kucino Publish time 7-10-2013 05:09 PM

Jobfair: Company atau jawatan yg mencurigakan

Hai Salam 1Malaysia kepada semua forumers, hujung bulan september hari tu ade BNYouth Job Fair dkt PWTC. So aku telah kesana untuk menemani member serumah aku yang baru grad utk mempertaruhkan resume di booth booth jobfair disamping aku ingin mencuci mata melihat gadis gadis mencari keje... {:runo

So dalam aku meneman housemate aku ni, aku pn ade drop resume jugak bg pihak kawan aku yg nun jauh berada di Pahang. Aku yang mmg dah masak dgn situasi jobfair ni sekadar print due keping resume je untuk dijatuhkan kemana mana booth. So setelah sekian mggu, ptg td aku dapat call, mule2 aku igt prank call, sbb suara die pelik, suara kepit, buat2 serak. pas2 die ckp die dari Infinity Rank, nak panggil aku interview, aku layankan je ape die ckp, dia bg alamat dan bg time untuk datang interview. Tapi xbg informasi lgsg jawatan ape die nk interview aku,

aku pn tanye die "jawatan ape utk saye interview ni?"
die jawab "datang je esok, manager akan bgtau la jawatan ape yang ada.. pakai formal ye.."

aku pelik, bknnye aku xpnh g interview lgsg sblm ni. tapi semua company yang call aku biasanye akan mintak "updated resume with expected salary" ataupn mintak aku emailkan link portfolio artwork aku (aku designer, portfolio objek wajib). aku penah jugak interview melalui 3rd party HR company(bukan recruitment firm), yang mane syarikat (antarabangsa kebiasaannye) akan melantik sebuah syarikat HR utk mencari calon utk jawatan di syarikat mereka. HR company pn akan call aku untuk mintak resume, portfolio dan 30minit phone interview. tp die ni da la ckp melayu, xtanye ape terus panggil interview.

so dalam keadaan sangsi dan lapar (xmakan tgh hari) aku membukak google dan mencari info company ni. aku bukanlah seorg yang desperado utk cari keje sebab aku tgh further study secara part time sbnrnye. so 1st thing aku type di google ialah "Infinity Rank scam", kenapa aku tulis scam? 1st thing aku saspek sumthing wrong, so aku akan taip scam, scammers ataupn penipu. so carian aku di google membuahkan hasil thread dari forum lowyat dan jugak forum cari ni jugak. Company utama dia adalah DNMC International yang mana dibawahnye ada pelbagai team dan salah satunye adalah Infinity Rank Team. So melalui pengalaman aku yg seluas padang bola sepak dlm bidang "Team", biasanye terma ni digunakan oleh marketing team, uptrend team, MLM team, direct selling team dan jugak beberapa jenis scam yg lain.

ni antara jumpaan aku di forum cari
http://english1.cari.com.my/forum.php?mod=viewthread&tid=346244

ni plak jumpaan di forum low yat
http://goo.gl/c0EvU0

so kepada forumers yang pernah nyaris2/terlibat/ternoda dengan scammers melalui jobfair ni boleh share pengalaman anda dlm thread sy, nnt sy updatekan cerita kawan2 yg pernah kene scam jugak dgn recruitment firms dan sebagainye..

far_072 Publish time 7-10-2013 06:57 PM

waahhh..menarik...ce kucino cita pengalaman kwn2 kucino tuh...

far p jgk kalau ada jobfair..tp x da rezeki lg...

kucino Publish time 7-10-2013 10:09 PM

Cerita Member: Recruitment Firm

Kisah ni diceritakan oleh member aku mase aku keje, die designer senior aku, so sambil buat keje klik2 autocad tu kitorg slalu borak2 kosong nk bg ilang bosan (tensen tau dak tgk line2 autocad byk ni) so antara cerita yg diceritakan ialah pengalaman die cari keje. so lepas die balik dari kerja di dubai, die balik Malaysia nk tukar company lain pulak la, experience da byk, cari gaji mahal sket. So satu hari ni ada dpt call dr company recruitment firm, menawarkan prospek kerja sbg interior design drafter. So kwn ni setuju la utk apply jwtn tu, so org tu kate die akan uruskan permohonan utk jawatan tu, anta resume portfolio dgn cuba setup interview la ape bagai, dgn bayaran RM 1,000.00.

Kawan aku ni argue dgn org tu "saye belum tentu lg dpt keje tu tp sy kene bayar awak pulak?"
orang tu jawab "kami jamin encik akan dapat jawatan ni melalui perkhidmatan firma kami.."
kawan aku balas balik "kalau macam tu, tunggu sy dpt keje tu, dpt gaji saye bayar, amacam?"

so nk kate scam xsure la, mgkn itu SOP syarikat recruitment firm tu. tp ada logiknye jugak bila kite tgk, ape kuasa recruitment firm utk beri kata muktamad kepada syarikat yg ada kekosongan tu, sedangkan penilaian harus dibuat oleh syarikat berkenaan yg ada kriteria die nak.

kucino Publish time 9-10-2013 05:12 PM

Update DNMC International Sdn Bhd

Hari ni mase aku on the way balik interview dkt IKBN kuala langat, aku dpt phone call. aku angkat dan jawab dgn sopan walaupn cuaca panas. {:bloodyo

gadis di hujung talian: "boleh bercakap dgn encik mohamad suhaimi?"
aku: "ye saye..."
gadis di hujung talian: "saya dpt resume encik dari jobfair ye... kami dari Orin's Advertsing, encik suhaimi masih bekerja atau tidak bekerja?"
aku: "saya baru je dpt offer kerja dan saye terima..."
gadis di hujung talian: "oh yeke, xpe la kalau mcm tu, terima kasih..."

aku pn meneruskan perjalanan balik ke umah sewa sambil mengenangkan lepas raya haji nk kene start keje dkt IKBN. so balik je aku mengadap laptop nk buat keje tesis yg bortingkek tingkek. Tibe2 terdetik dihati, besar ke kompeni cari aku td eh, gugel jap ah.. pas2 carian aku mmg mengejutkan bila Orin's Advertising td adalah milik syarikat DNMC International. Nampaknye mereka cuba trick aku utk datang interview penuh duka mereka. korang boleh rujuk link thread kt atas utk cerita lanjut suka duka forumers lain..

otai_g Publish time 14-10-2013 09:22 PM

bersepah je kompeni tipu org kat msia ni...

bg org yg dah experience mcm aku x kan mudah terima intvw drp company yg ntah apa2.

google dulu nama company b4 buang ms g intvw...

lepapilon Publish time 15-10-2013 05:52 PM

apa benefit depa tipu? apa yg depa dpt kalau kita g inteview tu?

kucino Publish time 17-10-2013 03:34 PM

otai_g posted on 14-10-2013 09:22 PM static/image/common/back.gif
bersepah je kompeni tipu org kat msia ni...

bg org yg dah experience mcm aku x kan mudah terima i ...

betul2... bkn nye satu due interview penah aku pergi, da berlambak sbnrnye, sbb tu rasa lain mcm bile prosedur die xmcm biasa... {:prayo

kucino Publish time 17-10-2013 03:34 PM

lepapilon posted on 15-10-2013 05:52 PM static/image/common/back.gif
apa benefit depa tipu? apa yg depa dpt kalau kita g inteview tu?

aku pn xtaw ape benefit, memburukkan name kompeni die lg ade la.. kalau ditipu lps dpt keje xpe, ni mase interview...

cik_luna Publish time 18-10-2013 08:47 PM

dan sememangnya kurang mempercayai job fair bagai ni...
penah dulu p job fair ni
ade satu company iklan jwatan gempak2
tgok ramai beratur nak drop resume
tapi ade charge tersembunyi
bayar RM 50 dulu
tgok pun dah pelik..................

kucino Publish time 19-10-2013 12:25 PM

cik_luna posted on 18-10-2013 08:47 PM static/image/common/back.gif
dan sememangnya kurang mempercayai job fair bagai ni...
penah dulu p job fair ni
ade satu company...

50 inggit sorang, sehari mau dkt beribu...

keladi_merah Publish time 11-11-2013 02:58 AM

Share la lagi cerita.. sekian dari saya yg tgh mncari kerja dan x pernah hadir mana2 intebiu. Hehehee..prosedur formal interview macam mana actually? Please anybody tell me..hee..

MinahMalang Publish time 12-8-2015 06:34 PM

sy pon dpt gak interview..nsb bail x pg..da r kat kl..

bypassthecortex Publish time 20-8-2015 08:55 AM

Kehidupan di Malaysia semakin perit dari hari ke hari
Orang semakin bertambah jahat dan busuk hati
Tidak peduli betul salah dalam mencari rezeki
Penipuan disamakan dengan perniagaan hakiki
Salam bang, balik rumah jangan tendang bini
Salam kak, balik rumah jangan tengking laki
Salam semua, balik rumah jangan marah anak-anak yang belum berapa mengerti
Perit ini kita semua hadapi
Baik yang kerja sendiri
Mahupun mereka yang makan gaji
Doa-doalah cepat berlalu musibah ini
Agar Malaysia hebat kembali!

rusella Publish time 19-5-2016 08:24 AM

kucino replied at 9-10-2013 05:12 PM
Update DNMC International Sdn Bhd

Hari ni mase aku on the way balik interview dkt IKBN kuala lang ...

Haiii kucino..bleh take sy nak tahu lebih lanjut...saya are terima paggilan yg same..infinity rank...
Pages: [1]
View full version: Jobfair: Company atau jawatan yg mencurigakan