Kidzx Publish time 14-12-2013 08:04 PM

Macam mana nak check nama ada blacklist ke tak?

Salam,
aku taktau nak pos kat mana, kat sini boleh kot asal ada yg boleh tolong.

Aku nak tanya macam mana nak check nama aku ada blacklist ke tak?
semua loan aku bayar on time tak pernah sangkut tapi baru2 ni aku nak buat loan baru tak lepas pulak, risau gak aku.

minta tolong abg2 akak2 semua

rawahah Publish time 14-12-2013 08:21 PM

tanya la kat tempat ko nak buat loan tu, apa yg blacklistnya? ctos ke ccris? senang aku nak bg jawapan tepat..

Kidzx Publish time 17-12-2013 03:00 PM

masalahnya loan reject takde bgtau reason. tu yg aku muskil

ryo_takahashi1 Publish time 18-12-2013 11:25 AM

Kidzx posted on 17-12-2013 03:00 PM static/image/common/back.gif
masalahnya loan reject takde bgtau reason. tu yg aku muskil

loan reject tak semestinya blacklist... mungkin juga komitmen tinggi... so bank takmo amik risk bagi loan...

selain tu boleh je gi bank negara utk print salinan blacklist tu...

bunga_lestari Publish time 18-12-2013 03:12 PM

kalau nak check ctos, boleh gi kat sini..
daftar dan masukkan data sebagaimana kehendak ctos tu..

so, dalam tempoh 24jam, dah boleh check rekod ctos..
klu ada, nama akan terpapar termasuk jumlah ctos tu..
yg ni kes blacklist, ctos shj termasuk surat saman/prosiding panggil ke mahkamah
(kes dibwh rm30k)
nak clearkan ctos tu kene bg semua bukti bayaran pd ctos dan dptkan statement penyelesaian/
pelepasan drpd bank/institusi kewangan tu bahawa kes tu dah settle..

klu kes atas 30k, x byr hutang sehingga dihadapkan ke mahkamah dh boleh jatuh bwh kes bangkrap,
utk carian tu, boleh check dengan insolvensi kat myeg & klik ke insolvensi.. tp kena bayar rm12 dgn cara online banking..
klu melalui kaunter, byr cash laa rm12 tu..

hrp membantu..

bunga_lestari Publish time 19-12-2013 09:05 AM

tq momod utk kredit.. :)

Kidzx Publish time 20-12-2013 03:54 AM

oo macam tu ka.. tq yg membantu

Datinaishah Publish time 23-10-2014 07:22 PM

Cots tu Mende. Ccris dan blacklist tu ape... Memang tak tau ap

Datinaishah Publish time 23-10-2014 07:23 PM

bunga_lestari posted on 18-12-2013 03:12 PM static/image/common/back.gif
kalau nak check ctos, boleh gi kat sini..
daftar dan masukkan data sebagaimana kehendak ctos tu..
...

Ccris ctos dan black list tuu ape.. Saya nak penerangan

bunga_lestari Publish time 24-10-2014 06:21 PM

Datinaishah posted on 23-10-2014 07:23 PM
Ccris ctos dan black list tuu ape.. Saya nak penerangan

kalau search dalam cari ni byk forumer otai bg penerangan,klau google pon blh dpt.. Hehe..

Tapi takper, ni aku bg pencerahan..

Ccris ni rekod bayaran bulanan komitmen anda dengan bank,kalau tiap tiap bulan byran cantik,rekod akan 0,kalau tetiba satu bulan tak byr cth bulan mac, bulan mac tu akan bertanda 1 pd rekod, bulan april ko byr balik,0 balik..gitulaa.. Tp selagi ko x byr tunggakan mac tu,april tu akan tetap bertanda 1 lg.. rekod ni semua bank boleh trace,kalau 3 bulan ke atas rekod ni bertanda,peluang utk buat pinjaman dengan bank mmg tipis kecuali anda settlekan tunggakan tu.. Itupon,pinjaman biasanya blh diluluskan 6bln selepas rekod dibersihkan,mgkin bertujuan utk tgk rekod byrn selpas tu, samada akan bertanda lagi atau tak..

Ctos pulak ialah satu syarikat yg membangunkan satu sistem utk merekodkan byran yang tertunggak oleh pengguna.. Biasanya rekod ni bergantung kpd bank,sykt kewangan atau sykt yg tawarkan perkhidmatan samada mereka nak hantar pd ctos atau tidak,bergntung kpd budi bicara merekala,dan biasanya yg terkena ni mgkin pengguna yang ingkar utk buat pembayaran.. Rekod ctos blh ditrace oleh semua bank, sykt kewangan dan sykt perkhidmatan.. Kita juga blh semak sendiri di laman web ctos jika ragu2..haha..ctos ni blh diclearkan dengan buat bayaran yang tertunggak tu dan rekod diberihkan dlm masa 24jam selepas pihak ctos terima semua bukti n rekod pembayaran..

Blacklist-ccris dan ctos blh dikategorikan sbg blacklist tp yg bersifat sementara slagi hutang tertunggak tidak diselesaikan..
Bangkrap blh dimasukkan dlm senarai blacklist yg berat tp tempoh brp lma blh lepas kebangkrapan tu aku tak pasti..

So,hrp fahamla ye.. Aku bgtau ni pon berdasarkan dr apa yg aku baca dan aku faham gitulaa.. Hehe..

Datinaishah Publish time 24-10-2014 06:55 PM

bunga_lestari posted on 24-10-2014 06:21 PM static/image/common/back.gif
kalau search dalam cari ni byk forumer otai bg penerangan,klau google pon blh dpt.. Hehe..

Tapi ...

Tank u.. Satu solan nak Tanya.. Adakah saya leh lepas sebab saya ni penjamin 16 taun Sudah.. Peminjam dah lari dan dia bayo setahun je.. Tanpa Sebarang notis atau phone call dr bank rakyat tup tup saya dpt panggilan menakutkan mengaku lawyer nak Sita rumah.. Amaun yang dipinjam 14000.. Apa jd pd saya ni.. Saya dah anta Surat bayaran bahagian saya je pd bank rakyat tp belum direply lg.. Agak otai la saya ni leh terlepas tak Agak Agak..

bunga_lestari Publish time 25-10-2014 10:12 AM

Datinaishah posted on 24-10-2014 06:55 PM
Tank u.. Satu solan nak Tanya.. Adakah saya leh lepas sebab saya ni penjamin 16 taun Sudah.. Pemin ...

Kalau hutang tu dah lebih 10 tahun,biasanya dah blh dianggap hutang lapuk, biasanya bank takkan ambil kira lagi sebagai hutang tertunggak.. Tapi tak taula kalau bank masih tak tutup kes dan akaun pinjaman tu sbb tempoh pinjaman masih ada.. Bank rakyat dulu blh bg pinjaman selama 20 tahun kan.. Ni utk pinjaman peribadi laa..

utk rekod blacklist, blh check ctos samada ke kaunter di pejabat ctos atau dengam cara online (selfcheck), anda juga blh jgk check dgn insolvensi,byr rm12 samada di myeg atau ke kaunter.. Rekod ccris,hya blh disemak oleh pihak bank,tp saya x pasti smada kita sendiri blh tya bank negara atau tak utk mengetahui rekod kita..cubalah tanya..

Hutang tu rm14 ribu sahaja, tak sampai rm30 ribu keatas, jd, kes ni x boleh dijatuhkan sbagai kes bangkrap.. Soal anda dihubungi oleh lawyer melalui telefon utk sita barang, setahu saya, pihak lawyer hya akan hntr surat notis atas arahan client dia (iaitu bank).. Itupun biasanya selepas beberapa surat tuntutan byrn oleh bank dihantar kpd peminjam, bila peminjam ingkar, surat dr lawyer menyusul..

pihak bank dan pihak lawyer buknlah org yg brtggungjawab utk sita brg atau rumah atau harta anda.. Melainkan atas arahan mahkamah,itupun jika anda dijatuhkan hukuman bangkrap..

Adakah 16 tahun lepas anda dijatuhkan hukuman bangkrap? Sebab kadar kebangkrapan dulu berbeza dgn sekarang,dimana dulu,mgkin pinjaman sbyk rm14k blh dijtuhkan bangkrap jika tidak dilunaskan,berbndg skrg,rm30k ke atas.. Itupun, setahu saya,prosedur kebangkrapan ni memakan masa,bukan blh terus jatuh hukum..

saya percaya,yang hubungi anda ugut untuk sita tu bukanlah lawyer atau bank tetapi pemungut hutang atau debt collector.. Itu mmg mereka dibayar oleh pihak bank utk dapatkan jumlah tertunggak dr peminjam.. Atau jumlah keseluruhan..bila kita bayar,diorang akan dapat komisen,tapi diorang memang takde hak utk sita barang atau harta anda..

So skrg ni,jika nak tau rekod blacklist, sila buat langkah2 diatas (mula2 saya syorkan tu) utk tgk rekod anda mcmana..

Satu soalan saya, adakah dlm tempoh 16 tahun ni anda tak pernah buat sebarang pinjaman? Jika ada,adakah lulus?

Harap jawapan saya membantu..

bunga_lestari Publish time 25-10-2014 10:18 AM

Datinaishah posted on 24-10-2014 06:55 PM
Tank u.. Satu solan nak Tanya.. Adakah saya leh lepas sebab saya ni penjamin 16 taun Sudah.. Pemin ...

Saya nak tnya,anda ni penjamin atau peminjam bersama? Ada beza tu..

Penjamin ialah org yg menjamin peminjam sekiranya peminjam tak lunaskan byrn, si penjamin akan terpks lunaskan,dalam kes tertentu,mgkin blh dptkan rayuan utk pelepasan kpd penjamin..

Kalau peminjam bersama,let say pinm rm14k,byr separuh sorg,mgkin anda boleh terlepas sebab bhgn anda selesai.. Yang tak selesai bhgn peminjam satu lagi..

Apapon, semua ni bergantung kpd budi bicara bank..

Datinaishah Publish time 25-10-2014 11:40 AM

bunga_lestari posted on 25-10-2014 10:18 AM static/image/common/back.gif
Saya nak tnya,anda ni penjamin atau peminjam bersama? Ada beza tu..

Penjamin ialah org yg menja ...

Saya Hanya penjamin yang bodo.. Ye la masa Dulu Kita ni nak menolong dan baru keje tak tau apa apa pun.. Entah dia kata dia lawyer dr bank rakyattapi memang menakutkan.. Saya ni dah byk kali buat pinjaman sblm ni lepas je.. Buat pinjaman rumah la peribadila.. Alhamdulilah semua lepas.. Tup tup dtg Satu call yg menakutkan.. Saya Ada bertanya dgn org bank lainlaa dia kata suh buat Surat kata nak bayo separuh je atas Nama pelepasan.. Sampai la ni Blum Ada reply.. Tank u u byk info... Leh tak saya nak no phone sebab nak bercakap.. Nak tulis kat sini mata tak bro nak Nampak

Datinaishah Publish time 25-10-2014 11:51 AM

bunga_lestari posted on 25-10-2014 10:12 AM static/image/common/back.gif
Kalau hutang tu dah lebih 10 tahun,biasanya dah blh dianggap hutang lapuk, biasanya bank takkan am ...

Alhamdulillah saya tak pernah bank rap dik.. 16 taun Sudah baru keje la dik.. Saya Ada Tanya pd bank nape tak pernah call atau anta notis sebab saya tak pernah tuka no phone pun tp dorang pun tak de jawapan.. Kalo saya tak bayo duit tuu cmn ek.. Sbb saya tak pernah dpt notis pung.. Saya je pi gatai anta Surat pelepasan tuu sebab takut sgt pd org yang ngaku lawyer.. Mgkin betul ckp dik bukan lawyer.. Saya je yang mudah kena tipitipi

ryo_takahashi1 Publish time 28-10-2014 02:46 PM

Datinaishah posted on 25-10-2014 11:40 AM static/image/common/back.gif
Saya Hanya penjamin yang bodo.. Ye la masa Dulu Kita ni nak menolong dan baru keje tak tau apa apa ...

utk lebih telus lebih baik akak tanya je dekat sini... jadi orang ramai pun boleh dapat info yg sama.... org yg nak menjawap pon boleh jadi ramai...

~sayanewbiehehe~

Datinaishah Publish time 28-10-2014 05:39 PM

ryo_takahashi1 posted on 28-10-2014 02:46 PM static/image/common/back.gif
utk lebih telus lebih baik akak tanya je dekat sini... jadi orang ramai pun boleh dapat info yg sa ...

Pd panda ngan dik nape ye.. Saya memang tak pahem

ryo_takahashi1 Publish time 29-10-2014 09:34 AM

Datinaishah posted on 28-10-2014 05:39 PM static/image/common/back.gif
Pd panda ngan dik nape ye.. Saya memang tak pahem

adik memang tak pandang lah.. jeling2 ajer... :lol:

bunga_lestari Publish time 30-10-2014 08:38 AM

tq momod ryo untuk kredit..

~sayajuganewbie ;P..

mirol90 Publish time 5-11-2014 08:47 AM

Salam semue..nk tanye sikit..kalau beli moto kt singer...kalau bayaran tertunggak..boleh blacklist ke?
Pages: [1] 2
View full version: Macam mana nak check nama ada blacklist ke tak?