mamaida28 Publish time 24-10-2013 10:36 AM

Ari Lahir Sultan Pahang

Assalamulaikum..

Hari nie hari lahir Sultan Pahang..Slmt hari lahir Tuanku..moga panjang umur dan dimurahkan rezeki dunia akhirat..

Wassalam

mamaezah Publish time 24-10-2013 01:55 PM

musti ada celebration khen...

poyohabis Publish time 24-10-2013 02:33 PM

mesti la..sultan pahang mesti dah round 1 pahang...selalu tahun2 sebelum buat mcm nie...sultan pahang nie baik kat rakyat dia...selalu back up rakyat pahang...tu yg kadang2 alasan tah pe2 jer kuar...baginda memang marah kalo org perlekehkan rakyat pahang...

MissMamamia75 Publish time 24-10-2013 03:17 PM

poyohabis posted on 24-10-2013 02:33 PM static/image/common/back.gif
mesti la..sultan pahang mesti dah round 1 pahang...selalu tahun2 sebelum buat mcm nie...sultan pahan ...

Kawan sy…wife dia org Jerantut..area Hulu tembeling..jauh dipendalaman sana..Nak sampai pun kena naik bot..dulu 8 jam..skrgdah kurang skit… Sultan Pahang mmg sgt2 menjaga org2 di area sana…Maybe sana tu tempat baginda membesar dulu kala…(kurang pasti bab ni)Yg pasti….baginda kenal most of org kampong kat sana..Every year dia akan pegi sana…jumpa org kampong…Buat makan..jemput org gi istana..Kat Istana pulak…open discussion..Org kampong leh kabor apa saja masalah...Related ngan kehidupan…dan perkhidmatan..Senapang xde ke...byk khinzir rosakkan tanaman ke...etc..Ketua kampong…penghulu…ADO & MB wajib ada…& siap sedia lah ngan jawapan2 & alasan & due date skali... Betul2 mcm kisah istana zaman dulu... Jeles sungguh ku rasa...bg ku yg berasal dr Pekan...Bandar di Raja nih...Baginda xpernah buat gitu...pd kami rakyat Pekan..Maybe terlalu luas kawasan Pekan nih..as compared ngan hulu tembeling sana tu...Even rumah arwah wan...jenguk kepala..terus nampak Istana Pekan....hehe...

Pepun...Hepi Birthday Tuanku...{:1_152:}

poyohabis Publish time 24-10-2013 03:27 PM

MissMamamia75 posted on 24-10-2013 03:17 PM static/image/common/back.gif
Kawan sy…wife dia org Jerantut..area Hulu tembeling..jauh dipendalaman sana..Nak sampai pun kena...

aku pon org pahang gak org raub...yg sultan pahang turun tiap2 tahun tu ada lar..lebih2 tu aku pon tak ambik kisah kan..dengar2 nye sultan pahang ada adik beradik dia yg sebenarnye jd sultan..bukan baginda...so disebabkan perebutan tahta baginda dpt..then abg dia kot kalo tak silap terus merajuk jadi nelayan...duk kat area mn tak tau...tp memang abg baginda nie tiap2 tahun baginda pegi melawat...bagi mcm2 n panggil balik msk istana tp abg dia tak nak...so anak2 buah baginda tetap dpt keistimewaan msh ada raja di depan cuma tak hidup mewah...

tp ulu tembeling tu memang ulu pon kan..dengar nama pon dah seriau..nak ke sana tak kose la kas...tp makanan org pahang best2 kan...kalo belah raub nie suka sambal hitam,asam rong kalo belah2 temerloh n pekan best sungguh la patin tempoyak...

mamaida28 Publish time 24-10-2013 04:01 PM

saya pernah duduk kat bentong dulu....walaupun org melaka tapi tetap bangga sbb salah sorang anak saya org pahang....slmt ari lahir tuanku...

MissMamamia75 Publish time 24-10-2013 04:25 PM

poyohabis posted on 24-10-2013 03:27 PM static/image/common/back.gif
aku pon org pahang gak org raub...yg sultan pahang turun tiap2 tahun tu ada lar..lebih2 tu aku pon ...

maybe lah tu..melawat sedara mara dia..

Makanan Pahang mmg best2..
kalu kat Pekan..paling popular -
a) Daging masak opor - sokmo ada time kenduri kahwin (ada guna daging kerbau..ada guna lembu - dua2 pun ku suka)
b) Laksa Pahang - menu rasmi raya Aidil Adha dirumah ku & menu raya kedua AidilFitri - laksa nye kena tempah - tepung gandum di irik guna acu tembaga...(mahal dah upahnya skrg..RM10 per kilo huhu...tp sedap yg amat hingga menjilat jari)
c) Rendang dendeng - kaler hitam gak - xtau asal dr mana..tp time raya menu popular..kalu Istana Pekan..time jamuan raya
diorg tempah - dulu lah..reganya RM60 per kilo..skrg lagi mahal kot..
d) Murtabak Mengkasar ..ada gak yg suka dr kedai Mawar & Ismaliza....sekeping RM6 ke atas...cicah ngan kuah bawang kaler merah...nyum..nyum..
e) Puding raja...bestnya...guna pisang lemak manis...
f) Pisang lemak manis goreng - best yg amat...sila ke Pekan utk merasainya...:$

mak sedara ku keja ngan pejabat Sultan..
event2 time open house diraja (raya) dept dia yg arrange...
makanan2 yg diorder sumer yg terbaik & tersedap skali..
lemang time open house raya tu....panjang2 ruasnya...tinggi nye dlm 3-4 kaki gitu...(mana ntah diorg dpt buluh tu..)
tp sedap nyer...masih terasa...hehe..

ada skali tu musim ketupat dlm periuk kera...(pakai pulut)..sedap woo....
tiba2 rasa lapar...& rindunya nak balik Pekan...:P

poyohabis Publish time 24-10-2013 04:29 PM

MissMamamia75 posted on 24-10-2013 04:25 PM static/image/common/back.gif
maybe lah tu..melawat sedara mara dia..

Makanan Pahang mmg best2..

pekan bandar di raja...jd wajib la makanan di raja dikongsi kan bersama2 gan rakyat jelata...kwn aku study dl pon org pekan gak..dia msk rendang...katanye rendang nie memang style mskan istana..sedap sehingga menjilat jari...tp org pekan gan org belah2 bentong,raub,lepeh ckp lain sikit kan..belah2 bentung,raub,lepeh kalo bercakap beralun2 sikit..lembut sikit berbanding gan org belah2 pekan,kuantan tu..keras sikit...katanye sebab pergerakan air sungai pahang deras di kawasan deme...jd mcm tu lar...tp aku suka org raub baik2 ramah tamah lak tu...puji sikit tempat sendiri:lol:

MissMamamia75 Publish time 24-10-2013 04:42 PM

poyohabis posted on 24-10-2013 04:29 PM static/image/common/back.gif
pekan bandar di raja...jd wajib la makanan di raja dikongsi kan bersama2 gan rakyat jelata...kwn a ...

haha..ye betul..
org Pekan mmg cakap laju skit..
dan ada yg bahasakan diri - saya tu as Kawan
contoh -
Kawan nok balik doh...awok balik ke dok?
**Huruf 'a' mostly jd 'o' -
-sekolah - sekoloh
- rumah - rumoh

**huruf 'al' jd bunyi (care) or 'ai' - jd bunyi (there)
- kedai - ke-there
- basikal - basi-care
**terpaksa guna bahasa omputih - xreti nak eja...haha...:lol:

anak2 ku kalu ku post ke Pekan time cuti skolah...
balik Shah Alam...mmg melekat jap loghat Pekan tu...hehe...;P

pepun...doa2 kan Pahang dpt masuk Final Piala Malaysia..{:1_152:}
aritu ku pegi Stadium...waaa....best nya.....
- cuma Stadium Darul Makmur tu..budak2 free...so penuh ngan umat...
tu yg sokmo xcukup tiket...

poyohabis Publish time 24-10-2013 04:46 PM

MissMamamia75 posted on 24-10-2013 04:42 PM static/image/common/back.gif
haha..ye betul..
org Pekan mmg cakap laju skit..
dan ada yg bahasakan diri - saya tu as Kawan

ha ah org pekan ckp laju n keras sikit..kadang2 mcm tak paham gak walaupun dr sama negeri..coz ada yg tak sama sebut kan...mcm adik aku yg no 2 dr sekolah asrama kat pekan sampai ke study degree pon kat kuantan..memang dah lekat dialek sana...pening pala gak bila nak bercakap gan dia..dah ler laju..tak paham pon ada...org belah2 raub pulak ckp berlagu....mcm nie contoh nye " deme nak ke -ma-na weehhhh"

tp bab2 makanan tu tak boleh teringat la kan...kang mau meleleh air liur memikirkannye...:lol:

MissMamamia75 Publish time 24-10-2013 04:51 PM

poyohabis posted on 24-10-2013 04:46 PM static/image/common/back.gif
ha ah org pekan ckp laju n keras sikit..kadang2 mcm tak paham gak walaupun dr sama negeri..coz ada ...

haha...mmg laju abis...speedy talking..hehe..

ye org area temerloh/raub tu cakap berlagu..
deme nak ke mana ni weh...
koi nak gi sana kejak..(kejap)

ada gak yg cakap mcm ni..
wokme nak gi mana - wokme=awak semua

dulu pernah gi rumah makcik kat Mentakab..
org sana cakap ala2 minang skit..

pernah gak campur ngan org Lipis/merapoh/mengkarak.. etc..
sana lagi pekat...
Kucing - kuciang
anjing - anjiang...

hehe...meriah kan negeri kita..:loveliness:

poyohabis Publish time 24-10-2013 04:55 PM

MissMamamia75 posted on 24-10-2013 04:51 PM static/image/common/back.gif
haha...mmg laju abis...speedy talking..hehe..

ye org area temerloh/raub tu cakap berlagu..

tu la tp setahu aku org temerloh n mentakab ramai org kampar..tu sebab dialeg dia org lain sikit...meriah wei kalo pegi ke hulu2 tu lagi ler kita...tak paham sungguh ler...

MissMamamia75 Publish time 24-10-2013 05:10 PM

poyohabis posted on 24-10-2013 04:55 PM static/image/common/back.gif
tu la tp setahu aku org temerloh n mentakab ramai org kampar..tu sebab dialeg dia org lain sikit.. ...

hehe....
godek2 td..jumpa nih..:P
http://loghatpahang.blogspot.com/
http://ilovepahang.blogspot.com/p/kamus.html
http://english1.cari.com.my/archiver/?tid-673162.html

moh kita study...;P

poyohabis Publish time 24-10-2013 05:14 PM

MissMamamia75 posted on 24-10-2013 05:10 PM static/image/common/back.gif
hehe....
godek2 td..jumpa nih..
http://loghatpahang.blogspot.com/

:lol: gigih ko mencari nye...aku nie tak jumpe kawan sekampung lupa gak bhs raub...jumpe je org sekampung abis semua kuar...:lol:

MissMamamia75 Publish time 24-10-2013 05:18 PM

poyohabis posted on 24-10-2013 05:14 PM static/image/common/back.gif
gigih ko mencari nye...aku nie tak jumpe kawan sekampung lupa gak bhs raub...jumpe je org se ...

mmg pun...jumpa gu jer..otomatik kluar bahasa ibunda....haha...

poyohabis Publish time 24-10-2013 05:21 PM

MissMamamia75 posted on 24-10-2013 05:18 PM static/image/common/back.gif
mmg pun...jumpa gu jer..otomatik kluar bahasa ibunda....haha...
tu la lagi pon kalo kita taip dia jd mcm lain mcm jer kan..tp memang best ler kalo jumpe org sama2 pahang...mesti akhir2 citer bab2 makan...tu la yg paling bestnye...:lol:

lg 1 kalo nak kenal org pahang..biasa org pahang akan biasa kan diri saya n awak..ckp gan adik beradik atau anak2 pon sama mcm nie...kebanyakan org pahang leh kenal mcm nie ler..duk pot pet marahkan anak "tu la kan saya dah kata awak jgn bukak kasut nie"dlm ati dah fikir org pahang ke...bila sembang2 memang yer org pahang nye wehh..ada dr lepeh...ada dr kuantan...coz kalo tak silap sultan pahang pon biasa sebut saya awak nie...kira pe sultan kita ckp kita pon ikut sama:lol: Last edited by poyohabis on 24-10-2013 05:26 PM

MissMamamia75 Publish time 24-10-2013 05:27 PM

poyohabis posted on 24-10-2013 05:21 PM static/image/common/back.gif
tu la lagi pon kalo kita taip dia jd mcm lain mcm jer kan..tp memang best ler kalo jumpe org sama2 ...

sudah semestinya...cakap lain..eja lain...
ala2 bahasa Perancis bahasa Pahang nih...kelas gitu...hehe..;P

haa...cakap pasal makanan...pernah makan Mee Calong?
dia mcm mee berkuah...tp sgt sedap..
kalu mak saya masak...
ikan direbus...diambil isi nya...ditumbuk...pas tu digentel bulat2..jadi bola ikan..
buat kuah sup...sup bunjut/rempah sup skit...ada lada hitam, sayur sawi, if nak letak ayam pun boleh..
pas tu letak bebola ikan tu..

last skali bila sumer dah masak...masuk kan mee kuning..
makan panas..(kalu nak buat offline pun boleh - mee tu celur dulu)

masa makan...letak sos cili dlm piring...
normally ku kutip byk2 bebola ikan tu..hehe..
cucuk ngan garfu...cicah ngan sos...pas tu makan ngan mee & kuah...
sedapnya....slurppp.....:lol:

poyohabis Publish time 24-10-2013 05:31 PM

MissMamamia75 posted on 24-10-2013 05:27 PM static/image/common/back.gif
sudah semestinya...cakap lain..eja lain...
ala2 bahasa Perancis bahasa Pahang nih...kelas gitu... ...

mcm penah mkn ms sekolah dl..makan kat kantin jer..mak kas org n9..mn pandai msk makanan pahang nie...dia bz keje beli jer lauk...jd kas makan jer la pe yg jual kat kedai...wei mcm mn masak dia wei..ajar la kas nie..kas nie dah ler pembawakan budak nie....kang tak dpt mee yg ouk ckp nie meleleh lak air liur baby kas nie...cer kongsi resepi dia..mn tau kas leh tahan muntah kas nie mskn mee nie...:lol:

MissMamamia75 Publish time 24-10-2013 05:34 PM

poyohabis posted on 24-10-2013 05:31 PM static/image/common/back.gif
mcm penah mkn ms sekolah dl..makan kat kantin jer..mak kas org n9..mn pandai msk makanan pahang ni ...

hehe...nanti saya mintak resepi ngan mak ya...
kalu free malam nanti sy share yea...:loveliness:

poyohabis Publish time 24-10-2013 05:35 PM

MissMamamia75 posted on 24-10-2013 05:34 PM static/image/common/back.gif
hehe...nanti saya mintak resepi ngan mak ya...
kalu free malam nanti sy share yea...

ok tq banyak2 la ye...sory la menyusahkan...:$
Pages: [1] 2 3
View full version: Ari Lahir Sultan Pahang