shuksam Publish time 20-11-2012 07:05 PM

[pendapat] kualiti minyak enjin petronas untuk kereta

salam semua,,nk tny pendapat korang,
rsa2nya,,kualiti minyak enjin petronas lagi elok or jenama lain lg ok?
klau ade spe yg dh pnh cuba,try , test minyak laen,,,cb citerkan kesedapan minyak tersebut...

oompa-loompa Publish time 20-11-2012 11:29 PM

myk petronas xsedap sgt...try castrol megnetic

H4dRi Publish time 21-11-2012 02:04 AM

Ada budak engineer petronas sndiri xnak pakai lubricant tu atas sbb sbb yg aku sndiri pun xtaw..
Tapi bagi aku yg dlunya pengguna tegar motul tp ada skali time xde sen aku try mnyak petronas serius aku xde rasa apa2 yg berbeza..sudahnya aku pkaila petronas smpai skrng..asalkan viscosity ikut dlm buku manual dan tukar setiap 3 bulan ckupla..

Ko bole try minyak lique moly..ni betul2 mnyak hitam..kaler mnyak pun gelap xmcam mnyak lain yg kaler kuning tu tp mnyak ni agak susah nk jumpa

shuksam Publish time 21-11-2012 07:34 AM

pernah dengar PETRO CANADA?ade org cakap minyak nie blh than bgus.

haji_one Publish time 21-11-2012 08:18 AM

oompa-loompa posted on 20-11-2012 11:29 PM static/image/common/back.gif
myk petronas xsedap sgt...try castrol megnetic
castrol magnetic yg semi syntethic kt Tesco baru RM89.00, saya pun pengguna castrol magnetic..beli kat pasaraya utk pastikan original (kalau beli kat kedai, brand2 mcm castrol, shell, mobil dan few others lagi ni senang dapat minyak reused) hantar kat kedai kete utk services.

So far, dah guna banyak jenis munyak, shell, petronas, mobil, castrol, eonos dll..tapi saya rasa castrol magnetic paling bagus (bunyi enjin lebih senyap).

zulka Publish time 21-11-2012 08:58 AM

sebenarnya apa2 brand myk pun sama je, kita cuma dimanupilasikan sykt2 minyak.....
apa yg membezakan ialah spesifikasi atau...karekter2 kelikatan minyak tersebut...
aku dah buat ujikaji sendiri pasal semua myk2 yg ada dlm pasaran......keputusannya....hampir sama....
pakai lah apa2 myk pun...tak kisah...yg penting cukup masa...sevis..

shuksam Publish time 21-11-2012 12:15 PM

haji_one posted on 21-11-2012 08:18 AM static/image/common/back.gif
castrol magnetic yg semi syntethic kt Tesco baru RM89.00, saya pun pengguna castrol magnetic..beli ...

yg kt tesco nie blh cye ke?

shuksam Publish time 21-11-2012 12:18 PM

zulka posted on 21-11-2012 08:58 AM static/image/common/back.gif
sebenarnya apa2 brand myk pun sama je, kita cuma dimanupilasikan sykt2 minyak.....
apa yg membezaka ...

mcm mn kalau di tambah dengan oil treatment?
blh memanjang kan jangka hayat minyak trsebut? dri 8k lanjut ke 13k,,

haji_one Publish time 21-11-2012 03:39 PM

shuksam posted on 21-11-2012 12:15 PM static/image/common/back.gif
yg kt tesco nie blh cye ke?

hehehe..agaknya boleh percaya kot. Biasanya utk pasaraya besar, mereka ada authorised dealer yg akan supply barang diaorang, so dr segi original tu saya rasa boleh percaya. Paling senang nak yakin adalah yang dijual kat stesyen minyak la..yang tu yakin. Tapi hanya pada brand2 mereka la..mereka takkan jual other brand yg bukan dlm keluaran mereka..

Itu la, sejak ada pembongkaran kes2 minyak enjin ditapis semula dan dibotolkan balik utk jualan, saya agak risau jugak la..so, saya cari jalan selamat utk beli di tempat yang lebih dipercayai..btw, bukan semua workshop yang jual benda2 ni, tapi better saya beringat dan berhati2.

iluma Publish time 21-11-2012 03:53 PM

yerla siap dpt email dulu
psal miyak tapis blk
pkai botol shell x silap
siot btol

zulka Publish time 21-11-2012 04:06 PM

haji_one posted on 21-11-2012 03:39 PM static/image/common/back.gif
hehehe..agaknya boleh percaya kot. Biasanya utk pasaraya besar, mereka ada authorised dealer yg ak ...

beli kat stesen minyakpun ok aji....
sebab stesen myk pun beli terus dari pembekal..

akughi Publish time 21-11-2012 04:11 PM

aku secara konsisten pakai minyak ELF..minyak ni pernah taja minyak kereta lotus F1...aku suke sbb minyak ni bagus dlm menyejukkn enjin motocar aku....

haji_one Publish time 21-11-2012 04:29 PM

zulka posted on 21-11-2012 04:06 PM static/image/common/back.gif
beli kat stesen minyakpun ok aji....
sebab stesen myk pun beli terus dari pembekal..

hehehe..tu la, beli kt stesen minyak pun ok (selalunya pun beli kat stesen minyak la), cuma kalo beli kt pasaraya ni, festive time..contohnya nak hari raya, chinsese new year ke..harga agak murah skit. Kengkawan saya pun banyak beli minyak enjin produa dan toyota kat tesco, bila kena waktunya memang murah.

Castrol magnetic (semi syn) kalau kat bengkel, harganya RM116.00, kalau kt tesco baru nk dekat RM90.00..save skit.

Tapi kalau tak kena waktu, kt pasaraya lagi mahai..time tu, better pi stesen minyak je..hehehehe..

shuksam Publish time 21-11-2012 04:31 PM

klu tukar minyak laen ade Possibility performance berkurangan x?
mcm parents aku pkai saga BLM, dlu mmng pngguna tegar petronas,,tp ntah mcm mn die blh trgerak hati nk pkai minyak ape ntah,,,trus enjin die bunyi kasar

haji_one Publish time 22-11-2012 09:09 AM

shuksam posted on 21-11-2012 04:31 PM static/image/common/back.gif
klu tukar minyak laen ade Possibility performance berkurangan x?
mcm parents aku pkai saga BLM, dl ...

Rasanya takdak major effect. As long jenis dan kelikatannya sama (walau jenama berbeza), tak rasa sangat perbezaannya. Tapi utk katakan sepenuhnya sama je rasanya, tak mungkin sebab setiap brand mesti ada additive yang berbeza utk dijadikan senjata pemasaran brand mereka.

thats why kalau kita try petrol shell ke, petronas ke, bhp ke..walaupun utk kelas fuel yg sama (RON95), mesti kita akan rasa perbezaannya..sebab ianya bergantung kepada bahan tambahan lain yang dimasukkan dlm petrol mereka. Tambahan lagi kalau kita ni memang seorang enthuasist bab permotoran ni, mesti dapat bezakan performance antara setiap jenama tu..

Apa2 pun, utk minyak pelincir brand petronas, rasanya ianya dah ok dan kalau penukaran kepada brand lain (as long kelikatannya sama), saya rasa takdak la sampai terasa performance makin berkurang (kalau ada pun bukanlah secara significant / terlalu obvious sgt..skit2 je..).

shuksam Publish time 22-11-2012 09:11 AM

haji_one posted on 22-11-2012 09:09 AM static/image/common/back.gif
Rasanya takdak major effect. As long jenis dan kelikatannya sama (walau jenama berbeza), tak rasa...

perlu x letak oil treatment?

jofizo Publish time 22-11-2012 09:19 AM

ntah la, aku penah pakaipetronas syntium, castrol magnetic, total, toyota oil dan penah campur2 minyak yg x habis dari jenama yg berlainan cukup satu tong..... sama ja.... xde beza pun, kete dah 11 tahun dah enjin xde problem lg

haji_one Publish time 22-11-2012 09:22 AM

shuksam posted on 22-11-2012 09:11 AM static/image/common/back.gif
perlu x letak oil treatment?

Tak pernah letak oil treatment. Tapi pernah tanya driver boss saya tentang oil treatment.

Katanya tak sesuai utk letak oil treatment sebab oil treatment ni mcm ubat gigi (pekat), nanti enjin akan jadi kotor sebab ada kotoran dr oil treatment tu. Tak dinafikan oil treatment ni dr jangka pendek membantu utk mengurangkan gegaran enjin, bunyi pun lebih senyap dll.

oil treatment ni memang digunakan secara meluas di used car. Bila kita pi kedai jual kereta terpakai ni, bila kita tanya sesebuah kereta, benda yang paling utama si salesman tu akan buat adalah start enjin, so, kita akan dengar la yg enjin tu senyap, firm dll..tu disebabkan oleh oil treatment la tu. kena plak meter plak tak tinggi milleagenya (dah kena reset balik, terutamanya yang analog)..so, bertambah la gebang si salesman tu..kete second utk pi pasar dll je.. so..berhati2lah..hehehe..tapi tak semua salesman mcm tu..segelintir je..

jofizo Publish time 22-11-2012 09:26 AM

haji_one posted on 22-11-2012 09:22 AM static/image/common/back.gif
Tak pernah letak oil treatment. Tapi pernah tanya driver boss saya tentang oil treatment.

Katan ...

kalu dah lepas guna oil treatment, time servis guna flush x blh cuci ka?

shuksam Publish time 22-11-2012 09:26 AM

jofizo posted on 22-11-2012 09:19 AM static/image/common/back.gif
ntah la, aku penah pakaipetronas syntium, castrol magnetic, total, toyota oil dan penah campur2 mi ...

mak oi,,pukul keliling,,he3,,,tp bgus la x de pape,,,kate anda mmng power{:thumbo
Pages: [1] 2 3
View full version: [pendapat] kualiti minyak enjin petronas untuk kereta