AYAKAISHI_AYASY Publish time 7-10-2014 11:23 AM

Custom Build Vs Pre Build ( GAMING )

Mana satu yang lagi baik. Buat sendiri atau beli yang dah siap
Aku dah ada satu PC nie, but PC lama. Tahun 2008 camtu, memang x power laa.. X pernah merasa apa-apa game dengan maximum graphic. Bebaru ni, ada kawan aku yang cam pandai skit pakai komputer kata, dia bleh buat PC tu jadi power balik, with a fee of coz. Dia kata dia bleh buat dengan harga kasih sayang tak sampai tiga ribu.

Bebaru ni plak, kat tempat kerja, aku cakap cakap sal menda ni ngan budak bahagian IT. Dia cam warning aku, dia kata kalau buat sendiri, salah pasang skit memang rosak terus komputer tu. Sia-sia, baik beli yang dah siap jew. Aku nie memang tak pandai sal komputer, kalau orang tipu pun, aku bleh angguk jew. Dah pernah kena tipu ugrade RAM Dulu, kedai letak DDR2, aku tak faham apa masalah dia, tapi kawan2 aku x habis2 gelakkan aku. Diorang kata patut letak DDR3. Aku angguk jewlaa.. Per pun my fellow forumer, apa pendapat korang dalam hal nie?

PREBUILD OR CUSTOM BUILD?

hujanrahmat3 Publish time 9-10-2014 01:43 PM

Buat pc sendiri is more to hobby. Klu ko mmg reti pasal pc baik bt sendiri. Tapi ada banyak risiko la. Aku cadangkan baik ko pegi kedai pastu ko bgtau diorang parts2 yg ko nak n suruh diorang buatkan.

AYAKAISHI_AYASY Publish time 9-10-2014 02:34 PM

hujanrahmat3 posted on 9-10-2014 05:43 AM static/image/common/back.gif
Buat pc sendiri is more to hobby. Klu ko mmg reti pasal pc baik bt sendiri. Tapi ada banyak risiko l ...

Biasa brapa bro? Kalau untuk main game? High end?
P/s =- DP ko menakutkan aku..

batmana Publish time 9-10-2014 10:40 PM

psg sendiri, kna rajin baca, tau semua teknik, hardware, instalasi & software yg skong, bug yg ada pada hardware tu & sistem apa yg sesuai..& game apa yg nk dimasukkn.
downlod dlu manual motherboard, graphic card dri tenet pada hardware yg nk dibeli, khatamkn dlu..barula sedap psg sendiri.

jgn psg dlu bru nk study manual @ benda apa dipasangnya..

ni yg terjadi kt rata2 pengguna tablet/smartphone, pi bli kt kedai , pekedai demo, nmpk laju bagai,pstu gune 6 bulan, terus jem/lembab..psl, tk tau nk optimize, nk uruskn firmware bagai..pstu salah update firmware terus hardbrick....pitam...

umpamanya mu beli kete proton preve, pi modified sana sini, tuka enjin bagai, tuka taya, tuko sportrim, buat wayering dlm tu, tmbah gps tracker, letak dvr cam, letak kamera pndg blkg skali,   klu mu mekanik, senangla, klu org biasa ...mau terkial2 klu ada masalh nnti.

p/s : klu rm3k tuk upgrade sistem tu, tgk juge, sistem tu apa specsnya, cuba senaraikn dlm ni..

hujanrahmat3 Publish time 10-10-2014 07:39 AM

AYAKAISHI_AYASY posted on 9-10-2014 02:34 PM static/image/common/back.gif
Biasa brapa bro? Kalau untuk main game? High end?
P/s =- DP ko menakutkan aku..

Dari segi budget, basic gaming pc 1500 - 2000. Middle range 2000 - 3000. High end 3000 keatas. Tapi, untuk main game parts yg plg penting processor, graphic cards & ram. 3 benda ni je ko kne spend duit lebih skit kalau ko nk main game high end. Dari pengalaman aku, xsampai 3 ribu pn bleh main game with high resolution setting. Tp kne pandai pilih parts la.

an2toncit Publish time 10-10-2014 09:01 PM

custom build tapi buat sendiri atau suruh member yg biasa buat ...kedai selalu menipu gak

halimi78 Publish time 15-10-2014 09:53 PM

aku vote custom build.... hahahaha

tp make sure org yg ko kenal org ko percaya..
kat kedai pong biasa je dorang tipu.. bkn sume dak2 yg koje tu tau apa benda..
slalu je aku jumpa budak2 tu main taram je rekemen barang apa nk sumbat..
plg x menarik bila ko terpaksa beli dgn mende2 yg x perlu...

kadang nampak lbh jimat tp rugi... kadang nmpk mahal tp sbnrnya x...
the choice is yours..

psst... budak bahagian IT tu... dia biasa dak custom build sniri? kehkehkeh...

wds Publish time 22-10-2014 08:59 PM

Ni ha spec PC gaming aku rekemenkan. Pasang Sendiri. Tarikh harga dikemaskini 22.10.2014.

Hardware :
- Monitor AOC LED 21" = RM 355
- 8 GB x 2 Ram DDR3 = RM 246x2 = RM 492
- Processor AMD FX X8 FX8320 (Octa Core) = RM 569
- Motherboard Asus M5A97 R2.0 = RM 350
- Graphic Card PCI-E Gbyte GTX650 OC 2GB DDR5 = RM 489
- Keyboard dan Mouse = RM 35
- Casing Including Power Supply = RM 100

Software :
- Guna pirate je melainkan antivirus aku rekemenkan Kaspersky original (RM 50 setahun).

Total = RM 2390 (Tanpa antivirus)
Total = RM 2440 (Termasuk antivirus)

Mungkin ada perbezaan harga bagi lain-lain kedai so kena rajin2 survey la.

Note : Aku bukan penjual barang computer.

firdaruddin Publish time 23-10-2014 11:24 AM

aku vote custom. lol

akumod77 Publish time 5-11-2014 02:33 AM

pc lama 2008 tu cpu gapo? Intel sandy bridge? ivy bridge? i3 i5 i7?   AMD phenom? athlon? buldozer? brp core?

bajet rm brp? rm500, rm1k, rm2k, rm3k, rm5k, rm10k, rm20k????

Eric.n9 Publish time 13-11-2014 07:40 PM

Aku vote custom gak.
Beli part sendri, pasang pn sendri:loveliness:.
Ada kepuasan kat situ dari beli yg siap.

Btw TT,
klu smpi 3ribu utk upkan balik pc tahun 2008, baik takyah.
Klu ada budget dlm 1500 ke 2500 dah boleh amik yg baru punya. refer @wds punya posting.

pc2008 ko tu, ko convert jadi light job punya pc. convert jadi torrent machine pun ok, klu ko kaki sedut:loveliness:

sue_cinta Publish time 28-5-2015 01:25 AM

Edited by sue_cinta at 22-10-2015 09:44 AM

Mcm lambat je aku join... Beli siap VS Pasang sendiri
Memane pon ok kalo spec ok... kan? kan?
Kalo pasang sdr spec hancuss... Hancuss laa jugak... hahaha

Pages: [1]
View full version: Custom Build Vs Pre Build ( GAMING )