shanshero Publish time 25-3-2013 07:40 AM

Berita dari burung

Kejadian ini berlaku pada saya beberapa tahun yang lalu. Sekitar Julai 2010 di bandar Kundang. Tidak pasti jika ia boleh ditafsirkan sebagai paranormal. Yang pastinya peristiwa ini pelik.

Suatu petang saya dan ibu berehat sambil berbual kosong di luar rumah. Tiba-tiba kami terdengar suatu bunyi di atas pokok.Ianya adalah suatu bunyi frasa yang nyaring dan panjang. Ia menyebut satu barisan ayat berulang-ulang. Bunyi itu datang dari seekor burung murai. Ibu menyuruh saya diam dan mendengar dengan teliti ayatnya.
"si cheek dah mati" tutur murai itu .
Ia mendendangkan lagu yang sama berkali-kali selama sejam sebelum akhirnya terbang meninggalkan kami.

Ibu saya mula menekan punat telefon .
"mak telefon siapa" tanya saya.
"si cheek",jawab ibu saya ringkas.
Saya ketawa dengan telatah ibu yang terlalu percaya berita dari seekor murai. Beberapa jam kemudian kami terima panggilan dari hospital. Si cheek, teman rapat ibu saya meninggal di hospital setelah terlibat dalam kemalangan.

http://i689.photobucket.com/albums/vv257/Merah_2009/th_0b292454b0dfbddba0098c73582aaf4d_zps7168f372.jpg

Baru-baru ini,kira-kira jam 10 pagi saya pulang ke rumah dari percutian di fraser hills. Ibubapa saya pula berada di johor. Saya merasa lapar dan mengantuk . Saya merancang untuk keluar sebentar lagi untuk membeli makanan tengahari dan malam. Saya berangan makan nasi ayam penyek dan tapau nasi kukus serta kuih karipap .Sedang saya berbaring di katil , tiba-tiba terdengar kicauan murai.

"megi dah siap" berlagu murai itu berkali-kali.

Saya terus terlelap dan terjaga semula kira-kira jam 5 petang. Di luar hujan lebat dan tayar motor pula pancit. Akhirnya malam itu saya cuma makan megi.

Benarlah cerita orang-orang tua tentang burung juga menyampaikan berita dan berpesan kepada manusia.
Kepada pembaca semua, pernahkah kamu juga mengalami peristiwa aneh seperti ini dengan burung-burung? Ceritakan .

Last edited by Santeira on 26-3-2013 07:27 AM

leylapple Publish time 25-3-2013 09:32 AM

kalo burung murai tak penah la....

tapi kitorang ada satu kepercayaan, kalo burung butbut masuk dalam rumah, maksudnya ahli rumah tersebut akan ditimpa kecelakaan...

dan kalo memalam dgr burung hantu bersiul panjang2, maksudnya ada kematian...

skeezotone Publish time 25-3-2013 09:33 AM

maknannya burung murai tu bole brcakap?..

aku ada cerita yg lbh kurg sama.. sblom abah aku meninggal.. (lbh kurg seminggu sblom dia meninggal).. tiap2 petang akn dtg 2 ekor burung buat bising kat tingkap bilik aku cam nk gitau aku sumthing.. sejak aku duk umah ni, blom pernah agi jd kes camni. bila aku balik keja jer.. masuk2 bilik, trus jer dtg 2 ekor burung ni.. tiap2 hari dlm waktu yg lbh kurg sama tanpa gagal.

time tu bapak aku tgh tenat kat hospital kat kg.. since burung2 tu dtg pd tiap2 petang, aku rs cam xsdp hati.. aku pon call mak aku.. dia kata, maybe burung2 tu nk gitau sumthing kat aku.. akhirnya selepas seminggu.. abah aku pon pergi buat selamanya. dan.. lps tu burung2 tu langsung dh dtg dah.. errrmm.. maybe kebetulan yg sgt pelik..

mienina Publish time 25-3-2013 09:49 AM

mak aku pnh gtau aku... kalo burung murai dtg dkt2 rumah n bising2 mesti ade tetamu nk dtg.... aku tanya betul ke?... mak aku ckp jom kita tunggu.... kebetulan ms tu dpt panggilan... mmg ade tetamu nk dtg... sedara dari utara.... tu jela sekali dtg... pstu x dtg2 dh smpai skang..... skang ni mulut murai ade... ank aku... x benti ckp selepas dpt mulut tahun lepas.... ms umor 3 thn....

afira Publish time 25-3-2013 10:12 AM

mienina posted on 25-3-2013 09:49 AM static/image/common/back.gif
mak aku pnh gtau aku... kalo burung murai dtg dkt2 rumah n bising2 mesti ade tetamu nk dtg.... aku t ...

hahahaha lawak la ko nih!!.. tapi part org nk datang tuh arwah nenek aku penah citer gak.. ade sejenis burung bunyi dia "ciap""ciap""ciap""ciap" maknanye dia suruh bersiap ade orang nk datang umah..kebetulan..

mienina Publish time 25-3-2013 10:20 AM

afira posted on 25-3-2013 10:12 AM static/image/common/back.gif
hahahaha lawak la ko nih!!.. tapi part org nk datang tuh arwah nenek aku penah citer gak.. ade sej ...

kan?... bising betul bunyi burung tu ms tu.... tp lepastu cam x dtg dh burung2 tu.... ko tak tau ank aku kalo start bercakap.... mmg smpai aku ckp... abg(panggilan dia nak)... diam kejap je.... boleh x?... sbb aku pening sgt nk jwb soklan dia berulang2..... kan mcm burung murai tu?

afira Publish time 25-3-2013 10:25 AM

mienina posted on 25-3-2013 10:20 AM static/image/common/back.gif
kan?... bising betul bunyi burung tu ms tu.... tp lepastu cam x dtg dh burung2 tu.... ko tak tau a ...

hahahaha...xpe la budak baru nk belajar bercakap kan.. tapi orang kate burung ni memang bawak berita. dulu aku penah bace kat mane ntah pasal budak yg dah tau ajal dia nak sampai sebab dia asyik nampak 2 ekor burung merpati putih duk lepak kat tepi tingkap bilik dia.. benda ni semua dia tulis dalam diary so lepas dia mati mak dia bace.. ayat paling sedih dia tulis "sejak 2 3 ari ni ade dua ekor burung merpati putih hinggap ditepi tingkap..adakah petanda ajal aku dah sampai?"

mienina Publish time 25-3-2013 10:40 AM

afira posted on 25-3-2013 10:25 AM static/image/common/back.gif
hahahaha...xpe la budak baru nk belajar bercakap kan.. tapi orang kate burung ni memang bawak beri ...

x dinafikan la... sbb binatang2 ni x leh ckp pun kalo tau rahsia Allah.... cuma bg yg suka memrhati mungkin dpt merasakan mesej yg nk binatang2 ni smpaikan..... kalo jenis hati bersih mungkin dpt tangkap maksud kicauan, ngauman, dan sbgnye....

PenjualAPAD Publish time 25-3-2013 10:55 AM

skng pun ade lagi berita dari burung, twitter kekdahnya ;P

pena_pena Publish time 25-3-2013 11:08 AM

Tapi aku admit memang binatang lebih tahu segalanya dari manusia sampai ada diceritakan dalam al-quran and banyak kisahh yang boleh kita dengar.

Aku dulu duduk dengan arwah atok aku dekat Temerloh, Pahang, Kalau bulan 12 kan musim tengkujuh so kampung aku mesti naik air and dipindahkan dekat sekolahh. Tapi kalau ikut orang lame pahang nak tahu tengkujuh tuhh besar or kecil binatang dulu yang akan memberi petunjuk. Sebab binatang ni akan siapkan sarang or tempat dia untuk dia berlindung dari musibah yang datang. Time tuhh dah start musim tengkujuh dari pagi sampai nak maghrib hujan tak berhenti lepas tuhh nak isyak baru hujan redha aku dengan atok aku nak solat kat surau memandangkan surau tuhh dekat so jalan kaki, tangan pegang torch light nak suluh denai yang saya lalu,

Ttbe tersuluh dekat tepi semak mata yang bersilau, ingatkan kerbau atau lembu dahh dekat baru perasaan bukan kerbau ataupun lembu tapi Rusa, aku dah pelik dalam hati "Ai bukan main rusa ni boleh pulak kau duduk tepi denai ni, orang nak berburu rusa sampai 2-3 ari masuk hutan." Sekali atuk aku "Nampaknya tengkujuh tahun ni besar." Aku pun heran "Cmner tahu?" Orang dulu takde radio atau tb nak dengar pasal musim tengkujuh ni. Tapi binatang yang bagi petunjuk. Binatang liar akan keluar dari sarang memasing untuk cari tempat yang selamat"

Aku angguk jelaahh tak mengiyakan atau tak menidakkan. Sekali banjir tahun tuhh antara kedua terok dalam sejarah. Bayangkan pokok kelapa sawit yang matang tuhh bolehh tenggelam habis..

p/s : saje nak kongsikan sikit cerita yang related dengan tt punyer cite   

bedahs Publish time 25-3-2013 11:35 AM

kalau burung murai berkicau dekat rumah memang dia akan bawak perkhabaran akan ada kematian samada saudara terdekat atau rakan-rakan terdekat......kalau di kedah kalau burung malar kerbau berkicau petandanya akan kemarau...

afira Publish time 25-3-2013 11:48 AM

mienina posted on 25-3-2013 10:40 AM static/image/common/back.gif
x dinafikan la... sbb binatang2 ni x leh ckp pun kalo tau rahsia Allah.... cuma bg yg suka memrhat ...

haaa tau xpe.. ade orang cakap kalau ikan dalam aquarium tetiba melompat2 pun ade petanda sesuatu nak jadi kan

krukx Publish time 25-3-2013 11:56 AM

maaf ya aku bertanya. masa burung tu bagitau kau megi dah masak, dia bertutur macam manusia ke kat kau? atau pun dari kicauan burung tu kau sendiri dapat faham apa yg dia cuba sampaikan (dalam bahasa burung)?

PICes_Boy Publish time 25-3-2013 11:58 AM

banyaknya petanda.. kat area opis aku ni kerap sgt burung gagak duk bising..petanda jgk ke?

beskotmarrie Publish time 25-3-2013 02:09 PM

ni kisah aku plk..adik aku mninggal mse umur 8 taun..mninggal sbb jth moto kt jln kg umah aku..yg bwk anak sedara die yg mse tu umur 12 taun..bbrpe ari sblm die mninggal aku ade trnmpk sejenis burung kaler itam mate merah kt blkg bilik adik ppuan aku..aku taktau burung ape sbb tak pnh nmpk..kami brpandandangan selame bbrpe saat then burung tu larik..pd hari kejadian slps adik aku mninggal,2 org adik laki aku bersihkn bekas2 drh kt jln tu..dorg kate ade dgr suara pelik mcm burung..burung tu menjerit2 smbil sebut nme arwah..dlm ketakutan dorg pn azanla..pstu dh takde lg bunyik..

msrosse Publish time 25-3-2013 04:12 PM

errr .. tt, cemana awk & mak awk bleh paham bahasa burung tu? :L

aerolz Publish time 25-3-2013 04:31 PM

burung butbut memang membawa perkhabaran kematian. orang -orang tua yang cakap. tapi selalu jugak jadi. kebetulan or tak, aku pun tak tau. tapi yang aku percaya, burung dan binatang serta tumbuhan yang lain, mengetahui dan membawa berita lebih cepat daripada manusia. cuma manusia yang tak memahami nya.

tapi aku suka skodeng burung yang partner dua sejoli nyanyi-nyanyi gaduh-gaduh manja kat atas tiang elektrik depan rumah. haha. sweet sangat.

miss_sue1203 Publish time 25-3-2013 04:53 PM

dulu bapa saya ada bela burung murai...masa memula beli, burung tu tak pandai cakap, tapi abah bagi makan cili padi, tak lama lepas tu burung murai tu bleh bercakap sebijik mcm manusia. tapi dia hanya cakap benda2 yg selalu dia dengar hari2....banyak benda dia tau cakap sampai kalau sesape yg tak biasa dgr + first time dtg umah abah saya, akan terkejut beruk sbb dia akan menegur mcm org tegur kita...tp sayang burung tu tak panjang nyawanya....

edoraixora Publish time 25-3-2013 06:44 PM

teringat kt citer @DumBell pasal burung yg bleh myampaikn mesej ni

TuntungReturn Publish time 25-3-2013 10:59 PM

bende ni lebih kepada anugerah allah kepada binatang,depa mampu tahu bile berlaku bencana,contoh dekat ikan puyu,die taw bile ari nak ujan.so die akan menggelupur sebelum ujan...satu lagik binatang leh taw bende ni mati ke tak,cicak ape name ntah,bukan jenis cicak umah tu...sebabnye cicak ni kalo bebunyi,mmg ade orang nak mati..walaupun ajal maut di tangan tuhan,walahualam...
Pages: [1] 2 3 4
View full version: Berita dari burung