pfiza Publish time 18-7-2014 12:12 AM

Kenangan Berhari Raya Era 80an

Mula-mula aku nak mengucapkan Selamat Hari Raya Aidilfitri pada semua pembaca. Maaf zahir dan batin jika ada terasa dgn penulisan aku, hari raya tahun ni aku sambut seperti biasa, cuma rasa seronok tengok gelagat anak aku di hari raya, bagi isteri aku hari raya tahun ni amat memilukan kerna Ibu mertua aku tak dapat bersama kerna telah pergi selama nyer. Bagi aku ini tahun ke 3 aku beraya tanpa ayah. Itu lah perjanjian kita dengan Allah...yg hidup akan mati.

Hari raya ke 3 aku dah pulang ke kota. Walaupun sekejap tapi kemeriahan raya terasa bila berjumpa nenek dan sedara mara di kampung. Kepulangan aku sekeluarga di sambut dgn wajah ceria nenek. Itu pun dah puas bagi aku. Sedang aku duduk sendirian di anjung rumah berteman kan cahaya pelita dan bunyi mercun yang sahut menyahut tak putus-putus, aku teringat kenangan masa kecil beraya dulu. Banyak tradisi malam raya yg aku dah tak jumpa lagi. masih ingat lagi tak Mercun katak, mercun tarik, mercun buluh, mercun tanah, pergi takbir rumah ke rumah di malam raya, puas keliling satu kampung jalan raya untuk cari duit raya, lepas tu kumpul beli barang mainan atau main tikam-tikam....beli bunga api. Banyak sangat kenangan indah tak terkira. dan memang aku rindu semua tu. Dari awal puasa dah terasa keseronokan nyer dengan sembahyang terawih, moreh, berbuka puasa dan sahur. Dan menunggu ikatan janji oleh emak kalau puasa cukup dapat duit upah....hishh memang seronok.

Tapi sekarang banyak dah berubah oleh zaman. Budak-budak sekarang tak macam dulu...sibuk dengan siber cafe, FB, rempit, disko, game, internet. Aku rasa nak tengok anak aku gi main keliling kampung, main pasir, pergi beraya dengan kawan-kawan. Tapi tu semua tiada. dengan keadaan keselamatan yg kurang sekarang memburuk kan lagi keadaan.

KENANGAN MANIS AKU BERAYA ERA TAHUN 70-80an....

Kenangan Aku yg ingin aku kongsi kan dari mula bulan posa sampi lah ke hari raya. Oleh kerana keluarga aku susah, ayah aku ada mengambil upah membersih kan halaman rumah seperti mesen rumput, menebas lalang dan memcuci kawasan rumah di sekeliling kawasan tempat tinggal aku. Biasa nyer hari sabtu dan ahad sebab aku boleh tolong sama. Masa tu aku tak faham, selalu merungut kerana penat buat kerja semua tu..tapi sebab ayah garang aku turut kan jua. Walaupun penat bekerja di tengah panas...ayah tetap berpuasa..aku jer yg tak tahan..kadang2 curi minum air paip....sebab ayah dah pesan puasa walau macamana susah pun. Biasa lah masa tu...
http://4.bp.blogspot.com/_XBPdaIzNagk/TJPOtZeFIbI/AAAAAAAAAyw/3E2TwMg-xMA/s400/esok+puasa.jpegumum puasa dan raya paling di tunggu-tunggu

Waktu berpuasa banyak dugaan, tapi kalau time sekolah biasa nyer aku puasa...sbb tak dapat duit belanja sekolah..duit cuma di beri waktu petang supaya aku dapat membeli "jajan" untuk di makan bila waktu berbuka. Dan bila berbuka masa tu semua masakan di masak oleh emak..waktu tu mana ada bazaar ramadan. Air paling Fav aku sirap biji selalih...
http://4.bp.blogspot.com/_XBPdaIzNagk/TJPPoxALvMI/AAAAAAAAAzY/qD4CqBeICF4/s400/tora.jpeg"jajan Fav aku..TORA!!!!!

Bila malam lah paling seronok sebab aku dapat lesen keluar rumah waktu malam untuk pergi sembahyang terawih..masa dulu bukan senang nak keluar malam...bukan mcm sekarang keluar tak balik-balik pun ada. Biasa nyer sembahyang terawih separuh jer..lepas tu lesap pi main mercun dan bunga api. Seronok sangat sampi ada masa baju aku berlubang kena mercun...waktu tu yg famous mercun tarik, katak, Thunder clap, mercun padi dan paling unggul mercun buluh. Habis tak cukup tanah lari di hambat ayah aku bila dia dapat tahu.
http://1.bp.blogspot.com/_XBPdaIzNagk/TJPOuB63wXI/AAAAAAAAAzA/VVwAa-_lpvA/s400/mercun.jpegyg ni Fav aku...bakar 1 per 1

Bila time nak beli baju raya lah yang paling seronok. Selalu nyer 2-3 pasang aku dapat..dengan kasut baru, semua baru. Ayah kata tuu upah tolong mesin rumput semua. Tak sia-sia juga kan. Mak dan ayah juga sama...baju fav Ayah biasa nyer brand Depper sampi sekarang aku ingat.

Bila nak balik kampung pula...Ayah dah pesan esok bila ko dah besar ayah atau mak dah takder..ingat balik kampung tengok nenek dan atuk dan semua makcik-makcik kau...cari sedara-mara kita...jangan sombong..macam mana susah pun kena cari jalan dan duit untuk balik beraya di kampung. sama macam ayah. macam-macam kerja di buat nyer untuk belanja balik kampung. Di sebab kan kami tiada kereta dan ayah cuma ada motorsikal. kami biasa nyer nak bas, dari kajang ke Seremban ke Melaka. Seronok masa tu..cuma penat bawak beg yang berat. kadang-kadang kami sewa teksi pakcik jika dia ada hantar orang ke kuala lumpur. Biasa nyer aku akan balik awal..2-3 hari nak raya sebab ayah nak merasa puasa di kampung.

http://2.bp.blogspot.com/_XBPdaIzNagk/TJPOsUUjAyI/AAAAAAAAAyg/oNyHkQJDs2k/s400/bas.jpeg

Bila ni kampung...keseronokan nak berhari raya mula terasa sangat. Rumah dah kecoh dgn acara buat kueh raya...tugas aku biasa nyer masuk kan kueh-kueh tu di dalam balang. masuk 3 keping satu masuk perut aku hehehehehe.....Bila dah sampi petang raya..tugas aku merebus ketupat...berair-air mata pedih menahan asap. dan Hidangan fav aku ketupat cecah sambal udang....pergh...sampai 4-5 biji ketupat aku sebat sekali makan...sampi lah sekarang sambal udang tu aku takkan miss. Lagu-lagu raya juga dah start berkumandang di corong-corong radio..lagi lah meriah...
http://4.bp.blogspot.com/_XBPdaIzNagk/TJPPoueE7wI/AAAAAAAAAzQ/6t-aORX1LRo/s400/takbir.jpeg
Bila semua sepupu-sepapat aku dah mula sampai lagi lah kecoh rumah nenek aku. Riuh rendah. Dan yang paling aku rindu suasan sana di malam dan pagi raya di kampung aku dulu...Setelah selesai kenduri baca takbir aku akan joint sekali pergi rumah-rumah untuk takbir raya..malam tu saja habis keliling kampung kami pusing melaungkan takbir raya...ramai..kadang-kadang sampai 20-30 orang. Bila pagi raya selesai solat subuh...rumah nenek aku dah start budak-budak kampung serbu...nak salam di pagi raya..pagi giler tuu...selalu nyer anak2 orang susah dan miskin..sebab nenek aku, ayah dan semua makcik-pakcik aku akan bagi duit raya pada semua yg datang. Ayah ada pesan kalau mampu bagi jer..biar sikit pun takper janji sedekah. Setelah siap denga baju melayu raya..kami sekeluarga akan berkumpul ramai untuk konvoi berjalan kaki menuju ker kubur. hanya 1-2 makcik aku yg tinggal. jarak rumah nenek ke kubur ada dalam 1km..masa ni lah seronok dan indah nyer pagi raya..bila di petengahan jalan..kami akan bertembung dengan group-group dari keluarga lain pulak...kesudahan nyer berduyun-duyun berjalan kaki menuju ke kubur....alahai indah nyer suasana masa tu...Baru sekarang aku terasa sangat keindahan nyer.
http://4.bp.blogspot.com/_XBPdaIzNagk/TJPOtoDoR_I/AAAAAAAAAy4/TsCVw2zlfVo/s400/kubur.jpeghttp://4.bp.blogspot.com/_XBPdaIzNagk/TJPOs1HH_pI/AAAAAAAAAyo/hRQ1fIL2OXs/s400/duit+raya.jpeg
Kini ayah pun dah takder...tapi aku masih mengekal kan tradisi-tradisi tu walaupun tak semua...Kehilangan mu ayah amat terasa, tapi aku redha dgn ketentuan Allah. Barulah aku ingat semua pesanan dan ajaran mu ayah...akan aku junjung selagi ada kudrat dan hayat ku..Alfatihah untuk mu ayah semoga Roh mu di cucuri rahmat. Amin.......
http://2.bp.blogspot.com/_XBPdaIzNagk/TJPPoIu00JI/AAAAAAAAAzI/KDy3BHwS1s8/s400/smbal+udang.jpeg
Lagu satu hari di hari raya dendangan M Nasir cukup menyentuh jiwa aku...bila lagu tu aku rasa nak sangat cium tangan ayah....
untuk yg dah lama tak balik kampung tengok mak ayah nenek atuk atau sanak saudara pulanglah..kepulangan mu di nantikan.

Jom Layan Video suasana Raya
https://8share-production-my.s3.amazonaws.com/campaigns/5466/site_screenshots/show/Screen_Shot_2014-07-17_at_4.29.35_PM.png?1405585787

Sumber : sharolnizammohd.blogspot.com

Last edited by pfiza on 18-7-2014 12:28 AM

sharlenetexas Publish time 18-7-2014 01:07 AM

Filem Balik Kampung. Salih Yaacob, Isma Alif dan sape tah lagi yg berlakon.

sharlenetexas Publish time 18-7-2014 01:09 AM

Raja Ema nyanyi lagu raya EON. Iklan lagu2 raya syarikat rokok.

salimrock Publish time 18-7-2014 02:43 AM

bulan ramadhan ada cerita rumah kedai lakonan Harun Salim Bachik

salimrock Publish time 18-7-2014 02:45 AM

mak aku cerita tahun 70 an lagi la ...

ptg dah sembelih ayam byk2 sekali esok tak raya, lusa baru raya, jd ada yg tak puasa...hari syak, lgpun ayam2 yg dah sembelih tu..takkan nak buang, makan je la, masatu ramai org takde peti ais lagi...

imransulaiman Publish time 18-7-2014 03:30 AM

Raya sekarang memang tak sama dengan raya dulu-dulu...

Teringat kisah di pagi raya sebelum sembahyang kat masjid. Masa Form 1, aku masuk asrama. Bila balik kampung.., jumpa kengkawan sekolah rendah. Ada sorang x-klasmet pompuan jerit nama. Bila jumpa, dia hulur tangan terus salam. Padahal aku dah wuduk dari rumah. Lepas salam, aku terus masuk masjid untuk solat. Hahahaha! ;P

mdmvava Publish time 18-7-2014 08:44 AM

masa tu sapa hidang air bikarbonat dah rasa kaya ya amat oiiii

alaa Publish time 18-7-2014 10:59 AM

alah buat rindu zaman dulu2

pfiza Publish time 18-7-2014 11:36 AM

Sedih pulak pikir balik kan, takan dapat dah kenangan cm tu

indras Publish time 24-7-2014 11:18 AM

yerlah..kenangan beraya zaman tu mmg terbaikkk...meriah jerk walaupun kiter tak senang mcm sekarang..mlmraya bertakbir dari rumah ke rumah..kumpul sedara mara, masak n makan ramai2....layan tetamu yg dtg berdoyon2..tidur ramai2 ngan sepupu sepapat kat umah tok kat kg..pagi2 berebut masuk bilik air..ya Allah rindu suasana tuu..:'(sekarang kalo balik kampong dgn anak2 pun rase tak selesa sbb yer lah umah tok kecik..umah kampong zink panas lak tu...sbb dah biasa duk dlm aircond kat umah sendirik..kenapa mase kecik aku tak kisah pun seme tu?..

indras Publish time 24-7-2014 11:24 AM

time tuayam tak beli..tunggu pengumuman raya..penting tau time tu dgr pengumuman raya sbb nk tangkap ayam n sembelih...kumpul ramai2 dpn tv ngan pakcik makcik sepupu sepapat..kalo kompom raya terjerit2 n melompat kesukaan yg kanak2..yg tua plak terpaksalah bergegas tangkap ayam..sembelih..rebus..cabut bulu ayam..seme home made time tu...sibuk rebus ketupat..bersengkang mata rebusketupat ..bestnyerrr....mlm tu mak aku akan pakaikan kite org gelang n rantai emas sbb time tu jerkla bleh melaram...walaupun bukan dari family yg mewah ayah n mak tetapsediakan keperluan raya kami serba baru..rinduu mak n ayahhhh..ayah dah tak der..tinggalah kami berya dgn mak n atok....:(

indras Publish time 24-7-2014 11:31 AM

balik kg atok naik bas..ayah naik motor sorang2..sbb nanti tibe kg senang nak jalan (ade kenderaan)..sedih bile ingat balik kami 4 beradik naik bas dgn mak..ayah naik moto follow bas ..kami time tu duk di kl..ayah askar..balik kg di batu pahat...tibe kg mak akan tipon adik mak tuk amik kami di bas stand..pun naik moto gak..angkut la 2 trip..aku anak sulong...adik aku yg kecik tu takut org..ingat lagi die naik moto tapi muka die ngadap ke belakang sbb tak mo tgk muke pak cik aku..time tu umah kg tak seme ade tipon..yg mak aku tipon tu umah jiran tok aku..bayangkan..jiran tu terpaksa lak g umah tok aku bgtau kami dah sampai ..suh amik di bas tsand..umah die boleh tahan jauh gak...ayah biasa tibe lewat dari kami..yerlah naik moto..

emmaisa Publish time 24-7-2014 12:25 PM

memang best raya time 80an...
kalau dapat pakai lipstik di pagi raya tu kira satu pencapaian yg sangat abadi...;P

emmaisa Publish time 24-7-2014 12:27 PM

mdmvava posted on 18-7-2014 08:44 AM static/image/common/back.gif
masa tu sapa hidang air bikarbonat dah rasa kaya ya amat oiiii

klu hidang air karbonat yg branded lagi kaya
kalau tak hidang aje la yg dipanggil oren bodoh...yg botol gelap tu...

emmaisa Publish time 24-7-2014 12:28 PM

masa kecik2 tahun 80an, klu bln puasa dah nak dekat2 raya tu arwah bapak beli bunga api yg tangkai besi tu yg cap kucing...

sebelum bakar bunga api tu, kita orang bengkokkan tangkai dia, baru nyalakan
pastu baling kat pokok...makanya jadilah ia pokok krismas... :D

pfiza Publish time 25-7-2014 04:54 AM

Kalau sekarang Masih Macam dulu kan seronok

biggirlduncry Publish time 25-7-2014 08:52 AM

Selamat Hari Raya gak kat semua.
Kenangan raya 80an mesti lah best... hingus meleleh lagi kan..
kerja nya cuma kira duit raya, makan kuih raya.. masa tu takde la layan2 TV ni pun
syok berlumba kumpul duit raya je kerjanya
lepas tu main bunga api.. lari2, jerit2..
mlm2 pasang pelita

sibuk2 kacau mak buat kuih raya - zaman tu takde beli2 kuih raya ni
kalau pi surau terawih...sibuk tunggu moreh.. bukan sembahyang pun.. :lol:
pastu air2 mesti air karbonat F&N tu... oren, sarsi, grape, strawberi.... hebatttt nya

pfiza Publish time 25-7-2014 12:36 PM

Kenangan itu cukup indah

AceHand Publish time 25-2-2021 01:14 AM

Hmmm...

[AceHand SPECTaceLAR]

Agaknya camne suasana raya tahong ni...?

Jizzz... Klong! Klong!

Guli Publish time 26-4-2021 09:17 PM

Harap Raya taun ni tak sendu sangat
Pages: [1] 2
View full version: Kenangan Berhari Raya Era 80an