thermodynamic Publish time 7-2-2013 09:43 PM

problem loan kereta....

aku ni ada masalah loan kete x lepas...bank nk gerantor sbb high komitmen.....aku bujang...mk ayah x ada... ada kakak sorang jer... tapi x bleh jadi gerantor... abg ipar aku nak jadi gerantor tapi tk bleh plak....so SA tu cadangkn aku letak status married n combine loan dgn abg ipar aku...
dia kata dia bleh deal dgn officer bank tu... tapi aku mcm takut plak... x mcm memalsukan dokumen ker?
so aku nk tanyalah sesapa pernah berada dlm situasi mcm ni.... patut ker aku buat? tinggi tak risiko.... harap boleh mmbantu...... tq

thermodynamic Publish time 7-2-2013 09:46 PM

betul ke aku landing thread kat sini.... kalau salah sorry yer mod....

AdamBillionaire Publish time 7-2-2013 09:47 PM

ko beli kete baru ke used car? pernah bayar apa2 skim tak? bil astro ke? insurans ke? atau apa2? buat loan dgn bank mana ek? beli kereta pe ek?

sofea_damira Publish time 7-2-2013 09:48 PM

takut ada masalah di kemuadian hari....

thermodynamic Publish time 7-2-2013 10:28 PM

AdamBillionaire posted on 7-2-2013 09:47 PM
ko beli kete baru ke used car? pernah bayar apa2 skim tak? bil astro ke? insurans ke? atau apa2? bua ...

aku beli kete baru..myvi jer pun..
ada kena mngena ke detail bil n insuran dgn loan aku ni? adoiii risau plak...

thermodynamic Publish time 7-2-2013 10:30 PM

sofea_damira posted on 7-2-2013 09:48 PM
takut ada masalah di kemuadian hari....

tu arrr pasal SA tu kata dia prnah buat sblm2 ni... ada yg lepas... tapi aku mcm x confident jerr...

AdamBillionaire Publish time 7-2-2013 10:45 PM

thermodynamic posted on 7-2-2013 10:28 PM static/image/common/back.gif
aku beli kete baru..myvi jer pun..
ada kena mngena ke detail bil n insuran dgn loan aku ni? adoii ...

bank nk tgk rekod kt bayar monthly lah. itu je.. aq nasihatkan ko bukaASB. bayar monthly.. nnti ada track rekod baik. ko nak buat loan pun mudah. tak payah pakai guarantor. ni ko ada duit selepuk. lepas tu tak de bukti ko mampu bayar monthly? cmne bank nk percaya? beli je myvi second hand.. aq dulu pakai secondhand. beli rm 30k.. ok je. dh jual semula dh.. aq beli pun sebab nk memakai. bukan nk bergaya;P nk bergaya kete ahbeng perodua dan ah beng @peYnoproton preve caprut bukan kete bergayalah.. jatuh saham pakai kete preve tau x{:smileo

thermodynamic Publish time 7-2-2013 11:21 PM

AdamBillionaire posted on 7-2-2013 10:45 PM
bank nk tgk rekod kt bayar monthly lah. itu je.. aq nasihatkan ko bukaASB. bayar monthly.. nnti...

asb pun bleh jd bhn bukti ker huhuhu...
aku mmg ada asb... tpi x arrr tiap2 bulan aku masuk duit...ada gak miss sbulan dua...
aku beli kete ni bkn nk brgaya pn... sbb kete yg aku guna skrg ni dh 10thn... sblm apa jd better aku tread in... aku x confident nk beli kete 2ndhand sbb takut apa2 jadi lepas beli... aku bkn tahuapa pasal kete ni....
klau mcm ni aku cancel jer arrrr loan tu... aku nk touch up asb aku kasi cntik dlu.... x

AdamBillionaire Publish time 7-2-2013 11:36 PM

thermodynamic posted on 7-2-2013 11:21 PM static/image/common/back.gif
asb pun bleh jd bhn bukti ker huhuhu...
aku mmg ada asb... tpi x arrr tiap2 bulan aku masuk duit. ...

kasi touchup 6 bulan ke atas. dh cantik.. try apply loan..

kete baru pun sama bermasalah bro. asal nama perodua proton.. mmg bermasalah banyak.. tp bg aq lg selesa perodua;P bawa je mekanik tlg check kete second hand. baik beli dari buyer. sebab kete kt kedai dh mark up. beli buyer dpt harga murah, ada warranty personal..

thermodynamic Publish time 7-2-2013 11:57 PM

AdamBillionaire posted on 7-2-2013 11:36 PM
kasi touchup 6 bulan ke atas. dh cantik.. try apply loan..

kete baru pun sama bermasalah bro....

aku cuba cadangan pertama ko tu... bagi cantik asb aku...
cadangan kedua suruh beli 2ndhand tu aku hold dlu... huhuhu

AdamBillionaire Publish time 8-2-2013 12:05 AM

thermodynamic posted on 7-2-2013 11:57 PM static/image/common/back.gif
aku cuba cadangan pertama ko tu... bagi cantik asb aku...
cadangan kedua suruh beli 2ndhand tu ak ...

ok bro. aq baru google. myvi ni kereta champion 3 tahun berturut turut sales terbanyak di malaysia..

lepas ni meroyan lah ahbeny @peYnoproton caprutdengan preve enjin bocor bakal jd asset TLDM{:smileo

ronaldindin Publish time 8-2-2013 12:29 AM

baik jangan combine. cube provide lebih sikit maklumat kat pihak bank. brape harge kete tu?

CrocoRoco Publish time 8-2-2013 07:33 AM

Kalau ikutkan SA memang ada mcm2 jalan/idea nak bagi bank approve loan kita. Tapi kena ingat, bank buat syarat minimum sblm approve loan peminjam bukan saja sebab nak jaga profit diorang tetapi juga untuk kebaikan peminjam. Kalau didapati tidak lepas syarat minimum, maknanya ada kemungkinan peminjam akan menghadapi masalah nak mantain settlement bulanan. Atau boleh mantain settlement bulanan tapi tepaksa korbankan keperluan asas, makan, belanja susu anak dan lain2. Pendek kata, bank pun tak nak hidup peminjam jadi porak peranda selepas buat loan dengan diorang.

Dlm kes TT, Trylah supaya tidak perlu menggunakan guarantor atau memalsukan maklumat utk nk beli kereta tu. Kenalpasti dulu keperluan TT dengan kereta tu. Sejauh mana terdesaknya. Kereta ni kalau ditangguh2 pembeliannya sebenarnya lebih untung.

haji_one Publish time 8-2-2013 09:58 AM

Sebut pasal loan ni, kawan saya pun ada problem.

Dia dah ada kete, cadang nak let go kete tu, dapatla 2-3 ribu belen sebagai deposit. Tapi problemnya, dia dah banyak komitmen, rumah, kereta, kad kredit..slip gaji dia dah tak lepas.

Tapi, bini dia plak..gaji bersih, langsung takdak komitmen..kiranya clear la. Dia ingat dia nak beli kete guna slip gaji bini dia, tapi problem lain plak timbul..iaitu bini dia tu takdak lesen kereta..so, problem la..bini dia ada lesen motor je..hmm..

Any suggestion utk solve problem ni? kalau bini dia nak buat lesen kereta, lambal plak la dapat kete tu..

sofea_damira Publish time 8-2-2013 10:15 AM

thermodynamic posted on 7-2-2013 10:30 PM static/image/common/back.gif
tu arrr pasal SA tu kata dia prnah buat sblm2 ni... ada yg lepas... tapi aku mcm x confident jerr. ...

kalau tak confdent,jgn la buat begitu.. takut kemudian hari, ada problem, ko juga yg kena tanggung...

NormanProton Publish time 8-2-2013 06:15 PM

bank nk gerantor sbb high komitmen.....aku bujang..

Berapa umur TT?
Dan berapa pula gaji bersih TT.
Komitmen apa lg yang TT ada?

Sekarang garis panduan yg Bank Negara syaratkan sangat ketat.

meya Publish time 10-2-2013 07:41 PM

Kereta kan kalau tak bayar boleh disorok atau dibawa lari..itu agaknya loan approvaldiperketatkan.Better bagi kereta-kereta kat gudang tu jadi besi buruk dari memudahkan orang menukar kereta buruk ke kereta baru..

Sorilah melalut harini ..

NormanProton Publish time 12-2-2013 02:06 PM

Antara syarat pinjaman kereta..
Gaji bersih 1500 keatas.
Berumur 25 tahun keatas.

Kalau nak beli myvi bulanan 650..
Gaji bersih mestilah 1650 keatas.
Jika kurang, perlukan seorang penjamin.
Penjamin pula terdiri dari ibu/bapa atau suami/isteri.

Lalajack Publish time 14-2-2013 11:45 PM

Suami i kerja sales advisor jual kereta.. Selalu jugak dia buat customer bf pakai nama gf jadi guarantor cakap suami isteri sebab nak combine gaji kan.. Kalau ngan kes you, nak pakai nama abang ipar? Macam jadi madu kakak you pulak :lol: I rasa you risau lebih kot? Sebab dia cerita kat i, memang selalu dia buat camtu. Bukan palsukan dokumen pun, bukan bagi sijil nikah pun.. Asalkan you tau you memang mampu bayar bulan2 takpela. Kalau rasa tak mampu jangan la beli okay {:1_551:}

Lalajack Publish time 14-2-2013 11:48 PM

haji_one posted on 8-2-2013 09:58 AM static/image/common/back.gif
Sebut pasal loan ni, kawan saya pun ada problem.

Dia dah ada kete, cadang nak let go kete tu, da ...

Boleh je buat atas nama bini dia tapi guna lesen dia. Very small matter la lesen tu. Lain la blacklist ke apa.. Hehehe.. I tau pun sebab suami i suka cerita2 pasal kes2 customer dia :lol:
Pages: [1] 2 3
View full version: problem loan kereta....