 6 bulan ke, 3 bulan ke atau bulanan..

6. Disebabkan fleksibel kite boleh berbincang dengan pengantara utk menetapkan manfaat tambahan yg kite perlukan dan yg sesuai dengan diri kite juga mengikut kadar kemampuan kite..so takde lah terus lump sum pastu tros bayar bulan2 tanpa mengetahui sesuai atau tidak bebanan terhadap diri kite..

inilah sedikit sebanyak yg boleh saya kongsikan kepada anda tentang MRTA/MRTT vs MLTA/MLTT..

jika nak tahu lebih tentang MRTA/MRTT dan MLTA/MLTT ni bolehla PM saya ok..

boleh jugak hubungi saya..kalo nak call, message/ whatsapp dulu

HAZIQ AHMAD
+60 17-461 5211
haziq8118@gmail.com
Consultant,
MTA Advisory Consultancy,
MAA Takaful Berhad.

melurmelur Publish time 1-9-2022 03:20 PM

terima kasih terangkan tentang mrtt rumah
Pages: [1]
View full version: MRTA/MRTT versus MLTA/MLTT, tak tau nak pilih??