yowa2 Publish time 19-4-2013 10:30 AM

Excel Scripting

Salam & good day,

Ada tak yang tahu & sudi berkongsi maklumat, tentang cara-cara meng-automasikan sesuati aktiviti menggunakan excel; i.e macro. (atau cara lain).

Objektif saya ialah: dengan sebuah excel file, dengan simple klik, ia akan import delimited files, tabulate data, menganalisa, mencipta tab, mewarna cells, membuat kira-kira. ada tak?

Tolong la kongsi.

phongsakorn Publish time 1-5-2013 10:59 PM

nanti adik boleh pergi link dekat bawah ni dia ada bagi contoh script dalam bentuk excel..
Excel Macro Examples http://www.activexperts.com/activmonitor/windowsmanagement/scripts/msoffice/excel/

perang_saudara Publish time 9-5-2013 02:15 AM

semua itu buleh dibuat dengan menggunakan programming Microsoft Visual Basic for Application (VBA) dalam Microsoft Excel.

sila fokus 1Satu dahulu apa yang kau nak, kalau tak ada aral melintang aral membujur lalu melintang pukang mungkin haku buleh paste sekerip kat sini

yowa2 Publish time 9-5-2013 08:19 PM

perang_saudara posted on 9-5-2013 02:15 AM static/image/common/back.gif
semua itu buleh dibuat dengan menggunakan programming Microsoft Visual Basic for Application (VBA) d ...

thanks. hasil google dan usaha lebih sikit, aku berjaya la buat apa yg aku nak. yang pasti, tak boleh buat template sbb temp direktori berubah.

perang_saudara Publish time 10-5-2013 05:15 AM

yowa2 posted on 9-5-2013 08:19 PM static/image/common/back.gif
thanks. hasil google dan usaha lebih sikit, aku berjaya la buat apa yg aku nak. yang pasti, tak bo ...

baguslah dan tahniah kerana burjaya berusaha sundri dan berdiri di atas kaki sundri.{:1_508:}

mung bukang buat Microsoft Excel Add-Ins ka?
apa sangkut paut dengan temp folder?
apa yang templatenya?

yowa2 Publish time 12-5-2013 09:28 AM

perang_saudara posted on 10-5-2013 05:15 AM static/image/common/back.gif
baguslah dan tahniah kerana burjaya berusaha sundri dan berdiri di atas kaki sundri.

m ...

aku nak create template excel, so orang simpan original scripted file tu.

malangnya, VBA script tu dah set direktori ikut , so dia boleh auto import delimited files yang dilambak dalam folder sama.

mcm anda tahu, bila buka template file, dia akan cipta BOOK1, dengan default location kat My Document. so, macro assume data ada kat My Document gak, sbb VBA kata data dekat, .

nak share script tu....laptop kat opis la pulak....

perang_saudara Publish time 12-5-2013 01:10 PM

yowa2 posted on 12-5-2013 09:28 AM static/image/common/back.gif
aku nak create template excel, so orang simpan original scripted file tu.

malangnya, VBA script ...

Kalau kau guna<code>ActiveWorkbook.Path</code>buleh dapat current directory untuk excel file currently running tu, so kalau delimited files tu dalam folder sama dengan excel file tu kan lagi aman. Atau kau buleh paksa macro tu read delimited files kat mana-mana folder tertuntu.

Aku tak aman guna excel templates ni, lagi aman save as .xla( Microsoft Excel Add-Ins), pastu boleh send kat orang macro .xla tu, boleh install/uninstall, boleh buat toolbar/menubar dan macro tu exists untuk semua excel workbook

yowa2 Publish time 12-5-2013 08:53 PM

perang_saudara posted on 12-5-2013 01:10 PM static/image/common/back.gif
Kalau kau gunabuleh dapat current directory untuk excel file currently running tu, so kalau delimi ...

bebudak opis aku ni, bagi teknikal lebih sikit, abes la aku kena kacau sepanjang masa. baru bagi auto-TOC (table of content), jadi mcm2 version dh. ada yang xde dot tab leader, spacing, fonts abes lari la....

ini pon, entah2 nak Enable Macro akt excel pon tak lepas, apetah lagi nak import Macro dari file lain. hehehe...
nak buat EXE, aku lak tak pandai; selain AV restriction share via mail kan.

yowa2 Publish time 13-5-2013 09:22 AM

perang_saudara posted on 12-5-2013 01:10 PM static/image/common/back.gif
Kalau kau gunabuleh dapat current directory untuk excel file currently running tu, so kalau delimi ...

salah 1 data SAP delimited script untuk extract:' importf01 Macro
'==================================
' f01 (financial statements) start
'==================================

vThisWBPath = ThisWorkbook.path
    vThisWBFileName = ThisWorkbook.Name
    vImportFileName = "\f01.txt"
    vf01 = vThisWBPath & vImportFileName

ActiveWorkbook.Worksheets.Add
      With ActiveSheet.QueryTables.Add(Connection:="TEXT;" + vf01, _
      Destination:=Range("$A$1"))
      .Name = "f01"